Šta je novo?

Mac OS X - Leopard - 10.5

Evo i fotki AppleTV-a koji je baziran na Leopard-u...
 

Prilozi

  • AppleTV_1.jpg
    AppleTV_1.jpg
    351.6 KB · Pregleda: 130
  • AppleTV_2.jpg
    AppleTV_2.jpg
    243.2 KB · Pregleda: 135
Ne moze. Uredjaj ne sluzi za to :)

Mislim, kome bi pala ideja da uredjaj od 300 USD koristi kao kabl za povezivanje (npr.) MacBook Pro sa TV-om :)

meni :) posto mi je u kuci sve wireless - konkretno moj iMac ima samo jedan kabl! kad npr. hocu da gledam neki film samo ga prenesem u spavacu za cca. 18 sekundi :D

a da bi sve bilo full mora i na TVu slika da se prikaze bez kabla da bi WOW efekat bio potpun!!

steta sto ne moze da se koristio kao obican kabl ... od 300$ ... :d hvala na detaljnom objasnjenju! :wave:
 
Pa, tebi je onda za spavacu sobu i takav setup AppleTV idealan. Citao sam na netu da su moguce svakojake modifikacije AppleTV-a - hakovali su mu OS skroz. Tako da mozes da dodas i subtitles i sta bilo...

hehe, koji offtopic :)
 
delimire posto ne mogu da ti posaljem PP ili email a hteo bih nesto da te pitam molim te javi mi se na milankovach na gmailu :) hvala!
 
samo reklamiras :D ccc :)
E jedva cekam nove iMac-ove. Nadam se da ce mi to biti good-bye za PC.

Pricaju po netu da ce novi iMac biti kao u metalnom kucistu... Meni to zvuci skroz nelogicno, jer je aluminijum rezervisan za "Pro" masine, a bela fancy plastika za "Consumer" liniju Mac-ova.

Inace, Santa Rosa sa FSB na 800 MHz, Core 2 Duo na 2.2 GHz, 2 GB RAM-a, GeForce 8600GT-M i HDD na 7200 RPM uz 20" ekran rezolucije 1680x1080 su najverovatnije specifikacije novog iMac-a sto predstavlja izuzetno jak racunar, posebno, ako se ima u vidu da je sve "zapakovano u monitor".

Ja cu verovatno da pazarim i sebi jedan, samo da resim kola :)
 
Tnx VOYAGER for hint :) Naravno, ovo je rumor, posto je slika nastala, ocigedno, tako sto je neko editovao fotku kucista Mac Pro masine i nalepio joj LCD panel :) Ipak, interesantno izgleda.

brushmac.JPG


http://www.9to5mac.com/Brushed-Metal-iMacs-Dropping-At-MacWorld
 
Poslednja izmena:
Fale vece senke :wall::wall:
 
Bio sam ironican. Ne znam cemu tolike senke?
Ne znam, nekako mi deluje sve...zbudzeno s' brda s' dola. Ako bude postojala mogucnost da se njima manipulise u smislu velicine i inteziteta, bice super (al' cisto sumLJam).
 
Poslednja izmena:
Bio sam ironican. Ne znam cemu tolike senke?
Ne znam, nekako mi deluje sve...zbudzeno s' brda s' dola.

Ti onda vozi Win.:D (ili Linux, Solaris,...)
Mislim, senke, daj, zar je to najvažnije...
Iako, pakovanje jeste bitno, nije da nije.
 
Inace, Santa Rosa sa FSB na 800 MHz, Core 2 Duo na 2.2 GHz, 2 GB RAM-a, GeForce 8600GT-M i HDD na 7200 RPM

hm... pa to mu dodje skoro isto kao i ovaj iMac koji sada imam;
FSB je: 667 vs 800
CPU: 2.13 vs 2.2GHz (mozda vise za top model)
ram: 2GB = 2GB
HDD: 7200 = 7200
gfx: 7300 vs 8600 (najveca razlika :D)

dakle razlika u brzini ce najverovatnije biti minimalna... :/
 
Ti onda vozi Win.:D (ili Linux, Solaris,...)
Mislim, senke, daj, zar je to najvažnije...
Iako, pakovanje jeste bitno, nije da nije.

Yeah yeah..

