Šta je novo?

Kompjuterski sto - uradi sam

Napravite ploču od dve spojene iverice kantovane širokom abs kant trakom. Mislim da je ploča 2800x2070 oko 1500 din+kant traka, naravno i ruke. Nogare kupite kakve hoćete i napravite sto kakav vam odgovara.
 
Moze li neko da mi preporuci gde mogu da odem da mi naprave sto prema dimenzijama koje im dam? Znaci da se ne zezam sam sa alatom jer nisam mnogo iskusan vec da platim ljude koji se time bave i zavrsim posao. Moze i na pm ako je problem zbog reklamiranja.

Prema predlozima u temi i ja bih isao na:
- 25mm ivericu
- kantovanje
- da mi ugrade nogare koje im donesem ili ako imaju oni da i kod njih to kupim
- da zaoble coskove (ovako npr. https://www.ikea.com/rs/sr/images/products/bekant-pisaci-sto-crna__0688131_PE722327_S4.JPG)

Treba mi jos preporuka cime da oblozim radnu povrsinu, neki furnir ili? Valjalo bi da bude neki materijal koji je prijatan na dodir, na kome se ne stvara staticki elektricitet i na kome moze da se koristi mis bez podloge.

Dodatno pitanje za ljude koji su slicno sami pravili sto: da li ste nekako resili organizaciju kablova na stolu (monitori, zvucnici...) i oko stola (kuciste koje je dole, punjaci itd...)?
 
150eur je mnogo. ja sam za toliko napravio sto od 25mm iverice. sto sa kuitojm za komp, fiokama i delom za štampač. Sto se jedva pomera od težine. gornja ploča 180x80.
Inače, 25mm za gornju ploču je sjajn izbor. Mnogo moćno izgleda. Što se funkcionalnosti tiče, nije ništa posebno drugačije od 18mm.

Sledeći stolovi koje budem radio će biti 25mm za gornju ploču i 18mm za ostatak (nikad više korpus od 25mm). Dodatno sam odustao od šrafljenja jer za male pare ljudi mašinski ubacuju ekscentar i tiplove. Uz dobar dizajn, ovakav sto se sklapa za 15 minuta i nema potreba za letvama za pričvršćivanje gornje ploče.
Kada radiš što 25mm je odličan izbor. Preporuka je da i bočne strane budu od istog materijala.
Ploče se obično prodaju na pola ili na cijeli komad (kod nas u Sarajevu), pa kada već napraviš radnu površinu od 25, onda ti je najjeftinije da iskoristiš i ostatak do pola ploče.
Izbor boja u 25mm je vrlo ograničen, ali se to obično pokaže kao veliki plus. Bijela i kraj priče.
Na AE se sada nađe odličnih dekorativnih zidnih stikera za bočne strane. Rezultat bude impresivan. 3 puta bolje od svake serijske izrade.

PS. obavezno ostaviti prostor za skrivanje kablova, produžnog, punjača za telefon... Ovo je ono što na gotovim stolovima nikada ne bude urađeno ili ne bude urađeno kako treba. Ako nekoga zanima mogu okačiti sutra SketchUp crtež pa po potrebi uradite modifikacije.
 
Poslednja izmena:
Napravite ploču od dve spojene iverice kantovane širokom abs kant trakom. Mislim da je ploča 2800x2070 oko 1500 din+kant traka, naravno i ruke. Nogare kupite kakve hoćete i napravite sto kakav vam odgovara.
Zavisi koji dezen se uzme. To je cena po kvadratu, ne za celu plocu. Obicna bela ide oko 800din m², ostale su skuplje. Pre 2 meseca sam pravio plakare, cipelarnik, komodu za kupatillpre 3 godine 2 plakara, TV policu, stocic...
Sto za komp mi je napravljen isto tako pre 15 godina, eno ga, kao nov, funkcionalan. Stvarno nije tesko napraviti sto. Od alata ti treba trostepena burgija, iver vijci (2din komad), srafilica ili busilica i ja uvek volim da stavljam lepak za drvo na spojeve jer kad vijak stegne i to uhvati nema gde vise da mrda. Stvarno nije tesko, ne salim se. Ja sam sve sebi napravio po stanu sam osim fijokara. Stvarno me mrzelo da radim fijoke.

Tapatalk from Poco loco
 
@forum1nick

Nema ovde Obija niti bilo sta slicno gde bi ti ponudili plocu + secenje + kantovanje za normalnu (poznatu) cenu i da bude brzo spremno. Bio je Merkur sa tom ponudom, ali (pre)brzo propade.
 
Malo izguglajte. Majstora/stolara koji rade "nameštaj po meri od pločastog materijala" u Srbiji ima baš baš puno. Samo u NS znam bar trojicu da su za mene nešto radili.

Pločasti materijal, univer (iverica) pa i drvo, veoma je teško naći na manje komade, uglavnom se prodaje na celu ploču 2.8x2.07m, ili na pola. Pa još da vam se iskroji po meri...
Majstori sa većim prometom već imaju restlove raznih ploča pa im je i lakše da prave delove koji se uklapaju na manje (ili što je najgora opcija, fali vam tek malo preko) cele ploče.

Oni vam prave sto kakav želite.
Sa takvim majstorima je obično najveći problem da definišete šta tačno želite.

A ako ćete sami da radite, ima firmi koje nude cele ploče, sečenje na meru i kantovanje po šemi koju date. Npr. u NS ih ima bar 3 da ja znam.
 
Ima ih ko vulkanizera. Svi sve znaju, niko nista ne pita, a fleke izvlace nabedjivanjem da to tako treba ili ne smeta.

Ima firmi koje seku na meru, ali je sve to par puta komplikovanije od usluge i brzine koju nudi Obi.
 
Zar ne radi Eurohrast secenje univera po meri plus kantovanje? Oni su prilicno brzi koliko znam. Kada sam kupovao neku kuhinjsku plocu bilo je gotovo danas za sutra.
 
Bar u Bg-u postoji mali milion firmi koje seku po meri i kantuju pločaste materijale, prodaju okov za nameštaj, itd...
Uglavnom se čeka po nekoliko dana, mada to verovatno zavisi i od sezone.
Pozdrav
 
@forum1nick

Nema ovde Obija niti bilo sta slicno gde bi ti ponudili plocu + secenje + kantovanje za normalnu (poznatu) cenu i da bude brzo spremno. Bio je Merkur sa tom ponudom, ali (pre)brzo propade.
Kakav crni OBI, to su dunsteri najveći. Alati su im piiiiiii...
U Sarajevu imaju 3-4 firme koje rade profi rezanje i kantovanje. U BG bi moralo da bude bar 10 takvih mjesta.
 
Tihos, Art Invest, onako na prvu iz glave
 
Kolika treba da bude visina kompjuterskog stola?

Tolika da sediš pravilno. A to zavisi od tvoje visine, stolice koju koristiš, monitora koji imaš. Moraš sve da uklopiš. Kao što možeš da vidiš na ovim slikama, visina stola zavisi i od toga da li su ti tastatura i miš na samom stolu ili u "fioci" ispod stola.

proper-sitting-posture-computer.jpg
51dbefb73a7b423846690ebe96b31927.jpg
slideshow_pcaccessoriesslide7_web.jpg
 
Poslednja izmena:
Obzirom da će stolica i monitor da se menjaju posle kupovine stola, koje su visine vaših stolova?
 
Ja sada hocu da pravim neku pokretnu plocu i tv da kacim na plafon, porucio tockice sa aliexpresa, videcu za ostalo, ali ono sto sam gledao kao idealno je da mi na 75cm budu mis i tastatura.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Kolika treba da bude visina kompjuterskog stola?

72 je standard za većinu ljudi, mada definitivno zavisi od tvoje visine. Stolicom možeš da regulišeš malo, ali moraš da paziš i da onda stolicu ne zezneš da ne čučiš na zemlji ili da ti noge vise u vazduhu.
ja sam 185cm i sto od 72 mi odgovara sa stolicom na max podignutu.

