Šta je novo?

Povracaj poreza iz EU (Tax free refund)

zilet

Čuven
Učlanjen(a)
22.01.2001
Poruke
852
Poena
619
Eh vratih se iz putesestvije po Italiji i imam par pečatiranih taxfree računa, ali pošto kod nas ne postoji Refund Office primoran sam da te čekove šaljem nazad Global Refundu.
Oni mi rekoše da je najlakše i najbrže da mi uplate na kreditnu karticu (samo da je to moguće u zemlji Srbiji :).
E sad jedina varijanta je da mi pošalju nazad Internacionalni bankovni ček.
Ono što me zanima da li je neko dobijao pare ovim putem i šta je potrebno da im specificiram i napišem da bi mi poslali nazad ovaj ček, a takođe stoji pitanje da li je moguće unovčiti ovo u bilo kojoj banci kod nas?
 
To radi. U formularu pishes da li hoces cek/CC payment. Unovcava se u bilo kojoj banci gde imas racun.
 
I mene zanima ako moze neko da mi objasni kako funkcionishe to? Planiram da kupim laptop iz Rumunije, pa me zanima da li je to pametno (tj. da li ce da mi ispadne jeftinije).


Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
To je jeftinije cak i da se ne prebaci preko grane, koliko kod nas deru za laptope :D Meni bi se isplatila i avionska karta sa vikendom u Parizu za razliku u cenu ;)
Ovo vazhi za stare clanice EU. Ne znam kako je u Rumuniji, i koliko oni to postuju (bez obzira sto je Rumunija u EU, ipak su oni i dalje divljiji od nas... znaci ne znam koliko oni postuju to VAT refund bla bla)

Za Nemacku recimo, skoro uvek se dobija VAT Refund pri IZLASKU iz Nemacke, nema cekanja, samo treba da se pokaze roba. Iz Engleske uglavnom morate kada izlazite da dobijete pecat da ste izneli stvari, posaljete nazad ta dokumenta, i dobijate cek (nekad mozhe i na CC nekad ne!).
Moguce je da iz Rumunije isto na granici mozhete da dobijete VAT refund, ali ne znam ;) A zvanicno bi morali oni da daju mogucnost kao Engleska, znaci bilo koji nacin VAT Refund-a.
(Cisto da se zna, ni za Englesku nije sigurno - meni se izgubilo preporuceno, insurred/registered pismo sa dokumentima i nikom nista za VAT refund)
 
Kolika je razlika u ceni laptopova u Nemackoj i ovde kod nas? Naravno, uz VAT refund ;)
 
@alfaunits:
Nasao sam jednom linku (na rumunskom napisan, tako da ga necu okaciti) da kao treba da pokazem pasos (ili neki drugi dokument da sam stranac) i racun sa iznosom vecem od (ne znam koliko lei-a), i onda dobije se neka kitanca sa kojom se ide do granice i tamo se dobije kao neka viza (ne znam sta oni podrazumevaju pod time), a pare se mogu podignuti na granici na licu mesta ili u prodavnici. A inace na tom sajtu pishe: ovaj program je josh u "pilot" fazi. To hoce da kaze da je u fazi razvitka.

E, sada, sta se deshava ako na granici mi samo kazu "sta je to, mi nikada nismo culi za tako nesto" ili nesto slicno? El moze posle nesto preko banke, ili mogu da se oprostim od toga? I takodje, ako mi vrate njihov PDV na njihovoj granici, el onda treba da platim nesto kod nas na granici (ako pokazem laptop, sto naravno necu, ali pitam da znam sta se desava)? Ako da, kako me oni obavezuju da pokazem ja to kod nas na granici, zbog papira, da bi bilo legalno, ili?

Inace sa PDV-om, u rumuniji su skuplji laptopovi nego kod nas, ali ako se skine njihov pdv (koji je 19% inace), od tako velike sume dobije se usteda od oko 80evra, sto i nije za bacanje.
 
@alfaunits:
Nasao sam jednom linku (na rumunskom napisan, tako da ga necu okaciti) da kao treba da pokazem pasos (ili neki drugi dokument da sam stranac) i racun sa iznosom vecem od (ne znam koliko lei-a), i onda dobije se neka kitanca sa kojom se ide do granice i tamo se dobije kao neka viza (ne znam sta oni podrazumevaju pod time), a pare se mogu podignuti na granici na licu mesta ili u prodavnici. A inace na tom sajtu pishe: ovaj program je josh u "pilot" fazi. To hoce da kaze da je u fazi razvitka.
To je tipican Global Refund program. Verovatno je to kod Rumuna, ali je u pilot fazi kod njih.

