Šta je novo?

PC Pirati

sva sreca pa sam ja flegma, uprkos svemy tome mi oba kasetofona za C-64 rade i dan danas (ili bar prosle godine jesu, kad sam zadnji put probao) :d
 
Suze sigurno, ali definitivno ne radosnice, pošto po raspakivanju utvrdiš da je kaseta marke Pyongyang ChromOxid pre tvoje kompilacije igara hostovala tri albuma Nade Obrić i jedan od Mikija Jevremovića, deo intervjua sa Mitrom Mrkelom, pokušaj snimanja C64 igara emitovanih sa dvestadvojke, tzv. "dada" snimak, kao prve reči neplaniranog i ničim izazvanog ploda piratovih bedara, ostaci ripovanja muzike iz tetrisa (prema uputstvu pokojnog Vještice) i kraj Laibachove obrade "Get Back" (kao i uvek tajno rasparčavane međ radoznalom subverzivnom omladinom).
Suze potom bivaju pojačane objektivnom sumnjom da tu ni omiljeni azimut-šrafciger neće pomoći. Bivaju isušene tek kada jed zamenjuje bes i udarac po kasetofonu bez vratanca, uz već poslovičnu molbu dataset uređaju: "Učitavaj, bre, pi*** ti m******a!!"

Jok i neće ti se oči zacakliti...

Haha... moja prva i poslednja poručena kaseta iz oglasa :d . Doduše nije bio C64 nego Spectrum.
Posle toga je bila samo razmena ,) .
 
Ja sam uredno kod pirata nosio svoj kasetofon sa gomilom kaseta i zalepljenim šrafom za štelovanje da se glava slučajno ne rašteluje. Spektrum nije bio toliko problematičan ali su se igre danima učitavale..
 
Ja sam uredno kod pirata nosio svoj kasetofon sa gomilom kaseta i zalepljenim šrafom za štelovanje da se glava slučajno ne rašteluje. Spektrum nije bio toliko problematičan ali su se igre danima učitavale..

pa kad nisi slusao Studio B i program vodli Zoran Modli
pazi kad je lik 'ladno' pustao igre, samo snimis na kasetofon
i to tipa Knight Lore (samo sto se pojavi u Engleskoj)

bio si ti 'mali' tada da znas za microdrive opus diskaveri ili slanje igara za Spectrum telefonom :D
 
Ja se neke '95 ili '96 secam Trim computersa, valjda su se tako zvali, u Kajmakcalanskoj ulici na Vracaru. Tu smo ja i moj drugar zapucali cak iz Medakovica 3 da snimimo Overlord na diskete i da onda kod njega probamo. Snimalo se sa Disk Dupe, i naravno jedna disketa, nasa iskopana ko zna odakle, nije radila.
 
bio sam i tamo, snimao neku lepu kompilaciju koja mi je posle nedostajala kad sam je izgubio ...

to je bio ceo projekat rezanja jednog cd-a 'po izboru' ... 25DM bese, cini mi se :eyebrows:
 
Da, koliko je to kostalo covece...
Naravno, cuveni Super mix diskovi u SK, ono nikada nisam kupio, stvarno je bilo previse para, mada bih sada dupe dao da imam svaki.
 
More, prvi CD-ovi bili 300 DM za programe, a 250 DM za igre.
 
Ja se neke '95 ili '96 secam Trim computersa, valjda su se tako zvali, u Kajmakcalanskoj ulici na Vracaru. Tu smo ja i moj drugar zapucali cak iz Medakovica 3 da snimimo Overlord na diskete i da onda kod njega probamo. Snimalo se sa Disk Dupe, i naravno jedna disketa, nasa iskopana ko zna odakle, nije radila.

I ja sam tamo bio redovan,jedno vreme se kod njih ulazilo kroz neku bastu i svetlarnik.
Tu sam kupio stampac i rf modulator za amigu 500.
 
Poslednja izmena:
Suze sigurno, ali definitivno ne radosnice, pošto po raspakivanju utvrdiš da je kaseta marke Pyongyang ChromOxid pre tvoje kompilacije igara hostovala tri albuma Nade Obrić i jedan od Mikija Jevremovića...

Kad smo već kod kaseta i muzike, da bi cena kompleta bila pristupačnija, u početku su se kupovale već snimljene kasete naših poznatih estradnih "umetnika" koje su se zbog ko-zna-čega našle na rasprodaji. Prazne kasete su bile skupe, a i kvalitet je bio diskutabilan. Sećam se da smo jednom prilikom kupili par hiljada kaseta "Idoli - Čokolada" jer su bile ubedljivo najjeftinije i kupovali smo ih dok nisu nestale, a onda pređemo na drugog "umetnika". Kad čovek malo počne da računa i uzme u obzir broj pirata u ondašnjoj Jugoslaviji, jasno je da su baš oni morali značajno da doprinesu tiražima tada popularnih muzičara :)

Jedno od omiljenih mesta za snabdevanje bila je "Kultura" na Terazijama, odakle se izlazilo sa povećim kutijama :)
 
pa kad nisi slusao Studio B i program vodli Zoran Modli
pazi kad je lik 'ladno' pustao igre, samo snimis na kasetofon
i to tipa Knight Lore (samo sto se pojavi u Engleskoj)

bio si ti 'mali' tada da znas za microdrive opus diskaveri ili slanje igara za Spectrum telefonom :D

Zoran Modli mi je od davnih dana kućni prijatelj, tako da nisam morao da se smaram sa tim nego sam direktno dobijao šta mi je trebalo (1983. pa nadalje). Čak mi je doneo i adaptere za moj kasetofon.. Kod njega sam video prvu Amigu 500, i to 1986. Monohromatski monitor i igra 'World Games' su izgledali svemirski, ali kada je nešto kasnije postavljen kolor i izašao Out Run.. Uh..
 
Kod njega sam video prvu Amigu 500, i to 1986. Monohromatski monitor i igra 'World Games' su izgledali svemirski, ali kada je nešto kasnije postavljen kolor i izašao Out Run.. Uh..

1986. tesko, osim ako nije posedovao TimeMachine :d
najverovatnije si video Amigu 1000 :) (sto mu dodje skoro isto...)

http://en.wikipedia.org/wiki/Amiga_500

btw nisam ni znao da su postojali monohromatski monitori za amigu...
 
1986. tesko, osim ako nije posedovao TimeMachine :d
najverovatnije si video Amigu 1000 :) (sto mu dodje skoro isto...)

http://en.wikipedia.org/wiki/Amiga_500

btw nisam ni znao da su postojali monohromatski monitori za amigu...

Onda jeste bila Amiga 1000, s obzirom da gorepomenuta igra radi i na njoj (A1000 je valjda imala samo 256kb chip-a). A što se monitora tiče imao je crnu i nijanse zelene :d, oznake se ne sećam.

U maju 1987 sam otputovao u Germaniju, i bilo je A500 tamo za oko 1000dem. Kretenski sam posle u BG-u čekao do 1989 da kupim skroz legalno za 1600DM A500 sa engleskom tastaturom :wall:. Verovatno jednu od retkih u ono vreme :).

Modulator sam naručio od onih baja iz Splita koji su imali raznorazne džidža bidže, turbo module za c64 i tako to, ali sam sad već zaboravio kako su se zvali.
 
U maju 1987 sam otputovao u Germaniju, i bilo je A500 tamo za oko 1000dem. Kretenski sam posle u BG-u čekao do 1989 da kupim skroz legalno za 1600DM A500 sa engleskom tastaturom :wall:. Verovatno jednu od retkih u ono vreme :).
Pravi wonderkid sa 12 godina: svaka cast :d
Modulator sam naručio od onih baja iz Splita koji su imali raznorazne džidža bidže, turbo module za c64 i tako to, ali sam sad već zaboravio kako su se zvali.
ja bio kod njih (avion bio dzabe) i posto nisam poneo dovoljno para likovi mi ladno dali robu da im uplatim kasnije a ko da se seti imena 20 godina kasnije :smoke:
 
Pravi wonderkid sa 12 godina: svaka cast :d

ja bio kod njih (avion bio dzabe) i posto nisam poneo dovoljno para likovi mi ladno dali robu da im uplatim kasnije a ko da se seti imena 20 godina kasnije :smoke:

PnP electronics :d
 
Evo secanja jednog novosadiste tj mene:

Speccy: Najpre sam razmenio par kaseta sa drugarima, kolegama caletovim. Prva kaseta izgledase ovako : HP Pascal, Manic miner 1, 2, chuckie egg, bounty bob strikes back, river raid, h.e.r.o. Najigrice:)

Onda pocinjem da narucujem od Predraga Djenadica iz Lazarevca. Iako je tvrdio da snima direktno iz spekija , mogao bih ruku odrezati da je koristio dvokasetash.

Par puta sam naruchio od nekog lika iz Shabca, ulica Janka Veselinovica 17 ili 117 taj em je fulao igre em nisu radile. Imao je chak neke sa drugacijim zvukom, neki njegov turbo loader, ni to nije radilo. Pizdio sam tad.

Onda sam ja nabavio fischer stub sa dvokasetashem (Danas imam dva takva stuba!) , pa su i drugari dolazili kod mene , chudo ga ne unishtih na famozne OR-WO kasete (DDR product ili chiji beshe, super su radile igre)

Apetit je dalje bio veci , poslednju igricu( Defender of the crown) kupio sam kod Nemanje Ilica iz Sterijine 17 kod Matice srpske ulicica, taj chovek sa bradom je imao bash neku opustenu atmosferu koju je shirio, ja dodjem onako sav izbezumljen i nestrpljiv a onda polako nasnimimo sta trebam a mene mir bozji u ovom slucaju nemanjin drzi jos mesec dana dok laganini isprobavam igre. Kasnije je covek postao video pirat na par mesta u gradu ako se ne varam, a i koreni ultra fensi tv duga verovatno poticu od te grupacije. Bolje da je on postao iscelitelj , umesto sto na njoj rade one zamlate.

I kao sto se sa crno belog preslo na kolor tv , ja nakon kulturno multimedijalnog shoka kod kreativnog centra Tuta-Yin Yang software (drugar koji ne bese pirat, vec kreativac)
izazvanog gledanjem Pirates, shufflepack cafee, It came from the desert , Larry (prve igrice koje odgledah) , urgentno poslah caleta u bg po a500 za 1100 dem da mi je dotegli.

E, tu vec demencija pocinje i pamcenje o piratima slabi a malo sam ih i zvao jer su bili skupi
1 dem disketa , 1 dem deo igre na disketi, uzas. Pa ipak prisetim se izvesnog debeljka kod Tunela Jeftinoce (Lol!) , zvao se chini mi se ZEN soft, mislim da je snimao samo za par nas, i bio vrlo jeftin.

Kod brace Pudrlja sam manje isao jer su ziveli gde su ziveli a i nisu bas simpaticni mi bili, lihvari obicni kapitalisticki i jos ex vatrogasci ! ej ! kasnije su i na PC presli, brate verujem da danas sve valjaju.

Najvise sam menjao igrice a i kasnije za PC.

Odlazio sam i kod emil-a i zene u CD plus na lepu lokaciju dunavske, pa kod hotela vojvodina, pa kod bioskopa arena (Valjda su i u blazakovoj bili ) , dok Emil nije resio da postane punokrvni chlan demokratske stranke. Sjajni ljudi zaista.

Danas na PC-u igram skoro stoprocentno retro igre , pa mi radi toga pirati i ne trebaju mada sam par puta kontaktirao grbavog gmaza iz nsigrice soft-a. Pirati su nekad bili dostojanstvena profesija, ne kao danas. Nema vise pravih ljudi, oterani su takva vam je situacija sta da pricam kad vec sve i sami znate.
 
Poslednja izmena:
moram da pitam: sta znaci "fulao"??
 
mashio, greshio, snimao pogreshne igre. Ko zna gde pokupih to fulao. Fala na chitanju:)
 
Evo secanja jednog novosadiste tj mene:
I kao sto se sa crno belog preslo na kolor tv , ja nakon kulturno multimedijalnog shoka kod kreativnog centra Tuta-Yin Yang software (drugar koji ne bese pirat, vec kreativac)

Kod brace Pudrlja sam manje isao jer su ziveli gde su ziveli a i nisu bas simpaticni mi bili, lihvari obicni kapitalisticki i jos ex vatrogasci ! ej ! kasnije su i na PC presli, brate verujem da danas sve valjaju.

Haha... Ej! Mozda se mi znamo :D Meni je Tuta do dana danasnjeg (od tog doba) ostao drugar.;)
Nego, shto se tiche brace Pudrlja nisu toliko bili loshi, ne preteruj, inache nisu vishe pirati. Debeli Dragan je sada valjda portir u Vojvodjanskoj Banci i odavno vishe ne valja nishta, btw. izgleda isto kao i pre 15 godina (neverovatno) :zgran::)
 
Relativno sam kasno dobio racunar (1998). Prvi put sam sa drugarima iz srednje isao u Digitech kod Tasmajdana i prva igra koju sam uzeo je bio NHL98. Cesto smo posle skole isli u nabavku novih igara uz pricu ko ce sta da uzme, koje su igre dobre koje lose...

Kupovao sam i u Exitu i CD centru.
 
Odlicna tema,budi dosta dosta uspomena pa da je malo ozivim :)
Skoro sve kasete koje sam ja narucio za C64 koga sam dobio u 4. osnovne su bile od Beosofta koji je tada bio jedan od najvecih pirata sto se tice debelog,imao je redovno ogroooman oglas u SK preko cak dve strane :D
Uglavnom su to bile kompilacije temtatski slicnih igara,one famozne igre sto su skinute sa diskete na kasetu iz delova pa si ucitavao i prelazio svaki nivo ponaosob,a secam se da dosta tih "raskomadanih" igara cesto nisu imale nasnimljene sve nivoe pa igru nikada nisi mogao i da zavrsis :)
Narucio sam par kaseta sa "orginalima" iz Transcoma koji je izgleda tada bio neki zesci muljaros-to je bilo u doba one velike inflacije pa je lik izgleda namerno odugovlacio sa slanjem kaseta kako bi za istu cenu(cene su mu bile u markama :d)dobio vise dinara,secam se da sam cekao na svoju prvu kasetu skoro mesec dana :p,a drugu sam dobio neispravnu i vratio je natrag postom ali je nikad nisam dobio,secam se i da su neki likovi cak i u SK napisali slicna iskustva u rubrici IO port i javno ih prozvali
Elem,bila je to kaseta koja je na svakoj strani imala po jednu full igru-ova moja prva je bila sa Creatures 2 i Test Drive 2,koja je to sreca i radost bila,a mislim da su to prve igre koje su bile cele(dakle ne one komadane)koje sam imao :)
Posle debelog sam sa presao na Amigu,koju sam btw uzeo od Samira koga ste vidim spominjali i koji je dosta cesto gostovao u famoznoj emisiji "Male tajne velikih majstora dzjostika" na NS televiziji koju sam redovno pratio
Sve svoje Amiga diskete sam narucio ili ih slao da mi snime preko MS Softa koji je tada bio negde na 3. Bulevaru,Nbg-svaka cast tim ljudima,uvek su bili max korektni i vrlo profesionalni sto me je i navelo da stalno narucujem od njih,a posto je i jedan drugar imao video rekorder on je u vise navrata od pomenutog Transcoma porucivao one kasete sa kompilacijama pa sam dosta igara i od njega uzimao
Narucivao sam sve do tamo negde pocetka 2000-te kada su konacno prestali da se bave Amigom i presli na PC,a ja sam 2001 godine dobio i svoj prvi PC,a par godina pre toga sam pazario i Sony keca za koga sam igre dobavljao od raznih dilera(Exit,Espro,MK iz Zrenjanina...)
Cini mi se da danas ti isti cool MS Soft likovi rade sa hardverom i zovu se isto,samo MS Computers umesto Software :d
Za PC sam igre kupovao tu i tamo,dosta veci broj sam iznajmljivao u tada popularnim cdtekama,pa kasnije pravio image-e i cuvao ih na hardu
NT Soft je bio jedan od najjacih pirata u Bg-posle je presao na hardver,a secam se da su se onih silnih cd-ova ratosiljali na rasprodaji koju su odradili na onoj svojoj tezgi sto se nalazila kada prodjes Sremsku,na putu za Zelenjak :d
Raspisah se,krastavac udarila nostalgija :D
 
