Šta je novo?

2.1 zvucnici do 70-80€

Rale45

Slavan
Učlanjen(a)
24.10.2004
Poruke
438
Poena
320
Bas me zanimaju 2.1, jer mi je takav raspored u sobi da ne moze 5.1 nikako lepo da se namesti.

Po mogucstvu da imaju OK bas, i odvojene kontrole, da ne moram da se zavlacim ispod stola da smanjim ili utisam.


Predlozi? :)


Pozdrav!
 
Dok cekate da stignu, evo vam ideja za profi stalke. Obecao sam slike jos odavno, ali ih evo tek sada postavljam. Ovo sto vidite kosta 1200 dinara za par, sve full. Ako nekog zanima postupak izrade, objasnicu.
Konacno obecane slike.:) Sjajno uradjeno. ;)
Pa bilo bi dobro ako bi objasnio postupak izrade, verujem da nas ima dosta koje to interesuje.:)
 
Poslednja izmena:
Postupak je krajnje jednostavan. Prvo sam na stovaristu gradjevinskog materijala kupio iseceni medijapan prema merama, debljine 19mm. Sledilo je busenje donje ploce na 4 mesta za spajkove, koja je inace sira od gornje ploce. Busena je i gornja ploca na slican nacin na 4 mesta jer sam planirao da zvucnike malo odignem od gornje ploce. Za spajkove su mi posluzili dugacki srafovi sa sitnim navojem i duplim maticama i sajbnama. Njih sam obradio i zasiljio na brusnom kamenu i na kraju isprskao bezbojnim lakom da ne bi oksidirali nakon obrade. Kada sam zavrsio ploce i spajkove, ovaj stub sto ih spaja sam napravio tako sto sam slepio drvofiksom (lepak za drvo) cetiri letve od istog medijapana. Unutra je ostala supljina za punjenje peskom radi vece tezine i sto manjih vibracija i odzvanjanja. Stubovi su sa plocama spajani isto drvofiksom, koji je inace izuzetno jak i veoma brzo steze povrsine, a dodatno su ploce usrafljene za stubove vijcima za drvo, za koje sam morao prethodno da napravim proracun i zabusim po malo medijapan kako bi se lakse usrafili i kako im se ne bi videle glave kada se usrafe do kraja. Pre spajanja stuba sa gornjom plocom, stub sam napunio do vrha peskom koji je vise nego duplo otezao celu konstrukciju. Kada sam spojio ploce sa stubovima, usledilo je farbanje, za sta sam iskoristio crni mat sprej u vise sloja. Na kraju sam kroz donju plocu usrafio zasiljene spajkove i iznivelisao sam ih maticama (inace takav pristup je prednost jer dozvoljava veoma precizno stelovanje nagiba i visine celog stalka). Zvucnici su u pocetku bili podignuti isto vijcima koji su bili usrafljeni u gornju plocu sa glavama okrenutim na gore. Kasnije sam skinuo te vijke i sada su izmedju gornjih ploca i zvucnika samo po 4 okrugle gumice debljine 2-3 mm koje sprecavaju klizanje i setanje kutije.

Razlika u zvuku je bila ogromna kada sam solo2 stavio na ove stalke. Vibracija preko poda nije bilo uopste jer su pesak, zasiljeni spajkovi i uopste masivna konstrukcija odradili svoj deo posla kako je i bilo predvidjeno i skroz umrtvili kutije. Bass je postao jos definisaniji i utegnutiji, a zvucna slika sira i dublja. Razmak izmedju zvucnika je oko 2-2,5m, a od bocnih zidova su odvojeni po ceo metar i od zadnjeg zida po 30-50cm. Ovom metodom se izvlaci maximum iz ovih jeftinih malisana, naravno slusajuci na njima audio diskove preko CD playera. Cak i oni primecuju veliku razliku kada im se pusti mp3. Koga ne mrzi, neka pokusa, pa neka javi napretke u zvuku.
 
Poenta je da ima sto manju povrsinu kontakta sa podlogom zbog neutralnosti
 
Slike su postavljene vec jednom gore, nadam se da se vide... Parket ne mora da strada, ima fore kojim se to izbegava, ali posto taj parket nije moj, pravo da vam kazem, ne marim 2 posto kako ce da izgleda posle podizanja ovih stalaka odatle. Busenje moze da se izbegne tako sto se ispod siljaka stavi metalni novcic recimo. Radio sam i to jedno vreme, pa sam odustao i naboo ih direktno u parket. Gazda tog parketa i onako nosi naocare:smoke:
 
^
Tu su slike, a inace za gazdu parketa srame te bilo! Pa zar da strada ovakva orahovina? nc nc nc nc ....
 
Slike su postavljene vec jednom gore, nadam se da se vide... Parket ne mora da strada, ima fore kojim se to izbegava, ali posto taj parket nije moj, pravo da vam kazem, ne marim 2 posto kako ce da izgleda posle podizanja ovih stalaka odatle. Busenje moze da se izbegne tako sto se ispod siljaka stavi metalni novcic recimo. Radio sam i to jedno vreme, pa sam odustao i naboo ih direktno u parket. Gazda tog parketa i onako nosi naocare:smoke:

:d:d:d не би ме чудило да сталци могу да се ушрафе у зид без проблема.

Ма ово је нака храстовина префарбана бајцом, ко би нормалан пустио ораховину да овако пропадне па још и да пусти nikk18adsl-а да убада сталке у њега :d:p
 
Nemam pojma koje je drvo u pitanju, ali je taj parket star ko Biblija, a gosn gazda do sad nije ni provalio da mu stalci leze ukopani u dragi parket, a milion puta je sedeo ispred zvucnika otkad su namontirani:-devil-: To su mozda rupice od par milimetara dubine, jedva se to i vidi kada se bas zapilji izbliza. Posto je taj parket nepodnosljivo bucan i razglavljen, da nisam napravio ove stalke, osetio bi svaki bass preko poda na daljini od 3-4m ispred zvucnika. Ovako sam to izbegao. Fala Bogu pa bar kuci imam normalan jak parket koji ne podrhtava ni pod nogama ni pod bilo kojim zvucnicima.;)
 
Sve potrebne materijale nadjes na dva mesta: u svakoj gvozdjari imas srafove i matice, a na bilo kom stovaristu gradjevinskog materijala imas secenje medijapana po meri. Od alata treba busilica sa dve razlicite burgije, eventualno kljuc za zatezanje spajkova, srafciger za stezanje vijaka u medijapan i lepak za drvo. Sve ostalo je improvizacija. Pre nego sto sam sve to poceo da radim, sve sam zamislio kako ce da izgleda i da li se isplati uopste da pocinjem. Gledao sam da bude jeftino, a dobro, sa malo ulozenog truda i novca, zato sto ni sami zvucnici nisu neka klasa da im trebaju stalci od par stotina evra. I eto, napravio sam stalke za cetvrtinu cene ovih novih zvucnika, mada ja kad sam ih kupovao za taj stan, bili su 3900, sad ih je navodno uhvatila ekonomska kriza pa su 4900.
 
Poslednja izmena:
@nikk18adsl
Jedno glupo pitanje, jesi zvucnike pricvrscivao sa necim ili si ih samo stavio onako gore na vrh?
 
Nema potrebe ni smisla da se bilo cime pricvrscuju za stalke, jer je sve to veoma stabilno, a gornja ploca je velicine kao baza kutije pa minus po 1cm levo i desno gde je onaj zljeb sa obe strane kutije. U pocetku sam kutije stavio da stoje na cetiri vijka koji su bili usrafljeni u gornju plocu, a izmedju glave vijaka i zvucnika su bile okrugle gumice. To sam uradio jer sam ocekivao da ce i pored siljaka i peska da se osecaju vibracije, pa sam zato hteo jos da izolujem kutiju na taj nacin. Bili su podignuti 1-2cm na tim vijcima iznad ploce. Medjutim, posle izvesnog vremena sam shvatio da mi je to nepotrebno jer vibracija nema ni bez toga, a samo ugrozavam stabilnost kutije time sto se oslanja samo na te 4 tacke. Onda sam skinuo te vijke iz gornje ploce i kutije stavio samo na gornju plocu, a izmedju su ostale samo 4 okrugle gumice velicine novcica kako kutija ne bi mogla ni u kom slucaju da prokliza na ravnoj povrsini.
 
Je l' ovo OK za Solo-7C? Donja ploča je veća za 1cm sa svih strana!

attachment.php
 

Prilozi

  • Zvucnici-postolje..jpg
    Zvucnici-postolje..jpg
    41 KB · Pregleda: 470
Meni je gornja ploca 18x24,5 ili 18,5x24 (pricam po secanju), a donja je 25x30cm (u ovaj podatak sam sigurniji). Visina stuba je tacno 45cm + debljina obe ploce (~4cm) + varijabilni spajkovi (do 5-6cm) - znaci visina celog stalka za solo2 je oko 55cm + visina kutije (solo2 je valjda visok 35cm) i onda se dobija visina svega 90cm, sto je idealno za slusanje jer su tada visokotonci tacno u pravcu glave kad se sedi.
Za solo7, ja bih smanjio visinu stalka, recimo stub ne bih stavio veci od 40cm, jer je i solo7 visi od solo2. Takodje bih stavio siru donju plocu (pokazalo se da je 25x30 odlicna mera za ove kutije).
 
Koliko me secanje sluzi, ostale dimenzije stuba su valjda 10 i 12cm. Znam da sam za jedan stub imao dve razlicite dimenzije. Kad se pogleda stalak od spreda, frontalna strana stuba je malo uza od bocne strane. Znam da je razlika primetna, ali ne mogu sa sigurnoscu da tvrdim da se radi o 10 i 12cm. Znam samo da je stub "progutao" ogromnu kolicinu peska sitne granulacije :D
 
Jete da ovome i nije baš mjesto ovdje ali s obzirom na prethodne slike evo kako su ispali stalci kod mene, prema nikk18adsl-ovom upustvu!
 

Prilozi

  • DSC00123.JPG
    DSC00123.JPG
    178 KB · Pregleda: 120
  • DSC04739.JPG
    DSC04739.JPG
    208 KB · Pregleda: 180
  • DSC04740.JPG
    DSC04740.JPG
    226.5 KB · Pregleda: 156
Nazad
Vrh Dno