Šta je novo?

Pravljenje 100% identicne kopije audio CD-a

Koliko se secam, write offset je vrednost koja, dodata na read offset daje nulu.

Pozdrav:wave:

Nije, grešiš :)

Evo setovao sam svoj Liteon DVDRW... Read je na +12, write na -6 i sve radi besprekorno, bez ikakve greske pri compare-u wav-ova pre i posle rezanja ;)
 
Poslednja izmena:
Ja imam milion tih raznih konvertera, ali stvarno ne vidim potrebu da čovek ima bilo šta drugo osim foobar2000. Tako da dbPowerAmp nema smisla instalirati samo zbog toga (pogotovu zato što full verzija nije free).

Zanimljivo je da za grebovanje ovde svi preferiraju EAC, dok je na HA dbPowerAmp standardan, oni kažu i najbolji alat za grebovanje.

Да ли би могао да објасниш због чега и у чему је dbPowerAmp бољи од EAC-а?
Не знам да ли постоји било која рутина важна за квалитет гребовања коју EAC нема?
 
Poslednja izmena:
Да ли би могао да објасниш због чега и у чему је dbPowerAmp бољи од EAC-а?
Zašto bih ja to objašnjavao? Ja niti to tvrdim, niti sam izneo svoj stav nego sam preneo šta je mišljenje ljudi sa HydrogenAudio foruma. Ne znam otkud ti ideja da kad napišem "oni kažu" (a tačno tako piše, zar ne?) ja treba da branim i obrazlažem to što "oni kažu"? Dakle, ako te zanima obrazloženje, moraćeš da pitaš njih.
 
Poslednja izmena:
pa wiz nisi trebao to ni da spominjes onda, ne vidim sta je tu zanimljivo.

ja bih za tu konverziju napravio .bat skriptu i koristio flac+lame
inace nije to ni tako losa ideja cuvati kao mp3, ako se zna da je bas taj flac los (dobijen transkodiranjem).
 
Zašto bih ja to objašnjavao? Ja niti to tvrdim, niti sam izneo svoj stav nego sam preneo šta je mišljenje ljudi sa HydrogenAudio foruma. Ne znam otkud ti ideja da kad napišem "oni kažu" (a tačno tako piše, zar ne?) ja treba da branim i obrazlažem to što "oni kažu"? Dakle, ako te zanima obrazloženje, moraćeš da pitaš njih.

Нисам мислио да треба било шта браниш, нити ја било шта или било кога нападам. Мислио сам да нам укратко кажеш шта то они тамо кажу. Поменуо си их, али без икаквих детаља. Ето, само то је у питању. А могао би бар да даш линк, ако немаш жељу да нам укратко испричаш шта си то прочитао. И не знам због чега си тако груб?
 
Poslednja izmena:
pa wiz nisi trebao to ni da spominjes onda, ne vidim sta je tu zanimljivo.
Zanimljivo je to što je to dominantan stav članova možda najvećeg foruma posvećenog audio tematici. I to nije tek neki forum, to je praktično sedište Lame projekta, tamo možete sresti winamp developere, foobar developere, Nero developere, Audacity developere... Bez obzira na to što mnogi imaju kritički stav prema tom forumu (uključujući delom i mene), to je verovatno najveća koncentracija poznavalaca ove problematike na jednom mestu.

Sama ta činjenica čini da kad je tamo nešto ošteprihvaćeno to samo po sebi ima izvesnu težinu, jer nije reč o duducima.

@draganmi

Ja ne znam bitno više od onoga što sam rekao. Ako pitaš tamo ljude čime grebuju - reći će dbPowerAmpom. Ako pitaš šta je najbolje za grebovanje, kazaće - dbPowerAmp. Možda je razlog to što je autor jedan od aktivnih članova HA zajednice, ko zna.

