Šta je novo?

[Laptop] Acer Aspire 7520G-302G16

psihodel

Slavan
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
1,102
Poena
465
Potrudiću se da napišem što objektivniji opis računara Acer Aspire 7520G-302G16. Sledi kompletna konfiguracija:

*AMD Turion64 X2 DualCore TL56 (1.8GHz/2x512kB)
*Nvidia NForce 630M chipset
*2GB DDRII (2x1GB)
*160GB HDD SATA(5400rpm)
*DVD-RW DualLayer
*17" WXGA+ CrystalBrite(1440x900)
*nVidia GForce 8400M-256MB DX10
*Modem,G-LAN, WLAN, TV Out, FireWire
*ExpressCard slot, 4xUSB, DVI, Infra-Red,5-in-1 card reader
*Dolby Surround sound system with SubWoofer
*0.3 MPix CrystalEye WebCam
*cell battery up to 2:45h life
*Full size keyboard with numeric keypad
*Tezina 3.7kg


Hardver

Aspire 7520G pripada novoj Gemstone seriji kompanije Acer. Dizajniran je u saradnji sa kompanijom BMW. Kada sam ga izvadio iz kutije prvi put, iznenadila me veličina, a kada sam ga uzeo u ruke, svakako i težina. U pitanju je prilično veliki prenosni računar, težine 3.7 kg, što znači da nije baš predviđen za često nošenje :). Na gornjem poklopcu dominira veliki logotip kompanije Acer i traka koja ima piano završnu obradu. Ostatak poklopca je crn i mat.

Kada podignete poklopac, očekuje vas priličan kontrast u odnosu na spoljašnjost. Deo gde se nalazi tastatura je bež boje, a okvir oko ekrana je crn. Lično, veoma mi se sviđa kako je sve to uklopljeno u celinu. Nema šarenih dugmića koji svojim jarkim bojama odvlače pažnju. Dugme za paljenje računara osvetljeno je diskretnom zelenom bojom. Pored njega, tu su još i dugmad za paljenje Wireless adaptera, dugmad sa prečicama za browser i e-poštu i dugme za paljenje Bluetooth modula (ne dolazi kao deo standardne opreme, ali ga je moguće ugraditi). U gornjem levom ćošku, iznad tastature, nalazi se dugme za pokretanje aplikacije Windows Media Centar i dugme za pokretanje aplikacije Acer Empowering Technology.

Ovaj računar poseduje CrystalBrite ekran veličine 17“ koji daje zaista prelepu sliku. Uglovi gledanja nisu baš za pohvalu. Anomalije su primetne čim se pomerite malo po horizontali i dijagonali. Takođe, ugrađen je grafički čip kompanije Nvidia 8400M G sa 256 MB sopstvene memorije. Ovaj grafički čip podržava DX10 specifikaciju pa je moguće pokrenuti i neke novije naslove, kada su u pitanju igre :).

Pošto je u pitanju prenosni računar sa ekranom od 17“, poseduje punu tastaturu sa numeričkim delom. Sitan, ali hvale vredan detalj su naša slova na tastaturi, što je odlika i ostalih modela kompanije Acer za naše tržište. Nakon prelaska sa Cherry tastature stare oko 15 godina (radi kao prvog dana :)), hod tastera na ovoj tastaturi je zapanjujuće kratak. Skoro da nemate osećaj da ste pritisnuli taster, pa se može desiti da se u tekstu pojave dupla slova. Tastatura se ne ugiba u normalnom radu.

Pošto nisam imao prilike da testiram mnogo prenosnih računara, ne znam koliko objektivno ću moći da ocenim touchpad. Njegova površina je prilično velika. U opcijama za miša u Windowsu možete podesiti osetljivost i da li želite da se desna i donja strana touchpada koristi za skrolovanje. Ovo nije potrebno pošto se između levog i desnog tastera miša nalazi veoma zgodna klackalica koja odlično obavlja svoj posao. Tasteri su takođe poveliki i rad sa njima je veoma prijatan. Nisu pretvrdi, ali ćete tačno znati kada ste ih pritisnuli. Touchpad je poprilično neprecizan, ali ovo ne računam kao veliku manu pošto sam odmah nabavio bežičnog miša koji odlično zamenjuje touchpad :).

Priključci. Sa zadnje strane ovog računara nalazi se samo priključak za napajanje i izduv za ventilator koji hladi procesor. Na desnoj strani nalazi se optički uređaj (LG-jev double-layer DVD rezač koji je prilično bučan), priključak za modem i dva USB porta koja su postavljena na ivicu između bočne i prednje strane. Priljučci za slušalice i mikrofon (moguće je upotrebiti ih i za priključivanje 5.1 sistema zvučnika) nalaze se sa prednje strane. Sa leve strane nalazi se Express Card slot, čitač kartica 5-u-1, dva USB priključka, firewire, DVI i D-SUB. Složićete se da je u pitanju popriličan broj priključaka. Jedini što na prvi pogled fali je HDMI priključak, ali to je moguće rešiti DVI-HDMI kablom.

Zvučnici se nalaze iznad tastature, ispod aluminijumske mrežice, a sa donje strane nalazi se mali nsikotonac. Zaista je u pitanju najbolji sistem zvučnika koji sam do sada video na jednom prenosnom računaru. Zvuk koji daju je veoma glasan i čist (priustvo niskotonca se svakako oseća). Jačinu zvuka možete držati na 30% za svakodnevnu upotrebu.
Iznad ekrana nalazi se Web kamera koja odlično obavlja svoj posao, ali samo ako je osvetljenje dobro. Daje solidnu sliku i možete je komotno koristiti za video chat.
Kućište je zaista prostrano i sistem hlađenja odlično obavlja svoj posao (temperature možete videti na slikama). Procesor se nalazi ispod gornjeg desnog dela tastature. Taj deo, čak ni nakon višečasovnog rada, bude samo topao.

Proizvođač deklariše autonomiju na oko 2,5 sata, ali to je daleko od istine. Merio sam trajanje baterije nakon potpunog ciklusa punjenja. Koristio sam Internet, FrameMaker i slušao muziku. Baterija je izdržala tačno 1,5 sati, što je prilično loš rezultat. Ne smem ni da pomislim koliko bi baterija trajala da sam pustio neki HD materijal :).

Softver, performanse, rezultati testova

Računar dolazi sa unapred instaliranim operativnim sistemom Microsoft Windows Vista Home Premium. Od trenutka kada ga prvi put upalite do početka rada proći će oko 20 minuta. Windows vista je prilično zahtevna po pitanju memorije. U stanju mirovanja, sa upaljenih nekoliko programa, iskorišćenje memorije je oko 50%. Ocena koju Vista daje ovom računaru je 3.1, što je prilično skroman rezultat i ne odražava njegove stvarne performanse.

Ja sam uradio nekoliko testova (slike su u prilogu). Nisam imao vremena za neko ozbiljnije testiranje, ali ako sam nešto važno izostavio, samo recite. Potrudiću se da nadoknadim propušteno. Jedan od testova koji sam odradio je i dekodiranje HD video materijala. Acer bez problema izlazi na kraj sa 1080p HD materijalom koji je prilično zahtevan. Ne igram se, pa nisam pokretao 3Dmark i slične aplikacije za testiranje, kao ni igre. Razmišljam o instalaciji igre Bishock, čisto testa radi. Očekujte rezultate u skorije vreme.

Da rezimiram. Za 900 €, koliko košta u maloprodaji, u pitanju je veoma dobar prenosni računar koji je u stanju da ispuni većinu modernih zahteva i da dostojno zameni desktop mašinu. Glavne prednosti su odličan kvalitet završne obrade, sjajan ekran, količina radne memorije, veličina čvrstog diska, zaista sjajni zvučnici i cena :). Mane su velika težina, prilično loš touchpad i mala autonomija baterije.

Nešto sam sigurno zaboravio. Samo ukažite na propust, ispraviću :).
 

Prilozi

  • everest1.jpg
    everest1.jpg
    222.5 KB · Pregleda: 297
  • everest2.jpg
    everest2.jpg
    221.6 KB · Pregleda: 200
  • everest3.jpg
    everest3.jpg
    223.1 KB · Pregleda: 162
  • everest4.jpg
    everest4.jpg
    221.5 KB · Pregleda: 172
  • everest5.jpg
    everest5.jpg
    221 KB · Pregleda: 188
slike...
 

Prilozi

  • super_pi.jpg
    super_pi.jpg
    211.3 KB · Pregleda: 214
  • temperature.jpg
    temperature.jpg
    151.7 KB · Pregleda: 181
  • acer1.JPG
    acer1.JPG
    227.7 KB · Pregleda: 384
  • acer2.JPG
    acer2.JPG
    191.8 KB · Pregleda: 319
  • acer3.JPG
    acer3.JPG
    191.3 KB · Pregleda: 239
još slika...
 

Prilozi

  • acer4.JPG
    acer4.JPG
    186 KB · Pregleda: 328
  • acer5.JPG
    acer5.JPG
    257.9 KB · Pregleda: 356
  • acer6.JPG
    acer6.JPG
    156.5 KB · Pregleda: 284
  • acer7.JPG
    acer7.JPG
    132.8 KB · Pregleda: 188
  • acer8.JPG
    acer8.JPG
    139.8 KB · Pregleda: 222
i još :D
 

Prilozi

  • acer9.JPG
    acer9.JPG
    175.5 KB · Pregleda: 287
  • acer10.JPG
    acer10.JPG
    216.5 KB · Pregleda: 307
  • acer11.JPG
    acer11.JPG
    257.2 KB · Pregleda: 217
dobro odradjeno ;)
ovi Aceri su sad dosta popularni kod nas...posebno Gemstone serija koju imamo ti i ja...
stavi rezultate od SuperPi 1M, Hexus PiFast, Aquamark3 ako imas vremena...
tacno se vidi koliko AMD ima predost kod rada sa memorijom...dok suva procesorska snaga dolazi do izrazaja kod Intela ;)
 
Poslednja izmena:
Hvala :D

Potrudiću se da odradim dodatne testove.

Vidim da se kod nas u prodaji pojavila još jedna varijanta modela 7520. Sa 65nm procesorom iz Tyler porodice. To je jedina razlika u odnosu na ovaj model.
 
Hvala :D

Potrudiću se da odradim dodatne testove.

Vidim da se kod nas u prodaji pojavila još jedna varijanta modela 7520. Sa 65nm procesorom iz Tyler porodice. To je jedina razlika u odnosu na ovaj model.

Nije jedina razlika, uz taj model se dobija i TV Tuner!

Pozdrav!

PS: Hvala na detaljnom review-u, iz prve ruke i objektivno.
 
Poslednja izmena:
Ja nisam bash odusevljen Acerima. Moj Aspire 9301ASWMi je prsao posle 6 meseci, a drugarov 9302 je poceo da izbacuje plave ekrane vecj posle 2 meseca.
 
Ja nisam bash odusevljen Acerima. Moj Aspire 9301ASWMi je prsao posle 6 meseci, a drugarov 9302 je poceo da izbacuje plave ekrane vecj posle 2 meseca.

Posto sam ja jako blizu kupovine ( posao ) zanima me kakva su iskustva ostalih korisnika ACER-a ... na duze staze ...

Ne bih da uzmem pa da narednih godinu dana obijam prag ACER servisu :S:
 
Eto ja sam ti rekao svoje iskustvo sa dva 17" Acer-a. Moj sada radi ok, ali pre neki dan se resetovao bez nekog vidljivog razloga 3 puta, od toga su bila 2 BSOD-a. Sto se ostalih stvari tice smeta mi sto mu je procesor postavljen odma ispod touchpada pa kad kucas duze neki tekst zagreju se ruke i to postaje veoma iritirajuce kada radis nesto 3-4 sata ili duze. Jos jedna stvar koja je meni smetala je to sto izbacuje topao vazduh na desnu stranu pa ako si desnjak onda i to ume pomalo da iritira. Jedino sto je Crystal Brite WXGA 17" fenomenalan za gledanje filmova, mada ima jak odsjaj kada radis nesto napolju :d
 
Poslednja izmena:
Eto ja sam ti rekao svoje iskustvo sa dva 17" Acer-a. Moj sada radi ok, ali pre neki dan se resetovao bez nekog vidljivog razloga 3 puta, od toga su bila 2 BSOD-a. Sto se ostalih stvari tice smeta mi sto mu je procesor postavljen odma ispod touchpada pa kad kucas duze neki tekst zagreju se ruke i to postaje veoma iritirajuce kada radis nesto 3-4 sata ili duze. Jos jedna stvar koja je meni smetala je to sto izbacuje topao vazduh na desnu stranu pa ako si desnjak onda i to ume pomalo da iritira. Jedino sto je Crystal Brite WXGA 17" fenomenalan za gledanje filmova, mada ima jak odsjaj kada radis nesto napolju :d

Za sada nisam imao nikakvih problema sa računarom :)

Oba problema koja si naveo uspešno su rešena kod novijih Aspire modela. Procesor se nalazi ispod gornjeg levog ugla tastature, a izduv se nalazi sa zadnje strane. Takođe, zagrevanje posle dužeg rada nije uopšte preterano :D
 
Poslednja izmena:
Psihodelu, ako ti nije problem, uradi 3D mark 2005 i 2006 da vidimo rezultate. Zanima me kako se ponaša ta 8400 kartica. Ja se dvoumim između ovog modela i onog što je opisao Northwood.
 
Poslednja izmena:
Psihodelu, ako ti nije problem, uradi 3D mark 2005 i 2006 da vidimo rezultate. Zanima me kako se ponaša ta 8400 kartica. Ja se dvoumim između ovog modela i onog što je opisao Northwood.

Nadam se da ću stići večeras da odradim 3DMARK :)

Poz
 
Super, hvala! :)
 
3DMark 06 - rezultati :)

Pokrenuo sam 3DMark 06 i postavljam slike sa rezultatima. Pošto me uopšte ne zanima igranje niti sam ranije često pokretao 3DMark, nemam pojma šta je potrebno uključiti od opcija.

Na prvoj slici su rezultati su rezultati dobijeni u native rezoluciji (1440 X 900) sa uključenim AA.

Na drugoj i trećoj slici su rezultati u rezoluciji 1280 X 800 sa isključenim AA. Na trećoj slici možete videti i temperature neposredno nakon završetka testiranja.

Ako želite da pokrenem test ponovo sa nekim drugim opcijama, samo recite :D
 

Prilozi

  • 3dmark1.jpg
    3dmark1.jpg
    167.5 KB · Pregleda: 234
  • 3dmark2.jpg
    3dmark2.jpg
    167.6 KB · Pregleda: 199
  • 3dmark3.jpg
    3dmark3.jpg
    208.6 KB · Pregleda: 221
Poslednja izmena:
Jel možeš da pokreneš onaj default test? Ništa nemoj da menjaš opcija, već sve ostavi kako ti program ponudi na početku.

Hvala i za ove rezultate! ;)

Još jedno pitanje za znalce - kako se ranguje ovaj procesor u poređenju sa C2D 7300?
 
Poslednja izmena:
Još jedno pitanje za znalce - kako se ranguje ovaj procesor u poređenju sa C2D 7300?

mislim da je tu T7300 bez sumnje jaci procesor, ali AMD ima prednost kod komunijacije sa memorijom ;) i mislim da je Intelov 965 chipset bolji od ovog 630M chipseta...meni se na ovom laptopu svidja sto ima vecu rezoluciju od mog ;)
'ajde provrti SuperPi na 1M...
 
SuperPI 1M & 3DMark 06 (default)

Odradih Super PI 1M i 3DMark sa podrazumevanim opcijama (i sinoć sam odradio sa podrazumevanim, ali ovo su opcije kao kada se program pokrene prvi put).
 

Prilozi

  • superPI_1M.jpg
    superPI_1M.jpg
    214.4 KB · Pregleda: 173
  • 3dmark4.jpg
    3dmark4.jpg
    173.1 KB · Pregleda: 165
Odradih Super PI 1M i 3DMark sa podrazumevanim opcijama (i sinoć sam odradio sa podrazumevanim, ali ovo su opcije kao kada se program pokrene prvi put).

:zgran: T7300 za citavih 25s brze odradi SPi 1M (nista nije bilo ni tweakovano kod mene)...nema sta, jaci je dosta 5920G i grafika mu je jaca, ali i vise kosta :)
jedva cekam nove penryn procesore i jace graficke da vidim sta ce Acer da izbaci ;)...
 
ACER Aspire 7520G-402G16Mi

Sve pohvale za trud!

