Šta je novo?

Mac OS X - Leopard - 10.5

Kad ce vise da izadje, moj MBP moli da mu stavim svez sistem....
 
Kad ce vise da izadje, moj MBP moli da mu stavim svez sistem....

Pa ima vec da se skine Gold Master... 9a581 je oznaka GM builda. Skini i javi da dodjem opet sa iPod-om: i moj MBP hoce novi OS :)

Zvanicno, Leopard izlazi 26. oktobra.

PS: Ne verujem da su toliko tvrdoglavi i da nisu dozvolili da se, pored novog, bira i stari izgled (2D dock + opaque manu bar).
 
Poslednja izmena:
Delimire, šta misliš kako će da paše Seagate Pushbutton 750 GB USB 2.0/Firewire, povezan naravno preko firewire-a za TimeMachine?
Mislim, što se tiče brzine?
 
Evo dobrog osvrta na Leopard...

http://weblog.infoworld.com/yager/archives/2007/10/take_me_home_le.html

Apple's announcement of the impending delivery of OS X Leopard (release 10.5 of Mac and Xserve operating systems) marks the public debut of an engineering achievement that dwarfs iPhone, iPod, Windows, and Linux. No other PC server vendor, with the notable exception of Sun Microsystems, invests so much time and manpower in its system software.

In 10 days -- 10 excruciating days -- I and hundreds of Mac developers and VIP users can finally speak out about that which we have sworn to hold secret. Leopard is magnificent code architected from the user in, rather than from core technology out.

leopard-apple_hp.jpg
 
Delimire, šta misliš kako će da paše Seagate Pushbutton 750 GB USB 2.0/Firewire, povezan naravno preko firewire-a za TimeMachine?
Mislim, što se tiče brzine?

pa kazu da timemachine moze da se koristi i preko AirDiska (AirPort Extreme na koji je nakacen USB disk) - u tom slucaju je transfer svega par MB (do 3) po sekundi. ako je ovo dovoljno onda... :)

btw da li neko koristi AirDisk? koja je maximalna brzina koju sta postigli?

EDIT sjajan text! 10x delimire ;)
 
Poslednja izmena:
Mislim da Time Machine ne radi preko Airdiska... Ne znam odakle ti to. AirDisk se identifikuje kao network storage.
 
Poslednja izmena:
Jos 4 dana!
Jel jos neko nervozan kao ja? :D
 
E, a ja nešto uopšte nisam nervozan :D

Kako sam histerično ganjao bete i rane buildove, sad sam ladan ko špricer. Čak verujem da ga neću staviti odmah prvi dan čim ga dobijem (On će meni da ruši Aperture!) :D
 
...sto je sasvim za ocekivati.
 
Pa... zato ima i manje problema (tacnije: nema ih) :)
 
Dobar nacin da te nateraju da predjes na Intel Mac. Skoro sam citao na nekim forumima da od 10.4.5 tigar radi sve sporije i sporije na PPC arhitekturi, a sa druge strane sve brze i brze na Intel-u.

Paa, nisam se na Intelovom iMac-u igrao dovoljno dugo (imao sam na njemu onaj "tvoj" build 466), ali na PB-u jesam od 466 pa na ovamo. Videćemo :)

Opera 9.50 beta 1 izlazi 25.10. :) Igrao sam se alfama i ima dobrih novina.
 
To je znaci GM kopija? Ok onda sam dobar (build 581) :D

Update: razlika u performansama izmedju Tigra i Leoparda je nebo i zemlja. Dok se tigar vuce kao prebijena macka, Leopard samo klizi :) To se najbolje vidi po GUI-u - sve radi mnogo brze, nista ne secka i sl.

Transparencija toolbara ne deluje bas toliko gadno kao na slikama. Nervira ponekad ali je onako.... lepo za oko. Isto vazi i za menije koji su dobili neki glass efekat. Bas fino. Ono sto do jaja nervira je OGROMNA SENKA kao i to sto ikonice u docku prelaze ivicu istog pa cesto moze da se desi da se nadju na nekom prozoru a to ume da bude jako gadno ako radite u PS-u nesto (recimo). Takodje malo smara i senka iza njih koja nije bas najsretnije odradjena (u prevodu, hocu stari dock).
Stack je mnogo ql stvar, ono sto mi je mnogo falilo na tigru.

Toliko u ovom javljanju :)

Update2: instalacija sa iPoda je trajala ravno 25 minuta na externi USB2.0 hard disk :)
 
Poslednja izmena:
ROFL, to je onaj lik sa macrumors foruma sto ceka da mu stigne leo familiy pack, pa je ispizdeo kad je cuo da ce mu paket stici tek posle vikenda, pa sa news-a skinuo gm build. I sad, kaze 'meni savet cista, ja sam IPAK platio "ovu" kopiju' :p

Cheers...

I kod nas ce u prodaji biti tek oko 30. oktobra, koliko sam ja razumeo. Kasnice par dana...
 
Mac OS X 10.5 9a581 - FINAL. Gold Master. Dugo ocekivani :)

Up and running :)

- Primetno je brzi na Intel-u u odnosu na Tiger
- Spootlight je uzasno brz - rezultati se prikazuju trenutno (odlican app launcher)
- Skoro sve aplikacije rade (CS3, Office 2k8, C&C Generals Zero Hour, Doom III...)
- Primetio sam da ne rade neki sitniji programi kao npr. Widgeti Screenshot Plus 2.3 i PearLyrics 0.6, SRS iWOW plugin za iTunes...
- Ne radi SAFT za Safari, a ni Safaristand - izgleda da nema verzije ze Safari 3.0.4
- Cool je nova vizuelizacija u iTunes-u
- Nisu vratili izbacene screensavere (iz 9a527a i sl.)
- Nisam mogao da importujem sve fajlove iz starog user foldera sa particije na kojoj je Tigar, pa sam iTunes i iPhoto biblioteke prebacivao rucno
- Akceleracija misa je odlicna i nisu potrebni nikakvi dodatni programi koji bi je peglali (SteerMouse i sl.)
- Postoji hack da se enableuje QuartzGL :)
- nakon sto se instalira Perian, CoverFlow prikazuje DivX, XviD i ostale 3rd party formate
- Coverflow je mogao biti i brzi tj. da unapred iskesira sve ikonice
- Ima par novih super-cool wallpapera
- Transparentni manu bar je cool
- 3D dock nije cool i nekako mi deluje tromo
- Postoji systemwide spell checker koji nisam znao kako da iskljucim, ali je koristan prilikom chata (radi i u Skype-u, MSN-u i Yahoo!)
- Rad sa mrezom je za klasu brzi i bolje resen - veoma korisno u situaciji kada svi kod kuce imamo nekoliko racunara i WiFi
- Kada se dock postavi sa bocne strane ekrana (levo/desno) nije u tri dimenzije, vec je slican starom docku iz Tigra


Probao sam ga na MacBook Pro 15.4" masini sa Intel C2D 2.33 GHz, 2 GB RAM-a, eSATA diskom od 320 GB/7200 RPM i Radeon X1600/256MB grafikom.

Najveca stvar po meni je odlicna optimizacija za Intel koja ce biti jos bolja kroz apdejtove koje Apple, po obicaju, veoma cesto izbacuje (skoro mesecno). Po pitanju ficrsa ovo je sasvim korektan update MacOS-a, cak je doneo vise poboljsanja nego sto je doneo Tigar u odnosu na Panther-a.

Definitivno vredi svakog eura :)
 
Poslednja izmena:
Samo da dodam, da cak i VMware Fusion radi primetno brze pod Leopard-om - definitivno je implementirana bolja multi-core optimizacija za Intel procesore.
 
Mac OS X 10.5 9a581 - FINAL. Gold Master. Dugo ocekivani :)

....
- 3D dock nije cool i nekako mi deluje tromo
....

Ako te nervira, ti mu iskljuci 3d izgled "defaults write com.apple.dock no-glass -boolean YES; killall Dock". To mu vraca 2d Tiger-like look :)

Cheers...
 
Cool. Samo sto je i 2D varijanta ruznija od starog docka... Eksperimentisacu u svakom slucaju, pa sta ispadne.

Ah da, dobro je i sto moze konacno da se podesava razmak izmedju ikonica i sto pamti raspored ikonica drajvova na desktopu posle reseta...
 
- Postoji hack da se enableuje QuartzGL :)

ajde molim te opisi sta je ovo... ? sa kutijom sam raspravljao oko toga i on je bio u fazonu: vidi kako sve radi brze! :)

koliko znam QuartzGL koristi GPU za crtranje prozora - isto sto i Quartz Extreme (koji postoji josh od 10.2 i radi na grafickim kartama sa > 16MB)? koja je razlika??
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno