Šta je novo?

Povracaj poreza iz EU (Tax free refund)

Legle pare u celokupnom iznosu bez ikakve provizije, jedini trošak slanje računa poštom.
 
Jel se na global blue unosi br deviznog racuna ili br internet kartice ?
 
Ja nisam vec deceniju i vise video mogucnost da ide na racun vec sve na kreditnu.
 
Ja kada povlacim pare ide mi na devizni direktno , zato i pitam da mi potvrdi neko . Na global blue unosim br intesine visa internet kartice ?
 
Da, koliko se secam zadnjeg puta, to polje za unos bas i ima 16 cifara tacno, i pise da treba broj kreditne (a nema mesta za broj deviznog, tj. IBANa, koji je duzi i ima 34 karaktera).

Ako ima neko skoriji formular gde moze broj racuna da se upise, skenirajte po mogucstvu.
 
Kupio sam neke patike u Becu, i trazio sam u radnji papire za povracaj poreza. Dali su mi jedan plavi formular (Tax Free Form) koji sam na licu mesta popunio i za njega zakacili klasican fiskalni racun i Global Blue nalepnicu. Koliko sam skontao, treba sa tim papirima da odem u kancelariju Global Blue agencije, pa tek onda na carinu da overim? I onda kad dodjem kuci posaljem im to sve u koverti, i kasnije dobijem pare u Rajfajzenu? Ili moze bez odlaska u njihovu kancelariju, da direktno odem na carinu oni lupe pecat i tako im posaljem?
 
odes samo na carinu da ti lupe pecat.
posle biras da li hoces da im saljes (treba da im das broj kartice/racuna na koju da ti uplate) ili da ides u reiffeisen (dobijes pare odmah ali te malo osisaju).
 
Hvala na odgovoru, znaci kad mi udare pecat na carini, direktno odem sa tim u nas Rajfajzen i podignem pare, ne moram da saljem papire u Global Blue?
 
Bas me zanima koje si patike uzeo ? daj neki link
 
Da li je neko koristio one PabloKiosk masine za povracaja na kreditnu karticu?
Koliko treba posle izlaska iz zemlje da se uopste pojavi i na nedospele obaveze taj povracaj?

Nesto mi predugo traje, ne znam da li treba da ih saljem ipak ili ne. (pise da ne mora ako prodje sa OK na njemu, sto jeste, i ima ubacen broj CC na samom formularu).

U teoriji zvuci odlicno, ali u praksi, jos nema novca mesec dana ;)
 
Bukvalno istog dana kad sam postovao pitanje stigao je refund :) Mesec dana otprilike znaci, samo me cudi sto sam ranije video VAT refunds kao nedospele obaveze (u pozitivnom smislu te reci ovde, tj. kao credits), dok je sada samo leglo.

Smizle vracaju u dinarima, cisto da znate :( I tu uzmu nekih 5%. Uz to, mnogo manje daju od GR i GB, od 53e VATa dobija se 38e. U Austriji sam na 22e VATa dobio 18e.
 
Koji su limiti u Sloveniji i da li se može povratiti porez kod intersporta?

Sent from my x600 using Tapatalk
 
kakva je situacija za Hrvtasku? Koliki je limit i jel vraćao neko pdv njihov?

Послато са SM-J500F уз помоћ Тапатока
 
Da odgovori m za slo, 50eur što je ok.

Sent from my x600 using Tapatalk
 
Jel može negde da se dobije original koverat za slanje računa global blue?
 
Opet ja, loše iskustvo sa povraćajem poreza iz italije i Slovenije i refundacijom kod reifeisen banke(nije bilo moguće), platio sam poštarinu jer mi u Sloveniji nisu dali koverat, i na kraju vrv ništa jer će proći 6 meseci.
Elem za ubuduće, Obavezno koverat uzeti i slati direktno u Slovačku odmah po povratku-pominju neku proviziju ako prođe više od 20 dana.

Sent from my x600 using Tapatalk
 
Koliko se secam, koverat je nebitan, kod nas placas svejedno kad saljes?

Ja uzimam lepo na granici odmah ako postoji Travelex ili neki slican servis. Evo konkretno u Becu su uzeli nesto smesno tipa 0.5e na 50e, kada vracaju na karticu.
 
Opet ja, loše iskustvo sa povraćajem poreza iz italije i Slovenije i refundacijom kod reifeisen banke(nije bilo moguće), platio sam poštarinu jer mi u Sloveniji nisu dali koverat, i na kraju vrv ništa jer će proći 6 meseci.
Elem za ubuduće, Obavezno koverat uzeti i slati direktno u Slovačku odmah po povratku-pominju neku proviziju ako prođe više od 20 dana.

Sent from my x600 using Tapatalk
Zdravo..registrovala sam se jer mi treba pomoc,a posto je Slovacka u pitanju, molila bih Vas da mi pomognete...U Bratislavi sam kupila netbook u NAY-u...overili obrazac,dobili koverat, overili na Madjarskoj carini...u Raiffesen banci su mi rekli da mogu podneti zahtev,ali da umesto 37 evra koliko pise na obrascu mogu dobiti 23....onda je nasa cerka kontaktirala Global u SVK...usmeno su joj rekli da se dobija sav iznos,a u mailu samo 23 evra...meni sad nista nije jasno...a sta se desava sa tih 20 dana....mi jos nismo prekoracili jer smo kupili 14.07.....i jos jednom...imam Hit racun kod Banke intese a imam i Ameriken green...a imam i devizni racun....kao i naravno Visa debitnu...na koju je najbolje da mi uplate (ako budemo slali koverat) i da li je dovoljan broj racuna sa kartice....hvalalaaa punooo!
 
Najbolje je na karticu, i mislim da Amex ne prihvataju, ali nisam siguran.
Ako ti na obrascu pise 37e, treba biti 37e, ako ti vracaju na karticu.

U Kesu je manje, na racun je mnogo manje.
 
Na obrascu pise 37....a za kes bi trebalo da idem ponovo u Slovacku,ne? Mi cemo ici krajem oktobra...za koje vreme zastareva...pamisli da mi uzmu 14 evra,pa nije fer.
 
Zavisi, negde na granici mozes dobiti kes, ali neces dobiti 37e za kes vec manje. U Asutriji konkreno je 3e provizija za kes, na aerodromu u Exchange Office-u odmah pored carine. Uzjedno, tu sam oko 0.5e platio za vracanje na karticu. To NIJE GlobalRefund-ov salter, ali za 0.5e nula cimanja, a i najisplativija je opcija (kostalo bi me slanje pisma u Slovacku i cekao bi duze).

U Nemackoj moze na samoj granici (aerodromu), u Dizeldorfu i Frankfurtu da se dobije, bilo kes, bilo na karticu, i cini mi se da nema uopste provizije; ali tamo ima GlobalRefund slater posle carine!

Ne znam za koliko zastareva, cini mi se da je 3 meseca rok da se iznese roba iz EU, a 6 meseci da se posalje za refund. Ali nemoj mi verovati na ovome, proveri, verovatno pise i na samoj koverti! Razlikuje se i od zemlje do zemlje i od firme do firme mozda.
 
Koliko se secam, koverat je nebitan, kod nas placas svejedno kad saljes?

Ja uzimam lepo na granici odmah ako postoji Travelex ili neki slican servis. Evo konkretno u Becu su uzeli nesto smesno tipa 0.5e na 50e, kada vracaju na karticu.
Prošli put sam imao koverat i samo ubacio u pošti, sad sam platio 200+ din.
 
I poslali su ti koverat, bez markica??
 
Koliko se secam jesu, ima par godina, zapamtio bih da je kostalo 200 din, a i tvrde da je free.

Sent from my x600 using Tapatalk
 
Meni i dalje nije jasno sta mi je najisplativije...znam gde me deru...:mad:
 
Proveri na svojoj koverti/brosuri koji je rok.
Ako ces se vratiti u EU pre tog roka, mozes na aerodromu traziti povracaj, samo ponesi ta dokumenta sa sobom. Moze i na nekim granicnim prelazima mozda, ali to ne bih rizikovao.

Ako nisi sigurna da ces vratiti, posalji kovertu u Slovacku, i trazi refund na Visa karticu. (upisi njen broj na formularu, onih 16 cifara KARTICE, ne onaj broj racuna 160-xxxxxx-yy)
 
Nazad
Vrh Dno