Šta je novo?

Kompjuterski sto - uradi sam

@kUdtiHaEX

Predložio bih ti malo istraživanje koje uključuje sajtove koji se bave ergonomijom!
Pošto i ja sebi radim sto... sa razlikom što moj sto mora biti podesiv i po visini sa pločom kojoj se podešava nagib tj. i komjuterski i crtaći sto u isto vreme, delimično delim tvoju problematiku!
Meni je recimo jako bitno da nema fiksirane fioke pa ću verovatno da pravim (ne toliko zbog cene već zbog dimenzija) fioke sa točkićima koje će moći da se šetaju! Naravno to uključuje i VESA nosač za TFT!
Znači ne žuri, već pogledaj što više ideja jer te one mogu uputiti u potpuno novom pravcu kada je osmišljavanje stola u pitanju!

Za one koje interesuje kako da tačno podese položaj za sedenje http://www.ergotron.com/tabid/305/language/en-US/default.aspx

Samo unesite svoju visinu ali predhodno prebacite na "metric" i dobićete kako treba da podesite šta prilikom sedenja za kompom!
Naravno i tu postoje mala odstupanja jer nemamo svi jednake mere ali je to dobra osnova da dodjete do idealnog položaja za rad na računaru!
 
Poslednja izmena:
Nikako ne zaboravite na "feng shui".
 
Za one koje interesuje kako da tačno podese položaj za sedenje http://www.ergotron.com/tabid/305/language/en-US/default.aspx

Samo unesite svoju visinu ali predhodno prebacite na "metric" i dobićete kako treba da podesite šta prilikom sedenja za kompom!
Naravno i tu postoje mala odstupanja jer nemamo svi jednake mere ali je to dobra osnova da dodjete do idealnog položaja za rad na računaru!

Ne valja ti ovo nešto! Ispade da ja sedim idealno +/- 2%.
A nemam takav osećaj :d
 
Evo kako sam ja to sve uradio.
Znam da nije idealno ali meni je zasad OK. Samo sam se malo zeznuo sa ovim delom na kom mi je štampač pošto nemogu unutra lepo da stavim diskove :( Ali to ću ispraviti ovih dana.
Takođe ima nekih stvari koje mi se tek sad nesviđaju, ali sve će se to ispraviti.
 

Prilozi

  • SP_A0679.jpg
    SP_A0679.jpg
    139.3 KB · Pregleda: 594
  • SP_A0680.jpg
    SP_A0680.jpg
    152.9 KB · Pregleda: 536
  • SP_A0682.jpg
    SP_A0682.jpg
    172.5 KB · Pregleda: 590
Hocu veci sto !!!

Evo i mog brloga!!! :cigar:
 

Prilozi

  • sto za bench.jpg
    sto za bench.jpg
    99 KB · Pregleda: 838
Moze li mi neko reci koja firma u bg mi moze iseci ivericu (+abs kant) , ali luchno, tj chetvrtina kruga? :)
 
Poslednja izmena:
uh, mrzi me da palim svetlo pa da slikam, pa da transferujem, sutra cu, ali evo nacrtano shta sam sebi napravio -

f_Untitled1m_2153456.jpg


meni je ovakav raspored daleko najbolji, a pritom, obozavam da mi monitor bude u visini face, kad sedim uspravno.
 
@Igortiza bravo i meni je takav sto :D
ubjedljivo najbolji polozaj
ostavlja dovoljno prostora za sve
:smoke:
 
Igoritza, ili ti nisi dobro nacrtao profil ili ja ne kapiram šta si zapravo zamislio :)
Ako gledaš sto sa prednje strane, vidiš skroz kroz njega, dakle, samo ona dva nosača za psotolje za monitor širine 18mm ili koliko već staviš. Ako gledaš iz profila, ispade da su ti nosači zaprvo stubići :)

Sa bočne strane bi to trebalo da bdue skroz zatvoreno ako se ne varam.

Marko 84, ima veliki broj firmi koje to rade. Ne znam u kom si delu grada (kapiram da ih u centru nema :d ), ali kod mene u komšiluku (2km tamo-'vamo) postoje 3.
Ja sam radio u Agaciji, u Tošinom Bunaru (ugao sa Milutina Milankovića), jer sam se sa njima najbolje sporazumeo šta ustvari hoću (prvo su mi uradili ravno sečenje, pa sam lepio silikonom i šrafio ploče, sušilo se kod njih nekoliko dana i onda tek kružno sečenje i ABS).
Jedino su smorili sa prijemom CAD fajla, jer im nije radio ni CD ni USB, pa sam se malo iscimao dok nisam snimio fajl na FDD :d
 
Igoritza, ili ti nisi dobro nacrtao profil ili ja ne kapiram šta si zapravo zamislio :)
Ako gledaš sto sa prednje strane, vidiš skroz kroz njega, dakle, samo ona dva nosača za psotolje za monitor širine 18mm ili koliko već staviš. Ako gledaš iz profila, ispade da su ti nosači zaprvo stubići :)

to su daske pravougaonog oblika :)
 
Naravno da imaju prave uglove, inače ne bi bile preterano praktične kao nosači police na ovom mestu :d
Koje su dimenzije tih poprečnih dasaka? Koliko mm vidiš kada ih gledaš na prvoj skici, a koliko kada ih gledaš na drugoj? Treča dimenzija se nalazi između samog stola i police za monitor.

Tek sada vidim da ti skica iz profila i za noge stola izgleda kao da ima samo dva stuba, a ne celu ploču.
 
Naravno da imaju prave uglove, inače ne bi bile preterano praktične kao nosači police na ovom mestu :d
Koje su dimenzije tih poprečnih dasaka? Koliko mm vidiš kada ih gledaš na prvoj skici, a koliko kada ih gledaš na drugoj? Treča dimenzija se nalazi između samog stola i police za monitor.

Tek sada vidim da ti skica iz profila i za noge stola izgleda kao da ima samo dva stuba, a ne celu ploču.

u jee, evo uslikao sam -

special note - kablovi su mi odvezani, jer sam chachko neshto, tastaturu eplovu sam isprosipao guaranom, pa koristim neku ubi boze a4tech, chashu od jogurta koristim mesto piksle i neuredna mi je soba do zla. :p :d

f_Image003m_6f98f58.jpg
 
PJ, otishao u crvenu jabuku jutros, sve zavrshio, isekli mi luchno po zelji :)
 
@Igoritza
Kuciste i zvucnici su ti nekako na ocajnim pozicijama, pogotovo sto sa takvim rasporedom zvucnika ne cujes stereo...a sto je lep, jednostavan i funkcionalan.
 
@Igoritza
Kuciste i zvucnici su ti nekako na ocajnim pozicijama, pogotovo sto sa takvim rasporedom zvucnika ne cujes stereo...a sto je lep, jednostavan i funkcionalan.

kucishte jeste, al to moram da regulishem (da zasechem malo), zezno sam se u proceni kad sam sklap'o sto, a shto se tiche zvuchnika, namerno sam ih met'o zajedno, kad slusham ziku dok blejim u krevetu, da mi bije jache :d
 
Dizem temu posle 2god posto uskoro treba da pravim sto po meri, pa me zanima jel ima novih ideja/trendova/materijala/dizajna koji su sada aktuelni kod nas?
Meni treba sto pravougaong oblika shirine max 1m(soba je takva da ne moze shiri) a dubina moze da ide do max 80cm ali to mi je preterano kvadratasto a psoto imam jako uzak LCD razmilsjam se da idem na dubinu od 50cm, sa malim postoljem za LCD,i policama iznad njega u zidu kako bi nadomestio manju povrsinu stola.
Kako se sada krecu cene ploca od iverice i koju debljinu predlazete,na stolu nece stajati nihsta teze od LCD monitora,tastature,misha i raznih papircica?
 
Sto se iverice (univera) tice, sve je isto, imas dosta radnji po gradu. Standardna je i dalje 18mm, plocu za radnu povrsinu mozes deblju a i ne moras :D
Cene ne mogu tacno da se setim, a gledao sam pre mesec dana :D Ali nije nesto mnogo skuplje nego pre.
Ono sto je novo, barem po meni, je da ima mnogo veci i kvalitetniji izbor zavrsnog furnira univera, ima nekih bas bas dobrih koje nisam vidjao pre 5-6 godina kada sam zadnji put pravio nesto.
Naravno zavisi sta ti se svidja. Ja sam konkretno gledao u Agaciji na Tosinom Bunaru, imaju i sajt pa pogledaj (agacija.com) ali verujem da i druge firme koje su ti blize sada imaju slican izbor.

Sto se rasporeda tice, sve je ok sto si napisao, evo da te podsetim samo na nekoliko "pravila" kada je ergonomija u pitanju:
- tastatura sto nize, ali naravno da ne uradas kolenima i nogama u tu plocu :)
- oci treba da ti budu u visini gornje ivice monitora, ili bar na recimo 2/3 ekrana po visini. Moj savet je da ga NE podizes na postolje ako ne moras (zavisi naravno koliko si nisko uspeo da spustis glavnu plocu na kojoj je tastatura
- zvucnici tj njihovi visokotonci treba da budu u visini usiju, po mogucnosti "upereni" u tebe i simetricni.

Realno 1 metar sirine ti je taman dovoljno. Ne znam samo gde si planirao kuciste, vodi racuna da ne bude zarobljeno u neku kutiju, sto zbog provetravanja sto zbog toga kad pozelis nesto da menjas/cackas unutra :D
 
Trenutno imam sto 110x60 i potrebna mi je veća radna površina i sračunao sam da bi idealno bilo 160x80.

Međutim ne bih radio ceo sto od drveta, nego samo radnu ploču i jedan deo nazad zbog cable managementa, a noge od metala. Na netu sam našao sajt firme Rival metal i jako mi se svideo tip nogu Artemis.

artemis.jpg


Na pitanje o cenama, poslali su mi cenovnik u xls-u.

1.jpg


Problem je što oni izgleda ne rade sa fizičkim licima, cene su VP/RABAT/VP-RABAT/vp-rabat+pdv. Pitaću ih da mi pojasne, a interesuje me da li neko zna da li je ovo ok cena ili ne? I da li ima još firmi koje rade ovakav tip nogu? Uglavnom sve što sam našao su obične pojedinačne noge i obrnuto T tip.
 
I ja sam u nekoj polufazi gradnje stola, s tim što sam ja planirao samo zidne nosače i radnu ploču. Floating style :d

Doduše ne klasičan pravougaonik, već proširenje radne ploče za desni lakat, da obe ruke imaju oslonac, i to je to. Sto bi bio postavljen u uglu prostorije.

Ovako nešto, uz gore navedene modifikacije:

radni-sto.jpg
 
^^ovo moze da ti uradi svaki zavarivac. siguran sam da nije toliko tesko naci metalne profile i nekoga ko bi to zavario u konstrukcju.
drvo posle toga ne predstavlja apsolutno nikakav problem. treba jedna radna povrsina koju mozes da uzmes na svakom stovaristu gde ce ti uraditi i kantovanje. npr crvena jabuka. samo izaberes malo kvalitetniji materijal.
sa zadnje strane nije neophodno staviti drvenu plocu, ali bi bilo dobro staviti barem jednu metalnu letvu na sredinu kako se sto ne bi ljuljao. na tebi ja da vidis sta ti je lepse.


meni licno ovaj sto ne izgleda preterano atraktivno tako da ne bih platio prodajnu cenu vec bih sklepao sam pa makar i ne ispao savrseno.
 
@Ryo,

Ја бих ти радо рекао моје мишљење о цени, пошто бих и сам узео нешто тако... али нигде ниси навео тражену цену. :)
 
97.18 eur, u screenshotu.
 
Dajte neke sajtove sa kompjuterskim stolovima da dobijemo neke ideje.
 
Najlakše ti je da u pretraživač kucas sto za računar. Nađeš sliku I ispratis do sajta.
 
Stolovi koji se dobijaju su srednje zalosni tipa KIKA i FormaIdeale,

mislio sam neke malo kvalitetnije i modernije pa jos ako ima od nekog poznatijeg arhitekte.

Npr.

milk-wireless-desk.jpgWhiteCornerComputerDesk5f37698cdb8cad85690fd2aa92a0f0aa.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno