Šta je novo?

PC Pirati

Učlanjen(a)
17.05.2007
Poruke
3,277
Poena
595
Bilo je to 1994. godina... Cale mi je nabavio 386DX, neki "Casper" monitor, tastatura (sa trackballom umesto kursora, prilicno na*rkano za to vreme), VGA Trident, HDD Western Digital Caviar 40 MB...Sve to dobijeno preko firme kao kompenzacija a ja nisam imao blage veze sa kompjuterima (igrao sam se, doduse, na c64, amigama i ostalim kod komsija i drugara) ali sam brzo ucio...Poceo sam da citam SK, tamo sam nalazio clanke o tadasnjim "zverima" od igrica i pitao sam se kako bih ja to mogao da nabavim. Gle cuda, oglasi u SK su bili prepuni pirata :). Posto zivim kod Hotela YU, ucinilo mi se da je najblizi neki u Zemunu. Kasnije se ispostavilo da je u pitanju Nova Galenika, al aj...Zapucam ja tamo sa 10-ak disketa i nekoliko maraka...Ne mogu da se setim koja je bila prva igrica koju sam kupio, ali mislim da je to bila bas F-14 Tomcat od Microprosea (koja je tada opisana u SK kao nesto apsolutno savrseno, grafika, zvuk...). Secam se da me nije mrzelo da po nekoliko puta idem u Galeniku jer su "pucale diskete", a igrice su tada brojale i po 5-6 njih (pa i vise), a uvek neka ne radi pa aj nazad...Sada je sve to mnogo lakse. Ti momci iz Galenike su bili Bosko i Misko, kasnije su se preselili u T.C. Stari merkator (tada se radilo vec na CD) i nazvali se MB Soft. Ostalo je istorija...Bio je i neki Dane u bloku 70, isao sam i kod njega, mislim da je on kasnije osnovao Espro, nisam siguran...Bilo je nesto u tim vremenima...

E da, dobio sam i Epson LQ-100 stampac, koji i dan-danas radi iako mi nikad nije promenjen toner (zapravo on i nema toner vec onaj k**ac sto seta lev-desno uz veliku buku)...
 
Poslednja izmena:
Nije mi bas najjasnija poenta posta, posto u to vreme verovatno jako malo ljudi koristilo legalan softver. Inace, par ulaza od mene je ziveo i radio Ognja iz cuvenog Ognja soft-a. Kolko ja znam, on je bio najjaci pirat tada (oko '91-'94god).
 
Hah da, u pravu si al od lopuze se postaje predsednik, a ne obratno.
A gledaj ih sada kako se svim silama trude da spreche sve one mlade i ambiciozne koji malo "muljaju"...
 
Hah da, u pravu si al od lopuze se postaje predsednik, a ne obratno.
A gledaj ih sada kako se svim silama trude da spreche sve one mlade i ambiciozne koji malo "muljaju"...

A oni su muljali "u skladu s' propisi"!!!:-devil-: :-devil-: :-devil-:
 
Pa pirati svake vrste danas vode legalan posao (niko ne pomenu beosoft) a tu su bili i ovi vhs pirati koji se ubise od legalizacije danas.
 
Ha, sećam se Ognjasofta (štaviše imam neki njihov CD mix iz '95, ako timestamp CD-a ne laže :) ), i kako su pravili svoje introe u asembleru :)

Ti momci iz Galenike su bili Bosko i Misko, kasnije su se preselili u T.C. Stari merkator (tada se radilo vec na CD) i nazvali se MB Soft.
Neverovatno :)
Za njih i CD Centar je znao ceo Novi Beograd, a i šire :)
 
Poslednja izmena:
MB soft? Mislim da su oni radili i za C-64, vjerovatno jos kuci imam neke kasete. Dokazni materijal, heheh :d
 
UzgredBudiReceno, mislim da CD Centar jos postoji kao takav...:angel:
 
beosoft,mb soft,kontiki (nbgd)...stare "kajle" piraterije :) isto kao i merlin i ostali video klubovi koji su u medjuvremenu postali distributeri legalnih stiven sigalova i ostalog trash-a ;)
srbija do kosova :smash:
 
Poslednja izmena:
Ha, sećam se Ognjasofta (štaviše imam neki njihov CD mix iz '95, ako timestamp CD-a ne laže :) ), i kako su pravili svoje introe u asembleru :)

I ja se secam Ognjasofta, tamo sam kupio svoje prve igre na disketama (secam se da je to bio Mortal Kombat 3).

