Šta je novo?

Stare graficke kartice

alan ford

Slavan
Učlanjen(a)
09.06.2005
Poruke
171
Poena
319
Kod:
Tema ovog trejda su stare graficke kartice firmi Cirus Logic, S3, Trident,Number Nine, Ati... Naime ja trenutno koristim integrisnu S3 Trio 3D graficku karticu sa 2 MB rama koju sam kupio kao totalni laik i koja se izuzetno malo greje i koja je necujna jer nema nikakav ventilator na sebi medjutim problem je to sto na njoj nece da rade 3D igre koje sam isprobao kao i taj sto ima ocajan kvalitet prikaza slike na visokim rezolucijam (Sa 256 boja) pa me zanima me da li postoji neka ISA kartica (Svi PCI slotovi na kompjuteru su mi popunjeni) koja je brza od pomenute graficke kartice i koja omogucava pokretanje barem nekih starijih 3D igara. Da li postoji razlika u brzini izmedju PCI i ISA verzija jedne iste graficke kartice i koja od starijih grafickih kartica ima najbolji kvalitet slike i/ili podrzava najvecu rezoluciju i koju.
 
Poslednja izmena:
Jaaaaaaaako tesko, najbrze isa kartice su ati mach 32 isa, a njih je jaaako tesko naci tako. A i ako je nadjes, bice smesna spram tvoje s3 trio 3d, napisi kakvu konfiguraciju imas pa mozda da izmudrujemo nesto, ali najbolje sto moze da se nadje za pci je diamond stealth s220 pci (rendition verite v220), a ako ne insistiras na 3d funkcijama a vazan ti je kvalitet slike onda potrazi matroxe: mystique ili millennium sa 4mb.. u svakom slucaju puno srece...
 
Jaaaaaaaako tesko, najbrze isa kartice su ati mach 32 isa, a njih je jaaako tesko naci tako. A i ako je nadjes, bice smesna spram tvoje s3 trio 3d, napisi kakvu konfiguraciju imas pa mozda da izmudrujemo nesto, ali najbolje sto moze da se nadje za pci je diamond stealth s220 pci (rendition verite v220), a ako ne insistiras na 3d funkcijama a vazan ti je kvalitet slike onda potrazi matroxe: mystique ili millennium sa 4mb.. u svakom slucaju puno srece...
Pa sad da je Diamond Stealth s220 najbolje sto moze da se nadje i nije, jer ima i bolje :D
Da me ne shvatis pogresno, s220 je bila odlicna kartica u svoje vreme, imala je Rendition Verite 2100, Diamond je pravio sjajne drajvere za nju i spada u pionire kada je OC grafickih u pitanju. ;)
Nego, kad se vec pominje Diamond, paralelno sa tim Stealth-om je izbacen i Viper v330 (Riva 128 sa 4MB), pa je onda tu Voodoo Banshee... ali da bi dosle do punog izrazaja traze i odgovarajuci CPU i plocu, tj. chipset.

Medjutim, postavlja se drugo sasvim logicno pitanje: a cemu sve to? :D
Prvo, generalno se tesko nalaze PCI graficke, a kamoli one najbolje koje su i u ono vreme bile relativno retke, ali je u medjuvremenu dosta toga rashodovano, pa je broj prezivelih desetkovan. ISA (sto se VGA tice) i VLB su tek retkost.
Drugo, za relativno simbolicne pare se moze naci neka solidna P2/P3 masinica sa AGP-om koja ce raditi primetno brze, pa ne vidim smisao trosenja energije na ovako nesto, osim ako nije iz nekih kolekcionarskih i/ili experimentalnih razloga ;)

@alan ford: napisi koja je konkretno masina u pitanju i otkrij nam tajnu svrhe ovog "trejda" koji je btw na granici da ode u trejd deo iliti sta da kupim? :D
NHF jel ti to ozbiljno pitas? :d
 
ja sam imao bas d stealth s220, sjajna kartica bez ikakvog razbogora, za te pare kada bi mogao da kupim karticu tog kvaliteta danas, igrao bi na terazijama go :D :D :D
 
ja sam imao diamond viper v330 agp na intel atlanta lx440 ploci i celeronom 300a (ta masina danas pusta muziku kod mog drugara u kaficu), viper jeste brz ali ima losiji kvalitet slike i treba mu solidno jaka masina da bi disao punim plucima...

napisi cemu poenta svega toga?
 
Lepo ti kažu ljudi: bolje nađi ISA varijantu neke od kartica koje to sada zauzimaju PCI slotove, pa u oslobođeni PCI ubodi grafiku (recimo Voodoo3 PCI). Još bolje, za 30€ možeš da uzmeš P2 računar sa AGP slotom.
 
za male pare imas varijante tipa intel bx+ celeron 633 na to mozes da stavis recimo gf4mx440 ili nesto slicno i imas masinu...
 
Nazad
Vrh Dno