E, sada, sta se deshava ako na granici mi samo kazu "sta je to, mi nikada nismo culi za tako nesto" ili nesto slicno? El moze posle nesto preko banke, ili mogu da se oprostim od toga?
Moraju na granici da ti overe racun barem onda, i onda ces morati da se cimas sa kompanijom, ali to to je onda dobra volja kompanije (ona je dala mogucnost, ne zanima ih ako ne radi).

I takodje, ako mi vrate njihov PDV na njihovoj granici, el onda treba da platim nesto kod nas na granici (ako pokazem laptop, sto naravno necu, ali pitam da znam sta se desava)? Ako da, kako me oni obavezuju da pokazem ja to kod nas na granici, zbog papira, da bi bilo legalno, ili?
Oni te ne obavezuju ni na sta. Nemaju oni nista sa nasom granicom - a da li se mozda Rumuni i nashi domundjavaju "da li je neko izneo iz Rumunije?" to je drugo.

[QUUOTE]Inace sa PDV-om, u rumuniji su skuplji laptopovi nego kod nas, ali ako se skine njihov pdv (koji je 19% inace), od tako velike sume dobije se usteda od oko 80evra, sto i nije za bacanje.[/QUOTE]
I tebi se isplati da se cimas do ambasade za vizu (iako je besplatna), pa karta do tamo, i da li ce nasi da te cuknu za carinu za 80e??
I to jos gledaj, ako je PDV 19%, ne vraca se tebi 19% od cene laptopa koju platis - vec to ispadne oko 16% od te cene, plus fee za Global Refund (ili ko radi taj refund na granici) i prodavce, izadje manje.
Za 80e, iskreno, ne isplati se cimati se u Rumuniju! (da je do Nemacke, gde se zna sta/kako/kada ajde de..)
 
Kolika je razlika u ceni laptopova u Nemackoj i ovde kod nas? Naravno, uz VAT refund ;)
Ogromna ako ne uzmes u obzir kartu. Sto je skuplji laptop globanlno (da kazhemo "bolji") to je primetno veca razlika, jer nashi vishe deru za takve ;)
 
@alfaunits: ma drug bi mi doneo i onako i onako, on tamo studira, tako da mi se isplati, ali odlucio sam da kupim odavde, da ne cimam i njega i josh posle da bude neke frke, a ni ne znam ni kakvu garanciju dobijem, da li internacionalnu, ili ako se pokvari da moram da ga nosim u Rumuniju, uglavnom necu da komplikujem i da se cimam zbog 50-60evra posto nisam mnogo upucen u te stvari.
 
Pa to za taj novac ti se ne isplati cimanje. Za skupe laptope bi vec bila druga prica.
 
Povracaj Nemackog VAT je u iznosu od 14.5 % od cene proizvoda, i moze se ostvariti na skoro svim aerodromima, http://www.globalrefund.com/default.asp?viewFolderId=1629&viewDocumentId=7824

Za laptop od 1000 €, samo povracajem poreza se stedi 145 evra. Vi hocete da kazete da je i bez povracaja poreza ekvivalentan racunar u Nemackoj znacajno jeftiniji nego u Serbiji?

@alfaunits Pretpostavljam da ti u Seoulu kupujes sve sta ti treba od elektronike ;)
 
Za laptop od 1000 €, samo povracajem poreza se stedi 145 evra. Vi hocete da kazete da je i bez povracaja poreza ekvivalentan racunar u Nemackoj znacajno jeftiniji nego u Serbiji?
Pa i jeste, to nije nista cudno. Mislim direktno kad se uporede cene u Svabiji i Srbiji, sve je jeftinije u Svabiji (od tehnike).

@alfaunits Pretpostavljam da ti u Seoulu kupujes sve sta ti treba od elektronike ;)
Verovao ili ne, u Koreji su samo memorije and related jeftinije od Evrope sada. (ovo je skoro uvek bio slucaj)
EDIT: Jedino sto je sve dostupno 24x7 pa ko voli nek izvoli ;)
 
Poslednja izmena:
Sjajno, znaci sad treba samo odabrati laptop sa worldwide garancijom. I naravno, radnju u Dusseldorfu koja je najjeftinija.

Hvala ti na pomoci :)
 
Poslednja izmena:
MediaMarkt ili Saturn su ranije bili najjeftiniji, ali imaju uglavnom samo mainstream modele.
www.mediamarkt.de ili www.saturn.de
Jedne od retkih firmi u Nemackoj gde prodavac ne ide na posao zato sto mora :D (ko je bio u Svabiji duzhe shvatice, nije vezano za geekove :p)

Ili probaj ovako: www.froogle.de
 
Pre par dana sam bio u Austriji, i kod njih mozes da dobijes Tax Free odmah na granici...
 
To zavisi od prodavnice, samo sto vecina DE/AT daje Global Refund "cekove" pa uzmes odmah na granici. Ali imao sam jednom slucaj da nije bilo tako nego je morao da se salje nazad racun sa pecatom sa granice i dobio sam na racun novac.
 
Kupio sam nešto u Italiji, tražio i dobio tax free, overio i otišo u Raiffeisen da podignem pare, kad tamo međutim, pare mogu da dobijem samo u Italiji!
Da li neko ima ovakvo iskustvo, da li se mora ići lično (odmah piši propalo) ili može neko drugi da podigne pare sa čekom i da li treba još nešto od papira?
 
Postoje dva načina da povratiš novac. Jedan je da se lično vratiš u radnju gde si robu kupio sa obrascima overenim na carini, a drugi je da za tebe to uradi posrednik, a to je uglavnom firma koja se samo time bavi po celom svetu, zovu se Global Refund.

Ovu drugu opciju možeš da koristiš samo ako je prodavac potpisao ugovor sa njima, i ako ti obrazac za povraćaj popuni na standardnom formularu Global refund-a, koji ima znak Global Refund-a. Znak im izgleda k'o logo na ovoj strani: http://www.globalblue.com/customer-services/tax-free-shopping/refund-points/serbia/belgrade/
Takav obrazac možeš unovčiti u Reiffeisen banci, uz određenu proviziju GR-u i Reiffeisen-u.

Ako prodavac nema ugovor sa njima, u radnji ti popunjavaju standardni državni formular za povraćaj PDV-a, drugačiji u svakoj zemlji, a on je interni papir između trgovca i poreskog, i njega možeš iskoristiti samo u zemlji gde si robu kupio, u ovom slučaju u Italiji, i to samo u radnji gde si pazario.
 
Poslednja izmena:
Postoje dva načina da povratiš novac. Jedan je da se lično vratiš u radnju gde si robu kupio sa obrascima overenim na carini, a drugi je da za tebe to uradi posrednik, a to je uglavnom firma koja se samo time bavi po celom svetu, zovu se Global Refund.

Ovu drugu opciju možeš da koristiš samo ako je prodavac potpisao ugovor sa njima, i ako ti obrazac za povraćaj popuni na standardnom formularu Global refund-a, koji ima znak Global Refund-a. Znak im izgleda k'o logo na ovoj strani: http://www.globalblue.com/customer-services/tax-free-shopping/refund-points/serbia/belgrade/
Takav obrazac možeš unovčiti u Reiffeisen banci, uz određenu proviziju GR-u i Reiffeisen-u.

Ako prodavac nema ugovor sa njima, u radnji ti popunjavaju standardni državni formular za povraćaj PDV-a, drugačiji u svakoj zemlji, a on je interni papir između trgovca i poreskog, i njega možeš iskoristiti samo u zemlji gde si robu kupio, u ovom slučaju u Italiji, i to samo u radnji gde si pazario.
Ma obrazac je original, samo što su udarili pečat da može samo u It da se uzmu pare, pitanje je da li lično ili može i neko drugi. To u teoriji može, a da li i u praksi, videću ako nađem nekog da ide u skorije vreme.
 
Ima vremenski limit dokle moze.
 
Ma obrazac je original, samo što su udarili pečat da može samo u It da se uzmu pare, pitanje je da li lično ili može i neko drugi. To u teoriji može, a da li i u praksi, videću ako nađem nekog da ide u skorije vreme.

Može neko drugi ali je potrebno ovlašćenje. Pre nekoliko godina drugarica me zamolila da joj pokupim pare kad odem u IT (u pitanju je bilo nekoliko stotina eur) ali kad sam došao tamo rekoše mi da mi treba ovlašćenje. Pošto je ona mesec dana kasnije opet išla za IT, nisam se raspitivao u kakvoj formi i na kom jeziku treba da bude taj dokument ali je činjenica da može ili onaj na koga je tax refund papir ili ovlašćeno lice.
 
Da , ima neki tzv. Proxy, jos da vidim dal mogu pare da se uplate na karticu.
 
Moje iskustvo sa tax free kupovinom je sledeće.

Kupio sam par stvari u Austriji, u utorak 24.02.2015, u tržnom centru gde sve firme izdaju Global Blue Tax free formular.
Ukupan iznos računa bio je 699€, a iznos PDV-a 116€.
Kada sam zatražio tax free račun dobio sam formular sa obračunom da mi za povrat poreza pripada 82,5€.
Kako me je put vodio u Banja Luku, tax free formular sam overio na hrvatskoj strani graničnog prelaza Gradiška.
Sledećeg dana, 25.02.2015, u Raiffaisen banci u Banjaluci, predao sam zahtev za naplatu PDV-a. Nakon nekih 5 minuta obrade zahteva, dobio sam 80€ u konvertibilnim markama.
Nisu mi pravili nikakav problem što sam sa pasošem Srbije, u BiH naplatio porez iz EU, niti su me bilo šta pitali ili tražili.

Ako imaš Global Blue formular za povrat poreza iz Italije, račun si verovatno overio na izlasku iz EU, npr. na aerodromu ili u na HR-SRB prelazu. Sa njim možeš da naplatiš PDV kod njihovih partnera sa spiska koji se nalazi na obrascu, ali ako si dobio "lokalni" italijanski obrazac, onda moraš sa njim (overenim obrascem) otići u radnju u kojoj si obavio kupovinu i tu ćeš dobiti novac na ruke. U zavisnosti od obrasca postoji i vremenski okvir za naplatu poreza, a on se kreće u rasponu od 3 do 6 meseci od dana kupovine.

Koliki je porez u Austriji, tj koliki je povracaj.. :)

Porez u Austriji je 20%, a za povrat PDV-a preko GlobalBlue možeš očekivati oko 12% vrednosti računa. Za dobijanje Tax Free obrasca u Austriji, potrebno je da je račun bude veći od 75€.
 
Poslednja izmena:
Ovo bas nije uvek tako, tj ocito italijanski global blue zeza. Licno sam video formular izdat u rinascente na kome je pisalo naplata samo u ita. Ja sam lično tonu naplatio iz drugih radnji (media world, ikea...) i čak i kod nas u reiffeisenu
 
Prilikom jedne kupovine u Austriji, mislim da je bilo 2011. godine, dobio sam tax free formular za koji sam mislio da je klasični Global Blue obrazac.
Međutim, ispostavilo se da je u pitanju neki lokalni tax free sistem koji može da se naplati u Austriji ili uplatom na račun.
Kako nisam planirao da putujem za Austriju u roku od 3 meseca, koliko je važio račun, odlučio sam se za naplatu preko računa.
Morao sam da otvorim devizni račun u banci i dobijem informacije za uplatu iz inostranstva (SWIFT). Overeni obrazac i informacije o računu posalo sam poštom za Beč, na adresu naznačenu na obrascu.
Nakon mesec i po, dobio sam obaveštenje iz Banke da je stigla uplata iz inostranstva i da je potrebno da se javim radi preuzimanja sredstava.

@ironmanbg
Možda i tvoj obrazac sadrži neku informaciju tog tipa. Video sam da i Global Blue ima tu opciju i da se overeni obrasci šalju za Slovačku gde se obrađuju.
 
Poslednja izmena:
Probaću da pošaljem na Global blue u Slovačku, imam njihovu adresiranu kovertu.
 

Prilozi

  • 20150226_221635.jpg
    20150226_221635.jpg
    1 MB · Pregleda: 913
Poslao sam na kraju poštom u Slovačku i sada mi na trackeru globalblue sajta piše da su pare uplatili na karticu čiji broj sam dostavio, ali se još uvek ne vidi ništa na sajtu Intese online. Znam da im za neke stvari treba i po 40 dana, nadam se da ovog puta to nije slučaj.
 
Bar 5 radnih dana. Možda te nazovu da potpišeš odakle ti priliv
 
Nazad
Vrh Dno