Jedva cekam ponedeljak i narucujem

*AMD Turion64 X2 DualCore TL58 (1.9GHz)
*Nvidia NForce 630M chipset
*2GB DDRII (2x1GB)
*17" WXGA+ CrystalBrite (1440x900)
*160GB HDD SATA (5400rpm)
*DVD-RW DualLayer
*nVidia GForce 8400M-256MB dedicated
*Modem,G-LAN, WLAN, TV Out, FireWire, ExpressCard slot, 4xUSB, DVI, 5-in-1 card reader, Dolby Surround sound system with SubWoofer, S/PDIF, BlueTooth, 0.3 MPixCrystalEye WebCam
*6 cell battery up to 2:45h life
*Full size keyboard with numeric keypad
*Tezina 3.7kg
*New BMW design (Black/White)
*Microsoft Vista Home Premium
*Garancija 1 godina

Radim ProEngineer, Adobe Premiere, 3Dstudio, Flash i dr. i ne znam kako sve to sljaka na Visti. Ko ZNA?
Razmisljam da degradiram masinu i stavim proveren XP pro. Medjutim, cuo sam da ima problema sa drajverima za grafiku i cipset.
Ima li ko iskustva?
 
Sve pohvale za trud!

Jedva cekam ponedeljak i narucujem

*AMD Turion64 X2 DualCore TL58 (1.9GHz)
*Nvidia NForce 630M chipset
*2GB DDRII (2x1GB)
*17" WXGA+ CrystalBrite (1440x900)
*160GB HDD SATA (5400rpm)
*DVD-RW DualLayer
*nVidia GForce 8400M-256MB dedicated
*Modem,G-LAN, WLAN, TV Out, FireWire, ExpressCard slot, 4xUSB, DVI, 5-in-1 card reader, Dolby Surround sound system with SubWoofer, S/PDIF, BlueTooth, 0.3 MPixCrystalEye WebCam
*6 cell battery up to 2:45h life
*Full size keyboard with numeric keypad
*Tezina 3.7kg
*New BMW design (Black/White)
*Microsoft Vista Home Premium
*Garancija 1 godina

Radim ProEngineer, Adobe Premiere, 3Dstudio, Flash i dr. i ne znam kako sve to sljaka na Visti. Ko ZNA?
Razmisljam da degradiram masinu i stavim proveren XP pro. Medjutim, cuo sam da ima problema sa drajverima za grafiku i cipset.
Ima li ko iskustva?

Odličan izbor :D

Baš me zanima kolika je razlika između TL-56 i TL-58 (Tyler). Ako budeš uzeo računar, mogao bi da provrtiš par testova :)

Moram priznati da sam ja bio baš odlučan da sačekam da se pojavi model 7720. 5920 je sjajan računar, ali dosta mi znači 17" monitor i udobnija tastatura od sirovih performansi. Kada sam malo bolje razmislio, shvatio sam da će mi 7520 završavati posao bez ikakvih problema i nisam nimalo pogrešio. Razlika u ceni od 250€ nije zanemarljiva :)
 
Kakvo je zagrevanje 7520 i koliko buke bravi (cesto se ukljucuje ventilator?)? Procitah sve postove, svidja mi se lap, al mi treba nesto sa dobrom tastaturom, zvucnicima i 17 Zoll ekranom. Mislim da je to to... Baterija moze da izgura 1 DVD film onako u fullu sa DVD-a direktno? Kolko si ga platio i da li znas koliko kosta doplata za 3 godine garancije. Preturo sam po netu, svidja mi se ova gemstone serija po dizajnu ali mi ide Acer generalno na zivce zbog bezobrazno male garancije. Cak je i FS (napolju) poceo da za Amilo Pro serije daje 3 yrs garanciju. Nacuo sam da je Acer poceo da nudi nesto kao MSI, 72h i tako to. Imam gorko iskustvo sa elektronskim uredjajima novijeg datuma i garancijom i post prodajnom uslugom pa mi je garancija i brzina eventualne popravke na prvom mestu.
 
Vrlo lep notebook, i za novce koje kosta odlicno uskladjena masina, koja nudi dosta, jedino to sto je malo tezi mu je mana, ali covek vremenom ojaca pa ne primecuje:) Ne brini se za bateriju to je odlika svih 6-celijskih baterija, tek one sa 8 celija nude neku pristojnu autonomiju, tako da od te baterije koju ima tvoj notebook ne mozes vise ni da ocekujes.
 
Update

Kakvo je zagrevanje 7520 i koliko buke bravi (cesto se ukljucuje ventilator?)? Procitah sve postove, svidja mi se lap, al mi treba nesto sa dobrom tastaturom, zvucnicima i 17 Zoll ekranom. Mislim da je to to... Baterija moze da izgura 1 DVD film onako u fullu sa DVD-a direktno? Kolko si ga platio i da li znas koliko kosta doplata za 3 godine garancije. Preturo sam po netu, svidja mi se ova gemstone serija po dizajnu ali mi ide Acer generalno na zivce zbog bezobrazno male garancije. Cak je i FS (napolju) poceo da za Amilo Pro serije daje 3 yrs garanciju. Nacuo sam da je Acer poceo da nudi nesto kao MSI, 72h i tako to. Imam gorko iskustvo sa elektronskim uredjajima novijeg datuma i garancijom i post prodajnom uslugom pa mi je garancija i brzina eventualne popravke na prvom mestu.

Zagrevanje je, mogu slobodno reći, zanemarljivo :) Ni posle nekoliko sati rada nijedan deo računara nije neprijatno vruć. Delovi gde se nalazi procesor i hdd su topli, ali sistem hlađenja je veoma dobro odrađen. Izduv se nalazi sa zadnje strane. Ovo je vrlo dobro rešenje, pošto sam nedavno imao prilike da radim sa jednim FSC lapom kod kojeg se izduv nalazi sa desne strane pa stalno duva na ruku dok koristite miša :( Video sam i tiše prenosne računare, ali ni kod ovog se ventilator ne uključuje previše često, a i kada se uključi jedva da se čuje (osim ako je tišina u sobi i nije uključena nikakva muzika). U zavisnosti od položaja računara pali se u različitim intervalima. Pri većem opterećenju stalno je upaljen, ali, kao što već rekoh, nije preterano bučan.

Sada mogu da dam ocenu o tastaturi, pošto sam imao prilike baš dobro da je istestiram. Zbog posla, osuđen sam na neprestano kucanje :D, a tastatura na ovom računaru u mnogome olakšava taj posao. Tasteri imaju kratak hod, precizni su, a kucanje nije zamorno ni nakon nekoliko sati :) Još jedna stvar koja je za svaku pohvalu je prisustvo naših znakova na tastaturi.

Baterija :( Slaba tačka ovog računara. Mada, s obzirom na njegovu težinu, možda i nije. Testirao sam bateriju i izdržala je malo više od sat i po uobičajenog rada (kucanje, Internet, muzika). Sumnjam da bi izdržala ceo film sa DVD-a :(

Plaćen je 900€, a rekao bih da produženje garancije košta oko 100€ :)
 
Poslednja izmena:
Ja nisam bash odusevljen Acerima. Moj Aspire 9301ASWMi je prsao posle 6 meseci, a drugarov 9302 je poceo da izbacuje plave ekrane vecj posle 2 meseca.

Hoce plavi ekrani ponekad, ako instaliras drajvere koji nisu sa Acerovog sajta ili su malcice "menjani". :-devil-:
Generalno, 9302 je ok. Istina, izduv sa desne strane nije bas najsrecnije resenje, ali ne duva bas u ruku, izuzev ako pri radu komp drzis sebi ispod brade. :)
 
u BIOS-u za 5920G (T7300) nema ni 'o' od oc opcija...cak ne mogu ni EIST da iskljucim :)
ne znam kakva je situacija sa AMD-om...mada ne vidim toliku potrebu za oc na laptopu...
samo kad bi imao hard na 7200rpm, e onda bi jos bio brzi :)
 
Poslednja izmena:
Nisam nikakav overkloker :D, ali kao što northwood reče, u BIOSu nema ni O od opcija za overklokovanje.
U poslednje vreme uopšte nemam vremena za "igranje" pa ne stižem da testiram lap uopšte :(
 
Moze li neko da mi kaze kako se na ovom modelu iskljucuje touchpad?
 
Nazad
Vrh Dno