Šta je novo?

PayPal (FAQ u prvom postu)

Ja ovo ne mogu da verujem?!?!?! Da li imate neki savet? Da li je ovo normalno?

Naručio sam na GearBest-u neki telefon od 172€ na drugarovu adresu u Nemačkoj 28. jula. Platio PayPal-om, je li.

Tracking (ovo je sve): https://postnl.post/details/ - RU686006857NL

19-08-2020 16:11 The item is being processed by customs GERMANY
19-08-2020 16:11 The item has been processed in the country of destination
19-08-2020 14:35 The item has arrived in the country of destination
19-08-2020 03:04 The item is at the PostNL sorting center
19-08-2020 03:04 The item is processed at the PostNL sorting center
17-08-2020 14:03 The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed
12-08-2020 09:44 The item is ready for shipment
12-08-2020 07:00 The item is pre-advised to PostNL

Sredinom oktobra se 2 puta obraćam GB-u porukama - bez odgovara. Pišem i email prodavcu - isto bez odgovora... Jer telefon, zapravo, nisam kupio kao od GB-a, nego kao iz prodavnice "DOOGEE Official Store" - https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_3005066243340685.html?wid=2000001 (samo u gornjem desnom ćošku to tako piše).

Pokušavam da otvorim tiket na GB-u - ne može! Kada pokušam da upišem "Order Number" u predviđeno polje, tj. da u listi mojih kupljenih artikala izaberem ovaj telefon - njega nema u listi! Svi moji kupljeni artikli na GB-u od 2015. godine su na listi, stotine su u pitanju, na listi je i jedan kupljen posle ovog telefona... Ali telefona nema! Probao sam i da "na silu", sa copy/paste upišem Order Number - nakon klika na dugme "Submit": Error bla-bla. Sve ovo sam pokušavao iz Chroma, Firefoxa, IE-a. Poslednji put malopre.

20. oktobra se obraćam PayPal-u, otvaram "Case". Tu kreće onih 20 dana roka da se prodavac i ja kao dogovorimo bez mešanja PP-a. Komunikacija protiče standardno. Otprilike...

Ja: "Sve sam platio, a nisam ništa dobio."
GB: "Budite strpljivi. Da li je adresa u redu. Kontaktirajte poštare..."
Ja: "Adresa je u redu. Već sam kontaktirao poštare, nemaju nikakvog pojma o pošiljci sa tim brojem. Zašto ne mogu da otvorim tiket na vašem sajtu? (šaljem im i screenshot)"
GB: Samo postavljaju Tracking Number i ništa više. (?!)
Ja: "Pa očigledno je da pošiljka nije isporučena i da joj se svaki trag izgubio pre više od dva meseca!"
GB: "Sačekajte 6 meseci" (?!?!) - Znači taman da mi istekne toliki rok za žalbu PayPal-u.
Ja: "Kako sad 6 meseci, kada na vašem sajtu piše - GearBest Terms and Conditions ( https://www.gearbest.com/about/terms-and-conditions.html ): "All non-receipt of orders must be reported within 3 months from the date the item is shipped to you. This applies for flat rate shipping, priority mail and standard shipping methods." Dakle, vi ste me uslovili da vas izvestim, ako ne primim pošiljku za 3 meseca. Zašto ne mogu da otvorim tiket na vašem sajtu? Zašto ne odgovarate na poruke?"

8. novembra, poslednjeg dana eskaliram slučaj, da bi se sada PP umešao, je li. Fali još 4 dana do puna 3 meseca iz GB-ovih Terms and Conditions, otkad su mi oni navodno poslali telefon. Taman, računam, jer sada PP presuđuje u roku od 10 dana.

... Ali tek tada kreće pravi pakao!

Sa svakom PayPal-ovom porukom/mejlom/zahtevom meni, ovaj rok za rešavanje se pomera na onoj "Estimated case resolution" vremenskoj liniji. Trenutno stoji na 4. decembru, što je skoro mesec dana od eskaliranja Case-a. Meni ovo nije nikakav problem, ne žuri mi se (mada sve više stičem utisak da čekaju da npr. umrem od "korone" ili tako nešto, pa da na taj način reše slučaj)...

Međutim, pakao je ono što PP meni piše! Ne mogu baš tačno da citiram, jer nakon što im ja odgovorim, više se na PP sajtu ne vide njihove poruke... Ali otprilike:

- "Prema dokazima koje nam je prodavac predočio - RU686006857NL, you have received your merchandise." (?!?!). - Kako bre dođavola?!

Odgovorim da ništa nisam primio (to je sad sve ukupno već 6-7 put), da je to očigledno i da ne razumem kako su to oni zaključili... Sledeća njihova poruka još luđa!... Ja totalno u bunilu, pomislio sam da sanjam... Danas stiže mejlom ovo, i još luđe:

You recently informed us that the item associated with this case has been confiscated by your Government's customs agency.

To continue our review of your case, we’ll need documentation from the customs agency confirming that the item has been confiscated. This documentation must specify the exact reason the item was confiscated and should be on a letterhead, including the name, address, and phone number of the individual, business, or organization so that we may contact them, if necessary.

We cannot reimburse you for any costs you may incur while obtaining the requested documentation and any documents you provide may be supplied to the seller, at their request.

If we don't receive your documentation within the time frame specified above, this case will be closed. Unfortunately, we're unable to grant extensions to this time period.

Neverovatno?!?! Sad odjednom sam ih ja obavestio da je "Government's customs agency" konfiskovao paket i sad ja kao treba da idem u Government da prikupljam dokumentaciju?! - Auuu, ne znam da li da se smejem ili da plačem?!

Na sajtu piše: "We'll need some additional information about your case. - Document confirming that the item has been confiscated."

Pošiljka je moja tek kada se potpišem na dostavnicu da sam je primio, a do tada je sva briga o tome da li je neko konfiskovao, da li se avion zapalio itd. na strani pošiljaoca.

Jednom rečju - banda. Lopovska. I GearBest i PayPal.

Tom PayPal-u sam u proteklih 7-8 godina (ili kad je beše počeo da radi kod nas) ostavio na stotine evra provizije, sve misleći da su oni kao neka zaštita u ovakvim situacijama. Od toga nema ništa, samo je bacanje para. Ovo mi je drugi Case otvoren kod njih otkad imam nalog. Prvi put mi je Kinez prodavac poslao totalno različitu stvar od one koju sam platio. PP je presudio da o svom trošku ja to njemu vratim, a oni će meni da vrate pare. A poštarina do Kine otprilike košta isto koliko sam ja to platio. Znači, presudili su da se ja još dodatno bezveze maltretiram za džabe i onda još da čekam moje pare. Ej!

Na GearBest-u sam do ovog koronisanja dosta kupovao i nikada nisam imao nikakav problem. 2 ili 3 puta nekakve sitnice od po npr. $5-6 nisam dobio, ali su mi uvek brzo i bez ikakvih problema vraćali novac. Od letos sam imao 3 kupovine. Za jednu su mi sami vratili novac nakon jedno mesec ipo dana - kao nemaju to na stanju. Druga je ovaj telefon za Nemačku. A trećoj, od oko 20-ak € u Srbiju, sve je izvesnije, sudbina će biti kao i telefonu - već skoro 2 meseca se ne menja UDxxxxxxxxxNL Tracking status. - Tu se nešto debelo promenilo u toj GB prodavnici!

Ovo kad se završi, ja ovaj PayPal zatvaram. Oni su teroristi.
 
Payapl su goli prevaranti, odgovaraju kao po automatizmu, ja sam danas imao neki problem, oni bukvalno od mene traze da odradim nesto nemoguce. Kazem mu preko telefona jel bi ti to odradio njegovi svi osgovori se svode- razumijem ja vas razumijem...


Ne znam sta bih ti rekao za case, cekaj, moraju ga zatvoriti.
Ali to sto traze dodatnu dokumentaciju ne znam kako da pribavis bez da odes ili da pises mail tamo carini.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
 
Ma napisaću im da sam kontaktirao nemačku carinu i da u njihovom sistemu ne postoji apsolutno nikakav trag o pošiljci sa tim brojem.

Ovo što oni pišu je sve toliko glupo i besmisleno da stičem utisak da se dopisujem sa nekim robotom, skriptom, šta li već. Prosto je nemoguće da neki čovek može biti ovoliko glup.
U svakom slučaju, nadati se da su oni nekakva zaštita kupcima je iluzija. Onaj AliExpress je zakon, svetlosnu godinu ispred ovog ološa su.
 
Poslednja izmena:
Ja sam imao slucaj da su u Nemackoj otpakovali telefon i bacili ga jer sadrzi bateriju cije slanje nije dozvoljeno. Uredno prilozeno obavestenje u praznoj kutiji sa punjacem i ostalim. PayPal reagovao i vratio pare kao i za jos jedan telefon koji nikad nije stigao. U pitanju je banggood prodavnica.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    136 KB · Pregleda: 164
Skoro se zapalio avion sa baterijama. Nemojte to da vas čidi, pogotovo ako je baterijska lampa sa baterijom ili samo baterije naručene. Niti pristaju svi da transportuju baterije čak i ako su upakovane i zaštićene po xx zahtevima.
 
sta da radim, paypal kaze ne moze da me isplati EUR na mobi banku, kazu da je do banke ?
 
Ne moze na MC, mora Visa za EUR. Za MC valjda samo din.
 
Ali ne možeš da primis novac? xD
 
Da, za MC mora RSD.
 
Ima par meseci.
Lagano leže, al na Visa kartice.
 
@ scylla

Kako se dodaje DIN račun na PayPal-u?
 
Ne znam na šta konkretno misliš.
Jer račun ne možeš da dodas na (srpski) Paypal, samo kartice.
Ako misliš na valutu, mislim da ne možeš uopšte da primas RSD?
PS: malopre proverio i pod Currencies uopšte ne postoji RSD.
 
Poslednja izmena:
Dobro, da preformulišem pitanje:
Kada imaš neka sredstva na PP, bilo $ ili €, i MasterCard karticu izdatu od strane banaka u Republici Srbiji kao kolega gore - kako ta sredstva prebaciti na račun koji je vezan za tu MasterCard karticu? I koji su uslovi?

U postovima iznad stoji navedeno:
Ne moze na MC, mora Visa za EUR. Za MC valjda samo din.
Mozes da trazis da ti prebace u eur karticu tj da pp ne salje dinare nego eur.
Mislis nece da se prebaci sa pp na karticu u eur ?
Da, za MC mora RSD.

^
Jel može pojašnjnje za sve ovo pa da stavimo u prvi post, garant će trebati još nekome?
:wave:
 
Dodas tu MC karticu najnormalnije. I kada saljes pare na nju, PP i banka ce automatski konvertovati koju god valutu da posaljes u RSD, po kursu koji PP odredi (vec ti pre potvrde napisu iznos u RSD koji ces dobiti)

Sa Visom, zavisno od banke, mozes da dobijes i bez konverzije...kod Intese.
Npr Unicredit radi po svom prosecnom kursu (za EUR je oko 115).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dodas tu MC karticu najnormalnije. I kada saljes pare na nju, PP i banka ce automatski konvertovati koju god valutu da posaljes u RSD, po kursu koji PP odredi (vec ti pre potvrde napisu iznos u RSD koji ces dobiti)

Sa Visom, zavisno od banke, mozes da dobijes i bez konverzije...kod Intese.
Npr Unicredit radi po svom prosecnom kursu (za EUR je oko 115).


Sent from my iPhone using Tapatalk
Upravo tako. Najbolja je intesa, legne onliko eur koliko ti pp posalje bez ikakvih troskova. Danas na 305e leglo mrcenih 34000 i plus ce na to da me mobi banka malo rebne.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
 
Da, Intesa, AIK takodje, super su jer nemaju provizije. Intesa je super za EUR, ali za USD je valjda jedna od najgorih, prolazi kroz duple konverzije gde se gubi dosta.
Postavljao sam ranije onu excel tabele gde se moglo lepo videti za svaku banku i valutu šta je najpovoljnije.
 
Da, Intesa, AIK takodje, super su jer nemaju provizije. Intesa je super za EUR, ali za USD je valjda jedna od najgorih, prolazi kroz duple konverzije gde se gubi dosta.
Postavljao sam ranije onu excel tabele gde se moglo lepo videti za svaku banku i valutu šta je najpovoljnije.
To treba da se pinuje tabelica.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
 
Dodata tabelica u post #3 kao i ovaj info "PayPal -> MasterCard -> RSD" u post #1.

Hvala svima!
 
Ali da li si probao RSD?
Koliko se secam, ti si probao EUR?
 
A moja greska, ja sam mislio skoro da si pisao za mts, ne mobi.
Svakako, ne vidim razlog da transfer RSD na MC bilo koje banke ne bi radio.
 
@mrle
a zasto drugar nije otisao u postu?

Otkud znam... Ni on ni ja nismo bili tih dana kod kuće (a te pakete nemački poštari tada uvek ostave u komšiluku), ja mu nisam ni rekao da sam nešto poslao. Zapravo, nisam nikako očekivao da mogu ostati i bez para i bez telefona. A i nema ništa ni na deutschepost.de ni na dhl.com - tj. stoji "Non-EU item - preliminary import check" sa datum koji je poslednji i na postnl.post.

Kako god, PayPal zločinci su odbili moj zahtev i zatvorili slučaj:

We have reviewed this transaction(s) and are denying your claim(s). This decision was made because we received shipment tracking from the merchant confirming that the merchandise was delivered.

We're sorry for any problems you may have experienced with the transaction(s).

A shipment tracking je: https://postnl.post/tracktrace - RU686006857NL

19-08-2020 16:11 The item is being processed by customs GERMANY
19-08-2020 16:11 The item has been processed in the country of destination
19-08-2020 14:35 The item has arrived in the country of destination
19-08-2020 03:04 The item is at the PostNL sorting center
19-08-2020 03:04 The item is processed at the PostNL sorting center
17-08-2020 14:03 The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed
12-08-2020 09:44 The item is ready for shipment
12-08-2020 07:00 The item is pre-advised to PostNL

Banda zlikovačka. Radije bih iscepao hiljadu evra, pa i dve, nego ih ovako gledao kako pljačkaju i još lažu kao pesi.

Ja sam imao slucaj da su u Nemackoj otpakovali telefon i bacili ga jer sadrzi bateriju cije slanje nije dozvoljeno. Uredno prilozeno obavestenje u praznoj kutiji sa punjacem i ostalim. PayPal reagovao i vratio pare kao i za jos jedan telefon koji nikad nije stigao. U pitanju je banggood prodavnica.

Odgovorio sam im da sam kontaktirao carinu i da tamo nemaju nikakvu informaciju o toj pošiljci, pre nego sam video tvoj post. Možda sam mogao malo da editujem ovaj tvoj papir (datum, ovaj reference broj i malo ga odsečem okolo i promenim boju), pa da im to pošaljem... mada mi je nekako kroz čitavu komunikaciju sa njima bilo jasno 99% da od mojih para nema ništa... A eto, za razliku od tvoja dva slučaja. Ne znam da li se ponovo može otvoriti slučaj na PayPal-u za istu kupovinu, pogledaću... Sad sam uspeo da otvorim neki tiket na GearBest-u, pa čekam to.

Nisu mi ni ti Nemci jasni?! Li-ion baterije mogu da eksplodiraju, tj. zapale se u avionu, valjda zbog promena pritiska... Ali kakve veze s mozgom ima da uništavaš baterije, tj. uređaje, kada je avion već sleteo u Frankfurt ili gde već?! Mislim, mogla je baterija da se zapali, u redu, ali nije i više ne može. Taj problem valjda treba rešavati na utovaru u avion. Jedino ako oni to opet ne razvoze avionima po Nemačkoj, ne znam. Moj paket je trebao biti isporučen u Berlin.
 
Nazad
Vrh Dno