Šta je novo?

Mac OS X - Leopard - 10.5

Ajd nema veze necu da vam kvarim zabavu bez obzira shto mi nisi quote-ovao ceo post. Ionako si objasnio sve izjavom za rols-a :)
 
Cool fora :)

leopard_spotlight_calculator.png


Evo i testova: Leopard JESTE brzi od Tigra!

http://www.barefeats.com/leopard.html
 
xexexe... Vista jeste sporija od XPa :d

i sta sad ako kazem da M$ treba da nestane sa lica zemlje? :p
 
Dajte bre, mac osx je odlichan za dizajnere i produkciju. Kao desktop za svaki dan mi je muka raditi prvenstveno zbog njegove ogranichenosti. Neko voli da mu je sve na tacni, dok neko voli da podesi sistem kako mu je volja. A mekovi za obichnog korisnika nisu nishta nego jedno puko kurchenje. Kao vidite me dao sam previshe para za meka i sad sam baja tj. vozim rols.

Ovo je toliko neargumentovano da zvučiš kao neko ko nikad nije koristio OS X. Obično takvi ljudi povlače pitanje "sve što imate na Macu je za debile (i onda obavezno pomenu Amerikance)". Svako ko je iole ozbiljnije pristupio ovome što blatiš, zna da se veliki deo podešavanja u OS X-u može odraditi samo iz konzole. Potpuno je irelevantno da li se slična/ista/potpuno različita svar na Windowsu može uraditi klikom miša, kucanjem u konzoli ili nikako. Poenta je da na OS X-u ako hoćeš, možeš.

I neminovno svaako će da spomene kako Mac kupuju samo bogati (i onda spomenu njihove bogate tate i kurchenje). Više od pola ljudi za koje znam da imaju Maca, uključujući i mene, se ni pod razno ne bi mogli podvesti pod bogati, u tom kontextu na koji ti aludiraš, a to je da ne znaju šta će od para i da samo zato kupuju Maca. Pola ljudi na druga 2 foruma koja posećujem Maca ima još iz vremena kad sam ja išao u osnovnu i razmišljao o 386ici sa monitorom u boji.

A najachi su mi mac fanbojevi koji su skoro uzeli mac osx zato shto su videli kul skin kod meka i sad su preterano uzbudjeni zato shto su deo mac populacije. To je najverovatnije zato shto je prava retkost da neko bude dovoljno lud i baci pare na meka, a da mu isti ne sluzi za posao dizajnera, bavljenja produkcijom ili jednostavno poslom koji bi isti odplatio sebe.

I šta je problem što neko želi da bude deo neke zajednice? Svi prolazimo kroz tu fazu, bilo da se radi o sportu, muzici, druženju..to je starije i od tebe i od mene. Neću da ovo nazovem sindromom kiselog grožđa, ali zapitaj se zašto ti smetaju takvi ljudi.
Ne mere svi na svetu sve kroz novac, kao što je to izgleda slučaj sa većinom stanovništva u Srbiji.
Kao što se vikendica ne ravi da bi čovek od nje zarađivao, kao što se ljubav ne vodi da bi se od toga profitiralo (ovo ne uzeti zdravo za gotovo :D ), tako postoje neke stvari koje su, ako ne u potpunosti, a ono barem delom, kupljene da bi se u njima uživalo.
Neko da za poruku da se izbaci Burek 30din+PDV, neko da na nekom levom kanalu kaže kako je napaljen >50 + PDV, neko 100 eur za "kontur" jastuk punjen heljdinim zrnom, neko 450€ za neki mobilni sa 16 funkcija + funkcijom pravljenja jutarnje kafe, neko 700€ za 17-40 L objektiv, neko 1.500€ za novog Nikona D300, neko 3000€ za Mac Pro 2xQuadCore, neko 10.000 za motor, neko 50.000 za kola, neko 200.000 za duplex stan... I ko si sad pa ti da kažeš šta je za koga bacanje para i da povlačiš granicu. Ako već želiš da izneseš svoje mišljenje, što je normalno, jer na to svi imamo pravo, onda bi bilo lepo da kažeš da TI misliš da je davanje xxxx eur za yyyy stvar bacanje para. A generalizacija te vrste: "Svi ovi su ovakvi, a svi oni onakvi" niti priliči odrasloj osobi, niti ovakvom forumu.
 
Ja ovo doživljavam ne kao raspravu da li je bolji Intel ili AMD, Windows ili Linux, Mac ili WinPC... već kao pokušaj da nekome skrenem pažnju na to da nije objektivan i da, iako je većina ljudi toga svesna, ipak se ponekad ponašaju kao da se svet vrti oko njih :)
 
pa kazu da timemachine moze da se koristi i preko AirDiska (AirPort Extreme na koji je nakacen USB disk) - u tom slucaju je transfer svega par MB (do 3) po sekundi. ako je ovo dovoljno onda... :)

btw da li neko koristi AirDisk? koja je maximalna brzina koju sta postigli?

EDIT sjajan text! 10x delimire ;)

Nadjoh ovaj tip...
http://www.macosxhints.com/article.php?story=20071026075201634

Setio sam se ove price. Znaci, pre jeste zaista mogao da se koristi AirDisk za backup, ali definitivno je takvo resenje presporo, pa su iz Apple-a disableovali ovu opciju.

Posle par dana rada sa TimeMachine moram reci da je softver jednostavan za upotrebu i - radi. Medjutim, opterecuje masinu i to se vidi: npr. kada radite neki zahtevan posao i TimeMachine krene da pravi bekap zastajkuje cak i muzika u iTunes-u. Resenje je da se desnim dugmetom misha klikne na TM ikonu i stopira bekap. Nista manji problem nisu ni same velicine bekapa koje TM pravi. Svakog sata prebaci na externi HDD od 5-10 GB podataka, pa sami sracunajte koliko je to drljanja po HDD-u.

Trebalo bi da se nekako poigraju malo sa prioritetom koji TM ima kada je pristup HDD-u u pitanju, jer je ovako neupotrebljiva za bilo koga ko radi iole nesto ozbiljno na masini: zamislite da radite neku obradu zvuka ili video materijala, a TM krene da drlja po HDD-u. Dobro bi dosla opcija, kao u Adobe Updateru, koji skida apdejtove samo kada je Internet konekcija u idle-u...

U svakom slucaju, treba jos oraditi na vremenskoj masini.
 
Ako budem video jos jedan flejmerski Mac vs PC reply u ovoj temi, padaju banovi...
 
Poslednja izmena:
Kakva su iskustva sa fink-om i open source portovima za mackintosh/hackintosh. Jel to netko koristi?
 
Izasao i 10.5.1 :)
 

Prilozi

  • screen-capture.png
    screen-capture.png
    91.4 KB · Pregleda: 99
I ja primetih update al' nisam imao vremena da ga instaliram. Jel donosi nesto pametno?
 
Zakleo bih se da Stack radi brze....
 
Evo, za prvih par dana, zadovoljan sam, definitivno radi brze od Tigra. Jos samo da rese par sitnih bug-ova, da izadju novije verzije nekih programcica i peva kuca :)
 
Ma *ebes reklame, bolje da su dozvolili definisanje custom ikonica za foldere u dock-u...
 
ja josh nisam stavio leoparda ali vidim kod drugara da mu se nesto po**** panel za stampu na Epson color stampacu (submeniji su dobili neke genericke nazive i sad ima 6x vise podesavanja (koja mu u zivotu ne trebaju) ali sve je razbacano :D)...

pored toga vidim da se sad QuickSilver uvek prikazuje u Docku (ukljucio ili iskljucio opciju uvek stoji u Docku)!...

i AirDisk mu se ne pojavljuje na desktopu sve dok ne klikne kroz mreznu ikonu na njega.

i tako. mada radi mnogo, mnogo brze!
 
QS moze da se izbaci iz dock-a (samo ako si uradio clean install).
 
- Spring loaded folders ne radi za mrezne diskove to nisu sredili jos uvek
- Bug na MacBook Pro masinama sa tastaturom koja precesto odlazi u sleep rezim takodje se vuce iz builda u build

- TimeMachine radi mnogo bolje - primetio sam da sada pravi manje bekapove (nekada kopira i svega 100 MB, dok je ranije minimum bio 4 GB). Ne provaljujem uopste kada TimeMAchine radi niti mi vishe (primetno) usporava racunar

Ne primecujem da radi nesto brze, ali ako vi tako kazete valjda radi :)
 
- Spring loaded folders ne radi za mrezne diskove to nisu sredili jos uvek
- Bug na MacBook Pro masinama sa tastaturom koja precesto odlazi u sleep rezim takodje se vuce iz builda u build

- TimeMachine radi mnogo bolje - primetio sam da sada pravi manje bekapove (nekada kopira i svega 100 MB, dok je ranije minimum bio 4 GB). Ne provaljujem uopste kada TimeMAchine radi niti mi vishe (primetno) usporava racunar

Ne primecujem da radi nesto brze, ali ako vi tako kazete valjda radi :)

cek, ja sam pricao za Leoparda da radi brze ...
ti pricas za 10.5.1 update??
 
- Spring loaded folders ne radi za mrezne diskove to nisu sredili jos uvek

Na šta tačno misliš? Taj "spring loaded" izraz mi nije baš sasvim jasan. Je l' se tu misli na to da kad uhvatim fajl, pa prevučem na neki drugi folder, onda se on posle nekog vreme sam otvori, pa onda prevučeš na nešto unutra, pa se to otvori itd.

Ako je to to, onda to radi. Tj. tako povremeno nešto kopiram na moj NAS.

Ceo taj sistem rada je inače s*anje neopevano.
 
Nazad
Vrh Dno