Šta je novo?

Na kucistu udara struja

salerokada

Slavan
Učlanjen(a)
14.06.2006
Poruke
227
Poena
320
Par puta mi se desilo da kada diram zadnju stranu cimerovog racunara pecne me struja.
Problem se neko vreme nije desavao a onda mu je win zaledio. Restartovao ga je, on se ukljucio, medjutim kada smo pomerili misa izasao je plav ekran sa natpisom o irq gresci.

Takav problem se i meni desavao ranije i mislim da je bilo do ploce. Kasnije kada sam dohvatio do usb produznog, tacnije njegov kraj takodje me je pecnula struja.

U cemu je problem? Da li je to neispravno napajanje, losa maticna ili samo losa elektricna mreza?
 
Proveri dal ima utikac tj. instalacija uzemljenje.
Isto smo mi tako jednom pravili LAN Party i zakacim ja komp na utikac bez uzemljnja, znaci kad sa dotakao kutiste isto me je pecla stuja i bogami i monitor CRT.
 
nije struja nego staticki elektricitet,relativno normalna pojava:)
 
Pa sad...moze biti i staticki elektricitet a moze biti i uzemljenje.Ako je do uzemljenja i tako pusta struju gotovo sigurno je da ce u periodu mesec dva da crkne ploca.Pricam iz iskustva sa jednim likom kojem je stalno crkavala ploca a ja mu menjao kao budala sve dok nisam skontao da mu uticnica nije uzemljenja.
 
to je staticki elektricitet.
proveri da li je uzemljena utucnica
 
Uzmeljena (šuko) utičnice je i više nego pozeljna jer upravo taj staticki elektricitet ubija sve po racunaru. Ljudi su ludeli koliko su im crkavale komponente sve dok ne promenu uticnicu. Mislite o tome.....
 
meni su kao uzemljili tako sto su povezali nulu i uzemljene ili ti u narodu poznato kao "nulovanje" i opet mi se desavalo da se stvara staticki elektricitet.
 
to je do tebe - itisoni+papuce ili sinteticka garderoba+stolica
a ne do kompjutera. probaj uostalom na slavini, radijatoru pa ces videti i sam.

e sad da ovakve stvari ne bi ubijale komponente, naravno neophodno je dobro uzemljenje, ali varnicenje ne prestaje.
 
Poslednja izmena:
@Kikibgd
Stvaranje statičkog elektriciteta nema nikakve veze sa (ne)postojanjem uzemljenja, pa čak ni sa (ne)postojanjem bilo kakve električne instalacije.
Pogledaj klip http://www.youtube.com/watch?v=HnSWW7c24fA. Ona se naelektrisala prilikom ustajanja, a do varničenja je došlo kada je ruku približila metalu.
 
Nije od mene. Da sam ja izazvao elektricitet zvao bih se StrujaMan.
vrlo verovatno da je do elektricne instalacije i takodje je velika verovatnoca da je pogodilo plocu jer komp nece da se ukljuci. gajba (iznajmljena) je sva nabudzena i vise puta cimer i ja nismo mogli da verujemo kako su neke stvari uradjene tj. nabudzene. Tako da me nimalo ne bi iznenadilo da je uticnica bez uzemljenja.
 
salerokada je napisao(la):
Nije od mene. Da sam ja izazvao elektricitet zvao bih se StrujaMan.

Ma jok, od mene je StrujaMan-e!!!! Ponovo ti govorim ono sto su ti drugi rekli vec. Staticki elektircitet pravis TI i nema apsolutno nikakve veze sa bilo kakvom elektricnom instalacijom a ponajmanje uzemljenjem. Mozes da se naelektrises i na sred livade i da bljesne varnica kad krenes da se pozdravis sa nekim (ili kad dodirnes metal u tvom slucaju). Ja sam recimo stalno naelektrisan i meni je to normalna pojava a nisam Biba struja ili StrujaMan (to si ti :d )
 
evo reselja
uzmi kozne zimske rukavice ili one za operaciju :d
:wave:
 
Staticki elektircitet pravis TI i nema apsolutno nikakve veze sa bilo kakvom elektricnom instalacijom a ponajmanje uzemljenjem.

Ma ok, kontam to. Svakom se to desava. Ali ova struja sto mene pecka na kompu nije st. elekt., vec napajanje negde "pusta" ili sta vec. Nesto sto debelo ne valja.

U svakom slucaju danas sam pokusao da ukljucim taj komp preko druge uticnice i dosao je do pola dizanja i prikazao plavi ekran i iskljucio se! Znaci da je nesto riknulo, samo treba videti sta.
 
Sta ja da kazem kad me je pre par dana drmnula struja iz radijatora, i to nije bio staticki elektricitet vec bas struja, kako se to desilo nije mi nikako jasno, tako nesto nebi trebalo da je moguce. Sustao mi zvucnik koji stoji na radijatoru, reko da vidim sta mu je, pipnem radijator i brrr, posle toga zvucnik vise nije sustao, mislio sam da mu je kabel negde ostecen, al nije to u pitanju.
Sto se tice tog peckanja sa kucista, to se i meni vec dugo desava s vremena na vreme, ne obracam paznju na to jer mi kuciste nije uzemljeno, sta cu stara zgrada nema izvuceno uzemljenje, nulovacu kad me ne bude mrzelo.
 
Sta ja da kazem kad me je pre par dana drmnula struja iz radijatora, i to nije bio staticki elektricitet vec bas struja, kako se to desilo nije mi nikako jasno, tako nesto nebi trebalo da je moguce. Sustao mi zvucnik koji stoji na radijatoru, reko da vidim sta mu je, pipnem radijator i brrr, posle toga zvucnik vise nije sustao, mislio sam da mu je kabel negde ostecen, al nije to u pitanju.
Sto se tice tog peckanja sa kucista, to se i meni vec dugo desava s vremena na vreme, ne obracam paznju na to jer mi kuciste nije uzemljeno, sta cu stara zgrada nema izvuceno uzemljenje, nulovacu kad me ne bude mrzelo.

Stara zgrada - loše napravljena instalacija bez uzemljenja, pa su kod tebe ili komšiluku vezali na toplovodnu (a možda i na vodovodnu) cev. Tako kad neki grejač u bojleru ili šporetu rikne - eto tebi veselja... Vrlo opasno btw. Pozovi nekog električara i posavetuj se sa njim šta ti je činiti, dok neko nije nastradao...
 
Ma jok, od mene je StrujaMan-e!!!! Ponovo ti govorim ono sto su ti drugi rekli vec. Staticki elektircitet pravis TI i nema apsolutno nikakve veze sa bilo kakvom elektricnom instalacijom a ponajmanje uzemljenjem. Mozes da se naelektrises i na sred livade i da bljesne varnica kad krenes da se pozdravis sa nekim (ili kad dodirnes metal u tvom slucaju). Ja sam recimo stalno naelektrisan i meni je to normalna pojava a nisam Biba struja ili StrujaMan (to si ti :d )

Pa koliko je meni poznato postoje dve mogućnosti:
1. Da je komp uzemljen, a čovek naelektrisan - pri dodiru se javlja varnica/električno pražnjenje sa čoveka na komp. Može da bude nezgodno ako se dodiruje neka elektronika direktno; kontakt sa kućištem nije opasan jer je ,jelte, komp uzemljen.
2. Komp NIJE uzemljen - javlja se pražnjenje sa kompa na osobu, a efekte ne mogu lako da predvidim :trust: . U svakom slučaju gledajte da komp bude uzemljen :) .
 
Nije od mene. Da sam ja izazvao elektricitet zvao bih se StrujaMan.
vrlo verovatno da je do elektricne instalacije i takodje je velika verovatnoca da je pogodilo plocu jer komp nece da se ukljuci. gajba (iznajmljena) je sva nabudzena i vise puta cimer i ja nismo mogli da verujemo kako su neke stvari uradjene tj. nabudzene. Tako da me nimalo ne bi iznenadilo da je uticnica bez uzemljenja.

Ma, samo ti turi gumu na opanci i ne moz' ti niko nista :D
 
Dag
Tacno, stara zgrada, ali povezivanje uzemljenja na vodovod i grejanje je potpuno normalna stvar i to ne samo da je normalna nego je i obavezna zakonom. Mislim da znam na sta si mislio, slazem se. Naopako da se konsultujem sa elektricarem, pa ja treba da projektujem te stvari :)
 
Dag
Tacno, stara zgrada, ali povezivanje uzemljenja na vodovod i grejanje je potpuno normalna stvar i to ne samo da je normalna nego je i obavezna zakonom. Mislim da znam na sta si mislio, slazem se. Naopako da se konsultujem sa elektricarem, pa ja treba da projektujem te stvari :)

Pa treba da vežu uzemljenje, ali u podrumu zgrade, a ne svaki stan posebno... pa se onaj sa xy sprata uzemljuje preko toplovodne cevi koju si ti upravo dodirnuo... Ništa, za početak mazni jedan znak "opasno po život" sa trafo-stanice, pa nalepi na radijator :D
A što se tiče konsultacija... dok ti ne naučiš šta su sve naši majstori zbudžili po tim zgradama, poginuće neko. :S: :bottle:
 
Mozda je do podloge po kojoj hodas probelm tj do tepiha koji ti stvara staticki elektricitet da li se desava da te pecne struja i kada dodirnes druge metalne predmete
 
Kako se rešiti statičkog elektriciteta? Kad krene zima i grejanje/suv vazduh, onda me redovno "drmne" kad dotaknem kućište (ili radijator, metalni sto, šta god). Aj što mene iznenadi, nego što ponekad zaglupi ili resetuje računar. Jel su rešenje drugačije podne obloge/etisoni ili nešto treće? :)
 
Sigurno je do napajanja, posle njega nema ništa što može da prouzrokuje "drmanje" struje.
 
Ima. Ako ima kablovsku i TV kartu u kompu itekako moze da bije struja iz njega ;) Ja sam samo zbog toga svojevremeno izbacio TV kartu.
 
Poslednja izmena:
Kako se rešiti statičkog elektriciteta? Kad krene zima i grejanje/suv vazduh, onda me redovno "drmne" kad dotaknem kućište (ili radijator, metalni sto, šta god). Aj što mene iznenadi, nego što ponekad zaglupi ili resetuje računar. Jel su rešenje drugačije podne obloge/etisoni ili nešto treće? :)

uhvati se necega metalnog pre diranja kompa... izuj papuce ako ih nosis...
 
Ima. Ako ima kablovsku i TV kartu u kompu itekako moze da bije struja iz njega ;) Ja sam samo zbog toga svojevremeno izbacio TV kartu.

Nisi je morao izbacivati, postoji jednostavno rešenje: galvanski separator (drugi nazivi: galvanski izolator, galvanski razdvajač, galvanski rastavljač...).

Takođe rešava i brujanje u zvuku („ground loop“) koje se ponekad pojavljuje prilikom spajanja kompjutera sa televizorom, a koje nestaje ako se isključi antenski kabel iz TV-a (kablovska mreža, ili zajednički antenski sistem).

Može da se nađe u bolje opremljenim prodavnicama elektronike ili elektrotehnike, recimo ovde:

GALVANSKI SEPARATOR, KABL 10cm . (KABL-010/SEP)

Ko je vešt sa lemilicom, može ga i sam napraviti, ima link u ovoj temi:

Galvanski separator
 
Poslednja izmena:
Ima. Ako ima kablovsku i TV kartu u kompu itekako moze da bije struja iz njega ;) Ja sam samo zbog toga svojevremeno izbacio TV kartu.
Da ali je to dodatni spoljašnji uzrok, ne iz kompjutera. To se sve da rešiti dobrim uzemljenem kako kompjutera tako i samog TV kabla.
 
Ja sam imao problem da ima struju na kućištu ,pecne pozadi kad dotaknem lim.Stavim ispitivač-svetli.Momci od kojih sam kupio komp,bio je to moj prvi komp,promenili napajanje ista situacija.Pošto u sobi imam samo trofaznu utičnicu i običnu bez šuka,iz hodnika sam produžnim kabelom spojio kompjuter u šuko utičnicu,probao ispitivačem-ne svetli!
Mora šuko utičnica i problem rešen.
 
Nazad
Vrh Dno