Šta je novo?

Mac OS X - Leopard - 10.5

Iz novog Macworld-a...
 

Prilozi

  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    118.9 KB · Pregleda: 138
Jesi video da ukoliko Apple ne ispravi onaj "propust" sa transparentnošću meni bara, neki lik je već napisao program koji će iscrtavati podlogu za meni bar, čineći ga tako netransparentnim :)
 
Da, video sam. Automatski dodaje na svaki wallpaper belu liniju :) Mada, tada menu bar ispada skroz beo, a npr. u Tigru ima gradijent po sredini i igleda zaobljeno. Izasli su i novi buildovi Leoparda, ali nigde nema podataka o njima.
 
taman bi mogao da doda onda neki gradient na tu belu liniju pa bi izgledao kao u Tigeru. i da obavezno doda zaobljene coskove/uglove ekrana :D
 
Mozes da markerom nacrtas zaobljene ivice na ekranu - to je najmanji problem.
 
:D :D :D :D :D

da po monitoru od some evra...

mada se spremam na slicnu glupost - rasklopicu iMac samo da bih mu izvadio/prelepio onu glupavu zelenu lampicu od iSighta jer koliko citam po netu ne moze softwareski da se iskljuci... da li mozda neko zna da li postoji nacin da se kulturno softwerski iskljuci ili moram hardwerski da resim ovaj 'problem'?
 
Kod prve serije MacBook Pro masina lapmica je bila vidljiva i kada je ugasena. Na mom MBP se vidi samo kada svetli (laserom su na aluminijumu izbusene mikro rupice kroz koje emituje svetlost). E, sada ne znam da li moze da se iskljuci skroz i dok radi, ali mozes i nju da prefarbas ili nalepis slicicu npr. omiljenog fudbalera i sl. :)

BTW: Posto pored transparentnog menu bara u Leopardu smaraju i dock dot lights, izasao je program koji i to edituje...

http://www.myosxfreeware.com/dock-delight-10/

dock-delight.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa ako ubiješ lampicu, kako ćeš onda znati da ti je kamera upaljena? :) Šta da ti se jednog dana uvuče neki virus, pa upali kameru i snima te..nedolično obučenog, a ti o tom pojma nemaš :D
 
E, a gde si video to za nove bildove Leoparda? Ja prvo Googlao, a onda ajde reko da vidim Macrumors..tamo samo pišu o milionitom prodatom primerku iPhone-a :) Za 74 dana koliko se prodaje, toliko su ih prodali :) A za iPod im je trebalo 2 godine da postignu toliku prodaju :)
 
Video sam na Macrumors i Insanitymac forumima. Valjda 628, ili tako nesto, glasi oznaka builda. Medjutim, niko ne prica nista o njima. Mozda je u pitanju gold master, pa nisu leakovani, vec du dostupni malom broju beta testera kojima je Apple isekao internet da ne bi seedovali.
 
Instalirao sam Leopard 10.5.9a527... Zezam se sa njime vec 3 sata. Nazalost, po obicaju DL disk koji sam kupio jutros je pukao, pa sam image instalacioog DVD diska restoreovao na iPod :) i instalirao sistem sa iPod-a.

Znaci, sistem ja brz kao munja. Kakav Tigar ovo je osetno bolje. GUI je bas dobar i dobro su ga ispeglali u ovom buildu. Bas mi se dopada. Pokusavam sada nekako da iskljucim speel checker koji je system-wide, pa cak i dok ovo kucam podvukao mi je svaku rec.

Masina na kojoj sam probao Leopard je: Intel Core 2 Duo 2333 MHz, 2048 MB DDR2-667 RAM, 120 GB HDD 5400 RPM/16MB, Radeon X1600 256 MB VRAM... Dakle, MacBook Pro 15.4".

Bas sam prijatno iznenadjen brzinom - Leopard ce biti odlican sistem, jedva cekam da kupim finalnu verziju, samo da stigne sto pre kod nas.
 
Da dodam samo, da je malo tamna ova temica koja je po defaultu na prozorima. Mogli bi ipak malo da je posvetle jer (da bude vishe kao brushed metal) posto se teze citaju crna slova. Npr. to je posebno uocljivo u safariju, na neselektovanim tabovima.
 
Poslednji zvaničan build je, kako si mi i rekao, 559...ono o 628 je netačno. Evo na 89% sam do kompletnog 559 :D Šteta što se 527 nije mogao samo apdejtovati.
 
A što se tiče čitljivosti slova, ne nekoliko mesta se primećuje taj problem, mada verujem da pre treba okriviti neki program, koji nije adaptiran za 10.5. Probao sam onaj program koji iscrtava trougliće ispod aktivnih programa u docku i on lepo radi, ali onaj koji iscrtava podlogu ispod meni bara ne radi posao. Naime, iscrtava "podlogu" promenljive transparencije IZNAD meni bara, tako da ili ne vidiš razliku (ako je baš transparentan) ili ne vidiš slova na meni baru (ako je fillovan bojom). Malo nelogično :)
 
Cool. Evo, vratih se u Tigra. Pa, onaj providni menu bar, sada kada su ga ispeglali, i nije los. Lepo se uklapa u dizajn sistema i nekako ne bode oci kao ovaj beli u Tigru.

Da, ono o 628 je definitivno neko izlupetao na insalnelymac forumu. 559 je real. Vise ne radi update sa 527 na 528 - kaze illegal adress kada pokusa da skine update za software update (ovo mi lici na windows, prvo moras da apdejtujes program za apdejt, pa onda skines apdejt :) a da bi ga instalirao moras da apdejtujes instaler).

Izgleda da su jednostavno obrisali fajlove kojima se apdejtuje ovaj, sada vec, stari build.
 
A što se tiče čitljivosti slova, ne nekoliko mesta se primećuje taj problem, mada verujem da pre treba okriviti neki program, koji nije adaptiran za 10.5. Probao sam onaj program koji iscrtava trougliće ispod aktivnih programa u docku i on lepo radi, ali onaj koji iscrtava podlogu ispod meni bara ne radi posao. Naime, iscrtava "podlogu" promenljive transparencije IZNAD meni bara, tako da ili ne vidiš razliku (ako je baš transparentan) ili ne vidiš slova na meni baru (ako je fillovan bojom). Malo nelogično :)

Trouglici su OK, ali je trebalo da ih nacrtaju malo vecim i da im dodaju neki anti-aliasing okolo - nekako su mi previse sitni i ostri. Mada, lako je to editovati, ima uputstvo na InsanelyMac :)
 
pre neki dan sam instalirao Leoparda 9a527 build na Hackintoshu. Sve radi super, vidi se da je brzi nego tiger.

Imao sam problem jedino na spotlight ikonicom kod sata jer je nestala ali sam uradio repair permission i vratila se.
 
Menu bar i ne izgleda loshe sa ovim novim Apple-ovim wallpaperima :)

PS: Safari je osetno brzi pod Leopardom.
 

Prilozi

  • Scaled Image.jpg
    Scaled Image.jpg
    311.3 KB · Pregleda: 117
  • Scaled Image 1.jpg
    Scaled Image 1.jpg
    485.8 KB · Pregleda: 117
Jel se to meni cini ili su senke zaista manje? :)
 
Jesu, nesto manje i meni deluje tako. Inace, novi Fajnder konacno ima sa strane ikonice sharevoanih diskova u mrezi. Sam prepoznaje sta je sve sharevoano na mrezi. Kada se odabere zeljeni drajv klikne se na connect. Svaki drajv i folder ima u Info prozoru opciju ”Share”, tako da je konacno lako moguce share-ovati root drajva... Nama vise dosadnog kliktanja na Network, pa cekanja da pretrazi mrezu - to sada radi automatski prilikom butovanja i kazu da je konacno popravljen rad u mrezi. Nema onih glupavih spucavanja, kada se mreza zaglupi i sl. Takodje, novi Finder u startu jede oko 50 MB memorije - dosta vise nego stari.

Ima, gomila sitnica koje su ispravili, dodali, a dosta toga dobrog bogami uzeli i iz windows-a, da naplate za sve ove godine pokradanja :)

Takodje, cini mi se, da su "popravili" i akceleraciju misha - mene je to ubijalo u pojam kada sam presao na Mac. Npr. Logitech G3 koji bez dodatnih programa tipa SteerMouse ide blentavo pod OS X, pod Leopardom radi kao i pod Windows-om. Izgleda da su se bas spremili za switchere :)

U principu jedini shok ostavlja taj transparetni menu bar i novi dock, ali su sasvim OK. Meni je sada tigar nekako cudan, previse beo, mada ne kazem da je los - i dalje mi GUI u Tigru deluje nekako ispeglanije - clean look.
 
Poslednja izmena:
To sam prvo provalio kod leoparda :) Ja imam logitech mx1000 i pizdim zbog njega.
Jedno je 30% bolji.

Za Tigar i Panter je napisan citav niz programa koji kao popravljaju akceleraiju (USB overdrive, SteerMouse itd...), ali resenje je bilo samo jedno - Mighty Mouse, doduse Majti radi samo pod Tigrom :)

Jedino mi je Majti Mouse (Wireless i obican) radio kako treba pod Mac OS X. Najgori je bio Logitech (probao MX1000, G5, G3, V500, V450 i mozda jos neke), jer kursor ide prebrzo i neprecizno, kao da je slajder za akceleraciju odvrnut skoro do kraja. Delimino se stvari popravljaju instalacijom Logitech Control Centra za Mac.

Microsoft misevi (probao pod OS X: IntelliMouse 3.0, Optical Mouse, Wireless IntelliMouse Explorer 2.0, Habu, Optical mouse for NB...) se bolje ponasaju, i npr. ovaj Optical Mouse radi sasvim OK sa tom Mac OS X akceleracijom.

Ipak, pod Leopardom npr. G3 koji sada koristim radi savrseno bez ikakvih dodatnih programa. Cak radi bolje nego pod Tigrom sa SteerMouse-om...

dodatni razlog zasto nestrpljivo ocekujem Leopard :)
 
Hvala Delimire za Logitech Control Centar. Totalno drugi mis. Imao sam osecaj da mi je mis tezak koliko je lose radio bez zezanja. Znas i sam.
 
Evo neke kao galerije shotova iz najnovijeg 9a599 builda... Izgleda da su opet menjali nesretni menu bar. Verujem da im je sada krivo stu su se uopste i petljali sa transparencijom, ali su tvrdoglavi i nece da priznaju :)

http://www.flickr.com/photos/calgarytochina/sets/72157602125538966/

Takodje, jos novina :)

Updated Leopard requirements to exclude 800MHz systems

Leopard will now require Macs with "an Intel processor or a PowerPC G4 (867 MHz or faster) or G5 processor." Other system requirements include a DVD drive, built-in FireWire, at least 512MB of RAM (additional recommended), and at least 9GB of hard disk space.

http://www.appleinsider.com/article...d_requirements_to_exclude_800mhz_systems.html
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno