Šta je novo?

Kompjuterski sto - uradi sam

@miltan Tako je.

Ako je rupa na nogarama 8mm, onda do tih 8mm da je debljina ovog dela šrafa bez navoja a moze i nesto manje (dosta manje mozda), veličina glave šrafa i oblik da su takvi da ne upadnu u rupu (radi sabiranja duzina), trazi šraf za drvo, ovaj na slici mi deluje da je za metal, ja bi uzeo glavu sa krstastim urazima umesto tih za "ključ". Za drvo šrafovi imaju veći razmak izmedju navoja i dubina navoja je veća, a mislim i da su većinom žućkasti šrafovi.
Razmisljam o ovih 8mm i kontam da nece biti lako uvrtati rukom i krstastim šrafcigerom toliko veliki šraf... hmmmm, mozdai nisi pogrešio birajući "ključ" glavu.
Proveri da ti pri stezanju šraf, odnosno donja strana glave šrafa ne ode u rupu pa da se dimenzije kojima će ući u ploču ne promene. Zavisi da li je ravna ili konična glava šrafa sa donje strane. Osam milimetara je bas dosta, pa ako uzmes deblji sraf moraćes da dobro zabušiš rupu, da prilikom ulaska šrafa ne dodje do kidanja ploće i "bubrenja" oko šrafa ako zavrćeš bez rupe ili na malecku rupicu.
Koji prečnik šrafa mislis da koristiš?
Kad budeš zabušivao nemoj ni preterati sa širinom rupe, mora ostati "mesa" u ploći da navoj šrafa uhvati. Može (mislim čak i da treba) prečnik rupe (zabušene) u ploči da bude manji od prečnika stabla vijka na delu gde je navoj. Mislim na onaj centralni deo šrafa, puni materijal iz koga i oko koga se uvrće navoj. Šraf mora da zapne za materijal da bi bilo čvrsto ali ne sme da zapne previše pa da pri uvrtanju počne mnogo kidati i rasturati strukturu ploče pa da na mestu uvrtanja bude oslabljen materijal. (filozofiram previse, jelde...)
Dubinu ulaska šrafa u ploču možeš podesiti i podloškama (šajbama, kad već pišem šraf umesto vijak... :d)

Gore na ramu je neki L profil ili je pravougaono kutijasti, u tom delu kojim ploča leze na ram i gde su te rupe?
Malo me buni opis "Na gornjoj strani tog rama imaju 2 rupe..."
Imas li nogare ko sebe, mozes li to snimiti pa okaciti ovde?
 
Poslednja izmena:
Jel ima neko ideju za mali ugaoni radni sto koji bi bio ugradjen na zid, znaci bez nogara?
 
Jel ima neko ideju za mali ugaoni radni sto koji bi bio ugradjen na zid, znaci bez nogara?
To jako otežava konstrukciju... Ako su baš dobri zidovi, ubusio bih 3 nosača za police u zidove, na oba zida. Najviše mi se sviđaju oni tzv nevidljivi, a mislim i da su čvršći od standardnih L profila.
Debela iverica ili čak radna ploča (jer je čvršća), tvrdo puno drvo, medijapan...

Sent from my BBD100-1 using Tapatalk
 
@nemanja123, imas par strana iza cene nogara, negde oko 8-9000din otprilike.
 
@Zeha, evo slika

Ovo je daska po mojoj nekoj zamisli da mi se uklopi u cosak sobe.

daska.jpg

Dimenzije su donja ivica = 120cm, desna ivica = 130cm, leva ivica = 80cm, gornja ivica levo = 80cm i gornja ivica desno 40cm.
Ovo je krivolinijsko secenje koje sam radio u artinvestu i ono je skuplje i ceka se duze nego za obicno secenje u obliku kvadrata.

Ovo je ram za nogare koga ima 2 komada i ciji sam link postavio gore, pravi ga legsystem ali oni prodaju samo na veliko pa sam i to morao da narucim preko artinvest:

ram.jpg

Posto daska ima taj ugaoni deo koji strci, prema mailu koji sam dobio od legsystemsa preporucili su mi da uzmem i 2 nogare da idu ispod tog dela sto sam i uradio. Evo kako izgleda to:

ram i noge.jpg

Znaci imam 2x ram i 2x noge. Ramovi su glavni drzaci i oni su spojeni shinama koje nisam slikao ovde. A nogari su potpora za ovaj ugaoni deo.. mozda mi tu jedna noga bude dovoljna a mozda cak ni nestavim tu nogu.

A ram ima 2 rupe na vrhu kroz koje treba da prodju srafovi za univer, oznaceno crvenom na prethodnoj slici. Precnik tih rupa je 8mm. Ja sam trazio univer vijke tog precnika ali sam nasao samo precnika od 6mm.
Duzina rupe kroz ram je 40mm a debljina ploce 25mm. To znaci da mi treba sraf 40mm + X gde je X broj mm koliko sraf ulazi u plocu.

Najpogodnije srafove koje sam nasao su ovi:
sraf.jpg

Precnik srafa je 6mm a duzina 5.5cm ili 6cm (telo + glava). Uglavnom kada se sraf postavi kroz rupu rama izgleda ovako:
sraf duzina.jpg

Dakle u ramu ostane oko 42-3mm (2-3mm ode na glavu srafa koja ostane vani a 40mm kroz ram) tako da ce u plocu da udje oko 17mm.
 
Poslednja izmena:
Posto post dozvoljava max 5 slika ostala mi je jos jedna to cu u ovom novom postu.

Znaci precnik rupe rama je 8mm a srafa 6mm pa kad sraf provucem kroz to imacu dosta lufta sto me malo brine:

Pogledajte prilog 275805

Ne znam da li ce ovo biti problem? Da li je sve ovo dovoljno da stabilno drzi plocu debljine 25mm s obzirom da ce biti pricvrscena za samo 4 ovakva srafa na ramove i svaki ce uci oko 17mm u nju. Brine me da ne bude rasklimano tj. da ploca ne seta po ramu usled tog lufta iako cu ja srafove da zavrnem do kraja.

A nogari za onaj ugaoni delic stola, ako ih i stavim, oni su samo potpora za to i nisu glavni deo konstrukcije koja utice na stabilnost.
 
Imas inbus iver sraf, oni imaju siru glavu. Vidi samo za duzinu. Najlakse tu gde si uzeo nogare (artinvest) trazi i odgovarajuci sraf, predlozice ti sigurno najbolje resenje. Ili pitaj ove sto proizvode te nogare, ponudice valjda nesto. Da li izmedju nogara ide neka poprecna ojacanja jer vidim da postoje rupe na samoj konstrukciji. Ako samo ove nogare idu sa strane koji god sraf da stavis ne verujem da ce biti mnogo sigurno. Pogotovo ako ga opteretis.

Ako je vec tolika rupa predvidjena za sraf pretpostavljam da je i proizvodjac samih nogara predvideo malo jaci sraf kojim bi montirao sve to. Znaci treba ti siri, a kraci :) 7x60 recimo. A mogli su da isporuce i odgovarajuce srafove uz te nogare.
 
Ma nemaju pojma ovi u artinvestu sto se tice tih nogara, totalno su zauzeti i nezainteresovani da daju neki savet. Moras tacno da znas sta ti treba pre nego sto odes kod njih, barem sto se tice ovog scenarija kod pravljenja svog stola. Oni samo porucuju ono sto im ti trazis tako da sam ja otisao kod njih i rekao im tacne sifre artikala noga/rama koje da mi naruce od legsystemsa a te sifre sam dobio od legsystemsa kada sam im poslao mail i rekao kakav sto planiram. Evo te slike sto sam kacio ranije i koju su mi poslali iz legsystems:

attachment.php


Legsystems mi je isporucio:
- dva rama
- dva vezaca koja spajaju ramove
- elemente koji povezuju ramove sa vezacima (izgledaju kao sraf samo bez glave i pod uglom su od 90 stepeni)
- dve noge

Ovo sam dobio od njih:

ramovi i vezaci.png

Znaci bez srafova koji bi spajali ramove i plocu koja bi isla na ovu konstrukciju... Tako da srafove moram da jurim naknadno i na sajtovima koje gledam ne nalazim nista deblje od 6mm.
 
