Šta je novo?

Mini test Thermalright Ultima 90

Bogda

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
29.06.2000
Poruke
2,234
Poena
705
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 5600 + Noctua NH-D15
Matična ploča
MSI B450 Gaming Plux Max
RAM
2 x Kingstom KHX3200C 8GB DDR4
GPU
GeForce RTX 3080 Founders Edition
Storage
Samsung SSD 980 Pro 1TB + Samsung SSD 860 EVO 1TB + Samsung HD103SJ
PSU
ROG-STRIX-850G
Kućište
Fractal Design Meshify C
Monitor
AOC Agon AG322QWS4R4
Miš & tastatura
Logitech G502 + Corsair Gaming K70 LUX Keyboard
Laptop
hp EliteBook 850 G6
Pristup internetu
  1. Optički internet
Thermalright mi je konačno preplivao okean. Jedva sam dočekao da otvorim kutiju montiram ga i vidim koliko EE Brisbane može.
A onda su krenuli problemčići. Montaža nije standardna već treba izvaduti ploču iz kućišta, promeniti backplate vratiti ploču u kućište. Na to sam bio spreman. I nakon toga montaža nije straithforward zato što se "samolepljive trakice" za ublažavanje vibracija teško montiraju na hladnjak, ventilator blokira pristup šafu za dotezanje... Jeste da ovo radim iz ljubavi i da sam se kao mali voleo igrati "Bimo" kockicama ali ovo je malo previše.

Sada dolazi lepši deo.
BE-2300 se sa stock coolerom na 2650MHz i naponom 1,3V grejao do 48 C na poprilicno niskoj spoljnoj temperaturi. Nakon montaže Ultime 90 sa ventilatorom Panaflo 92 High temperatura je pala na 35 stepeni. Nije loše.
Maksimalni (gotovo) stabilni overclock je oko 2850MHz. Mislim da mi je Kingston KVR667CL5 ograničenje. U dualchannel režimu, Orthos puca i na standardih 1,9GHz čim se uključi "memory stress". Vrlo sam nezadovoljan izborom memorije.
Nije loše iako sam se nadao da ću dostići više.
 

Prilozi

  • CPU.jpg
    CPU.jpg
    110 KB · Pregleda: 173
  • Ultima90-vs-Stock.jpg
    Ultima90-vs-Stock.jpg
    65.6 KB · Pregleda: 240
  • sraf.jpg
    sraf.jpg
    93.1 KB · Pregleda: 171
  • Uktima90uKucistu.jpg
    Uktima90uKucistu.jpg
    106.2 KB · Pregleda: 250
Odlican je to cooler, nema diskusije. Mali po gabaritima (u odnosu na neke "monstrume"), ali odlicnih performansi.
 
Cooler je čudo. Večeras sam nesto radio premeštanje kablova po kućištu i zaboravio da priključim ventilator na Ultimi. Comp je radio sat vremena u Firefoxu, internet ... i sve to overclockovan 50% na 2,85GHz. Pukao je tek kada sam poterao Future Pinball.
 
Eto nama novog testa stabilnosti :D

Šalim se naravno... Koliko košta ovaj kuler? Mislim, zar je toliko dobar da se morao čekati od "preko", zar nije za slične pare mogao kod nas da se kupi neki podjednako dobar ili čak bolji?
 
Ultima - 90 košta 50USD + S&H. Dodaj na to 8-9 USD za solidan 92mm ventilator i cena dodje na 65USD ili 45e. Nije malo ali nije ni previše.
Mislim da u Srbiji bolji ne može da se kupi. Preko grane ima ih koji malo bolje hlade ali mu u odnosu (perfomanse^2)/(gabariti*buka) nema ravnog.
Pitanje je koliko ti znači par stepeni hladnji procesor ili nekoliko desetina MHz veći overclock. Ja sam ga uzeo jer volim dobro dizajnirane komponente.
 
kakva mu je baza? jer zahteva doradu ili je sistem kaci i vozi..:)
 
extra cooler.
samo jedno pitanje sto si procesor natopio sa termalnom pastom :)
 
Ma imam dve tube Arctic Silvera 5, pa da ih potrošim pre nego što ubajate.
Anyway (ili bešale što bi rekao naš narod) pasta je fino i ravnomerno razvučena nevažećom kreditnom karticom - tako se to ispravno radi.

Nijedan Thermalright cooler nema ispoliranu bazu ali zato je tu Artic silver. Uz kuler stiže i cela tuba neke thermalrightove paste ali nisam stigao da je uporedim sa Artic silverom 5. Po testovima na internetu arcticsilver je neznatno bolji.
 
za te pare (45e) mogu da budu bolji ili isti (~1-3C razlike), nije ni bitno, BigTyphoon i Zalman 9700...ali tvoj Thermalright ima veliku prednost, a to je da je kao bubica u poredjenju sa mojim BigTyp-om :D
 
pa ja nisam rekao da je striktno bolji, vec da su u toj klasi i da moze da mu bude dostojna zamena, ukoliko ne mozes da nadjes Tr u Srbiji...
i onako to su mizerne razlike u temperaturi i clocku 20MHz i 3C razlike...

@Bogda: sto nisi uzeo 120mm fan?
 
Poslednja izmena:
U tome i jeste fora, sto ljudi ne znaju, pa vole malo da pricaju napamet... :)

Ovaj cooler je fantastican, sa dobrom 12-icom je u rangu sa Thermalright 120 Ultrom (ne eXtreme verzijom!), sto je samo po sebi neverovatan rezultat... jer, em je Ultra do pre izvesnog vremena bila najbolji vazdusni cooler (eXtreme verzija, kao i IFX-14 su naslednici), em je mnooogo gabaritnija od prilicno kompaktne Ultime. Samim tim, rezultat je izuzetan.


P.S. Naravno, samim tim se podrazumeva i da je bolja i od ostalih "mamuta" tipa BigTyp-a, Infinity-a, GeminII-a itd... ;)
 
pa eto i ja bih je uzeo da je ima ovde, ali posto je nema Tt BT mi je izgledao kao najbolje resenje...nema sumnje da je svaki Tr vrhunski odradjen cooler! Steta sto nisi probao da ispoliras bazu, mozda bi dobio jos 1-2C nize...
 
Hmmm, ja koliko sam gledao po netu (sta cu, mogu samo da gledam! :)), Thermalright cooler-i su uvek imali mirror-like bazu...


A sto se nas tice, naravno, nisi pogresio... BigTyp i GeminII su najbolje resenje.
(posto ni Scythe-a vise nema)
 
@Bogda: sto nisi uzeo 120mm fan?

Pa zbog kućišta. Uzeo sam tanko kućište kako bih mogao da ga držim u dnevnoj sobi a u njega ne može da stane Ultima 90 sa ventilatorom 12cm.
Da imam šire kućište izeo bih Ultru 120 Extreme, sa nekim ekstratihim 12cm ventilatorom.

Ovako ako nađem neki lep desktop case mogu i u njemu da imam sjajan cooler.

Što se poliranja tiče ako uhvatim vreme možda i odradim.
 
Poslednja izmena:
Ultima - 90 košta 50USD + S&H. Dodaj na to 8-9 USD za solidan 92mm ventilator i cena dodje na 65USD ili 45e. Nije malo ali nije ni previše.
/QUOTE]
Imao si Tuniq Tower za 45$+5$ shipping. Jeste da je mnogo veci ali je i bolji.:)
 
Jel jos uvijek hladi?
Mislim ga za Bozić uzet pa da puše pod bor;-)
Ne ozbiljno, jel ima preporuku ili nema?
 
Dal se dadu 2 ventilatora montirat na ovaj hladnjak, jedan s jedne a drugi s druge strane?
Mislite da bi dalo bolje rezultate od jednog ili...?
 
Imao si Tuniq Tower za 45$+5$ shipping. Jeste da je mnogo veci ali je i bolji.:)

kod koga i kako ?!

mislim, sad je gotovo, uzeo sam Geminarca samo treba da ga montiram, al opet lepo je pisati takve stvari, da ostali ljudi prodju bolje ako mogu... :wave:
 
Nazad
Vrh Dno