Sigurno je da je tamo bilo i eksplicitne diskusije na tu temu, to je zastrašujuće veliki forum i ja nisam ništa loše mislio kad sam rekao da se raspitaš tamo. Mene, iskreno rečeno, detalji nisu zanimali, a za grebovanje koristim foobar2000. :)
 
Svako ko uporedi EAC i dBpoweramp ce sam da zakljuci sta je bolje.
Ako jedan disk koji inace ne mogu da ispravno izripujem u EAC uspem bez problema da zavrsim u dB, sta to govori o ovim programima?
 
Svako ko uporedi EAC i dBpoweramp ce sam da zakljuci sta je bolje.
Ako jedan disk koji inace ne mogu da ispravno izripujem u EAC uspem bez problema da zavrsim u dB, sta to govori o ovim programima?

По мом искуству, квалитет рипа доста зависи од тога какав је драјв и да ли је драјв (добро) демпиран.

Рецимо када рипујем исти диск у EAC-u са Pioneer и са ΤΕΑC драјва добијем разлику у боји звука (квалитету репродукције) која иде у прилог TEAC-a /разлика у драјву/.
Иначе сам пар пута вршио бинарно поређење WAV-ова са истог CD-a рипованог у истом програму са два различита драјва, и они су увек били бинарно потпуно различити (сваки бајт је био различит).

Произвођачи high-end CD плејера увек демпирају транспортни механизам, због доказаног утицаја механичких вибрација на рип.

Познато је и да квалитет рипа зависи од тога да ли је ласерско сочиво у драјву потпуно чисто.

Ја, дакле, не говорим на нивоу CRC-ова него онога што се константно чује. Ако не бих могао да чујем никакву разлику у звуку, било би ми потпуно свеједно шта каже CRC у односу на исти драјв (а то је да ту и тамо, у некој милисекунди, постоји нека аномалија код пар битова).

Исто тако ми је потпуно сведно да ли недостаје одређена количина нула на почетку или на крају снимка на којем је и иначе тишина, и да ли ћу накнадно да их упишем да бих био "accurate".

Accurate rip не узима у обзир демпиране и недемпиране драјвове, односно узимају се као референтни резулати са недемпираних драјвова (ја не знам никога ко је демпирао свој драјв) јер је број демпираних драјвова занемарљив у односу на недемпиране, који су правило.
Стога би реално квалитетнији рип са демпираног драјва од Accurate rip db био оцењен као лош, јер не одговара резултатима добијеним искључиво са недемпираних драјвова.
 
Poslednja izmena:
@draganmi
to samo kazuje da nisi dobro ripovao.. verovatno nisi podesio ofset kako treba.

mislim nije ripovanje audiocd-a neka 'nauka'. sasvim je moguce da su oba programa ok i siguran sam da bi sa dobrim diskom, drajvom i nekim ko zna da ih koristi oba dala identicne .wav fajlove. i to ne samo na istim masinama.
pogledaj uostalom onaj dodatak za EAC koji proverava preko interneta dal je rip dobar preko CRC32. meni se desavalo da confidence u njemu bude neka velika cifra.

edit: da mislio sam na taj accurate rip, mrzelo me da citam do kraja tvoju poruku.. jbga
mislim da je ta prica o 'dempiranju' neka bajka.. kako to da razni ljudi sa interneta imaju isti CRC32..
naravno da vibracije uticu, ali zato drajvovi i EAC ima algoritme koji proveravaju i ispravljaju eventualne greske.
 
Poslednja izmena:
@draganmi
to samo kazuje da nisi dobro ripovao.. verovatno nisi podesio ofset kako treba.

edit: da mislio sam na taj accurate rip, mrzelo me da citam do kraja tvoju poruku.. jbga
mislim da je ta prica o 'dempiranju' neka bajka.. kako to da razni ljudi sa interneta imaju isti CRC32..
naravno da vibracije uticu, ali zato drajvovi i EAC ima algoritme koji proveravaju i ispravljaju eventualne greske.


У праву си, ти драјвови нису били компензовани за read offset.:wall:

Али то ништа не мења у другом делу приче.

Демпирање није никаква бајка, код CD плејера се чује тако добро да је разлику у звуку одмах приметила и моја жена, мада је ништа нисам питао, само сам био пустио диск који често слушам.
А CD плејери имају хардверска решења за корекцију, па ипак.

Слажем се да је питање механичког демпинга прилично мистериозно у односу на digital data stream, али сам издемпирао своје CD драјвове на рачунару и добио бољи звук када директно преслушавам CD-ове на њему.
Можда је плацебо, не бих никога да убеђујем. Али разлика није мала (ако је плацебо, онда сам ја веома сугестибилан тип).
Ипак бих рекао "ко не проба, кајаће се" јер ништа не кошта (осим ако сте по природи лењи).

Без склоности ка езотеричном по мени нема правог љубитеља Hi-Fi-ja.
 
Poslednja izmena:
da cuo sam i ja od drugova koji se razumeju u Hi-Fi da CD player jako utice na kvalitet zvuka. Ali ja mislim da je to zbog razlike u DA konvertorima u njima.
Bas je skoro jedan drug zamenio Sony CD Player (koji je kao hifi) sa obicnim Pioneer DVD 610 i zali se da je zvuk primetno losiji (ostatak sistema isti).
 
da cuo sam i ja od drugova koji se razumeju u Hi-Fi da CD player jako utice na kvalitet zvuka. Ali ja mislim da je to zbog razlike u DA konvertorima u njima.
Bas je skoro jedan drug zamenio Sony CD Player (koji je kao hifi) sa obicnim Pioneer DVD 610 i zali se da je zvuk primetno losiji (ostatak sistema isti).

Остатак система није био исти јер је коришћена звучна картица рачунара и његов DA конвертор, као и аналогни део за појачавање изазног сигнала на картици. А то је увек лошије од квалитета који даје CD плејер.
Није ствар у томе, већ да демпирање на потпуно исти начин утиче и код једног и код другог (CD плејера и CD-R драјва).
 
Poslednja izmena:
a to, pa on mi rece da je koristio iste zvucnike, kablove (i valjda pojacalo). nema tu kompjutera uopste, i sony i pioneer su 'standalone' playeri, s tom razlikom sto je sony star 18 godina i on je 'hifi' ali je riknuo. kaze da su basevi nekako drugaciji, losiji. doduse, mozda se on to samo navikao na 'pogresno', ko zna.
u svakom slucaju, ja bih isao na sigurno: .flac (na CD/DVD-u ili jos bolje na HDD-u) + DACMagic ili tako nesto..
te vibracije verovatno jako slabo ili nikako ne uticu na DATA CD-ove zbog silne korekcije gresaka, kad bi samo bilo vise .flac player-a..
 
a to, pa on mi rece da je koristio iste zvucnike, kablove (i valjda pojacalo). nema tu kompjutera uopste, i sony i pioneer su 'standalone' playeri, s tom razlikom sto je sony star 18 godina i on je 'hifi' ali je riknuo. kaze da su basevi nekako drugaciji, losiji. doduse, mozda se on to samo navikao na 'pogresno', ko zna.
u svakom slucaju, ja bih isao na sigurno: .flac (na CD/DVD-u ili jos bolje na HDD-u) + DACMagic ili tako nesto..
te vibracije verovatno jako slabo ili nikako ne uticu na DATA CD-ove zbog silne korekcije gresaka, kad bi samo bilo vise .flac player-a..

Наравно да вибрације не утичу на дата дискове јер они имају корекцију грешака 100%.
Али риповање се не врши са data већ са CDA дискова, који нису у компјутерском формату и код којих не постоји корекција путем редундансе података од 10%, због чега су осетљиви на механичке вибрације.

Сад бих поставио пар питања.
Прво, да ли постоји начин да се у dbPowerAmp ручно унесу подаци za read offset? Питам јер рипујем на рачунару који нема Internet конекцију.
Наводно ја знам тај податак, али dbPowerAmp не пружа могућност ручног уноса као ЕАС, или ја ту могућност нисам видео.
Друго, за TEAC CD W540E, који користим за риповање, имам податак из Accurate rip базе да је "correction offset" +686. Да ли је "correction offset" исто што и "read offset"?
Питам јер сам направио тест диск у EAC-у и он ми је дао резултат +686 који је према EAC-у укупан offset, односно read + write offset. Пошто ми је write offset према сајту
http://www.daefeatures.co.uk/search.php
-30, то би значило да је read offset тог драјва у ствари +656. То ми EAC и пријављује када ставим његов тест диск, унесем у одговарајуће поље за write offset -30 и тражим да утврди read offset.
Не знам како се мери write offset и како без њега људи који су пријавили своје резултате у Accurate rip знају колики им је read offset, с обзиром да у ЕАС-у изричито стоји да га је немогуће измерити без знања write offseta. По ЕАС-у испада да је податак дат у Accurate rip бази заправо укупан offset, а не read offset!
А укупан offset je неупотребљив...
 
Poslednja izmena:
meni je 'read offset' isti kao 'Correction Offset' u toj accurate rip bazi, pa je mozda to identicno.
ja bih probao read sa +686, narezao cdrw sa -30, i uporedio..

mislim da sam koristio opciju compare .wav da bi nasao taj ofset, ne secam se sad, ima ovo uputstvo
 
meni je 'read offset' isti kao 'Correction Offset' u toj accurate rip bazi, pa je mozda to identicno.
ja bih probao read sa +686, narezao cdrw sa -30, i uporedio..

mislim da sam koristio opciju compare .wav da bi nasao taj ofset, ne secam se sad, ima ovo uputstvo

Упутство је супер, али окрени-обрни, треба ти да претходно имаш податак или о read или о write offset-у твог драјва који је неко други измерио (или неки специјални CD) да би добио онај други који немаш. Онда исто тако мирне душе можеш да преузмеш оба од других.

Понављам, то око offset-а има потпуно магриналну важност у односу на остале проблеме код риповања, и нема никаквог утицаја на квалитет звука али ме интересује у техничком смислу.
 
Poslednja izmena:
pa nije to toliki problem, jednostavno uzmes neki original CD koji imas (poznata muzika u svetu), i nadjes na netu .flac toga (na nekom 'proverenom' mestu). samo ripujes taj CD, uporedis sa otpakovanim flac-om, i vidis koliko semplova odstupa. trebalo bi to uraditi sa par diskova, jer ima raznih 'verzija' istih albuma (produkcija, zemalja porekla, ne znam kako to zovu).
sto se tice ostalih "problema kod ripovanja", podesi EAC po uputstvu sa btmusica, dodaj accurate plugin i ako imas iole kvalitetan (neizgreban) originalan disk sve ce biti ok..
 
Da ozivim malkice temu.
Elem imam podosta starih oiginal audio cd-ova, i hteo bih da ih sacuvam, tj. da budu 100% isti. Jel to uopstemoguce, posto koliko vidim javljaju se nekad greske u ripovanju u wav/flac/ape preko EAC. E sad, interesuje me da li bi se te greske javljale u kad bih napravio image cd-a preko alkohola pa ga tako pustao sto bih ga mountovo.
 
... E sad, interesuje me da li bi se te greske javljale kad bih napravio image cd-a preko alkohola pa ga tako pustao sto bih ga mountovo.

Ako sam dobro razumeo pitanje ...
Ja nisam koristio Alkohol vec CloneCD (verzija 5 iz 2006.g) za pravljenje image CD-a i nisam video nikakvu razliku izmedju novonarezanog CD-a ili moutovanog u odnosu na original.
 
Da ozivim malkice temu.
Elem imam podosta starih oiginal audio cd-ova, i hteo bih da ih sacuvam, tj. da budu 100% isti. Jel to uopstemoguce, posto koliko vidim javljaju se nekad greske u ripovanju u wav/flac/ape preko EAC. E sad, interesuje me da li bi se te greske javljale u kad bih napravio image cd-a preko alkohola pa ga tako pustao sto bih ga mountovo.



ljudi, zamarate se apsolutno nebitnim stvarima
 
pa normalno je da se javljaju neke greske. naravno zavisi od stanja diskova, koliko su izgrebani. savetujem ti da podesis EAC prema uputstvu sa btmusica i sve prebacis u flac (naravno napravis onaj 'noncompliant .cue'). ako i dalje imas nekih vecih problema sa greskama, nabavi dobar cd drajv tipa TEAC ili tako nesto. (ja imam neki prastari LG combo koji odlicno cita CD-ove)

kolko znam, *ne moze* alcohol da uradi posao dobro kao EAC. koristi alcohol samo za DATA diskove, tj igrice, mp3...

to sto napravis image je prakticno isto kao da si ripovao ceo cd u jedan .wav, a EAC ima daleko naprednije algoritme za to.
 
ako i dalje imas nekih vecih problema sa greskama, nabavi dobar cd drajv tipa TEAC ili tako nesto. (ja imam neki prastari LG combo koji odlicno cita CD-ove)

И ја сам раније мислио да је тако, али се испоставило да није.
Ја имам два TEAC-a 540 E, и могу рећи да иако су у веома добром стању (користио сам их само за гребовање и /релативно ретко/ за резање јер углавном користим lossless формате), много слабије читају аудио дискове од нпр. PIONEER DVR 110-D. Проверавао сам више пута у NERO Disc Speed-у и код неких слабије резаних дискова сам на TEAC-у имао чак и до 14% грешака у читању, а у поменутом PIONEER-у 0% - код истог диска. Нешто слабије резултате сам добио на PIONEER DVR 112-D, 1.9% грешака, али тo je још увек много боље него код TEAC-a.
Иначе, све драјвове редовно чистим, некада ручно, некада коришћењем дискова за чишћење.

Слична ситуација је и код пуштања CDA (прескакањa и заглављивања има много више код TEAC-a).

И у EAC-у и у dbPoweramp-у су ти исти дискови имали много мање корекције грешака када су читани из PIONEER-а него из TEAC-a.

Претпостављам да је узрок томе што је технологија израде ласерсих глава и транспортних механизама DVD драјвова много прецизнија.
 
Poslednja izmena:
Cesto se postavlja pitanje kako narezati flac 24 bit 96 kHz (vinyl rip) kao DVD-audio, evo jednog jednostavnog programa:

http://audioplex.sourceforge.net/

Koliko vidim, ovo je program za pravljenje jednog čudnog formata: to je DVD Video bez slike, tj. sa praznom slikom - ne DVD Audio format. Ovakav DVD Video bi trebao (po pravilu) da čitaju mnogi Video DVD plejeri (ne znam koliko ih je sposobno da čitaju veće rezolucije).
Za čitanje DVD Audio formata treba ti plejer sposoban da čita DVD Audio format.

Kako god bilo, hvala na ovom linku, korisno je to sve imati.
 
Poslednja izmena:
Упутство је супер, али окрени-обрни, треба ти да претходно имаш податак или о read или о write offset-у твог драјва који је неко други измерио (или неки специјални CD) да би добио онај други који немаш. Онда исто тако мирне душе можеш да преузмеш оба од других.

Понављам, то око offset-а има потпуно магриналну важност у односу на остале проблеме код риповања, и нема никаквог утицаја на квалитет звука али ме интересује у техничком смислу.

Da bi bio 100% siguran dali je offset correction stavi na tvoj TEAC offset + 686 i ripuj neku pjesmu.Ukoliko imas drugi drajv koji sigurno znas tacno koliko iznosi read offset correction ripuj istu pjesmu na taj drugi drajv.Sad si dobio dva wav fajlova iz razlicne drajvove.Da bi znao dali su identicni oba fajla otvorices u Nero Wav Editor odnosno Nero Wav Editor otvorices dva puta po jednom sa obe pjesme.Pogledaces pazljivo dali one zelene crtice bice poklopljene od pocetak do kraja na oba wavova.Ako su identicne onda je offset +686 ako ne onda promenis offset sve dok ne bude identicno.Kad pronadjes pravi offset correction ukoliko je to +686 onda uzmes CD rewritable,stavis write offset -30 i snimis istu pjesmu.Kad snimis onda iz taj CD rewritable ripujes na isti drajv +686 i prethodni wav uporedis sa ovaj novi iz CD rewritable u Nero Wav Editor da vidis dali su oba identicni.
 
Hajdemo jednostavno pitanje za one koji znaju: čitao sam da read offset zapravo ima uticaja samo na "čitanje" početaka i kraja trackova.
Da li neko zna išta o tome, ili se nalazim na pogrešnoj putanji razumevanja?
 
Hajdemo jednostavno pitanje za one koji znaju: čitao sam da read offset zapravo ima uticaja samo na "čitanje" početaka i kraja trackova.
Da li neko zna išta o tome, ili se nalazim na pogrešnoj putanji razumevanja?

Ако је read offset -х читач касни х семплова у читању CDA, па си толико семплова изгубио на почетку фајла (почетку првог трека). На крају фајла ниси изгубио ништа (читач чак наставља да "чита" и после краја фајла тај х семплова које је пропустио на почетку /сматрајући да је lead-out део самог музичког фајла/. /Последњи трек остане цео./ Стога му наређујеш да путем offset correction-a почне да чита х семплова раније (+x).

Ако је read offset +х читач жури х семплова у читању /чита и leаd-in податке као да су део музичког фајла и тако их и рачуна/, па си толико семплова изгубио на крају (крају последњег трека), јер престане да чита х семплова пре краја сматрајући да је завршио. /Први трек остаје цео./ Зато му наредиш путем offset correction-a да почне да чита х семплова касније (-х).

Скоро сви CD драјвови имају -х read offset, па им је correction offset +x.
Код резања је обично обрнуто (имају +х write offset), и он им је обично мањи него read.

Код CDA један семпл траје 1/44.100 секунди. Значи код read offset-a од +/-100 губиш у првом треку 1/441 секунди његовог почетка, или последњих 1/441 секунди његовог последњег трека. А ту је практично увек тишина.
 
Poslednja izmena:
Ovo uputstvo prevodim u svrhu ostavljanja maksimalno korektnih kopija vasih audio CD-a na razne torrente koji se bave lossless zapisom, wave, flac itd., ili pravljenja kopija za vase potrebe, svaka zloupotreba se ne ohrabruje :)

Program koji koristim je Exact Audio Copy, najbolji program za CD ripovanje.
http://www.exactaudiocopy.org/
Trenutna verzija je 0.99, ali je jos ne savetujem za koriscenje jer neki sajtovi imaju problema sa automodom ove verzije, najbolje je koristiti 0.95b3 verziju koju svi prihvataju.
Posle instalacije EAC-a treba instalirati jos:
Adaptec's ASPI drajvere:
http://www.adaptec.com/en-US/speed/software_pc/aspi/aspi_v470_exe.htm
ili
Nero's ASPI drajvere:
ftp://ftp6.nero.com/wnaspi32.dll
(kopiraj ovaj file u dir %SystemRoot%\system32\ ili stavi u EAC's directory)

Ovi drajveri povecavaju preciznost ripa.

imam problema sa Adaptec's ASPI drajverima!pod win7 nece da se instaliraju.posto je tema malo starija nadam se da je neko ovo sve sredjivao u skorije vrijeme i na sedmici i da moze da mi pomogne.
 
Nazad
Vrh Dno