Poslednja izmena:
Mislim da je pominjan na prosloj strani.
Inace Predrag Djenadic pirat no 1 za spectrum i Duga soft su mene snabdevali softverom za spekija.Kasnije sam dosta stvari narucio od valjda Bjelica i njegov turboloader za spektruma ,mada sam tada vec uveliko bio trosio igre na c64 mada nisam izbegavao spekija.A amiga je bila posebna prica
 
Ja sam diskete za C64 naručivao od CRNI ZMAJ , uvek ekstra spakovane, ekstra kvalitet, i sve radilo ...
kasete smo ono, drugarski, presnimavali jedn od drugih...

TRIM u kajmakčalanskoj, kod njih sam kupio onaj adapter za presnimavanje sa kasete na kasetu direktno, jer je jedan drug imao tetku u DDR i ona mu slala originale, koje smo mogli samo s njim da kopiramo ...

Prvi turbo modul, koje je to oduševljenje bilo, odma turbo, odma podešavanje glave ....
Mislim da je bio neki Zagar , Split ... Turbo2002, turbo 250+, ...

EPYX modul za korišćenj sa HDDom...

Sada me srce boli što sam sve to prodavao, ali **** ga, moram da prodam staro da bi dodao i kupio novo, amigu itd .... pa amigu 500+, pa amigu 1200 ....

Za amigu je jedan lik kod nas radio, odeš kod njega kući, odabereš, i odma ti snimi ... platiš i ćao ... tvoje dikete, njegove, nebitno ....

PStation, kupovina same konzole i kasnije igara strogo kod Roberta i Rade i KonTiki ... Šta ovi ljudi danas rade? Bili su uvek OK ....
 
Samir Skriljelj se vise puta pominjao ovde
Od njega sam uzeo svoju prvu Amigu 500 negde '94 bese,bio sam tada 6-7 osnovne skole,a uz nju sam dobio igre James Pond i Lotus Turbo 2 uz jos jednu Workbench 1.3 disketu-joooj koja je to radost bila tada,jer sam o Amigi neprestano mastao jos dok sam imao debelog :d
Tada je radio na Limanu negde u NS,takodje je valjao i PC komponente,kao i Amiga i PC igre :D
Sta se posle sa njim desilo ne znam,znam samo da je jedno vreme prodavao samo PC racunare,bio je i veliki oglas u SK i drugim magazinima,a posle sta je bilo ne znam :)
 
Duga soft (nesha)ubedljivo najbolji lik koga sam lichno upoznao :),on je ako se dobro secam kada sam ja imao spectrum +2 imao +3 ali i neku varijantiu povezanu na pc.Posle je drzao video klub i cd teku,josh uvek valja neshto na temerinskoj pijaci .
 
Ja sam diskete za C64 naručivao od CRNI ZMAJ , uvek ekstra spakovane, ekstra kvalitet, i sve radilo ...
kasete smo ono, drugarski, presnimavali jedn od drugih...

TRIM u kajmakčalanskoj, kod njih sam kupio onaj adapter za presnimavanje sa kasete na kasetu direktno, jer je jedan drug imao tetku u DDR i ona mu slala originale, koje smo mogli samo s njim da kopiramo ...

Prvi turbo modul, koje je to oduševljenje bilo, odma turbo, odma podešavanje glave ....
Mislim da je bio neki Zagar , Split ... Turbo2002, turbo 250+, ...

EPYX modul za korišćenj sa disk drive 1541 .... ja imao C64/II i Flopi drajv 1541/II

Sada me srce boli što sam sve to prodavao, ali hebi ga, moram da prodam staro da bi dodao i kupio novo, amigu itd .... pa amigu 500+, pa amigu 1200 ....

Za amigu je jedan lik kod nas radio, odeš kod njega kući, odabereš, i odma ti snimi ... platiš i ćao ... tvoje dikete, njegove, nebitno ....

PStation, kupovina same konzole i kasnije igara strogo kod Roberta i Rade i KonTiki ... Šta ovi ljudi danas rade? Bili su uvek OK ....
 
Nazad
Vrh Dno