Šta je novo?

Tutorial za TORRENTe

Bane87

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
02.03.2007
Poruke
775
Poena
319
Posto se na nekoliko tema prica o tome kako da namestite torrente da najbolje i najbrze skidaju, kako da skidaju konstantno, i postavlja se pitanje "forwardovanje portova", odlucio sam da napravim neki guide za sve to u jednom topic-u.

Pre svega, preporucujem da koristite uTorrent za skidanje Torrenata. Zasto? Zazuzima jako malo RAM-a, ima sve opcije za skidanje, sve protokole takodje (u poredjenju sa drugim torrent clientima). Naspram njega je Azureus koji takodje ima sve protokole i opcije, ali utorrent je daleko jednostavniji za koriscenje i trosi jako malo sistemske memorije.


- Pre nego sto pocnete sa podesavanjima, informisite se malo bolje o tome sta je zapravo torrent i nacin na koji funkcionise, najbolje bi bilo OVDE
- Obratite paznju na pojmove Seeder, Leecher i Tracker

Provajderi i P2P, BitTorrent saboracaj

Kao sto znate, odredjen broj provajdera ne dozvoljava celokupan peer-to-peer saobracaj ili stavlja takozvane AGREGACIJE 1:10 i slicno. Postoji i te kako fora da se to zaobidje, takozvanim PORT FORWARD-ovanjem i ENKRIPCIJOM PODATAKA

1) PORT FORWARD ,da bi proverili da li port preko koga vam ide BitTorrent saobracaj radi, morate uraditi sledece:

Kliknite na NETWORK STATUS ikonicu (moze biti
greennetworkbb2.png
,
yellownetworktf1.png
ili
rednetworksa7.png
u zavisnosti od statusa vase mreze), tu imate opciju TEST IF PORT FORWARDED CORRECTLY, kliknite i pogledajte da li imate "incoming connections" na tom portu. Ako nemate, onda morate da odradite PORT FORWARD.

Idite na sajt http://www.portforward.com i tamo izaberite prvo vas modem/ruter pa onda program utorrent, imacete vrlo laka i JASNA uputstva.

Posle uspesnog forward-ovanja, pogledajte da li se ikonica promenila na
greennetworkbb2.png
, to bi trebalo da bude to sto se tice PORT FORWARD-a.

Ako je ikonica ZUTA onda nesto niste uradili dobro, probajte da proverite podesavanja port forwarda i kliknite opet na "TEST IF PORT FORWARDED CORRECTLY". (zuta ikonica ce biti prisutna uvek pri paljenju uTorrenta, i narednih nekoliko sekundi, tako da sacekajte minut da vidite da li ce da postane zelena)

Ako je ikonica CRVENA znaci da morate da iskljucite firewall. U firewall-ovima postoje opcije za pustanje odredjenih portova, ali saobracaj ce biti najverovatnije otezan upravo zbog firewall-a, tako da morate iskljuciti firewall (ovo podrazumeva i Windows Firewall).

2)ENKRIPCIJA PODATAKA, drugi korak pri resavanju problema s provajderima je ovaj. Jednostavniji je od prvog i zahteva samo jedan korak:

Options-->Preferences-->BitTorrent--> Sstavite Encryption na "enabled" i stiklirajte "Allow incoming legacy connections"
clipboard01gi8.jpg


Ove 2 stavke su najbitnije i najcesci su uzrok zaguesnog download-a pri skidanju torrenata.

Sledecih par saveta ce vam omoguciti stvarno MAXimalan download, a bogami i konstantan.

1)Hakujte broj TCP Half-Open konekcija

Ako koristite Windows XP SP2, ovo ce vam definitivno pomoci. Na defaultu, max TCP connections je 10, i ne mozete se nakaciti na puno peer-ova i IP adresa. Stoga, skinite OVAJ PATCH, koji vam omogucava da povecate TCP konekcije. Stavite broj od 50-100, nemojte preko 100, iz sigurnosnih razloga. Neki antivirusi ce prijaviti da je ovaj patch VIRUS, medjutim nije. Mozete pogledati malo detaljnije o tome na ovom sajtu - http://www.lvllord.de/

Sada treba podesiti MAX HALF OPEN CONNETIONS u uTorrent-u:
Options > Preferences > Advanced options > net.max_halfopen
tcputorrent.gif


Stavite tamo broj od 50-100 (broj s kojim ste patchovali)

2)Podesite Upload

Upload bi trebao da vam bude podesen na 80% od maksimalne upload brzine. Tako necete gusiti download a imacete i dobar upload za share. Kako da proverite koliki vam je upload ? Idite na OVAJ SAJT. Uradite upload test, dace vam rezultat doduse u kilobitima (kbs), a ne KILOBAJTIMA (KBs). Podelite dobijenu vrednost sa 8 i dobicete KBs (KILOBAJTE). Nakon toga, pomnozite dobijenu vrednost sa 0.80 i dobicete upload koji treba da stavite u ogranicenje.

Evo formule:

Ako je vasa maximalna upload brzina 12KBs onda:

12*0.80 = 9.6 je limit

3)Podesite DOWNLOAD!!!!!!

Ovo ce vam mozda zvucati smesno, ali unlimited download moze samo da naskodi brzini i konstatnom skidanju, a i surfovanju. Ako vam je maximalan download ispod 60KBs, onda pomnozite sa 80% i stavite limit. Ako je veci od 60KBs, onda stavite 95%.

Evo formule:

Ako je vas maximalan download 40KBs onda:

40*0.80 = 32 je limit

4)Broj Download i Upload konekcija. Koliko torrenta da skidam odjednom?

Broj download konekcija je najbolje da bude 25 (za one koji imaju paket 256kbs) i 50(512kbs), i tako dalje. Malo download konekcija moze ugroziti download jer nece svi peer-ovi upload-ovati istom brzinom, dok prevelik broj download konekcija moze takodje ugroziti download jer ce se bandwith trositi na stalno konektovanje na peer-ove:

Options > Preferences > BitTorrent > Maximum number of connected peers per torrent

Broj Upload konekcija stavite na 4. Obavezno stiklirajte "use additional upload slots"

Options > Preferences > BitTorrent > Number of upload slots

Da li da skidate vise od jednog torrenta? Moja preporuka je NE. Download nece biti full, moze doci do zagusenja rutera/modema pri ogromnom broju konekcija, surfovanje ce biti otezanije, Bolje je da stavite torrente u queue !!!!!

5)Par sitnih podesavanja

clipboard01ep5.jpg


Ukljucite upnp, NAT-PMP port mapping:

Options > Preferences > Connection > upnp port mapping, NAT PMP port mapping

6)Povecajte broj tracker-a

Torrente trazim preko sajta www.torrentz.com
Trazim na primer film "Total Recall", izbaci rezulatate, izaberem onaj sa najvise healtha i sa najboljim odnosom S:L ... Pogledajte sta pise kod odeljka "trackers":
clipboard01ua8.jpg

Trackeri ne pokazuju iste rezultate. E sad, kada skinem taj film sa recimo mininove on ne stavi sve trackere koji su prijavljeni na TORRENTZ.com sa slike koju sam upload-ovao iznad, stavi npr 2 trackera obicno, ponekad samo 1, i ja dobijam vrlo malo seedera a ponekad prevagne odnos u korist leechera, kapirate? Uradio sam sledece :

Desni click na torrent koji trenutno skidam - > Properties - > General Tab:
clipboard02bp4.jpg

Kao sto vidite, copy/paste-ovao sam sve trackere koje je prijavio TORRENTZ.com (i odvojio po jedan red ispod svakog, tako pise u "uputstvu").

7)Odnos Seed:Leech

Uvek gledajte odnos Seedera i Leechera. To je jedna od najbitnijih stavki. Odnos treba da bude sto bolji u korist SEEDera, npr odnos 50:500 u korist leechera vam nece omoguciti maximalan download sigurno, tako da, ubacite jos koji tracker ili nadjite torrent sa boljim odnosom. To je jako bitno.

:bottle:
 
Bane prijatelju svaka ti se dala. Jako dobro odradjeno sto sam ti vec rekao. Ja bi napravio par izmena(pre bih rekao dodataka) ali je u principu sve odlicno odradjeno. Ljudi ce imati malo problema sa Port Forwardovanjem jer nije bas uputstvo za laike ali sta sada.
MORAM DA NAGLASIM DA NE BUDEMO STEKARE VEC DA SVI STAVLJAMO UPLOAD KOLIKO DA NAM SE VEZA NE GUSI JER TO JE SVRHA PtP-ra Pozz
 
Ne znam kakve veze ima port forwarding sa agregacijom al ajde :)
@colt: Pročešljaj malo po forumu u vezia agregacije.. Evo jednog citata
Agregacija (akumulacija) 8:1 znaci da internet provajder zakupljuje jedan link te brzine i deli ga na 8 korisnika. Sto je veci stepen agregacije manja je cena koja se naplacuje korisniku. Mozda pomisljate u ovom trenutku kako je to veoma losa stvar ali u igri velikih brojeva ovo se pokazalo kao veoma stabilno i jeftino resenje
 
Hvala za uputstvo,samo jedno pitanje, u opcijama pod stavkom " global maximum number of connection" koju cifru treba da stavim? Da li isto kao i za "Maximum number of connected peers per torrent"?
 
Hm, pa znao sam to, nego sam mislio da ima direktne veze sa torentima, pa sam zato i pitao :)

firewall-ovima postoje opcije za pustanje odredjenih portova, ali saobracaj ce biti najverovatnije otezan upravo zbog firewall-a, tako da morate iskljuciti firewall (ovo podrazumeva i Windows Firewall)

Znaci, ako pustanje portova kroz firewall ne proradi, onda je jedino resenje da se isti ugasi dok se skida ?
 
Poslednja izmena:
Ne bi trebalo da bude ikakvih problema ako se firewall adekvatno konfigurise tj otvore portovi..
Zasto bi bio otezan saobracaj Bane87?:) Taman posla da gasim firewall, to bi značilo da ga nikad i ne palim pošto mi je stalo uključen utorrent :)
 
Hvala, odlično uputstvo!

Urednici bi trebalo obavezno da ga okače kao sticky.
 
Svaka chast ;)
 
hehe hvala hvala.

Vezano za firewall, ja licno ne koristim firewall, cuo sam od dosta ljudi s neta da firewall-ovi "ne vole" p2p saobracaj, mozda je dezinformacija, sta da se radi, uglavnom ako sam pogresio za to, sorry :(

@dzidza bidza

Global maximum number of connections se odnosi na celokupan broj konekcija koje ostvarujes dok skidas torrente. Ako si postavio za jedan torrent 50, a skidas 2, moras namestiti global maximum na 100, sto znaci da ako skidas 3. torrent, neces imati brzinu na svakom po 50, vec 100:3 = 33.3 konekcije. Medjutim, savetujem ti da drzis torrente pod queue, tj da skidas 1 po 1, da bi ISCRPEO SAV BANDWITH provajderima i da bi imao sto bolju brzinu :)
 
Svaka cast! Lepo objasnjeno jos se samo nadam da ce raditi lepo!
Nego pri patchovanju mi je xp prijavljivo nesto tipa :nova podesavanja mogu da uticu na stabilnost sistema bla bla....Ignorisao sam to, valjda mi se nece "obiti" o glavu?
Pozz i hvala Bane :):wave:
 
Poslednja izmena:
Mislim da bi trebalo iskljuciti podrsku za DHT network jer je to idealan nacin da skidate fake torrente. Antipiratske organizacije ubacuju se preko DHT mreze i poturaju lazne pakete u pravim torrentima. Na kraju se moze desiti da ste skinuli 99.99% fajla i da taj zadnji promil nikada ne skinete, a pri tome je hash-fail ogroman. Problem je sto se vas torrent klijent povezao sa laznim torrent klijentom koji mu salje lazne poadtke. Cak i sa iskljucenim DHT-om mozete imati slicne probleme, pa zato predlazem i upotrebu PeerGuardian2 koji ce blokirati konekcije sa racunarima cije su adrese na crnoj listi. PG2 je neka vrsta antipiratskog firewall-a.

Iskljucivanjem DHT mreze imate vece sanse da skinete korektan file, ali sa mozda manjom brzinom jer ima manji broj seedera.

Ako neko zna vise kako funkcionise DHT mreza mogao bi da okaci svoja zapazanja.
 
Znam da peerguardian treba da koriste ameri samo, toliko. I pre nego sto skidam torrent, gledam da nije neko mozda ostavio comment, da kaze dal je fake ili nije...to je korisno
 
Ja uvek koristim DHT i nisam imao fake torrente... Ali se pitam koliko je taj DHT sigurnosna rupa, i ja malo znam o DHT-u pa se pridružujem apelu da ako neko zna nešto više objasni.
 
za korisnike kis-a

@bane87
na koji nacin da podesim "net.max_halfopen" na veci broj od 50? patch (EvID4226Patch) nudi 10-50?
btw. za ljude koji koriste kaspersky internet security v6,v7:
ako ste sve uradili po ovom tutorialu a ipak posle kraceg koriscenja utorrent prijavi da port nije otvoren proverite ovu opciju u firewall-u (attach) treba da bude obelezena "maximum..."
 

Prilozi

  • kis 7.png
    kis 7.png
    26.7 KB · Pregleda: 1,070
ma i 50 je dovoljno, kada stavis 50 preko patcha idi na opciju u utorrentu na net_max_halfopen, a kada prijavi da je threat/virus stavi nekako IGNORE.
 
Danas sam dobio ADSL 512/64 Kb/s, i to je super (u odnosu na 256), ali imam jedan problem sa utorrent-om, kada postavim upload limit na 4KB/s on ogranici i download na 24KB/s (znaci X6), sto mi do sada nije smetalo (naravno isto se desava i ako stavim 5KB/s, down je na 30KB/s, znaci ona zelena crta na speed-u), kako da se otarasim toga?
(Ako stavim vece od 4KB on gusi download i to dosta pa mi je isto ko i sa 256Kb konekcijom, pomagajte.)
Jel ima veze sa port forwarding-om (imam modem (od sezama) i ne znam gde je network status ikonica koja izgleda onako))?
 
podesi global upload na 6KBs.

a na samom torrentu probaj da stavis 4KBs limit. Pazi samo da je dobar odnos S:L

pozdrav.
 
Ili ogranici netlimiterom upload a u samom utorrentu podesi upload na unlimited ili bilo sta vece od 6KBps
 
Hvala mnogo, radi posao, a probacu ovo sa netlimiterom, da kada seedujem, ne bih morao na svakom nesto da podesavam.
 
Poslednja izmena:
Da bolja je opcija sa net-limiterom, da se ne bakces svaki put da podesavas upload poesbno za torrent. O seed-u na 64Kbs nema ni govora :)
 
e ljudi nesto mi se sje$$lo na Utorrentu
pise
"A firewall/ruter is limiting youre network traffic.You need to open up a port so others can conect to you"


imam modem
SAGEM F@st 800-840

i kako sad da namestim port??//
sve je radilo super dok nisu duplirali brzine
 
A jesi li namestao nekad portove na kompu ili ti je po defaultu bila zelena ikonica u mjutorentu u status baru?
 
ja imam modem i kad se konektujem /ip onda je zelena i rade torrenti 40kb/s od mogucih
160kb/s
e sad kad se konektujem /ip onda mi net radi jako lose
a bez /ip torrenti nece da rade
a net ubija kako radi


koja je uopste fora sa tim /ip
sta ti zanaci?
 
Ljudi pomagajte! Meni se isto danas (juce mi je duplirano) vuce torrent:(....Sinoc je super radio, sta moze da bude to danas?
Sve sam namestio jos ranije po tutorijalu i sve je bilo super i dok sam imao 256...
Molim za pomoc!:wave:
 
@Kikibgd
To znaci da ti je dodeljena JAVNA IP adresa koja je potrebana za koriscenje P2P mreze mada mi nije jasno kako onda BearShare i LimeWire (posto su i oni p2p programi) rade i bez /ip.

Probacu sada da odradim ovaj patch i podesavanja pa javljam rezultate ali koliko vidim meni nece da predje preko 25kB/s ni na jednom torrentu a danas mi je pusten protok od 512/64. Koliko zavisi DL od brzine UL ?!?! Recimo ako stavim da mi UL bude 2KBs da li ce mi to ograniciti moguci DL ?!?!


@Predrag87
May the force be with you !! :crash: :d
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno