Šta je novo?

Mac OS X - Leopard - 10.5

Jos nigde nema podataka o hardverskoj zahtevnosti. Orao po apple sajtu i nista.
 
Šuška se samo da su izbacili G3 iz podrške za Leopard. G4 naravno ostaju i biće vrlo upotrebljive (šta fali G4 mašini na 1.5GHz!) :)
 
Jos nigde nema podataka o hardverskoj zahtevnosti. Orao po apple sajtu i nista.

Ja sam probao 9a466 na PowerBook G4 1.33, 512 MB RAM (PPC) i na MacBook Pro 2.33 GHz, 2048 MB RAM (Intel). Radi sasvim OK na obe masine, a kazu da je u 9a499 iskljucen debuger, pa je sistem neuporedivo brzi.

Naravno, mnogo vise sam se zezao na MacBook Pro 2.33 (posto je to moja masina) i bas sam zadovoljan performansama pretposlednjeg builda na tom hardveru. Butovao sam sa externog FW400 harda koji nije bas nesto specijalno brz, ali je sistem radio just fine.

Problem koji sma uocio odnosi se na Expose koji "secka" na obe masine, ali kazu da je to do debugera koji je ukljucen sve vreme, a tek na poslednjem buildu, kako se sistem priblizava gold verziji, iskljucili su debagovanje u realnom vremenu.

Sve u svemu, sistem je jako dobro optimizovan za Intel i radi brze nego Tajger, dok na PPC arhitetkuri ne radi uopste sporo. Po meni, kada je ta stara arhitektura u pitanju, uspeh je da nista nije preterano sporije nego na 10.4, a po svemu sudeci nece biti (mnogo) sporije.

Jedino sto je vazno za Leopard ovog puta jeste dobra grafika, sa bar 128 MB VRAM-a, jer je zavisnost od grafike jos veca nego u Tajgeru. To je, naravno, odlicna stvar, jer se hardver koristi na pravi nacin i iskoricava se njegov potencijal.

Nisam probao samo Time Machine, jer me smara da cekam da uradi bekap na dodatnom USB externom HDD-u... Sve u svemu, osim Vistaish GUI-ja, Leopard je OK maca :) Nikakva revolucija, pre evolucija, ali i dalje miljama daleko od Hasta la Viste (uostalom, Vista ne moze da se nosi ni sa Panterom, a o tigru da ne pricam...).
 
Poslednja izmena:
BTW: Kutija, jesi zainteresovan da skines i 9a499, kazu da mnogo brzo radi :D
 
Delimire, dolaziš li možda 11.08. u Ozon, da poneseš taj FW da vidimo kako izgleda prava stvar uživo? :)

Poslao sam ti PP na ES, ako ti nije mrsko da skokneš tamo i pročitaš :)
 
nice :) pravo vreme da se poseti Ozon... :)
 
pa nisam bio vec mesec/dva :(
 
Tesko da ce se naci kod mnogih PPC G4 masine sa grafikom od 128mb rama, pogotovo ako je rec o powerbook modelima.
 
Tesko da ce se naci kod mnogih PPC G4 masine sa grafikom od 128mb rama, pogotovo ako je rec o powerbook modelima.

PowerBook 15" 1.33G i jaci se mogao kupiti sa 128 MB VRAM-a i 17-ica na 1.5G i jaca. Ukupno, ako sam dobro prebrojao, 9 modela :)
 
Poslednja izmena:
Super, mrzi me da otvaram mactracker sad, ali verujem da je korisnicka baza G4 powerbook modela (pogotovo kod nas) mnogo drugacije strukture. Buduci da i sam spadam u nenaprednu grupu (u powerbooku 64mb grafika, kao i u imacu) ostaje mi da se nadam da ce to da radi i kod mene.

Ili u inat ostajem na 10.4.9
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi da radi u normalnoj rezoluciji. Npr. na internom ekranu PowerBook-a koji je mahom 1280x852 pixela bi trebalo da sljaka. Model sa ekranom u 1440x960 ionako ima 128 MB VRAM-a. Uglavnom, bilo je dosta modela PowerBook G4 sa 128 MB VRAM-a, e sada sto su ljudi mahom kupovali jeftinije bez "nepotrebnih" extra 64 MB to je druga stvar. Opcija je bila na raspolaganju, pa ko je kupio kupio je, ko nije kupice sada Intel Mac :)
 
Jel neko probao taj novi build? Delimire?
 
hm... jel moze jedan orginal da se instalira na vise macova? da li Software update radi sa piratskim verzijama Mac OS X-a?
 
Mac OS X nema nikakav engine za aktivaciju, pa cak ni serijski broj (tako je bilo do sada). Original mozes instalirati na koliko god hoces masina, ali time krsis licencu, tako da to vise nije original iako se ponasa kao original - tj. bez ikakvih ogranicenja. Narvno, originalni disk ili kopiju originalnog diska ne mozes instalirati na Hackintosh, jer sam kernel ima DRM zastitu (kriptovane su kljucne aplikacije, kao npr. Finder itd...) zahvaljujuci kojoj sistem radi samo na Apple hardveru.
 
hm... a kad se kupuje Mac OS X da li mogu da kupim "univerzalnu verziju"? ili se mozda samo takva i kupuje... ?

pitam jer svaki kupljeni Mac dolazi sa instalicionim diskom samo za taj tip (npr. MacBookPro instalacioni disk radi samo na MacBookPro masinama, iMac instalacioni disk samo na iMac masinama...)
 
Retail kopije su "univerzalne". Znaci imas dve verzije, generalno govoreci. Prva verzija koja je vezana za odredjeni tip masine (npr. ja sam dobio MacBook Pro OS X Tiger install disk 1 & 2 uz masinu) i imas retail verziju u kutiji koja nema nikakvih ogranicenja sto se tice instalacije na Apple hardware dok god je u pitanju hardver koji je podrzan pod OS X.

I kod WIndows-a imas takve fore. Npr. ako kupis notebook nekog poznatog proizvodjaca taj Windows koji si dobio uz N/B najcesce ne mozes da instaliras na desktop PC ili neki drugi notebook.

I jos nesto, Leopard bi trebalo da bude skroz universal OS. Znaci, ista kopija sluzi za instalaciju na PPC i na Intel masine.
 
Poslednja izmena:
Novosti sa Leopard scene :)

Maxxus je patchovao kernel tako da sada 9a466 i 9a499 rade na Intel Hackintosh-ima (nisam siguran za AMD). Nista bez rusa :)

Patchevi i uputstva za implementaciju mogu se naci na poznatim torrent sajtovima, da ih ne imenujemo, jer je protivno pravilima foruma. Uglavnom, Leopard, izgleda, da radi na Hackintosh-u. Ja sam skinuo sve patcheve, pa cu pokusati da prvo shrinkujem instalacioni DVD Leopard-a (izbacicu XCode Tools), patchovati ga i instalirati pod VMware Fusion-om na OS X 10.4.10... Mada, VMware kao instalcioni source moze da koristi i ISO/DMG fajl.

Takodje, na netu se moze naci image AppleTV operativnog sistema, koji je takodje baziran na Leopard-u (obilato koristi Core Animation), pa ko hoce da proba i to - neka ide takodje na Torrente ili na sajtove posvecene AppleTV projektu. Ja se ovih dana igram sa pravim AppleTV uredjajem povezanim preko HDMI kabla na LCD TV od 37" i stvarcica uopste nije losha. MacBook Pro i AppleTV preko ASUS 500gP ruter/AP uredjaja medjusobno komuniciraju savrseno, YouTube izgleda super na AppleTV-u... Bilo bi bolje da imam Apple AirportExtreme Base Station, jer je ona kompatibilna sa 802.11n standardom, ali sta je tu je...

Postovacu galeriju slika iz 10.5 9a466, posto niko od ovih wussy-ja sto na poslu imaju x megabitne veze nije hteo da skine 9a499 :)
 
Poslednja izmena:
samo jedno pitanje za AppleTV: da li iskljucivo prenosi sa npr. MacBookPro-a ono sto je u iTunes ili moze recimo da prikaze i desktop na TVu (npr. kao sekundarni monitor)?
 
samo jedno pitanje za AppleTV: da li iskljucivo prenosi sa npr. MacBookPro-a ono sto je u iTunes ili moze recimo da prikaze i desktop na TVu (npr. kao sekundarni monitor)?

Naravno da ne moze da prikaze desktop, jer to nije komputer, bar ne zvanicno (unutra je ipak ceo, potpuno funkcionalni, racunar). Ono sto moze, jeste da se na externi HDD instalira Mac OS X i butuje preko AppleTV-a i tada Apple-TV radi kao bilo koji Mac :)
 
Poslednja izmena:
ne, nisi me razumeo: da li sa mog glavnog i jedinog racunara npr. MacBookPro mogu da prikazem na TVu preko Apple TV samo stvari (video fajlove) koje imam u iTunes ili mogu da prikazem i live sliku sa MacBookPro-a (dekstop, aplikacije ili vec sta se nalazi na ekranu MacBookProa)?
 
U tom slučaju ti AppleTV ustvari služi samo kao skup kabl za povezivanje laptopa i TV-a..a pitaš da li to može, jel tako? :)
 
ne, nisi me razumeo: da li sa mog glavnog i jedinog racunara npr. MacBookPro mogu da prikazem na TVu preko Apple TV samo stvari (video fajlove) koje imam u iTunes ili mogu da prikazem i live sliku sa MacBookPro-a (dekstop, aplikacije ili vec sta se nalazi na ekranu MacBookProa)?

Ne moze. Uredjaj ne sluzi za to :)

Mislim, kome bi pala ideja da uredjaj od 300 USD koristi kao kabl za povezivanje (npr.) MacBook Pro sa TV-om :)

Znaci, uprosecno (mada je off...): uredjaj ima u sebi HDD od 40G. Kada ga povezes na kucnu mrezu, iTunes ga pronadje i pojavi se u listi DEVICES (zajedno sa npr. iPod-om). Odatle ili iz menija samog AppleTV-a mozes da ukljucis sinhronizaciju i odaberes sta ce se sinhronizovati. Ako odaberes da sinhronizacija bude aktiva, selektovani fajlovi ce se preko mreze prebaciti na interni HDD AppleTV-a, nakon cega ne mora da bude ukljucen racunar da bi gledao sadrzaje. Kako nesto promenis, po pitanju multimedijalnih fajlova, na racunaru to se automatski promeni i na AppleTV-u - narodski receno: sinhronizuje se :)

Pored jednog, primarnog, racunara koji ima cast da bude sinhronizovan sa AppleTV-om, mozes da podesis da jos pet racunara bude nakaceno, preko iTunes-a, na Apple TV i da strimuje content na njega.

U samom AppleTV-u imas meni Sources u koji kada udjes, izlista ti sve racunare (PC+Mac) koje si upario sa AppleTV (slucno je kao za Bluetooth uredjaje, moras da ukucas kod, da se ne bi npr. komsija povezao preko wirelessa). Kada odaberes neki od uparenih racunara, ulazis u meni (meniji se generisu u samom AppleTV-u i lice na Leopard-ov FrontRow) putem kojeg pustas sadrzaje sa tog racunara.

Mozes i da odaberes da nijedan racunar ne bude sinhronizovan nego da svi (5 ili 6 ne secam se koliko je tacno racunara podrzano) samo strimuju sadrzaje.

Konretno, ako imas npr. kucu na 2 sprata, porodicu, zenu, decu i u svakoj sobi po jedan Mac (znaci, ako si Amerikanac :) ) i u dnevnoj sobi huge LCD na koji je povezan Apple TV mozes u dnevnoj sobi da gledas sadrzaje sa svih racunara na velikom ekranu.

Sve u svemu, moze da bude korisno.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno