Šta je novo?

HIFI na budzetu :)

Učlanjen(a)
02.03.2005
Poruke
1,437
Poena
350
dakle posto sam zaradio malo novca odlučio sam da zamenim ovo sokoćalo iz potpisa (Genius :d) i kupim nešto pristojno.

budžet mi je max 250e za zvucnike i još toliko za pojačalo/risiver. znam da to nije mnogo, ali to je apsolutna granica do koje bih išao, još bi se radije zadržao na granici 200/200.

pošto sam uvideo da je surround pro*eravanje, bar za moje potrebe, želeo bih da napravim stereo sistem, koji mi ne bi bilo mnogo teško da kompletiram u kragujevcu, da se ne cimam previše do bg-a, pošto nemam trasnopraciju :d

ono što mi se sviđa jesu floorstanderi, a i želeo bih nešto sa malo više snage. znam da u kg-u izbor nije veliki, pa sam za sada gledao samo modele po Tehnomarketu, koji mi je na 2 koraka :)

znam da se (relativno) skoro vodila rasprava oko Jamo zvučnika i njihovog kvaliteta, pa bih vas pitao za mišljenje oko sledećih modela:

Jamo S-606 Dark Apple (specifikacije na http://www.jamo.com/Default.aspx?ID=5922&M=Shop&PID=17157&ProductID=17849)

Jamo E-750 Dark Apple (specifikacije na http://www.jamo.com/Default.aspx?ID=5905&M=Shop&PID=17143&ProductID=16785 )

Jamo S-408 Beech (specifikacije na http://www.jamo.com/Default.aspx?ID=6042&M=Shop&PID=17163&ProductID=17907)

Jamo E-680 Black Ash (specifikacije na http://www.jamo.com/Default.aspx?ID=5906&M=Shop&PID=17146&ProductID=16851 )

Jamo E-770 Light Apple (specifikacije na http://www.jamo.com/Default.aspx?ID=5905&M=Shop&PID=17143&ProductID=16788 )

Jamo E-875 (specifikacije na http://www.jamo.com/Default.aspx?ID=5949&M=Shop&PID=17141&ProductID=16763 )

pretpostavljam da bi uz neke od njih morao da ide woofer:
Jamo SUB-200 Dark Apple (specifikacije na http://www.jamo.com/Default.aspx?ID=5945&M=Shop&PID=17153&ProductID=17641)

od svih modela cuo sam samo S606 koji je bio prikačen na Yamahu RX-V359 i svidelo mi se kako to zvuči, bilo je svetlosnim godinama ispred onoga što imam kući.

čime da "pogonim" ove modele? ako bih išao na 2.1 kombinaciju, da li bi moglo obično stereo pojačalo/risiver da mi završi posao?

primam i vaše predloge oko izbora modela, jedini uslov koji bih postavio jeste da idem na kupovinu novih zvučnika, dok po cenama koje sam zatekao u Tehnomarketu i 4Audio-u izgleda da ću ići na polovan risiver/pojačalo. da li je to pametani izbor?

znate li neki dobar sajt ili mesto gde bih mogao da pogledam nešto od polovnjaka i šta bi mi preporučili?

i ne zamerite mi, pošto sam u ovim vodama apsolutni neplivač :)

unapred zahvalan :wave:
 
Ako kupis dobre zvucnike (pravis strereo,procitah gore) i dobar risiver,ne treba ti woofer...to ide uz nekvalitetnije (znatno) kucne bioskope (mozes ti da uzmes,ali ti nece trebati),ciji zvucnici ne mogu da se mere sa tima.Sto se tice pojacala,ortak je skoro kupovao Yamahino,super je.Ja imam u dnevnoj sobi Sonyjevo (staro preko 10 god) i Tannoyove zvucnike,i znam da cale svaki put udje u moju sobu j**e sve po spisku kakvo je to udaranje glupog woofera :):):)
 
Poslednja izmena:
odluka je pala na S606, još samo da vidim kako ću ih kupiti, pošto ih u Kragujevcu nema. hvala marko 84, što si me uputio na drugi forum, uglavnom nije bilo puno priče o ovom modelu, a ono što se spominjalo uglavnom je bilo pozitivno.

još mi samo fali pogonska mašina ovog sistema :d - imate li predloga?
 
Ovako odokativno, mislim da je suludo ubacivati zaseban woofer, poshto one osmice sa strane vec imaju ulogu woofera...iskreno bih vishe voleo da je ta osmica od napred, zvuk bi trebalo da bude oshtriji i precizniji...

Yamaha rx-v359 je yamaha 5.1 risiver, i dno yamaha ponude. za stereo, rx 397, rx 497 su stereo risiveri, koji su za stereo mnogo bolji od modela koji si slushao...e saaaad, nisam siguran za stereo risivere, ali....

yamaha serija 3 koristi integralno kolo za pojachanje...
yamaha serija 4 i sve serije iznad koriste tranzistore, shto daje mnogo lepshi zvuk (preshao sam sa 357 na 557 i razlika je zesce nego primetna po pitanju zvuka (a tek snageeee))...

Ako vec hoces samo stereo, a svidja ti se zvuk yamahe (oshtar), ipak razmisli o 397 (22 000 din) i 497 (26 000 din)...

Nadam se da sam ti barem malo pomogao
 
zvučnike sam naručio, dobri ljudi iz tehnomarketa će mi "prebaciti" jedan par u kragujevac :)

od muzike nameravam da slušam rock, metal, malo manje pop...

šta mi preporučujete polovno sa cenom od 150-200e max.? pošto sam na više mesta pročitao da se od pojačala dobija više u istom cenovnom rangu nego od AV risivera, pretpostavljam da će mi pojačalo predstavljati prvi izbor. pošto na sajtu piše da je snaga ovih zvučnika 130W (to je valjda po komadu) znači da bih trebao da tražim pojačalo snage do 2x100W?

ja sam naveo yamahu zato što sam na njoj čuo kako sve to zvuči, ne ograničavam se na tu marku/model naravno :) i komentari koje sam našao na zvuk yamahe su da nije dinamičan?

voleo bih kad bih čuo iskustva drugih ljudi ovde?

P.S. Šta je bi-wiring? vidim da je to opcija na ovim zvučnicima, a koliko shvatam povećava kvalitet zvuka malo. jel bih trebao da obratim pažnju na nešto posebno pri izboru pojačala ako bih hteo da iskoristim ovu "opciju"?
 
Poslednja izmena:
ja imam jamahu i o tom risiveru mogu sve najbolje da kazem. probao sam brdo risivera i evo ovaj se odomacio kod mene:)
inace ova jamaha ima pure direct mod za slusanje stereo signala ali to nazalost ne radi preko hdmi kabla preko kojih teram i sliku i zvuk mada to tebi neci biti problem jer ces da ides verovatno preko nekog cinca ili tako nesto.
Inace moja jamaha je htr5990 sto je rxv1700 samo je radjena za lance prodavnica a ne za uskospecijalozovane i fensi hifi ritejlere.
Slusao sam jamahu, soni, hk, neki rotel, onkio i ova jamaha jednostavno izuva...
btw, imam acoustic research zvucnike i mnogo sam zadovoljan..

e da, po meni je bi-wiring nepotrebno smaranje....
 
Poslednja izmena od urednika:
ok, ali tvoja yamaha košta oko 1000e u 4audio, nararno da se od nje očekuje da za taj novac zvuči prilično dobro :)

meni je budžet malo (dosta) manji, tako da bih čak i u slučaju polovnog išao na seriju 3 ili 4.

što se tiče načina kačenja - pošto imam live, mogao bih da iskoristim digital out?
 
Meni je audigy ls povezan preko digital out :)
Biwire mislim da neces osetiti, tako da je u principu dzaba petljanje u toj klasi zvuka :)
AX ti je serija pojachala, RX ti je serija stereo risivera, RXV ti je serija vishekanalnih av risivera...tebi bi najbolje leglo RX :) Posalji privatnu poruku useru "delija" on je keva kad je yamaha u pitanju ;)
 
ok, ali tvoja yamaha košta oko 1000e u 4audio, nararno da se od nje očekuje da za taj novac zvuči prilično dobro :)

meni je budžet malo (dosta) manji, tako da bih čak i u slučaju polovnog išao na seriju 3 ili 4.

što se tiče načina kačenja - pošto imam live, mogao bih da iskoristim digital out?

uuuups, nisam znao da toliko kosta kod nas:S:
ja sam je platio mnogo manje jer je bila izlozbeni eksponat ($440).
 
uuuups, nisam znao da toliko kosta kod nas:S:
ja sam je platio mnogo manje jer je bila izlozbeni eksponat ($440).

... što je normalna praksa na Zapadu. Ovde te gledaju ko kretena kada za (poslednji) izloženi primerak pitaš koliki je popust na eksponat.
Zbog toga sam jedared odustao od kupovine Sony risivera u Eltimu. Već sam ga platio na kasi i kada je prodavac počeo eksponat da mi pakuje u kutiju ja se smorim i tražim neotpakovan uređaj. Naravno nisu imali, popust na eksponate ne daju, u fazonu "pa kak'e veze ima samo je bio izložen..." Bila je stvar principa. Nisam osetljiv na polovno, pa ni na raspakovano, ali neću brate da im platim punu cenu za nešto što je akano (ili nije ali što ja o tome da razbijam glavu) na rafu. Hvala, doviđenja...
 
pošto na sajtu piše da je snaga ovih zvučnika 130W (to je valjda po komadu) znači da bih trebao da tražim pojačalo snage do 2x100W?

Samo mala ispravka, u svakom slučaju bi trebao da ciljaš da ti pojačalo bude od 130-150w, a posebno ako slušaš muziku sa dosta basova (npr rock i metal ;) ). Nemoj da brineš da ćeš da spališ zvučnike, pre ćeš da ih spališ ako pojačalo nema dovoljno snage pa klipuje, makar klipovalo i na 100w...

Iskreno, ja bih uzeo ili neko matoro fabričko tranzistorsko pojačalo, ili bih gledao nešto hand made, to može opasno da zvuči (naravno, ako ti estetika i razni fancy displeji nisu bitni)

U svakom slučaju, trebao bi da pogledaš link koji je marko_84 ostavio
 
posetio sam link koji ste mi ostavili, ali to je kao da je neko bacio bombu pred mene, previše informacija na jednom mestu, prosto nisam znao odakle da krenem :d

zvučnici mi još nisu stigli, prema rečima žene ("šefice" :d) sa kojom sam razgovarao sutra bi trebali najkasnije da ih dobiju i da me pozovu da ih preuzmem

uglavnom shvatio sam da ću morati da iskeširam i za kablove, pošto pretpostavljam da ne dobijam nikakve uz zvučnike, a u slučaju da budem išao na kombinaciju digitalne veze risivera i računara i za ne baš jeftini optički kabl :S:

šta može da se nadje od polovnih (ne preterano egzotičnih, tj. da mi ne bude problem da nadjem) pojačala do nekih 200-ak evra?
 
Na kablove ne bacaj pare, kupi neke pristojne do 150-200 dinara/m. Ako kupiš AV risiver bolja varijanta ti je digitalna konekcija koaksijalnim kablom koji je uz to i jeftiniji za odgovarajući kvalitet. Kupovinom polovne robe od preprodavaca dosta rizikuješ ali se može naleteti i na fine sprave (Yamaha pojačalo serije 570 oko 150 evra, HK 680 oko 220 evra,...). Ako nisi siguran šta ti treba kupi za početak nešto jeftinije pa kad shvatiš kakav zvuk voliš lako ćeš prodati jeftiniju spravu nego ako se zaletiš sa nekom skupom.
 
Slazem se sa Vladom....Imash na primer oehlbach 2x2.5mm special, 200 din je metar..ja ih uzeo i happy sam, osetila se razlika u odnosu na one 30-40 din metar :D

Koaksijalni kabl je prilicno jeftina investicija, metar mikrofonskog kabla je oko 80 din, dodaj na to josh chincheve oko 100 ukupno (mono 3.5mm i jedan rca) i srecan si :D A optichki takodje nisu toliko skupi...npr, 2-3 metra reda 300-400 dinara...

Prati oglase na hifi forumu, prati oglase na benchu (mada se na benchu retko kad sretne neshto)...mozesh dobru stvar da nadjesh za 100-150e, a mozesh je i prodati posle koju godinu, da izgubish max 10% na ceni...a sa novim to ne ide tako lako ;) na hifi forumu te niko nece zeznuti (kupio tamo neke stvari, prodao neke stvari), ljudi su max korektni (naidje po koji ekces :D ) i niko ti nece uvaliti...ali uzmi u obzir da ima preko 100 postova :D
 
ok, zvučnici mi upravo čuče u sobi, ne zahvaljujući "dobrim" ljudima iz Tehnomarketa Kragujevac (koje ovom prilikom ipak ne bih mazao, a verujem da imam puno pravo, neću zalaziti u detalje :d)

na kraju sam pokrenuo malu akciju, otišao do Tehnomarketa Kraljevo i za 3 sata u putu (i još 10 minuta u radnji) završio ono što se u Kragujevcu razvlačilo 10 dana, a verujem da bi još dosta potrajalo...

pošto još nemam, priliku da ih slušam, ako je suditi po izgledu - deluju veoma ubedljivo :)
samo pakovanje sa 2 zvučnika jedva je stalo u kola (kao omanji frižider :d) kad smo oborili zadnje sedište, a sami zvučnici su teški po 25kg komad, nadam se da to nešto govori o kvalitetu :)

trenutno me net ne služi najbolje, ali kad malo bolje proradi okačiću neke fotke ovih zvučnika

:wave:

P.S. kablovi u Kragujevcu, gde? plizzzz help :)
 
Poslednja izmena:
a neko je pominjao kablove jeftine kablove :d - kupio sam neke za 40din/m u najbližem TV servisu, naravno pre će biti da je meni prodavac učinio cenu, nego da im je ta vrednost, u principu bakarni kablovi 2x4mm2 u silikonskom omotaču - dovoljno dobro (ako zanemarite cenu)?
 
Za prvu ruku ce da sluzi u svakom sluchaju :)

Jesi li sta odluchio za pojachalo? Evo npr..

http://www.hifi-forumi.com/forum/viewtopic.php?t=5669 (mislim da je ipak jaka cena)

http://www.hifi-forumi.com/forum/viewtopic.php?t=5508 (ovo bi ti verovatno lepo leglo da nije prodato :) )

http://www.hifi-forumi.com/forum/viewtopic.php?t=5620 (uh shto bi ti ovo dobro leglo...)

http://www.hifi-forumi.com/forum/viewtopic.php?t=5589 (nije lose, moz` prodje za male pare ;) ima oko 2x100w)

http://www.hifi-forumi.com/forum/viewtopic.php?t=5182 (ih, 70 eura :D )

eto, chisto da znash... ;)
 
imaš neki komentar na same zvučnike?

tek sam počeo da tražim po kragujevcu, nabavio neke brojeve tel. i adrese, pa ću polako u lov :)

za sada sam našao samo Technics Su-X999 za 100e (ali će mu trebati popravka koja ulazi u cenu) - neki komentar?
 
Broz odakle ti to da su kablovi najveca laz?

Ja sam imao neke budjave interkonekt kablove od 200 dinara sa buvljaka i mislio da imam pravu stvar.Sve dok nisam uzeo Oehlbach od nekih 25 eura.Zvuk se znatno poboljsao a bas je imao vise kontrole i dubine.
Takodje je bilo i sa zvucnickim kablovima.Imao sam one iste koje samuraj spominje,sa providnim silikonom takodje sa pijace od 40dim/metar.Sve dok nisam kupio Van den hull od 5eura/metar.Kvalitet zvuka se popeo za neki stepenik vise, imao je vise kontrole na glasnom slusanju.
Naravno i ja kazem da je preterivanje davati hiljade evra za kablove ali i oni su jako bitan deo sistema.

Samuraj, da bi mogao da izvuces maksimum iz zvucnika ipak ces morati da kupis neke malo bolje kablove.Osetices razliku u zvuku sigurno!

To je kao kada bi na bmw-a stavio menjac od juga.Jednostavno ne bi mogao snagu motora adekvatno da preneses na podlogu!Ne vredi ti ni motor ni sasija kada nemas dobar menjac da ih poveze.
Tako ti je i kod komponenata,ako nemas dobru vezu ne vredi ti ni dobro pojacalo ni dobri zvucnici.

A sto se tice Tannoy zvucnika pogledajte Moja masina. :wave:
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, vidim da si razumeo sta sam hteo da kazem-nisam poredio ekstremne pozicije, buvljak i vrh vrhova. Kazao sam da treba ici na neku umerenu varijantu. Za mene je umerena varijanta ovo sto sam ja uzeo: otprilike 1 dolar za 1 metar.
Inace video sam kabl a i pipnuo sam ga:) -> 3 stope (malo manje od jednog metra) kostaju nesto malo ispod $10.000 :) Strashno koliko je besmisleno...
 
Nazad
Vrh Dno