Slika lufta srafa u rupi rama koju sam postavio gore #276 se ne vidi iz nekog razloga pa evo opet:

sraf luft.jpg
 
^obzirom da je to cela konstrukcija tj da ima i te poprecne sipke ja iskreno ne bi uopste mnogo obracao paznju na srafove kojima ces spojiti plocu. Kada sastavis tu konstrukciju bukvalno plocu mozes samo da postavis odozgo. Naravno bolje je sve to sastaviti i bice dovoljni i ti srafovi koje si uzeo. Ne mora nista jace od toga. Obrati paznju samo na te 2 nogare (noga sixty) sa cime srafis jer ne verujem da je i tu potrebna ista duzina srafa kao i za ovo prvo.
Ostalo su ti vec objasnili. Burgija manjeg promera samo da ubusis plocu da imas pravac i da sraf lakse uhvati (dovoljno 1cm) i srafi. Ako nemas busilicu/srafilicu onda dobar srafciger i malo snage u rukama :)
Cekamo slike kada sve sklopis

edit: ma sastavi prvo konstrukciju i videces kako je sve to stabilno. To sto je sraf manjeg promera od te rupe je normalno. Kada uhvati u ivericu nema to nigde da seta.
 
Poslednja izmena:
Konacno, sto je sklopljen uz pomoc drugara pa evo krajnjeg rezultata u par slika:

viber_image_2019-10-12_23-15-45.jpg

Razmisljali smo da li da montiramo ovu nezavisnu nogu na ovaj ugaoni deo ili ne. Na kraju smo je ipak stavili radi potpore tog dela stola.

Ovako sam ga zamislio u tom uglu kako bih sto vise iskoristio prostor sobe koja je inace mala (2,5 x 3,5m):

viber_image_2019-10-12_23-15-46.jpg

Na kraju kad se opremi onim za sta je namenjen:

viber_image_2019-10-12_23-15-461.jpg

Ja sam skroz zadovoljan kako je ispalo na kraju. Nije tesko sastaviti ali ko nikad nije radio moj savet je da ipak za prvi put pozove nekog iskusnijeg da mu pomogne. Hvala svima na savetima :)
 
Kolika je visina stola?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Ali ti je dubina suviše velika...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Gledam i ja da sredjujem prostor, pa bas gledam ovo ugaono resenje i deluje mi dobro. Deluje da su dimenzije ok, po meni nije duboko.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Posto nisam mogao da idem u sirinu (max 120cm) isao sam malo u dubinu. Ali opet i to je 80cm sto je standard kod kancelarijskih stolova tako da nije ni preterano duboko osim mozda ako se ne gleda u odnosu na ukupnu velicinu ove sobe koja je mala. Inace tu treba da dodje jos jedan monitor 24'' + da ima prostora da pomerim tastaturu jer nekad radim i na laptopu a nekad i da stavim knjigu da nesto ucim ili svesku da pisem.
 
Au kaka sto, sad sam kontaktirao majstora. Znaci ne znam kako cu bas komp da sklopim ovako jer nema vodeno hladjene, ali neke ventove u boji cemo ubaciti. Kontam da samo napravimo promaju da sa jedne strane uvlace, a sa druge strane izbacuju vazduh, bez onih sa strane.
 
ozivljavam temu... kad je krenuo ovaj rad od kuće uzeo sam budjavi karup iz jyska (jako loš obići u širokom luku).
prosle nedelje sam skontao koliko sam se iskrivio, pa sam iskopao notepal. onda sam uzeo najmanju tastaturu koju sam našao (rapoo v500) ali mi je vrlo neudobno da kucam na markusovim rukohvatima...
juče sam malo bio u uradi sam, produžio ploču... sad imam novi problem - ploča je stabilna al se budjavi sto sad klati... što je posebno problem zbog dece.

sad gledam šta ću može biti da će sve zajedno da leti
46548a5d42e76c3edf0aabf5373154a5.jpg


osnovni problem je što sve što je meni funkcionalno supruzi nije nikako prihvatljivo estetski... negde kad iskonvergiramo to bude i preskupo i zauzme puno mesta...

gledam sad gotove metalne noge ili da mi neko napravi neke što bi joj odgovarale, al to će biti uhh

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
unapredio sam sto... bilo mi tesno
kupio dve borove daske u brico, 120x30cm, spojio, ofarbao, osmirglao finom smirglom, lakirao

razbucao karup (ploča sad služi kao zadnji deo da bude teže i stabilnije), uklonio fioku (mada sam hteo da ostane, al mi je smetala), na kraju dodao malo proširenje da bude stabilniji na neravnom podu...

našao sam prelepu ploču sličnih dimenzija na kp, ali 40e (daske su bile oko 1800din), i moram po nju da se odvozam, a ne znam jel bi mi stala u auto, plus sam hteo da završim za vikend prošli, pa sam odustao...
gledao neke noge metalne, al nema belih, pa bih morao dosta da se zezam da ofarbam ili custom da pravim. karup sam svakako imao i već sam krenuo da ga sakatim
3967158f6f4c193cf10e315b84f0970e.jpg


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Koja ti je ovo stolica i pošto je? Udobnost?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
modrulj m291, ima u temi o stolicama više

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
kako se kreću cene ovakvog rama, ako neko zna?
AURA-DESK.jpg AURA-DESK-ELEMENTS-492x600.jpg

razmatram da napravim sto sa pločom širine 104-110 (još uvek nisam odlučio) i dubine 70 cm, i sa mogućnošću podešavanja visine po potrebi (naravno, sklonio bih stvari sa stola tokom podešavanja na ovakvom ramu)

druga varijanta mi je da kupim ovaj sto u IKEA-i https://www.ikea.com/rs/sr/p/bekant-pisaci-sto-belo-b-hrastov-furnir-crna-s49282574/ (18.500 din, pre je koštao oko 1.000 manje) ali mi ne odgovaraju dimenzije.
ima mrežu za kablove na donjoj strani ploče
bekant-desk-white-stained-oak-veneer-black__0736387_PE740516_S5.jpeg
 
Poslednja izmena:
hvala. nije strašno, mislio sam da je skuplje zbog podešavanja visine i širine
 
Taj sto, tj. taj ram se baš klati, da znaš. Navikne se čovek (imam Bekant), ali ako ti smeta..
 
video sam IKEA Bekant kod druga i nisam primetio da se klati niti mi se požalio na to. čak je na licu mesta metrom izmerio do koje visine može da se spusti :D
 
Bekant se baš klati...

Mehanizam traži polovan. Zameni drvo, metal prefarbaj ako moraš. Bilo je stolova po 30, 40 EUR u skladištu blizu Bubanj Potoka. Oglašavaju se na KP. Nesto kao centar polovnih stvari Mile. Ja sam tražio cevi ugaoni i nije bilo, ali tih običnih koliko voliš...

Sent from my SM-T813 using Tapatalk
 
I ja sam razmatrao bekant... odlepio bih da sam dao tol'ko para i da se klati :(
imaju onaj za oko 200e što se ručno diže/spušta, taj ne znam koliko je stabilan. kolega je od drveta napravio policu za laptop na koju ga postavi kad hoće da stoji i to mi se generalno dopada (a ništa se ne mrda:))

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno