Šta je novo?

Kompjuterski sto - uradi sam

1. Kad se pravi samostalno i kad odnesete crtez sa dimenzijama stola, ko busi rupe u koje se stavljaju excentri ili kroz koje se srafi i spaja sto, "fiokar" na točkovima za ispod stola, bilo sta drugo?
2. Cime, kako, oni spoje dve ploca za 25-30-36cm debljinu radne ploce ?
3. Kad su bocne stranice stola i ploca do zida (dakle vertikalni delovi stola) spojeni "keksovima" (klipici od iverice, dabogda im u grlo upali iako im je receno da hocu excentre), kako iznova spojiti te tri ploce stola, kako uciniti da se ne rastavlja pri pomeranju?
4. Mozete li poslati na p.m. nekoliko brojeva majstora koji bi brzo mogli napraviti 2 radna stola (za dete i odraslog coveka) i doci posle da porave ovaj jedan postojeci...

1. Nisam te razumeo na sta mislis. Rupe za sarke i ostalo sve mozes da im kazes gde i sta.
2. Lepi se.
3. Ako se stavlja keks ili drveni tipli lepi se. Ja to nikada ne radim, spajam iver vijcima.
4. Imam ja majstora za preporuku ali ne znam dali ima vremena. Iskreno, to bih ti i ja odradio bez problema ali ne bavim se time, ja to samo sebi radim, za svoju dusu.

Tapatalk from Poco loco
 
Znaci ako sam dobro ispratio, najbolje prvo kupiti noge pa sa njima otici kod ovih sto seku ploce da bi oni videli kako bi se to uklopilo i odmah izbusili rupe na ploci?
 
1. Kad se pravi samostalno i kad odnesete crtez sa dimenzijama stola, ko busi rupe u koje se stavljaju excentri ili kroz koje se srafi i spaja sto, "fiokar" na točkovima za ispod stola, bilo sta drugo?
2. Cime, kako, oni spoje dve ploca za 25-30-36cm debljinu radne ploce ?
3. Kad su bocne stranice stola i ploca do zida (dakle vertikalni delovi stola) spojeni "keksovima" (klipici od iverice, dabogda im u grlo upali iako im je receno da hocu excentre), kako iznova spojiti te tri ploce stola, kako uciniti da se ne rastavlja pri pomeranju?
4. Mozete li poslati na p.m. nekoliko brojeva majstora koji bi brzo mogli napraviti 2 radna stola (za dete i odraslog coveka) i doci posle da porave ovaj jedan postojeci...

1. excentre, tiplove i sarke buse oni po uputstvima. radi se masinski i savrseno je precizno. za srafove busis sam. zapravo, mogu oni da buse rupe po koordinatama, ali to se naplacuje po minutu i ispadne preskupo ako samo treba da se pospajaju elementi.
2. 25mm je u komadu, normalna iverica samo deblja. 36mm su dve 18mm zalepljene i kantovane zajedno u jednu.
 
Poslednja izmena:
Ako bih pravio ugaoni sto kao na slici sa napisanim dimenzijama, kako bi bilo najbolje postaviti noge? Ovo sam crtao u paintu (jer ne znam za bolje) pa propocije nisu bas precizne. Malo kuburim sa prostorom u sobi pa bih da iskoristim to sto imam na najbolji nacin.

Laickim rezonom mi se cini da bi mi trebalo 6 nogu postavljenih kao na crtezu (sivi krugovi). Jel to ok sto se tice stabilnosti?


sto1.png
 
Ako kuburiš sa prostorom čisto da znaš da je širina tog dijela od 80 baš velika. Tu bi mogao 10 cm prostora da uštediš.
Nogarare su dobro raspoređene, ali stabilnost nećeš postići ako između njih ne bude neki "vezni" dio.
 
Ja imam 80 sirinu i jeste to mnogo za kucni sto... pogotovo meni jer forsiram sto manje stvari na stolu
Za kancelarije nije jer imas jos dosta stvari natrpanih na stolu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@miltan Ja bi zaoblio dva isturena coska stola (da li masina moze minimalno kantovati na 5cm ili 8cm) i obavezno bi zaoblio beskorisni unutrasnji ugao izmedju dve plohe do kog ces ti sediti, a na koliko to sam odluci. Sedi uz neki sto pa sebi predstavi prostor gde se srecu 80cm i 40cm u unutrasnjem uglu pa vidi dal malo zaobljenje sa poliprecnikom od 10cm ili srednje od oko 20cm ili jos vece. Bitno ti je da telom ne dodirujes luk a da se dobije prostora na stolu, da stane ruka, tastatura, podloga i mis, nesto...
Naravno da bi stavio deblju plocu onu od 36cm i neka ti neko pojasni kako i gde da stavis "vezni deo".
 
Isao sam na 80cm jer mi je delovalo da je to neki standard, ali ok mozda smanjim na 70. Nogari koje sam gledao na legsysetms sajtu idu u paru kao oblik slova П i njihov razmak je 80cm pa sam prema njima i zamislio tu sirinu. Deluje mi da je 80cm neki standard jer i na poslu su nam stolovi obicno te sirine.

Vezni deo ispod ploce bih voleo da izbegnem jer na poslu cesto udaram kolenima u tu sinu pa je psujem... Ali ako bi to znacajno doprinelo stabilnosti onda bih uzeo ali neke sto tanje.

Sto se tice zaboljavanja ivica, to sam takodje planirao ali nije mi prioritet pa cu videti na licu mesta kad budem isao da secem plocu.

Ne znam samo da li prvo da kupim nogare + shine pa da sa tim idem npr. u artinvest da mi iseku plocu prema njima i pitam da mi odmah i rupe izbuse? Ili da prvo kupim plocu pa da onda jurim noge prema dimenzijama ploce? U tom slucaju bih sam morao da busim a nemam ni alat ni iskustva pa mozda ne ispadne kako treba, bude klimavo ili tako nesto zeznem.
 
Vezni deo ispod ploce bih voleo da izbegnem jer na poslu cesto udaram kolenima u tu sinu pa je psujem... Ali ako bi to znacajno doprinelo stabilnosti onda bih uzeo ali neke sto tanje.
Vezni dio ispod ploče je oslicna stvar jer možeš da napraviš "skrivenu policu" i tamo sakriješ sve kablove, master/slave produžni, UPS, punjač za telefon...
A sa prednje strane sve čisto.
Od leđa stola vertikalu odmakneš 20cm i već na 70cm širine nećeš udarati koljenima, a tek na 80cm nema šanse, osim ako nisi Bobi Marijanović. Evo primjer...
5a58750a332037cd9429099acb4e740d.jpg
bfa44f360ab838586551bbf61d0f34d9.jpg
 
Aha na to si mislio kad kazes veznik. Da, prakticna stvar za kablove a i na 70-80cm sirine stola ne bi trebalo da udaram kolena u to. Tvoj sto je dosta uzi ako dobro vidim?

Ja sam mislio na onu metalnu sinu koja spaja krajeve kao npr ovde:
veznikslika.jpg


Ume da bude bas neprijatno kad zveknes...
 
A jel bas moras nogice i sine ili mozes i tablama da uradis to?

Tapatalk from Poco loco
 
Neko je pre neki dan okacio link ka stolu kome se podesava visina, neke "podloske" ili nogice ili podizaci neki i sad ne mogu da nadjem, ne znam jel obrisano il sam ja "slep kod ociju"...
Moze ponovo link?
Stolovi su kao metalne konstrukcije, negde u BG neka prodaja (valjda), hoce brat da mu posaljem...
 
Poslednja izmena:
@Zeha: mozda si na ovo mislio, te noge mozes da podesavas sa onim "cepovima" koji idu na dno: http://www.legsistem.co.rs/srp212//product_item//noge_za_stolove.html

Poslao sam mail legsystems-u i pitao da mi preporuce noge za ovaj moj sto i dobio sam ova 2 predloga od njih:

sto11.png

sto12.png

Uz propratne slike kako bi to moglo da izgleda otprilike:

11_Oxo50_S.jpg


01_Tempo_S.jpg

I taman jos da ispod ovog ugaonog dela stola ubacim neki fiokar sa tockicima otprilike tih dimenzjia (60x40 cm), tipa nesto iz ikeje i to bi bilo to, maksimalno iskoriscen prostor.
malm-fiokar-na-tockice-crna__0458431_PE605586_S4.JPG
 
Poslednja izmena:
To je to, hvala.
 
Pise na prve dve slike sto sam okacio u postu #253. Ja sam im poslao sliku moje makete a oni su docrtali noge, veznike i napisali nazive modela sa ukupnom cenom :)
 
Ako bih pravio ugaoni sto kao na slici sa napisanim dimenzijama, kako bi bilo najbolje postaviti noge? Ovo sam crtao u paintu (jer ne znam za bolje) pa propocije nisu bas precizne. Malo kuburim sa prostorom u sobi pa bih da iskoristim to sto imam na najbolji nacin.

Laickim rezonom mi se cini da bi mi trebalo 6 nogu postavljenih kao na crtezu (sivi krugovi). Jel to ok sto se tice stabilnosti?


Pogledajte prilog 274324

Ako nije neophodno da se sto pomera, možeš da uštediš (i dobiješ na stabilnosti) tako što ćeš sto fiksirati sa dva L profila za zidove. Dakle, ploče idu do zidova, ispod svake ploče se šrafi L profil celom dužinom koji se na par mesta šrafi na zid. I nema da mrdne.
 
Na jednom drugom forumu se pre nekih 5-10 godina vodila zestoka rasprava oko toga koliko ti L profili mogu da podnesu tereta na samoj ivici stola. :)
Secam se da kad sam citao to da sam pomislio: "Bogte, ovde treba da unajmis gradjevinskog inzenjera da ti izracuna nosivost konstrukcije" :d
 
Poslednja izmena:
Prave ljudi nuklearnu fiziku gdje joj mjesto nije. L profil može da istrpi ogromno opterećenje ako je debljina profila 2mm, a za extreme (svinjokolj) postoji i varijanta 3mm.
Ugibanja sa ivericom 25mm su svakako mala, ako ne sjedite na stolu.
 
Napisah celom dužinom ploče. Jedino još da slikam. Ne onaj uglić za police.


417794dd503476800d1f3afcb412a7cb.jpg
 
Poslednja izmena:
ja imam takve celicne profile na kuhinji... drze rernu. puno pre pukne zid, daska, stagod drugo, nego taj profil...
 
Takav L profil čak i od aluminijuma je sasvim dovoljan da obezbjedi stranu stola. Pitanje je da li čovjeku baš odgovara da sto bude fiksiran. To on najbolje zna.
 
Kupio sam radnu plocu za sto (univer 25mm) i kupio sam nogare. Sad me zanima nekoliko stvari posto nikad ovo nisam radio.

Pre svega kako da spojim nogare za plocu? Na nogarima imam rupe kroz koje treba da prodju srafovi ali nisam dobio nikakve srafove uz njih. Pretpostavljam da su to neke standardne dimenzije rupa/srafova. E sad koje srafove da kupim? Koje debljine tj. precnika? Kako da izaberem visinu srafa ako mi je debljina ploce X a debljina nogara kroz koju sraf prolazi Y?

Kada jednom kupim srafove da li je bolje da onda busilicom pravim rupe u ploci ili da srafcigerom navijam srafove u plocu? Ovo drugo mi deluje kao prilicno tezak posao ali da pitam posto srafciger imam a busilicu nemam pa cu morati da pozajmim od nekog.
 
Ja bih busilicim sa nekom manjim burgijom (manji promer od srafa da mi bude lakse da zasrafim). Srafove 15 ili 18 mm max da ti ne prodje kroz plocu,a debljinu vidi sam zavisi od rupe na nogarama...
Bar bih ja tako

Izmeri samo lepo gde ce ti nogare doci
 
Poslednja izmena:
Ne moraš da prvo bušiš rupe, ali će ti tako biti lakše da zašrafiš. Ako nemaš bušilicu, možeš da zakucaš tanak ekser i tako napraviš početnu rupu. Naravno, ne zakucaš ekser skroz, samo 1cm pa ga izvadiš. Šraf namažeš sapunom i dobar šrafciger i vrti...
Šraf otprilike 3.5x18, mada može i duži, 20-25, pošto ti je ploča od 25mm.
Pozdrav
 
Nogare (okvir, postolje...) koliko su debele, koji promer imaju?
Valjda treba u duzinu šrafa ZA DRVO (nesto siri razmak na navoju) uracunati osim debljine ploce i debljinu nogara pa da bude dimenzija srafa zbir nogare i jos 15-18mm za plocu.
Bolje je sve lepo obeleziti i onda tanke rupe u plocu zabušiti oko 10-15mm (manje 3-5mm od max dometa srafa kroz nogaru), sa tankom burgijom, ne debljom od promera debljine stabla srafa, moze i malo uze, pa onda srafiti rukom il busilicom (sa nastavkom za srafljenje, naravno)...
Premeri 3 puta i proveri da li si dobro obelezio.
Zavrces sraf u drvo, bez tiplova (glupost i ja naglasavam al bolje reci nego posle da se neko češe po glavi).
Trebace ti 15-ak mm da srafovi dobro uhvate, pogotovo ako ih nema mnogo...
Premeri dobro, proveri dobro onda tankom burgijom zabuši donekle i na kraju zavrci.
Bušilicu posudi, imace neko valjda, ako ne nadjes onda ekserom tanjim...
 
@miltan
Sa nogom u gvozdjaru i kazi da hoces takve 4 da zasrafis u univer 25mm ili
Izmeri fi rupe na nogari i opet u gvozdjaru i kazi sta hoces da uradis
 
Hvala svima na savetima, u guzvi sam ovih dana pa nisam mogao da se pozabavim ovim.

@Zeha, debljina nogara odnosno gornje ivice rama (ovaj ram sam kupio http://www.legsistem.co.rs/srp212//product_item//noge_za_stolove.html) je 40mm. Na gornjoj strani tog rama imaju 2 rupe precnika 8mm i kroz njih treba da prodju srafovi koji posle ulaze u univer plocu od 25mm.

Dakle trebaju mi srafovi cije je telo duzine jednako 40mm + X gde je X dubina do koje zelim da sraf udje u plocu.
Ako sam dobro shvatio ti predlazes da sraf udje u plocu 15-18mm sto je onda vrednost za X. Tako da ukupna duzina tela srafa (znaci bez glave) je 55-58 mm. To znaci da sraf ulazi 15-18mm u plocu od 25mm, jel sam te dobro shvatio?

Pri tom taj gornji deo srafa, tih prvih 40mm, ne moraju da ima uvoje jer to samo prolazi kroz rupu rama. Nesto kao na slici sto sam attachovao.

E sad sto se tice sirine rupe, ona je koliko sam ja to izmerio 8mm. Znaci treba mi ukupno 4 srafa za drvo (2 rama svaki sa 2 rupe) duzine tela 55-58mm i sirine tela 8mm. Jel to zvuci ok?
 

Prilozi

  • image567d395ec9a31.png
    image567d395ec9a31.png
    104.8 KB · Pregleda: 145
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno