Šta je novo?

Must have app's (MacOS X)

e, dobar upgrade si napravio...
I ja evo vec nekoliko dana teram 10.4.6 i vreme je bilo da delimir izlista par dobrih "dodatnih" programa :D.
Ja evo bas instalirah divx kodeke i PS a skidam obavezan open office sa www.openoffice.org. Nisu bas dodatni, ali i jesu.
 
VLC/MPlayer za pustanje filmova.
iTunes (na zalost) za muziku.
Za pregled slika, ja koristim iView Media Pro (napravio ga je MS :)).

Quicksilver, application launcher, must have.
PathFinder (nesto nalik na TC) nije los... ali nije ni blizu TC-a.
MSN Messanger - brisi to i stavi Adium.

P.S. Za pregled slika nije los i:
http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/20264

samo nemas ikonicu vec je u kontekstualnom meniju (nadjesh slike u finderu, selektujesh shta hocesh, desni klik, show with pppro).

Korisna za adresa za free softver bi bila: http://www.freemacware.com/
a za ono za ono se javi na pm :D
 
Poslednja izmena:
Za Office imas i MS Office 2004 for Mac koji je manje-vise u rangu MS Office 2003. Fali mu Outlook (ima mail klijent Entourage, ali nema napredne mogucnosti Outlook-a), Access i Frontpage.

OpenOffice nemoj da skidas. Radi samo sa X11 serverom (instalirao sam ti ga na masinu :) ). Skini NeoOffice koji je baziran na OpenOffice-u i koristi Aqua interfejs.

Dobra stvar za hvatanje screenshotova je dashboard widget Screenshot plus.

PathFinder je previse komplikivan. Mnogo bolje po meni resenje je Disk Order koji vise lici na Windows Commander.

Meni je za muziku iTunes skroz OK, pogotovu sto koristim i iPod. Od dodataka za itunes obavezno Fetchart i pearlLyrics (dashboard widget). Takodje nije los ni iVisualize plugin sa super 3D vizuelizacijama.
 

Prilozi

  • disk_order.png
    disk_order.png
    81.1 KB · Pregleda: 485
  • NeoOffice.png
    NeoOffice.png
    129.8 KB · Pregleda: 423
  • Office.jpg
    Office.jpg
    98.9 KB · Pregleda: 429
  • screenshot_plus.png
    screenshot_plus.png
    9.5 KB · Pregleda: 443
Ajd, jos malo :)

1. CoverFlow, ne preterano korisni, ali super izgleda na TV-u i sa Remote Wonder-om...

2. CyberDuck, FTP klijent (mada je bolji DiskOrder)

3. iSquint, konverzija video materijala za iPod - kao QuickTime Pro

4. MacPilot, tvikovanje sistema (slicno kao i Coctail, OnyX, TinkerTool itd...)
 

Prilozi

  • coverflow.jpg
    coverflow.jpg
    169.6 KB · Pregleda: 495
  • cyberduck.jpg
    cyberduck.jpg
    83.4 KB · Pregleda: 337
  • iSquint.png
    iSquint.png
    18.9 KB · Pregleda: 330
  • MacPilot.png
    MacPilot.png
    50.6 KB · Pregleda: 375
1. SpeedDownload3... Download Manager

2. MplayerOSX... Video plejer sa Linuxa. Meni se vise svidja od VLC-a, lakse se kontrolise sa tastature

3. Toast 7 Titanium... Burning software (ima i FreeBurnX)

Od ostalih programa korisni su: Snak (IRC), Limewire (Limewire :) ); Azureus (Torrent, mislim da ne radi na Intel-u...Probaj Transmision); Shakespeer (DC++) itd...

Imas i sve WEB Browsere osim, naravno, IE7. Ja koristim Safari zbog odlicnog RSS citaca, a povremeno i Mozilla-u i Camino (Kao i Flock, zasnovan je na FF-u, ali je bolje prilagodjen Mac-u), Operu sam deinstalirao. Od Mail klijenata koristim MS Entourage, pre sam koristio Apple Mail. Imas jos i The Bat, Thunderbird i jos par poznatih...

All-In-One Messengeri su Adium, Proteus i Fire... Nazalost, nemaju podrsku za kamere.

MSN Messenger klon sa podrskom za WEB kamericu je Mercury Messenger (java, sporije radi). Postoji i aMSN, ali je uzasno spor. naravno imas i Microsoft Messenger 5.1, ali je prilicno inferioran po mogucnostima u odnosu na Mercury.

Yahoo! Messenger 3 Beta 1 za Mac takodje podrzava iSight kameru.

ICQ nema noviji, vec neka matora, krsh, verzija, pa za ICQ koristi Adium.

Za sinhronizaciju sa mobilnim telefonima mnogo bolje resenje od iSync-a je MegaCellX koji moze da cita unose iz imenika, SMS-ove itd...

Zgodan je i Paparazzi koji se bazira na Safariju i onogucava snimanje cele web stranice (pao mi je napamet, jer je bio neki thread tog tipa ovde na forumu...)

AppZaper olaksava proces deinstalacije programa (nesto kao CleanSweep na PC-ju).

CarbonCopyCloner je nesto kao Ghost za Mac. Omogucava i bekap odredjenih foldera i slicno. iPartition sluzi sa particionisanje diskova. MacTheRipper za kopiranje DVD diskova, kao i DVD2oneX.

Sigurno postoji jos programa za namene koje sam naveo, ali ja se trenutno secam samo ovih.
 

Prilozi

  • MplayerOSX.png
    MplayerOSX.png
    24.4 KB · Pregleda: 315
  • SpeedDownload3.png
    SpeedDownload3.png
    26.5 KB · Pregleda: 275
  • Toast7.png
    Toast7.png
    84.1 KB · Pregleda: 302
  • iVisualize.jpg
    iVisualize.jpg
    137.2 KB · Pregleda: 480
Poslednja izmena:
Moram priznati da je FireFox pod OS X-om krs. Meni cesto krahira i vuce se kao prebijen... Safari radi daleko bolje od njega.

Btw nije pathfinder toliko komplikovan, meni se dopada (doduse nisam probao ovaj drugi koji preporucujes).
 
Poslednja izmena:
Delimire daj taj MAC OS X 10.4.x :) umrecu bre sa ovim 10.3.9.
 
Jel radi onaj Wine za Mac, tzv. darWine, bar onako kako radi Wine za Linux?
 
Radi, ali se zove Crossover... To je komercijalna varijanta koja se bolje podesena i manje se cimas :) Darwine je u nekoj razvojnoj fazi, ali radi i on...

Medjutim, to sve radi iskljucivo na Intel Mac-ovima, ne i na PowerPC varijantama koje vecina ovde koristi jos uvek :)
 
Pazi stvarno... Evo skidam, pa cu da probam...

Pre nije bilo za PPC...

UPDATE :)

Important Warning: YOU WILL NOT BE ABLE TO RUN WINDOWS APPLICATION USING IT ON POWERPC HARDWARE USING THIS RELEASE.
 
Poslednja izmena:
Da malo obnovimo sadržaje i ovdje. :d

Plug-in-ovi za Mail - brdo malo...


EDIT: Dajte neka neko izmjeni naslov thread-a da se može naći - da u riječi "korstan" bude slovo "I". Ubio sam se tražeći, i onda se sjetim Adium-a... :D
 
Poslednja izmena:
Meni treba nesto poput Newsleechera za MAC OS X (za skidanje binarnih fajlova sa news servera). Googlao sam ali ocito da ne vidim sumu od drveca...
 
Kad smo kod price o softveru, pocelo je da mi se desava da, kada zelim da skinem mp3/wav fajl, umesto da krene download u samom browseru dobijem neku vrstu interfejsa koji automatski pusta fajl i nenudi save opciju (FF i Safari). Trazio sam ali nisam nasao gde to da sredim?
 
Za news samo Thoth i Unison. Pa izaberi koji ti više leži. NewsLeecher je užasno bagovit...
 
Nije bagovit kada imas legalnu verziju :p ili koristi alt-bin.
 
za rezanje na mac osx-u mislim da je najbolji program toaster. zamena za nero tj. nero za mac osx
 
Must have app

Ovde mozete ostavljati preporuke za must have applikacije; pre svega mislim na utility programe bez kojih ne biste mogli da zivite :)

Evo ovako:
"najsvezije" sto sam isprobao je Salling Clicker - "It lets you control popular applications from a mobile phone or handheld computer through a user interface similar to a portable media player."
i mogu reci da radi FANTASTICNO!!! probao sam ga sa Nokia E61 preko BT. iTunes moze da se kontrolise u potpunosti (kao i ostale iAplikacije) - pretrazivanje kompletne iTunes liste, premotavanje, jacina zvuka... sve! Na Nokiji cak vidite i omot diska koji trenutno slusate! Takodje mozete podesiti sta da se desi ako odete od kompjutera; npr. da se automatski startuje torrent a kada ponovo sednete za komp da se iskljuci... :)

Default Folder X - dodaje mogucnost fileselectoru - kad se otvori fileselctor u bilo kom programu Default Folder X vam omogucava da kliknete na neki od otvorenih pozadinskih prozora Findera (cak i ako je zatrpan) i da jednim klikom njegovu putanju prenesete u Fileselector - izuzetno korisna stvar!

xGestures - omogucava gestures (hint: Opera :) ) na nivou celog systema i to radi jako lepo jer je moguce bilo kom gestures dodeliti bilo koju stavku iz menija programa (naravno pored predefinisanih komandi)!

toliko za sad ;)
 
Poslednja izmena:
smcFanControl - omogucava kontrolu broja obrtaja ventilatora za Mac Book i Mac Book Pro uredjaje
 
Nazad
Vrh Dno