Ko baš hoće sebe da časti, super stvar je da se napravi udubljenje za stomak na stolu. Ovako laktovi mogu da budu na stolu bez da pritiskate želudac.
f4b04c620807aa7c9367c4104640a19d.jpg

Alternativa su dobri rukonasloni na stolici ili možda i oni nastavci kao štipaljke što se kače na sto, mada su mi oni najlošije rešenje za to.
Mnogo je prijatniji osećaj kada su laktovi sve vreme na stolu. Ramena su mi uvek zahvalna od toga
 
Zar ne radi Eurohrast secenje univera po meri plus kantovanje? Oni su prilicno brzi koliko znam. Kada sam kupovao neku kuhinjsku plocu bilo je gotovo danas za sutra.
Naravno da radi. Ja sam kod njih uzimao svakog puta. Zavisi kad ce biti gotovo od toga kolika im je guzva. Uglavnom to odrade brzo pogotovu ako nema puno. Krajem juna su mi 500e materijala isekli za 3 dana.
Ja najtoplije preporucujem svima da krenu s tom varijantom, stvarno nije tesko sklopiti. Pozovete jednog drugara da vam pridrzi nesto i samo picite. Nemate cega da se plasite. Ako umete da sklopite nesto iz ikee umecete i ovo. Razlika u kvalitetu je nebo i zemlja. Jednom kad to sastavite vise u zivotu necete kupiti gotov plakar vec cete ga sami napraviti i bice duplo bolji i svrsci od bilo kog kupovnog.
Edit: sto se tice visine, sto mi je na 80cm visine, mis i tastatura mi se vade ispod i oni su na 70cm.
Tapatalk from Poco loco
 
Poslednja izmena:
Ja cu jos jedan samo komentar i vise necu na ovu temu.
Obi pre 15 godina. Udjes, odes na to odelenje. Izlozene ploce, daske i ostali drvni materijal koji se moze obradjivati/seci... Odaberes plocu, zapises. Predas crtez kako da se isece i/ili kako da se kantuje i sa cime. Mislim da su i rupe busili. Sve cene istaknute (rez, metar kantovanja, kosenje ivice... sve po komadu, m duznom i slicno) i ti tacno znas koliko ce da te sve to kosta. Dok si jos tu i kupujes okove ili sta ti jos treba, to je gotovo. Ne secam da li se vozilo na kasu ili te cekalo sa zadnje strane da preuzmes (ukljucujuci i restlove). Masine su bile nemacke jer je i Obi nemacki. Moguce da se to promenilo i da sad tamo radi ko nema sta drugo da radi.

Ovde gde god da dodjes, u startu shvatis da ljudi nemaju vremena.

Dakle, Obi (tada) je bio za amatere koji bi neki element da naprave/poprave. Vece cene, nema popusta, nema rabata, nema guzve. Takav je u Beogradu bio Merkur i toga vise nema. Svi ovi ostali koje ste pobrojali su okrenuti ka stolarima koji tu kupuju i seku da ne bi oni morali.
 
Slazem se. Realno, ne zivi se od ljudi koji dodju da nesto sitno naprave. Od toga firma ne opstaje iako je sjajan princip za krajnjeg korisnika. Ja s druge strane nemam problem ni sa ovim. Nije mi problem da iscrtam i uradim sve mere kuci, da odem sa spiskom i sacekam koliko treba da se to zavrsi. Uglavnom nikada ne radim nesto sitno vec to bude ozbiljan projekat. Napravim sve sto mi treba po kuci u tom trenutku.

Tapatalk from Poco loco
 
Velike firme koje se time bave imaju praksu da recimo utorak-četvrtak ujutru do 10 sati rade za male korisnike.
 
Svi govorite o radnoj ploči kao da je to najveći problem. Može se kupiti sirova iverica pa prefarbati, makar i valjkom ko nema gde da radi pištoljem. Mada je bolje kupiti furniranu, što bi dali na farbu date za furnir. Jes da furnir zna da propadne pa onda mora da se baci dok je ponovo prefarbati mnogo lakše za popravku ploče. Ko voli da se bavi stolarstvom može i oblikovati ploču po želju u sopstvenoj režiji, ne moraju drugi da mu to rade. Iz mog iskustva materijali nisu skupi po metru ali bilo kakvo uslužno sečenje koje ne ulazi u cenu po metri jeste skupo osim ako se ne uzimaju veće količine materijala.

Ono što mene muči su noge. Ove kao sa slika što kačite nisu uopšte jeftine a ako su podesive po visini jedna košta više od svih ovde pominjanih stolova. Gde to naći povoljno?
 
Najjeftinije je kupiti sto jeftiniji polovan sto sa nogama po zelji i uzeti samo noge.
- Ako je vezna greda fiksna onda racunaj i na trosak nove ako znacajnije menjas dimenzije radne ploce
- Ako je i podesavajuca, ipak nije podesavajuca u nedogled. Obratiti paznju da li odgovara trazenim dimenzijama
- Ako nema fiksnu gredu onda ima ili okvir ili plocu koja se srafi u noge.
-- Neki okviri se mogu podesavati, vecina ne
-- Vezna ploca se lako zameni drugom

Ako hoces novo, video sam da Legsistem prodaje noge. Ikea isto ima bekant sistem sa sve ramom. Mozda neko zna gde jos ima novih...
 
Kod kojih od pominjanih sajtova se može videti online cena daske, sečenja i obrade iste od 150x75cm (debljinu ne znam, recimo oko 2cm)?
 
Ako se ukuca na google "metalne noge" prvo bi trebalo da vam izlista sajt sa istim takvim imenom. Tu sam video zanimljive metalne noge. Zapravo video sam identicne noge kao sto su na mom stolu koji sam ranije pominjao (ocigledno da firma od koje sam kupio sto tu nabavlja noge - ime modela je firenza). Nazalost ne pisu cene, pa ako ih neko slucajno pozove i sazna cene neka napise ovde. Bilo bi zanimljivo videti koliko kostaju te noge i sabrati sa cenom ploce (36 mm) i na kraju uporediti sa ukupnom cenom od 150 evra koju sam platio :)
 
Kod kojih od pominjanih sajtova se može videti online cena daske, sečenja i obrade iste od 150x75cm (debljinu ne znam, recimo oko 2cm)?
Kad kazes daske mislis univer? Prosek je oko 1500din/m2, abs ti je 70din/m... E sad, vecina njih imaju komade koji su ostali tako da neces placati celu plocu. Ali svakako treba da proveris zbog dezena. Skokni do neke radnje ili zvrcni telefonom npr.

Tapatalk from Poco loco
 
Nigde se ne placa cela ploca. Njihov program pravi krojnu listu. To je tetris slagalica koja uklapa vase komade na njihovu dimenziju ploce. Uvek ima malo viska, ali se nikada ne uzima cela ploca vec samo do kraja jedne dimenzije.
 
1. Kad se pravi samostalno i kad odnesete crtez sa dimenzijama stola, ko busi rupe u koje se stavljaju excentri ili kroz koje se srafi i spaja sto, "fiokar" na točkovima za ispod stola, bilo sta drugo?
2. Cime, kako, oni spoje dve ploca za 25-30-36cm debljinu radne ploce ?
3. Kad su bocne stranice stola i ploca do zida (dakle vertikalni delovi stola) spojeni "keksovima" (klipici od iverice, dabogda im u grlo upali iako im je receno da hocu excentre), kako iznova spojiti te tri ploce stola, kako uciniti da se ne rastavlja pri pomeranju?
4. Mozete li poslati na p.m. nekoliko brojeva majstora koji bi brzo mogli napraviti 2 radna stola (za dete i odraslog coveka) i doci posle da porave ovaj jedan postojeci...
 
Ono što mene muči su noge. Ove kao sa slika što kačite nisu uopšte jeftine a ako su podesive po visini jedna košta više od svih ovde pominjanih stolova. Gde to naći povoljno?

Kudti je za ove stolove noge kupio ovde i rekao da su ga izasle oko 8300 din (pre 3 godine). Na tom sajtu ima noga (npr ove) koje se uz pomoc cepova (na dnu stranice) mogu podesiti po visini tako da visina stola moze da ide od 73,6cm do 85,6cm.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno