Šta je novo?

Pravljenje 100% identicne kopije audio CD-a

a c a

Uticajan
Učlanjen(a)
04.11.2003
Poruke
6,209
Poena
1,625
Moja oprema  
Laptop
HP 8570p
Mobilni telefon
Realme 8
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ovo uputstvo prevodim u svrhu ostavljanja maksimalno korektnih kopija vasih audio CD-a na razne torrente koji se bave lossless zapisom, wave, flac itd., ili pravljenja kopija za vase potrebe, svaka zloupotreba se ne ohrabruje :)

Program koji koristim je Exact Audio Copy, najbolji program za CD ripovanje.
http://www.exactaudiocopy.org/
Trenutna verzija je 0.99, ali je jos ne savetujem za koriscenje jer neki sajtovi imaju problema sa automodom ove verzije, najbolje je koristiti 0.95b3 verziju koju svi prihvataju.
Posle instalacije EAC-a treba instalirati jos:
Adaptec's ASPI drajvere:
http://www.adaptec.com/en-US/speed/software_pc/aspi/aspi_v470_exe.htm
ili
Nero's ASPI drajvere:
ftp://ftp6.nero.com/wnaspi32.dll
(kopiraj ovaj file u dir %SystemRoot%\system32\ ili stavi u EAC's directory)

Ovi drajveri povecavaju preciznost ripa.

Idemo sa podesavanjima samog programa:

meni Action:

Append Gaps To Previous Track (Default): izabrano

a3e2020d81.png


meni EAC > EAC Options... (F9)

Extraction tab:

* Fill up missing offset samples with silence: izabrano
* No use of null samples for CRC calculations : nije izabrano
* Synchronize between tracks: izabrano
* Delete leading and trailing silent blocks: nije izabrano
* Skip track extraction on read or sync errors: nije izabrano
* Error recovery quality: High

37cf8aea3e.png


General tab:

* On unknown CDs, * select automatically access freedb database
* Use language: English selected

86e74fb414.png


Tools tab:

* Retrieve UPC/ISRC codes in CUE sheet generation: nije izabrano
* Use CD-Text information in CUE sheet generation: izabrano
* Create '.m3u' playlist on extraction: izabrano
* Automatically write status report after extraction: izabrano
* Activate beginner mode, disable all advanced features: nije izabrano

82d8dfeb92.png


Normalize tab:

* Normalize: nije izabrano!! (VAZNO!!!)

Filename tab:

* Naming Scheme: %N - %T
* Various Artists Naming Scheme: %N - %A - %T
* Jedan razmak izmedju obe strane crte. Bez suvisnih razmaka.
* Ne koristite ovu semu da imenujete dir u koji smestate pesme, to ce praviti smetnje kod pravljenja m3u liste u cue liste ( otome kasnije).

933a86891a.png



meni EAC > Drive Options... (F10)


Extraction Method tab:

* Secure modes (NOT Paranoid, Synchronized or Burst mode!)
* Drive has 'Accurate Stream' feature: izabrano
* Drive caches audio data: izabrano
* Drive is capable of retrieving C2 error information: nije izabrano evo objasnjenja:

Do Not Check: Drive is capable of retrieving C2 error information. WHY?

Audio-CDs have two layers of error-correction: C1 (first layer) and C2 (second layer).
Both are done by the hardware itself, if a C1 error cannot be corrected it is passed to the second stage (C2) and the drive tries to correct it here.
Since there are lots of (corrected) C1-errors, the drive just silently corrects those and most drives cannot even report C1 (why flood the user with messages of errors, when they are 100% corrected?).


C2-errors are divided into three sub-types:

E12 = one bit defective, 100% correctable
E22 = two bits defective, 100% correctable
E32 = three or more bits defective, no correction possible

So it would make sense for a drive to only report the E32 (uncorrectable) C2-errors?
Yes, but unfortunately this depends on the manufacturer of the drive.
Some drives report all C2-errors, some different combinations of them.

Since we don't know which drive reports which types, the C2-feature is useless, because it might give false positives.

Another reason why C2 is useless: some CDs are intentionally contaminated with C2-errors by the manufacturer.
A normal CD-player does neither read nor recognize C2, only a computer does.
This is a subtle way of obstructing copying which is done by computer. Since we have no way determining, whether the C2 is real (tiny, invisible speckle of dust, micro-scratch, etc.) or intentional, we would also get false positives.

Concluding: deactivate the C2 error-recognition feature on your DAE software (DAE = Digital Audio Extraction).

074c2a85f9.png


Offset/Speed tab:

* Use read sample offset correction: izabrano

* Testirajte vas offset offset!
You may look for your drive's offset here: Accurate Rip's CD Drive Offsets
http://www.accuraterip.com/driveoffsets.htm
Nothing found? Check the offsets manually, here's tutorial:
http://users.fulladsl.be/spb2267/offsets/offsets.htm

* Overread into Lead-In and Lead-Out: nije izabrano >> (izabrano samo ako je CD preko 80:00 min.)
* Allow speed reduction during extraction: izabrano
* CD-Text Read capable drive: izabrano

9c1ac2eacf.png



Gap Detection tab:

* Gap/Index retrieval method: zavisi od vaseg uredjaja, najbolje da ga testirate, vecini zadovoljava A
* Detection accuracy: Secure (best) or Accurate selected

ecb15ccc93.png


Encoding/tagging with EAC


Ako zelite da dobijete flac fajl na kraju, skinite flac codec:
http://flac.sourceforge.net/download.html
flac.exe prekopirajte u EAC dir
 
Poslednja izmena:
meni EAC > EAC Options (F9) > Tools tab:

* On extraction start external compressors queued in the background: izabrano
* Use [ 1] simultaneous external compressor thread(s)
* Do not open external compressor window: izabrano, jer zna ponekad da otvaranje novog prozora baguje sam EAC.

f47248c661.png


meni EAC > Compression Options (F11) > ...

* Offset tab / Use Offset Correction for encoding and decoding: nije izabrano
* ID3 Tag tab / Everything: nije izabrano
* EAC's compression offset nije isto sto i drive's read offset!



meni EAC > Compression Options (F11) > External Compression tab:

* Use external program for compression: izabrano
* Parameter passing scheme: User Definied Encoder
* Use file extension: .flac
* Program, including path, used for compression: ispisi put do flac.exe fajla
* Additional commandline options:

-8 -V -T "ARTIST=%a" -T "TITLE=%t" -T "ALBUM=%g" -T "DATE=%y" -T "TRACKNUMBER=%n" -T "GENRE=%m" -T "COMMENT=EAC FLAC -8" %s

u ovom tagu je dat nalog za flac da uradi nivo 8 kompresiju i da ispise naziv album datum po standardima

# Bitrate: nije bitno, ne utice
# Delete WAV after compression: izabrano (ili ostavite da nije izabrano ako vam je wav izabran za konacan rezlutat)
# Use CRC check: izabrano
# Add ID3 Tag: nije izabrano (FLAC ima svoje tagove)
# High quality/low quality: nije bitno, ne utice

f38d2b4c15.png


kada se ripuje potrebno je stisnuti shift+f6 ako samo stisnete f6 EAC nece kompresovati u wav i nece tagovati fajlove

ne zatvarajte EAC odmah posle zavrsteka, jer u pozadini se mozda jos kompresuje poslednja pesma (zavisi od brzine vaseg racunara)

Ripping i pravljenje .cue fajla

Preporucujem koriscenje Total Commandera za manipulaciju sa dobijenim fajlovima ako vam nije stiklirano u Windows-u da se vide ekstenzije, ili ih jednostavno stiklirajte da se vide.

1. Ubacite CD koji hocete da ripujete
2. F4 (Detect Gaps). Ako je prva pesma oznacena CRVENO, postoji skrivena traka! Uputsvo je malo nize.

3. F3 (Test Gaps On Silence). Ako za prvu pesmu pise "no gap" ili 100% silent (normalno kod vecine CD-a), preskocite do tacke 9
4. izaberite samo pesmu 1.
5. Alt-X (Copy Selected Tracks Indexed-Based). Ponovite ako ima gresaka.
6. Preimenujete log "Pregap.log" .
7. izbrisite pesmu pocev od 01.01 .
8. Encode i preimenujete preostalu pesmu sa "00 - Pregap.flac" . Tagging ovog malog fajla je opciono.

9. izaberite opciju various artist ako je disk kompilacija.
10. proverite i sredite bilo koju pesmu ciji se naziv sa interneta ne slaze sa imenom na omotu.
za Various Artists, imena moraju biti u Artist / Title formatu.
11. Ctrl-a (izaberi sve pesme).
12. EAC > Meni Action > Create CUE Sheet, Multiple WAV Files With Gaps... (Noncompliant).
13. Shift-F6 (Test & Copy Selected Tracks) (bez shift ako je rezultat wav ili hocete kasnije da kompresujete)


proverite da li se svi CRC-ovi slazu, u suprotnom morate da ponovite ripovanje

7a4eb172eb.png


po zavrstetku ripovanja zacekajte par sekundi (oko 30) onda zatvorite rip prozor, snimite log fajl i u njemu proverite takodje da li se svi CRC-ovi slazu i da li nije EAC prijavio greske, u suprotnom morate da ponovite ripovanje.

Dobijeni rezultat su flac fajlovi (ili wav ako niste izabrali kompresiju), m3u lista, log fajl i cue fajl. Cue fajl je fajl koji sluzi programu za rezanje da kaze da se pravi identicna kopija onoj koju ste izripovali.

Obicne greske:

Track quality 99.9 %
Test CRC 581D8064
Copy CRC 581D8064
Copy OK

CRC-ovi se slazu ali nije 100 % quality. ovaj rip je u redu

Track quality 100 %
Test CRC 581D8064
Copy CRC 508F46F1
Copy OK

ovaj rip treba da se ponovi (celog diska) jer se CRC-ovi ne slazu. greska je obicno prasina ili mali zarez na samom disku, ali onaj koji moze pravilno da se iscita.

Baratanje sa hiden tracks:
If EAC shows track 1 in RED, there is a track hidden in the pregap! Otherwise, ignore this section.

Such tracks can only be played in a normal CD player by rewinding past the normal start point, if the player permits this.
While playing this hidden track, the player will normally show a countdown to the start of the first normal track.

Some drives cannot rip track 1 pregaps, their rips will be entirely silent (play the entire file) and EAC will report silence when testing with F3. The only remedy is to rip with another drive.


1. Select track 1 in EAC, and press Alt-Shift-X (without Shift if you don't compress/tag with EAC).
This will produce a log and two flac (or wav) files. Note that there's no test and copy option with this operation and no CRC in the log.
2. Check the log for error messages. If you see any, clean the CD and restart.
3. Play all of the file with a name starting with "01.00". If it's entirely silent, restart using use a different drive.
4. Rename that file. Use "00 - Hidden Track.flac" if the track title is unknown, else use "00 - " followed by the track title.
5. Rename the log "Hidden Track.log".
6. Repeat steps 1 & 2 to create a second rip for comparison with the first.
7. Perform a binary comparison of the new 01.00 file and the track that you renamed.
One way is to use the DOS command fc /b "file name 1" " file name 2".
Another way is to create md5 fingerprints of the the two files and compare those.
8. If the files are not identical, restart.
9. Include Hidden Track.log and the encoded hidden track file in your torrent. Discard the other files.
10. Rip the unhidden tracks in the normal way, from step 9 in the section above.
11. Create and include an extra cue sheet that will burn all tracks including the hidden track. See here.
If you have any trouble, send Bonzo the standard cue sheet by PM and he'll send back the extra one that you need.
12. Create and include an extra edited .m3u playlist with the hidden track at the top of the list.
13. Make a prominent note about the hidden track in your torrent description and info.txt file.

ovo se vrlo retko desava, ali je bitno.

Za rezanje kopija dobijenih na ovaj nacin najbolji nacin je add on za EAC koji se zove autoflac:
http://legroom.net/software/autoflac
sva dalja uputsva se nalaze na ovom linku, meni nisu trebali pa ih nisam ni koristio.

To je to.
:)
postavke se rade samo jednom, posle sam proces ide brzo, f4, f3, cue, ctrl-a i shift-f6

mp3 je mrtav! ziveo flac!
 
Poslednja izmena:
Ne valja tutorial.:smash:

Ne sme da bude uključeno "Drive caches audio data".
 
Mozes da kazes zasto milsis da ne treba da bude ukljuceno? Uputstvo sam preveo sa btmusic torrent trackera, a isti se koristi i na Oinku i jos par jacih trackera koji se bave log/cue ripovima.
 
Jel ovo probao neko u praksi, pa da cestitamo ili da ...:d :)
 
Ma kako se covek potrudio, treba da cestitamo svakako

Ja inace koristim EAC, ali na osnovni nacin, jer mislim da ne mogu na svom sistemu cuti razliku izmedju obicnog, i ovog savsenog modela

lepo je ipak znati da moze da se dobije original falsifikata
 
Mozes da kazes zasto milsis da ne treba da bude ukljuceno? Uputstvo sam preveo sa btmusic torrent trackera, a isti se koristi i na Oinku i jos par jacih trackera koji se bave log/cue ripovima.

Svaka čast za prevod.

U samom EAC-u postoji objašnjenje da uključenje istog može otežati proces ripovanja, jer implementacija audio cache-a nije svojstvena na svim drajvovima niti je sprovedena dosledno (analogno kao što se izbegava uključivanje checkmarka pored C2 korekcije grešaka).

Na mnogim sajtovima koji se bave ovom problematikom stoji upravo da ovu opciju treba isključiti. Takođe isti podatak (da nije uključen keš) se može videti na mnoštvu EAC logova.

Prema sopstvenom iskustvu, mislim da je isključivanje audio cache-a ispravno.


I još nešto: sam autor programa tvrdi da je sve do 95% kvaliteta sasvim NORMALNO izripovan disk. Sada se izgleda, oko toga digla mala prašina u tutorijalu, potpuno bespredmetno. Čak se na prste mogu izbrojati fabrički diskovi koji se očitavaju sa 100% kvaliteta!:eyebrows:
 
Poslednja izmena:
@jaksa: ovo i sam koristim vec 3 meseca i kacim torrente dobijene ovakvim uputstvom i sve je u redu.


Ovo je bas zanimljivo, u samom uputstvu pise kako sam i preveo da je stiklirana opcija za kesiranje, ali iscitavanjem log fajlova (ukljucujuci i svojih par) koji su uradjen sa ovom postavkom pise sledece:

Used drive : LITE-ON DVD SHD-16P1S Adapter: 0 ID: 1
Read mode : Secure with NO C2, accurate stream, disable cache
Read offset correction : 6
Overread into Lead-In and Lead-Out : No

Used output format : C:\Program Files\Exact Audio Copy\flac.exe (User Defined Encoder)
128 kBit/s
Additional command line options : -8 -V -T "ARTIST=%a" -T "TITLE=%t" -T "ALBUM=%g" -T "DATE=%y" -T "TRACKNUMBER=%n" -T "GENRE=%m" -T "COMMENT=EAC Flac 1.1.4 -8" %s

Other options :
Fill up missing offset samples with silence : Yes
Delete leading and trailing silent blocks : No
Installed external ASPI interface
znaci, u svim log fajlovima pise isto ovo.
 
opcija
Drive caches audio data
- u prevodu:
drajv kešira audio podatke a ne bi trebao - obrati pažnju da se ne bi za***o - što će reći - uvek prazni keš za svaki slučaj.

inače trebalo bi da sa detect read features eac bi trebao da sam detektuje da li drajv podržava acurate stream, da li kešira podatke i da li podržava c2 korekciju za audio diskove.
problem je što nije baš uvek 100% tačan u proceni pa mu ovo gore dođu "safe" opcije.

@a c a
mnogo dugačak post, valjda je i ostalo u redu - u svakom slučaju čestitka za trud.
 
@darth zool
inače trebalo bi da sa detect read features eac bi trebao da sam detektuje da li drajv podržava acurate stream, da li kešira podatke i da li podržava c2 korekciju za audio diskove.
problem je što nije baš uvek 100% tačan u proceni pa mu ovo gore dođu "safe" opcije.


U principu (i koliko sam pročitao) ta autodetekcija ne radi dobro, tako da je čekiranje samo prve kućice najsigurnije za sve drajvove. Ripovanje će biti najsporije, ali dobro.
 
Poslednja izmena:
Pohvala za veoma koristan tutorial!

Manji dodatak...

Ako koristite opciju korekcije read offset-a, najbolje bi bilo da umesto Accurate Rip baze istih koristite Accurate Rip plugin, pa da pomocu njega i odgovarajuceg originalnog diska (key disc) sami utvrdite tu vrednost - shto je i naj sigurnije. Isto tako, ako EAC podrzava vash rezac, napravite offset test disc (drive options/writer) koji ce detaljnije testirati sposobnosti drive-a.

Poshto mi LG cdrw podrzava overread into lead-in (ali ne i lead-out), ne koristim opciju "fillup missing samples with silence" vec onu sa "overread into lead-in and out" poshto bi tako trebalo da dobijam sve sample-ove - cini mi se da u lead-outu nema korisnih informacija - na normalnim diskovima barem?

Naravno, korigujte write offset na vrednost suprotnu od read offset-a (u mom slucaju ro 6 i wo -6).

Najbolja potvrda da imate bit-perfect rip i kopiju je kada se crc-ovi pesama izripovanih sa kopije slazu sa onim sa originala...

Poz:wave:

P.S. Napraviti 1:1 (potpuno identicnu) kopiju audio diska je ipak malo tezi problem, dok navedenim metodama barem izvlacimo sav "audio" sadrzaj.
 
Poslednja izmena:
Sto vise citam drive options, mislim da se ovde IPAK ne kesira audio data nego da se vise misli kao na opciju koju podrzava sam uredjaj koji se koristi. Znaci, Drive caches audio data je osobina drajva a ne i znak da se kesiraju podaci. To mislim da ima veze sa modom za ripovanje koji pod secure uopste ne ukljucuje opciju cache audio data.
 
@mmilovan
drive caches audio data govori eac-u kako da se postavi prema drajvu prilikom ripovanja.
te tri stavke su osobine uređaja koje bi trebale da "kažu" eac-u na koji način da se postavi prema drajvu tj kako da ripuje.

ako ti ne čekiraš opciju to znači da si siguran da tvoj drajv ne kešira audio i eac neće preduzimati mere za izbegavanje istog.
ovo nije dobro u slučaju da drajv ipak kešira audio podatke a ti si eac-u rekao suprotno.

"safe" opcija je čekirati drive caches audio data
 
Hm, jeste, sada sam potpuno zbunjen...:zgran:
 
mmilovan sledeci put procitaj uputstvo programa kao i one male popup prozore koji iskacu kad stanes misem na neku opciju, a ne da svoju zbunjenost prenosis na ostale ;)

evo sta pise za drive caches audio data
If your drive caches the audio that was just read, it would be a problem to read this data again in order to compare both extractions to find out if they match. In that case this option has to be enabled, so that EAC will clear the cache by overreading it. Your drive's support for this feature can be tested using the function at the bottom.
 
Poslednja izmena:
btw aco, evo sad bash kompresujem offspring u flac po tvom uputstvu i kompresija mi traje verovao ili ne ceo dan!!!! doduse na par pesama prijavljuje read error, pa zbog toga davi.... inace, meni eac ne reaguje na kliktanje po njemu. skroz se zabagovao ali radi. jel to normalno? da ne trujemo temu mozes da mi odgovoris u flac temi
 
Iskreno da ti kazem, meni ripovanje ako nije ostecen disk traje oko 5-10 minuta sa kompresijom. Ostecene diskove i ne pokusavam da ripujem nego trazim vec ripovane po flac trackerima
 
P.S. Napraviti 1:1 (potpuno identicnu) kopiju audio diska je ipak malo tezi problem, dok navedenim metodama barem izvlacimo sav "audio" sadrzaj.

Bash to. Teoretski je nemoguce potvrditi da je kopija 100% identicna (jedino da imamo digitalni master :)), al' je i ovo sasvim dovoljno... :,,:
 
Ajde ljudi, znalci, pomozite mi, imam problem sa offsetom.. Čitao sam ovde nešto malo, na Oinku još više i nikako da mi uspe da kada uporedim dva wav fajla (pre rezanja i rip posle rezanja) da budu identična..
Za moj drive sam našao na http://www.accuraterip.com/driveoffsets.htm da je read offset +738. Iz ovog posta http://oink.cd/forums.php?action=viewtopic&topicid=43650#top sam pratio sve i nije mi uspelo.. Znači, u EAC-u sam išao na Drive options > Writer > Create offset CD. Kada to završi idem na offset speed > Detect read sample offset correction. Tu mi je izbacilo -294. Po formuli sa oinka to je zbir read offset + write offset. Ispalo je da je write -1032.
Posle toga sam opet ponovio postupak sa komparacijom dva fajla i pogledajte šta sam dobio..
Baš mi nije jasno..
 

Prilozi

  • offset.png
    offset.png
    6.1 KB · Pregleda: 134
@ a c a: Ne znam da li ovo da nazovem dopunom ili ispravkom ili kako već.. :) Sve je ok što se tiče tutoriala ali meni sa tim postavkama nije hteo da reže CD-Text. Potrebno je u Driver Options > Writer štiklirati 'Drive is able to write CD-Text. Ispravite me ako grešim.
 

Prilozi

  • cdtext.png
    cdtext.png
    13.9 KB · Pregleda: 103
Poslednja izmena:
Dobro mislio sam da je korisno ako hoće neko posle da reže na CD jer u spurotnom nije identičan CD :d
 
Nema smisla sa rezanjem CD-a. To je hteo da kaže :)
 
E, malo pitanje, posto sam ja u totalnom DTS fazonu. Imam gomile DTS diskova (5.1 verzije albuma) i to ne socijala upmix varijanta, nego official varijante i gomila ih je u varijanti .image fajlova. Znaci moram image da bacim na alcohol, pa tek da onda pustam album, kao virtuelni disk, itd.. To je malko smor, posto imam i varijante ripovanih pesama sa dts diskova u recimo: pesma.dts / pesma.wav / pesma.flac formatu - i to mi je mnogo komfornije reshenje. E sad, mene zanima sta se u ovom tutorialu menja kad se pravi DTS rip sa image fajla, pogotovo po pitanju offseta? Posto ja kad sam mu zadao test offseta za virtual drive - stoji 0?

Inace hvala autoru na vrlo korisnoj temi :wave:..
 
Poslednja izmena:
Ajde ljudi, znalci, pomozite mi, imam problem sa offsetom.. Čitao sam ovde nešto malo, na Oinku još više i nikako da mi uspe da kada uporedim dva wav fajla (pre rezanja i rip posle rezanja) da budu identična..
Za moj drive sam našao na http://www.accuraterip.com/driveoffsets.htm da je read offset +738. Iz ovog posta http://oink.cd/forums.php?action=viewtopic&topicid=43650#top sam pratio sve i nije mi uspelo.. Znači, u EAC-u sam išao na Drive options > Writer > Create offset CD. Kada to završi idem na offset speed > Detect read sample offset correction. Tu mi je izbacilo -294. Po formuli sa oinka to je zbir read offset + write offset. Ispalo je da je write -1032.
Posle toga sam opet ponovio postupak sa komparacijom dva fajla i pogledajte šta sam dobio..
Baš mi nije jasno..

Koliko se secam, write offset je vrednost koja, dodata na read offset daje nulu.

Pozdrav:wave:
 
Nazad
Vrh Dno