Pa izvini, koja je poenta da senka zauzme pola ekrana? Nisu bitne, bas zato sto nisu bitne ne mora da bude tolika.
 
Yeah yeah..

Pa izvini, koja je poenta da senka zauzme pola ekrana? Nisu bitne, bas zato sto nisu bitne ne mora da bude tolika.

Ma slažem se da je to najnebitnije kod Leoparda, zato sam u bio onako sarkastičan.
Što se mene tiče, meni je look samog OS-a manje bitan od upotrebljivosti, stabilnosti i sigurnosti, a tu je OS X za glavu bolji od Windowza.
 
hm... pa to mu dodje skoro isto kao i ovaj iMac koji sada imam;
FSB je: 667 vs 800
CPU: 2.13 vs 2.2GHz (mozda vise za top model)
ram: 2GB = 2GB
HDD: 7200 = 7200
gfx: 7300 vs 8600 (najveca razlika :D)

dakle razlika u brzini ce najverovatnije biti minimalna... :/

Tesi se samo :D
 
well... MacBookPro koji ima kutija (r.2) vs. novi SantaRosa (r.3) - razlika u brzini je minimalna (zaboravih kako se zove site sa gomilom Mac testova... nesto 'beads'...)

pa na osnovu ovaga mislim da nece biti neka osetna razlika izmedju novog-starog mac
 
Stavio sam Leoparda na ext HDD, pa čitam koji je minimum hardverskih zahteva...znači, zvanično je ono za izostanak podrške za G3.

System requirements
You must have a Macintosh computer with:
• an Intel processor or a PowerPC G4 (800 MHz or faster) or G5 processor
• a DVD drive
• built-in FireWire
• at least 512 MB of RAM (additional RAM is recommended for development
purposes)
• a built-in display or a display connected to an Apple-supplied video card supported
by your computer
• at least 7 GB of disk space available, or 12 GB of disk space if you install the
developer tools

G3-ke zaista nisu podržane. E sad, verovatno će se u dogledno vreme pojaviti i patch koji će dozvoliti instalaciju Lea i na slabije mašine (ne znam da li postoji G3-ka brža od 800MHz), kao što su to "dobri ljudi" uradili za Aperture, kome je minimum hware req bio G5 na 1.5GHz sa 1GB RAM-a, za laptopove isto to, samo G4 sa 15" i 17" ekranom i, samim tim, malo većom rezolucijom (npr. zbog toga PB 12" nije u startu podržan, jer ima rez od 1024x768 i slabiju gfx {nVidia 5200Go sa 64MB}).

Evo još jednog zanimljivog citata iz Read Me-ja :)

Migrating iCal data from Mac OS X Tiger to Mac OS X Leopard
If you use iCal and migrate from Mac OS X Tiger to Leopard, be sure to open iCal in
Leopard before you open Mail. If you don’t you will not be able to create To Do notes
in Mail.

.Mac syncing with Mac OS X Tiger and Mac OS X Leopard
.Mac syncing in Leopard introduces a new mechanism which does not sync with older
systems. Because of this you can not sync contacts, calendars, and bookmarks with
Panther or with Tiger 10.4.6 or earlier.
To sync Leopard with Tiger 10.4.7 or later, you must update .Mac syncing on the Tiger
system. However, you cannot use that Tiger system to sync with other Tiger or Panther
systems.

To update .Mac syncing on a computer using Tiger to sync with Leopard, first sync all
your data on Tiger. Next, copy transitionDotMac.sh and UnregisterDotMac, located in
/usr/bin/ on the Mac OS X Install DVD, to your Tiger system. Finally, in Terminal run
the copy of transitionDotMac.sh on your Tiger system.
If you want to revert your Tiger computer to the earlier mechanism so that it works
with other Tiger and Panther systems, run the transitionDotMac script again.

Instalacija, osim vizuelnih detalja, nije menjana. I dalje se neinstaliranjem drajvera za štampače i dodatnih jezika za sistm cela instalacija može smanjiti za par gigabajta.



Za cirka 12 minuta je instalacija bila gotova.



Kad se Leopard podigne, prvo što pita je da li želite da startujete Time Machine. Na donjem screenshotu se vidi inovi izgled Findera. U Docku su dve nove ikonice..Spaces i Time Machine. Primetićete da su umesto trouglića, otvorene aplikacije obeležene nekom svetlucavom tačkom. Malo je slabije uočljivo..možda je i pozadina doprinela tome. U prvi mah sam mislio da je to neki odsjaj sa novog docka.



U Preferances prozoru dve novine..Parental Control i Time Machine. Sve ostalo je manje više isto (Nije više Dashboard&Exposé, već Exposé&Spaces).
Takođe, možda se na screenshotu može videti, ali i ne mora, ali kad upalite Leoparda, ćete definitivno videti, shade koji prozori bacaju na podlogu je kod Leoparda većeg radijusa, ali manjeg intenziteta, pa mi izgleda irealno. Verovatno samo stvar navike :)



Inače, sve boje su intenzivnije, što se baš primeti kad se pogleda u tri dugmenceta za kontrolu prozora (. - +), koji blješe.

Time Machine nisam probao, nemam još spreman disk za to, instalirao sam 10.5 na ext USB, tako da sam ga u međuvremenu ubio, da bih ga stavio na laptop, gde ću ga moći inttenzivnije koristiti.



Ali, probao sam Spaces. Da, to je ona alatka odavno poznata Linuxašima :) Lepo radi, brzo prebacuje sa ekrana na ekran, u startu dolaze samo 2 spejsa, ali se može dodati još, po želji, i ono što kod Linuxa nije bilo, spejsovi se mogu dodavati i samo po vertikali ili samo po horizontali, tako da prebacivanje između njih bude vizuelno koninuirano i očekivano (umesto cik-cak kad imate 2x2 spejsa). Kao i Exposé-u i Dashboard-u, moguće im je dodeliti hot corner, pa da iskaču na dodir miša, ali se mogu menjati i putem shortcuta na tastaturi.

 
Network prefs panel je redizajniran, sa vizualnim indikatorima aktivne konekcije. Detalje nisam proveravao.



Par poboljšanja UI-a sam primetio u meniju na desni klik, gde su sada ubačene nove opcije: Create disk image from "folder" i Send "folder" to Bluetooth Device, za koje sam u Tigru pravio Finder plugin ili imao bluetooth file exchange ikonicu u docku. Takođe su zaobljeni ćoškovi menija.



Dodat je novi mod pregledanja, Cover Flow fazon, to ste već videli po prezentacijama na Apple-ovom sajtu. Očigledne promene na bolje.



Sam CoverFlow, kad se koristi za pregled fotki, odnosno, ovde pregledam ikonice, koje su transparentne, izgleda neverovatno realno. Valjda tome doprinosi dobro prepoznavanje alfa kanala, koji se menja crnom podlogom, pa se dobija blesav 3D efekat :)



Još jedna dobra stvar koju su "ispravili" je u View Options u Finderu, dugme "Use as Defaults", gde sad u 10.5 dugme treba pritisnuti za čuvanje podešavanja kao default, za sve foldere, dok je u 10.4 po defaultu otkačena opcija da se promene primenjuju na sve foldere.

 
Izašao je i patch za AMD mašine...
 
Ima sa se skine (oko 30 MB) u jednoj arhivi patch za Intel i AMD...
 
- aplikacije se mogu prevlačiti sa jednog Spejsa na drugi dok je Spaces otvoren i dok prikazuje Spejsove.
- sad najednom i kod mene postoji opcija u Trackpad podešavanjima "Tap trackpad using two fingers for secondary click"
-Moguće je uz Shift dobiti kvadratnu selekciju u Preview-u

Evo dole na screenshotu se vidi neka vrsta QuickLooka na folderu Applications. Kada ima nekoliko stavki u tom..ne mogu se setiti kako se zove taj novi fature, ali krstiću ga spring folder, on ih prikaže vertikalno, jedan ispod drugih (prikazivali su to na promo sajtu), a kad ih je više, onda ih poređa ovako. Kad se ide u dubinu folderâ QuickLook ne ustupa mesto Finderu, ali postoji digme Šhow in Finder. Takođe, moguća je navigacija pomoću Comand i strelica unutar QuickLook browsera, što je pohvalno.



Gore na screenshotu se takođe vidi kvadratna selekcija urađena u Preview-u koja se dobija držanjem Shift tastera.

Kad već pričam o QuickLook-u, još jedna praktična upotreba je unutar Trash-a. Fajlovi u Trashu se i dalje ne mogu pokrenuti iz njega, ali ih je moguće pogledati QuickLook-om.

Zipovanje putem kontext menija se više ne zove Make Archive.. već Compress :)
Slideshow je zamenio QuickLook, a Slideshow se dobija uz Option. Ali mi iz nepoznatog razloga, Slideshow ne radi pozivanjem iz menija, ali prebacivanje QuickLook-a u fullscreen daje ustvari Slideshow.

Dodati su novi načini aranžiranja stvari u folderu (date added...barem se ne sećam da su bili kod Tigra).

Label su od kružića postali kvadratići :)

Ako je kontext. mani dugačak, pa ne staje na ekan, ne pomera se više na gore ili na stranu, tako da bi stao, već ima na kraju strelicu, kao u Windowsu, koja klizi na dole i otkliže ceo menu na gore (ko razume, shvatiće:)

Mali update: Ako novu selekciju (dok ste još u fazi selektovanja), navučete preko prethodno selektovanog fajla (onog iz prve selekcije), sa njega skidate selekciju, a ako ga ne dodirnete ili zaobiđete, on ostaje selektovan i postaje deo nove selekcije.

Promenjene su još neke sitnice u kontext meniju. Evo menija za rtf fajl na Desktopu, bez i sa pritisnutim Option tasterom.

Podopcije iz More kontext. menija se ne menjaju držanjem Option tastera.




10.5 ima nekih ozbiljnih problema sa sleep modom. Kad jednom ode na spavanje, ne probudi se. To mi se desilo već 3 od 3 puta koliko sam laptop ostavljao da ode u sleep :mad: Pomaže jedino da 4+ sec držim power, pa da ga isključim. Probaću još da li će ga iz mrtvih dići štekanje miša ili njegovo vađenje. To Tigra budi.

Primetio sam još jedan bug/feature...kad od npr. 3 fajla na desktopu selektujem jedan, pa prebacim fokus na prozor nekog programa i onda pokušam da selektujem SAMO PREOSTALA 2 fajla na desktopu (znači bez namere da selektujem i onaj koji je bio slektovan do malopre), za rezultat dobijem sva tri fajla selektovana. Tj. fajl koji je bio selektovan kad je izgubio fokus, je i ostao selektovan, a po vraćanju fokusa, a zatim je prethodnoj selekciji dodata nova. Zbog toga mi se 5x desilo da obrišem i prethodno selektovani fajl, iako to nisam hteo. Za mene je to bug :)

U 10.4.10 (ili10.4.9) je produženo vreme za koje treba držati Eject taster da bi se izbacio. Imam osećaj da je na 10.5 to pomereno na neku sredinu između dužine intervala pre 10.4.10/9 i onih starijih verzija.

Ne uspevam ni preko Apple internog modema da se konektujem. Na Tigru je bilo dovoljno isključiti Wait for the dial tone i proradilo bi.

Desilo mi se još nešto čudno...uradio sam reboot i kad se Leopard podigao, menu bar je bio skoro pa skroz transparentan. Morao sam promeniti wallp da bih ga video. Na gornjem screenshotu ćete videti kakav je bio pre reboota i kakav je wallp, a ovaj prvi dole je isti taj menubar. Drugi menubar na donjem screenshotu je sa default wallpaperom (onaj što većini liči na Vistin:)



Evo restartovao sam mašinu i manubar je i dalje potpuno transparentan, a od desktopa se odvaja samo senkom.

Još jedna lepa sitnica je da kad imate nakačen externi disk sa više particija, pa hoćete da ga odjavite, pritiskom na Eject dugme on vam skrene pažnju na to da je još toliko i toliko particija sa diska nakačeno na mašinu i reći da izbacujete samo jednu particiju i da li želi da odjavite samo tu jednu ili sve :)

Side bar se može menjati u onoj meri u kojoj je to mogao i na Tigru. Znači Devices i Places su promenljivi, dok Search For nije. Nemam ništa Shared, pa ne znam za to, ali verujem da i to radi po principu smart filtera/foldera.
 
Problemi koji se sa hardverom javljaju pod tigorm uglavnom se javljaju i pod Leopard-om. Npr. ima ona tema sa plop zvukom na Intel Macovima i 10.4.9 updateom. To se javlja i na Leopardu. Isto tako, sleep problem postoji i pod tigrom - verovatno kotiste isti set kext fajlova za oba sistema u ovoj fazi razvoja.

Inace, kako radi na PPC masini na 1.5 GHz?
 
Stavio sam mu "onaj" :) 466 tako da je znao da zakoči i pauzira sve što radi, ali recimo da je to na 466 za očekivati. 499 se na žalost još uvek nalazi na nekim drugim serverima, a ne kod mene, pa ne mogu da probam :)
 
Izasao je novi build 9a527...

Originally Posted by Egomaniac
I'm typing this from the new seed. First, Leopard is gorgeous. Not sure why you would think otherwise, but the UI is much more attractive and consistent.

I had mixed feelings about the transparent menu bar in the last two seeds, but the slight tweaks in this seed make all the difference. It's more opaque and blurs the underlying image more, so it looks good against everything. I've got my background set to change randomly every minute, with about a hundred different images to choose from, and they all look nice with it. You'll like it.

Second, the UI changes are such a tiny thing compared to the rest of Leopard that it's amusing to see so much time spent discussing it. Leopard is not about the new UI. It's got hundreds upon hundreds of small improvements that individually may not sound all that exciting, but all together make for a huge leap forward.

After using Leopard, going back to Tiger is like fingernails on a chalkboard. And I loved Tiger.

I don't want to break my NDA in a big way, so I'll just add one more thing. Leopard is fast. Impossibly fast compared to Tiger, and it makes Vista seem like it is running in slow motion. Spotlight is really instant now, to the point that I uninstalled QuickSilver. If you've used QuickSilver, hopefully you understand what a big deal that is.

For reference, my Leopard machine is a first-gen MacBook -- the lowest configuration, but bumped to 1GB RAM. My Tiger machine is a 2.66GHz Mac Pro with 3GB RAM. And the MacBook is snappier.

Default vise nije Grass Wallpaper, vec Space...
http://bayimg.com/FAgaeAabf

Sredili su i transparent menu bar => sada je savrsen, transparencija vise nije toliko providna, ikonice su popravljene i vide se dobro bez obrzira kakav wallpaper da koristite ispod...

http://forums.macrumors.com/showpost.php?p=4093238&postcount=187

http://forums.macrumors.com/showpost.php?p=4093046&postcount=171

Evo ga i novi intro video...

http://www.youtube.com/watch?v=hG7sAwv5Sj8

Novi Preview.app

http://img411.imageshack.us/my.php?image=picture2cl5.png

Jos malo shotova...

http://forums.macrumors.com/showpost.php?p=4093877&postcount=258

Super izgleda!
 
Poslednja izmena:
I dalje je prisutna ona odvratna velika senka. Kada bi to sredili ili dozvolili da sami biramo velicinu i jacinu, bilo bi savrseno.
 
I dalje je prisutna ona odvratna velika senka. Kada bi to sredili ili dozvolili da sami biramo velicinu i jacinu, bilo bi savrseno.

Da, senka smara... Ja bih voleo sto manju i ostriju senku. Medjutim, po stranim forumima se niko ne buni oko smaracke senke, a ovi iz Apple-a izgleda prate sta vecina korisnika i developera zamera, pa ispravljaju. Poslednjih nekoliko buildova donelo je vise ispravki oko menu bar-a i slicno. Bedak, ostace velike senke :)
 
Daj da neko nabavi 499 ili neku noviju verziju! :) Skidam 499 već mesec dana i torrent ne da brljavi... Jedan dan skinuto 200MB, sledeći 65 i tako..zahebava me :)

499 se može adpejtovati na 500n, ali u jednom postu neko reče da čeka da skine 527, kao da se on ne može skinuti u obliku apdejta sa Apple-ovog sajta.
 
Pa nemoj vise da skidas 499... Besmisleno je, posto ga nije moguce apdejtovati na 9a527. Sacekaj najbolje final, posto ce sada prakticno non-stop da izbacuju apdejtove, posto uskoro izlazi gold build tj. uskoro ce biti proglasen gold master build.
 
Nazad
Vrh Dno