Ko je spomenuo Extreme (plato), NT Soft i ostale (nekadasnje) velike pirate u gradu? :D
 
Bio je i neki Dane u bloku 70, isao sam i kod njega, mislim da je on kasnije osnovao Espro, nisam siguran...Bilo je nesto u tim vremenima...

I ja sam posećivao Daneta (ćale i sin) u 70-om bloku nekada, a u 61-om čini mi se, nekada davno je bila, u kraju čuvena "Fuzija".
 
Eeee stara dobra vremena :angel: I ja sam hteo da pokrenem thread na ovu temu.
Elem, da li se neko seća GECI SOFT??? Danas je čovek naš poznati novinar. Da pomognem, "baza" je bila u blizini Vukovog spomenika:D
:bottle: od mene kao nagradu kada se vrnem iz ove vukouebine. Ja sam tamo par puta kupovao igre za CPC464.
Ajde članovi benča, ko se još bavio "piraterijom" na malo :p
E da, pa drfedju sam upoznao još negde 1992 kada je valjao igre za šnajdera:D (sve je šljakalo savršeno što je kupljeno kod drfedje, kao i danas, naravno :smoke: )
Ijao, beše neki Jagodić Nikola, bre nijedna igra koju sam kupio kod njega nije htela lepo da se učita, sećam se da je imao neki krš kas povezan na 6128 :zgran:
Nekoliko puta sam poručivao iz bližeg inozemstva sada :p (slovenija), taj je valjda bio glavni baja za šnajdere, ček ček, na vr' mi jezika, ne mogu da se setim:wall:
 
Poslednja izmena:
Ko zna ko je sve ovde prisutan danas, a ko se nekada bavio "teskom piraterijom" :d
Hehe, lepa su to vremena bila, ljudi su se okupljali tako kod svojih lokalnih "dilera", pa su razmenjivali isqstva i prepucavali se da li je bolji Commodore, Spectrum ili Amstrad! :)
Organizovali su se turniri i ostale zezancije.
R_U_S je napisao(la):
Nekoliko puta sam poručivao iz bližeg inozemstva sada (slovenija), taj je valjda bio glavni baja za šnajdere, ček ček, na vr' mi jezika, ne mogu da se setim
Mislis na Futuresoft iz Maribora, ako se ne varam, ti likovi su nabavljali softver iz Italije, Austrije i Nemacke i bili su glavni distributer piratskog softvera za prostore jugoistocne Evrope, za Amstrad/Schneider CPC. :d
 
Poslednja izmena:
Hehehe... I ja sam dolazio u BGD samo zbog 1 kasete igara za C64. NBGD, ne znam koji blok, tip je u stanu imao "piratsku radionicu" ali se, naravno i on zvao neki "soft" company itd etc :)

Seca li se neko EXIT-a kod konja, omak pored poslasticarnice na cosku, ulaz je iz CIka ljubine ulice pa negde gore se ide liftom...

A i SK je bio dobra.... Natecanje za pirata godine pa ondak pobednik cele tekuce (a bome i sledece, pa i sledece,pa sledece...) uz leeeeepu veliu reklamu na 2 stranice sa spiskom (skoro) svih igrica, programa i "super mixova", okaci lepo i piratski brod sa kapetan Kukom, piratskom zastavom i krupnim slovima "PIRAT No. 1" ili recimo "PIRAT No1 za 1993 god."

Gooooood old times :)
 
Poslednja izmena:
heheheh good old '90s

a sta reci danas za ove sto prodaju filmove po ulici? cim naidju panduri beze svi kao oprljeni.

Hhehehe znate one cigane prodavce na zelenom vencu u prolazu? E pa bilo meni i ortaku dosadno jedan dan i ne znamo sta da radimo i krenui do grada i u prolazu kroz zeleni venac krenem ja da vicem ide milicija bez'te i drugar trci zamnom, ijao kako su svi pokupili onu njihovu robu u one jorgane pa kad pocese da trce hehheheheh :D:D:D :d

No jel se seca neko nedavno bese to re nekih 2-3 godina taman kad je pocelo suzbijanje piraterije, nedeljom koje je okupljanje bilo cini mi se ispred SKC-a ako se ne varam?
 
More neda se kod nas iskoreniti tako lako ono sto je srbima drago barem dok standard ne ode na vise.Imacemo mi i dalje svoje prijatelje pirate.
 
I ja sam posećivao Daneta (ćale i sin) u 70-om bloku nekada, a u 61-om čini mi se, nekada davno je bila, u kraju čuvena "Fuzija".

uf jel fuzija imala onaj neki veliki šareni grafit na ulazu? unutra skoro pa ko prodavnica...
radili su još i od komodora, mislim da sam neke '89. tu snimao kasete...

nego, jel išao neko kod braće Farčić u Takovsku ulicu? Eno baš skoro su srušili tu kuću gde su oni bili... Najbolji pirati, sa sve zastavom sex pistolsa na zidu, i sušenjem vutre u rerni :D kasnije, neke '94. recimo, stariji je izdao ideale koliko se sećam i prešao na PC :trust: ;)

sećate li se onog debelog lika iz Amiga Centra? hehe...prvo su bili u zemunu. Ja sam kao klinac prvi put upoznao sva ta bgd predgrađa tražeći pirate...
 
nego, jel išao neko kod braće Farčić u Takovsku ulicu? Eno baš skoro su srušili tu kuću gde su oni bili... Najbolji pirati, sa sve zastavom sex pistolsa na zidu, i sušenjem vutre u rerni :D kasnije, neke '94. recimo, stariji je izdao ideale koliko se sećam i prešao na PC

Uh, kako da ne :) Paja & Viktor :) Farcici prvo dolazili kod mene, '88.-'89. Uzimali igrice za C-16 (tada sam imao C-116 i pomalo piratisao). Ustvari, razmenjivali smo se :D Hahahaha!!! Kad se setim kako me Paja gusio :) (sorry, ako sada citas moje priznanje staro 18 godina :D). Posle su oni prodali taj C-16, uzeli Amstrad (cini mi se) i od onda mi vise nisu dolazili. Ali kasnije, posle par godina, kad je postala aktuelna Amiga, sasvim slucajno sam ih ponovo sreo kod ortaka, koji je pomalo, rekreativno, prodavao "svoje" kompakte za Amigu, a pomalo i hardver. Naravno, nastavili smo druzenje, ne samo u okviru igara (nikada nisam imao Amigu, ali sam je akao kod druga) nego i po KST-u i Akademiji :bottle:

Dobri momci :)

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Jeste, bio je veliki grafit "Fuzija" pored ulaza u zgradu. :) Stevan iz Exita (Čika Ljubina) čini mi se da i dalje po malo radi, ali sa probranim mušterijama. A kod tih zemunaca (ako su to isti likovi, a prilično sam siguran da jesu) sam uzeo prvi PC (verovali ili ne) sa sve dvobrzinskim CDRomom, koji se tek pojavio, Diamond Stealth grafikom i 15-inčnim monitorom. Beše DX4 čini mi se, jurio čak do 100 MHz. Zverka! I onda otvorim Genuis miša a unutra selotejpom lepljene žice ...
 
Poslednja izmena:
Ovde tako crnci na semaforima drze i prodaju piratske DVD-ove (naravno koji snima neki pametni beli i daje njima po nekoj ceni, a oni prodaju za nesto malo preko)...

Verovatno negde u kini stoje neki mali zuti i prodaju pirate, na madagaskaru neke tete sa cvecem oko vrata i dvd piratom u ruci, na severnom polu eskim sa sankama, haskijima i dvd ripovima u ruci :D :D , a kod nas samo stari dobri Cigani :D (namerno sam stavio veliko C, jer moram da priznam da mi nedostaju :S:)......
 
zamisli, i u NYC nas spopadali neki crnci kod Kipa Slobode, dzaba im objasnjavamo odakle smo i da piratske filmove imamo za daleko manje od 4$ :)
 
A sta je sa Novosadjanima? Ja sam posecivao Astrosoft cija su pokretacka (a i radna) snaga bila simpaticna braca na 11. spratu srednje kule preko puta kasarne "Majevica", pa Excom (u obe izvjedbe, i stan preko puta moje zgrade i cuveni lokal)... A tek koliko sam visio u CD Plusu u centru... Heh... Dobra stara vremena, ne ponovila se...
 
Moj glas za Farcice. Bila je uzivancija snimati kod njih. :)

Secam se i Daneta iz bloka 70. Bolje receno njegovog caleta. Kako je matori kopirao diskete...nezaboravno! :D
 
A sta je sa Novosadjanima? Ja sam posecivao Astrosoft cija su pokretacka (a i radna) snaga bila simpaticna braca na 11. spratu srednje kule preko puta kasarne "Majevica", pa Excom (u obe izvjedbe, i stan preko puta moje zgrade i cuveni lokal)... A tek koliko sam visio u CD Plusu u centru... Heh... Dobra stara vremena, ne ponovila se...

a likovi kod tebe u kvartu, u stanu? prva stanica trojke :)
 
Uh, kako da ne :) Paja & Viktor :) Farcici prvo dolazili kod mene, '88.-'89. Uzimali igrice za C-16 (tada sam imao C-116 i pomalo piratisao

heh sjajno :)

ja sam baš bio klinac kad sam išao kod njih, amigu sam dobio sa 9 godina, i verovatno sam ja njih gušio jer beše A600 s kickstartom 2.0, te svaka druga matora igra nije htela da se učita... pa onda natrag da mi nasnime nešto drugo :D tek kasnije sam naučio da bootujem i druge verzije. sećam se da im nekad kupim cigare umesto da platim heheh
šta li sad rade...

a u NS sam bio u nekoj kući, sećam se samo da je ulica Grčkoškolska, i da su imali neke veze s onim kratkotrajnim časopisom Amiga Style :)
 
a likovi kod tebe u kvartu, u stanu? prva stanica trojke :)
Da, da, Pudrlje, ja sam tamo spavao pocetkom devedesetih, skoro svaki put kad dobiju novu turu disketa, eto mene kod njih. Inache bilo mi blizu, ja ziveo na Novom Naselju a ishao u srednju dizajnersku koja je bila na Detelinari, kakva su to vremena bila... eh :)
 
uf jel fuzija imala onaj neki veliki šareni grafit na ulazu? unutra skoro pa ko prodavnica...
radili su još i od komodora, mislim da sam neke '89. tu snimao kasete...

nego, jel išao neko kod braće Farčić u Takovsku ulicu? Eno baš skoro su srušili tu kuću gde su oni bili... Najbolji pirati, sa sve zastavom sex pistolsa na zidu, i sušenjem vutre u rerni :D kasnije, neke '94. recimo, stariji je izdao ideale koliko se sećam i prešao na PC :trust: ;)

sećate li se onog debelog lika iz Amiga Centra? hehe...prvo su bili u zemunu. Ja sam kao klinac prvi put upoznao sva ta bgd predgrađa tražeći pirate...

:Klanjanje :happy: :Klanjanje he he, i ja sam bio kod njih, snimali su i za CPC464! Baš je bilo tako kao što reče takashi miike. JBt, još uvek se sećam da sam kod njih snimio P47 Thunderbolt, i bio sam naravno oduševljen igrom. Ma likovi su bili pravi profiji ;)
P.S.
Baš ću da bacim oko na njihovu zgradu kada budem u prolazu (malo ispod glavne pošte, preko puta).
 
ja sam baš bio klinac kad sam išao kod njih, amigu sam dobio sa 9 godina, i verovatno sam ja njih gušio jer beše A600 s kickstartom 2.0, te svaka druga matora igra nije htela da se učita... pa onda natrag da mi nasnime nešto drugo :D tek kasnije sam naučio da bootujem i druge verzije. sećam se da im nekad kupim cigare umesto da platim heheh
šta li sad rade...

Znam da su krajem '90.-ih, pocetkom 2000.-te napravili sajt Vidovitoj Zorki :D Malo posle toga, stariji je otputovao iz zemlje, a mladji je ostao. Video sam Paju u parku, pre par godina (jako skoro :d) setao kuce :)

Baš ću da bacim oko na njihovu zgradu kada budem u prolazu (malo ispod glavne pošte, preko puta).

Ti malo, malo... pa ovde ;)

A jel se seca neko Duska Toskovica i supruge mu Sonje? Dule je snimao za C-64/128 (64-rka mu imala tastaturu sa C-16, lepa, tamno siva), a Sonja za Amigu. Mislim da su se zvali YU.C.S. - Yu Cracking Service. U Cvijicevoj su se nalazili, malo pre nadvoznjaka. Secam se da sam im nonstop visio posle skole (skola mi bila u blizini) sa pitanjem "Jel stiglo nesto novo?". Malo kasnije, kad bih se pojavio i izustio "Jel stig...", odmah bi doleteo i odgovor "Nije nista stiglo!" :)

E to su bili dani :)

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Nazad
Vrh Dno