Šta je novo?

Hlađenje server sale

Aragorn

Čuven
Učlanjen(a)
19.12.2001
Poruke
670
Poena
645
Pretpostavljam da je ovo prava soba za pitanje.

Zbog katastofalnog dizajna zgrade, server sala nema ni ventilaciju ni adekvatno hlađenje. Nemam nikakvu mogućnost da je izmestim a moram da je dodatno ohladim.

Split sistemi ne dolaze u obzir a na Netu sam video da postoje standalone uređaji koji mogu da obave posao kako treba.

Da li neko ima iskustava sa tim i da li neko ima neki kontakt, ko bi kod nas mogao to da prodaje?
 
Pretpostavljam da je ovo prava soba za pitanje.

Zbog katastofalnog dizajna zgrade, server sala nema ni ventilaciju ni adekvatno hlađenje. Nemam nikakvu mogućnost da je izmestim a moram da je dodatno ohladim.

Split sistemi ne dolaze u obzir a na Netu sam video da postoje standalone uređaji koji mogu da obave posao kako treba.

Da li neko ima iskustava sa tim i da li neko ima neki kontakt, ko bi kod nas mogao to da prodaje?

Verovatno mislis na mobilne klime, tzv. Pingvine ali one imaju jednu izduvnu cev koju je neophodne sprovesti do prozora ili u neki ventilacioni otvor ili dimnjak.
Vidjao sam ih ranije u Eurosalonu a sada ih verovatno ima u ovim vecim megamarketima tipa Metro, Tempo, Idea i sl.
 
Zbog čega splitovi ne dolaze u obzir?
Imaš i takozvane "klima ormane" ili ti autonomne kondicionere, to ti i jeste standalone uređaj, to jest i kompresor, kondenzator i isparivač se nalaze u njemu. Postoje posebne varijanta tih "klima ormana" za telefonske centrale na primer. Pretpostavljam da je to što ti treba. Danas ima milion proizvođača rashlandnih uređaja. Nekada se znalo šta valja: Carrier, York, Trane, Daikin, možda još neki. Danas imaš Mideu, Vesper (nekada to bejaše Airwell). E da, naravno, Panasonic i Mitsubishi i naravno Fujitsu su ok, ali sve zavisi gde su napravljeni. Imaš i kineze, mađare, turke... Naravno i cenovno se razlikuju.
Ajde daj malo više podataka o toj sali:
- toplotne dobitke od servera (približno), broj servera x disipacija svakog od njih;
- neku građevinsku osnovu i preseke, sa orijentacijom spoljnih zidova, plafona i poda
- konstrukciju zidova, plafona i poda (peno blok, cigla, armirani beton, monta...)
- gde se nalazi objekat (grad, država), potrebno je radi određivanja spoljne proračunske temperature za letnji period i radi određivanja dobitaka od sunčane radijacije.
Na osnovu ovih parametara se određuje rashladni kapacitet. Pretpostavljam da će u tvom slučaju od presudnog značaja biti dobici od samih servera, ali naravno treba uzeti u obzir i druge faktore, da ne bude da su ti veći dobici kroz krov i zidove nego od servera.
Pozdrav, Marko.
edit:
Vuk me preteče, zaboravih da ti kažem da je ipak neophodno negde odvesti topao vazduh.
 
Poslednja izmena:
Plašim se da ja ipak tražim nemoguće.

Naime, ne postoji nikakva mogućnost da se višak toplote negde odvede - prostorija je u sredini zgrade i kompletno zatvorena. Ne pitajte me zašto je tako, nisam pravio projekat zgrade. Ipak, to ima i svojih prednosti, jer je temperatura konstantna i ne zavisi od spoljnje.

Kada smo već kod toga da vas pitam ima li razloga za brigu - temperatura vazduha u prostoriji je oko 30 stepeni a najtopliji uređaj (Cisco firewall) radi na oko 50 stepeni?
 
Temperatura vazduha od 30c ne obecava dugovecan i stabilan rad tih uredjaja.
 
Meni se ta temp. nikako ne svidja. Pogotovo shto cesh sigurno uredjaje samo dodavati i povecavati disipaciju toplote. Koliko ima metara kroz druge prostorije do najblizeg spoljnog zida? Trebalo bi da je izvodljivo da stavish duze cevi za freon, dobro ih izolujesh i da se naravno doda freona zbog dugachkih cevi. Tako cesh imati malo vece gubitke, ali cesh ih kompenzovati jachim klima uredjajem. Cevi kroz prostorije naravno zamaskirash gipsom, knaufom i sl. metodama.
 
Imao sam isti problem, muku sam mucio 2 godine, dok se nismo preselili u drugu zgradu. Server soba je bila na suncanoj strani prozora koji nije mogao da se otvori, soba 7-8 m2 sa 5 servera, 2 rutera, firewall, 3 velika switcha i 4 ups-a. Probao sam sve zivo sto moze da se proba, temepratura leti nije mogla nikako da se spusti ispod 30c.
Radilo je to nekako, ali se desavalo da nesto otkaze, najcesce se ruter zaglupi. Mora da postoji neki protok vazduha :(
 
:) kod mene je soba sa staklenim zidom... ima mozda 5-6 kvadrata... unutra je 15 mashina i brdo cisco opreme. Bila mi je malo jedna devetka... nema problema stavio josh jednu dvanaesticu i zamrzavam :)
 
Ja bih to preporucio da kako god znas i umes spustas tu temperaturu na bar 24-25C...
Ja u serverskoj sobi imam klimu koja duva 24/7 na 18C (sto je malo ispod sobne)...

Znaci kupuj mobilnu klimu, i spustaj to koliko god mozes.
Server kao server vec i ima stabilan rad, ali da bi radio dugo (vremenski u godinama) neophodno (preporucljivo) je bar postici rad na sobnoj temperaturi (mislim da je to oko 23C)...
 
Poslednja izmena:
Mi smo u prethodnoj firmi takodje imali isti problem, prostorija unutar zgrade bez spoljnih zidova, oprema se pregrevala, serveri pistali i vrteli ventilatore na max. Zamisli prostoriju u kojoj je 30+ stepeni, a buka kao na aerodromu...

Pošto kukanja nadležnima nisu pomogala, doveli smo ih u prostoriju da vide uslove u kojima rade serveri. Vrlo brzo je ugrađen split-sistem, a do spoljne jedinice su razvučene cevi kroz 2 kancelarije (12-13 metara) i zamaskirane gipsanim pločama. Od tada nije bilo problema sa pregrevanjem, a i ove dve kancelarije između su dobile neplanirano krečenje :D
 
falkon je dao najjeftinije a najfunkcionalnije resenje.

Plašim se da ja ipak tražim nemoguće.

Naime, ne postoji nikakva mogućnost da se višak toplote negde odvede - prostorija je u sredini zgrade i kompletno zatvorena. Ne pitajte me zašto je tako, nisam pravio projekat zgrade. Ipak, to ima i svojih prednosti, jer je temperatura konstantna i ne zavisi od spoljnje....

bitno je naci mesto gde mozete da stavite spoljnu jedinicu (uvek moze samo je pitanje kuda ce cevi i kabal proci), a u zavisnosti koliko je udaljena zavisice i njen kapacitet tj jacina, naravno uvek je preporuka staviti 2 ili vise jedinica zbog mogucih otkaza tj kvarova. najveci problem je kondez tj gde njega sprovesti, najbolje u najblizi WC :D jer jedino crevo za kondez mora da ima pad pa ako je rastojanje izmedju spoljne i unutrasnje jedinice vece nakupi se to na visini ;)

zovni neke ozbiljnije montere tj trgovce nacice oni sigurno neko resenje ;D

e umalo da zaboravim :D obavezno klime tj spoljne jedinice sa inverterom!!! jer tebi ce hladjenje trebati i u najhladnijim danima tj zimi a tad sa obicnim klimama mozes samo da se slikas :D

@globus
nikakav protok vazduha nije potreban, unutrasnja jedinica split sistema ce odraditi svoj deo posla.
@Twix
kakvu mobilnu klimu? ako mislis na pingvina pa gde ce da gurne cevku za izbacivanje toplog vazduha?

i da temperatura ti je visoka, ne znam ciji su serveri ali pogledaj u uputstvu tj garanciji oni i zahtevaju 21-23C

a glavno pitanje za Aragorna da li vi imate ikakvu klimatizaciju u toj zgradi? ako postoji razvod hladne vode kupite par fancoil-a i povezite na istu i zavrsili ste posao bar u letnjoj sezoni a zimi se snadjite :D
 
Poslednja izmena:
@Twix
kakvu mobilnu klimu? ako mislis na pingvina pa gde ce da gurne cevku za izbacivanje toplog vazduha?

i da temperatura ti je visoka, ne znam ciji su serveri ali pogledaj u uputstvu tj garanciji oni i zahtevaju 21-23C

U pravu si za "izduvnu" cevku....na to sam potpuno zaboravio...
Inace sobna temp. jeste oko 21-23C, ali ja uvek preferiram malo nize, kako kaze Gutovic, ne skodi, znaci koristi :)
 
zasto ne dovedes nekog klima majstora pa neka ti preporuci sta je najbolje uraditi? Te cevi mozes da vuces i po vise od 10 metara...
 
Plašim se da ću morati da sačekam da nešto od opreme crkne, jer drugi način ne postoji! Onda ću (valjda) ubediti nadležne da tu nije mesto za opremu....

Prostorija je u centru zgrade, koja je spolja kompletno od stakla. Verovatnoća da tu dobijem bilo koju spoljnju jedinicu je značajno manja od verovatnoće da dobijem na lotou.
 
Plašim se da ću morati da sačekam da nešto od opreme crkne, jer drugi način ne postoji! Onda ću (valjda) ubediti nadležne da tu nije mesto za opremu....

Prostorija je u centru zgrade, koja je spolja kompletno od stakla. Verovatnoća da tu dobijem bilo koju spoljnju jedinicu je značajno manja od verovatnoće da dobijem na lotou.

Koliko ima od server sale do krova? Današnji moderni split sistemi mogu da guraju cca i do 20m visinske razlike. I gde se nalazi ta zgrada, živo me zanima:D
 
Ako bi verovali medijima i našem marketingu, u pitanju je hiper ultra mega giga zgrada na Novom Beogradu:wall: . Iz više razloga ne mogu da kažem koja je tačno zgrada u pitanju.

Problem je u tome što je projektovana za 4 puta manji broj ljudi nego što ih ovde trenutno radi. Mislim da je projektant razmišljao po principu - server sale i slično, čemu to služi? pa ih zato nije ni planirao. To što oni zovu server sala je prostorija sa koncentracijom kablova gde smo mi smestili kompletnu opremu a onda polako vadili servere na druge lokacije, iz razumljivih razloga. Trenutno tu imam samo jedan server, ali i 2 rutera, firewall, gomilu switcheva i raznih konvertera. Server ću na kraju izbaciti ali ostala oprema jedostavno mora da stoji tu.

Naravno, pošto u zgradi već ima toliko ljudi, pre ću da dobijem ministarsku fotelju nego da dobijem pristojnu kancelariju za opremu.
 
cackanje

Mozda ce ti ovo zvucati cudno sto cu napisati , ali i to je jedan od nacina : naime nemoj da cekas da oprema pocne stvarno da crkava , mozes i sam da pripomognes da se to desi , makar i vrtuelno tj. softverski , ako razumes sta hocu da ti kazem . Malo cacni na serveru da on pocne losije ( sporije da radi ) postoje programi koji zauzimaju puno memorije ili procesorsko vreme itd. ili druga varijanta je da ako imas neki polu ispravan switch njega vratis na mesto ispravnog . A kad pocnu da se bune ljudi ti sve svaljuj na toplotu ....



Inace firma APC pored UPS uredjaja prodaje i ugradjuje i rack sisteme , serverske sobe sa hladjenjem , naravno sve to kosta , a drugo sto toplotu na neki nacin moras da odvedes ...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako bi verovali medijima i našem marketingu, u pitanju je hiper ultra mega giga zgrada na Novom Beogradu:wall: . Iz više razloga ne mogu da kažem koja je tačno zgrada u pitanju.

Problem je u tome što je projektovana za 4 puta manji broj ljudi nego što ih ovde trenutno radi. Mislim da je projektant razmišljao po principu - server sale i slično, čemu to služi? pa ih zato nije ni planirao. To što oni zovu server sala je prostorija sa koncentracijom kablova gde smo mi smestili kompletnu opremu a onda polako vadili servere na druge lokacije, iz razumljivih razloga. Trenutno tu imam samo jedan server, ali i 2 rutera, firewall, gomilu switcheva i raznih konvertera. Server ću na kraju izbaciti ali ostala oprema jedostavno mora da stoji tu.

Naravno, pošto u zgradi već ima toliko ljudi, pre ću da dobijem ministarsku fotelju nego da dobijem pristojnu kancelariju za opremu.


pa to se najlakse resava upravo pingvinom ili prozorskom klimom. sigurno imas neki hodnik oko te prostorije pa ili u zidu napravis rupu za prozorsku klimu, ili za cevku od pingvina. I ako iko od rukovodilaca prolazi tim hodnikom za par meseci ces dobit sigurno odresene ruke da to resis :wave: :wave:
 
@siki: zasto bi to radio kada moze run > "shutdown -r -t 360 -c ventilacijaaaa" :D
 
Poslednja izmena:
Kao što je siki pomenuol APC ima posebnu "opremu" za te probleme i to se zove InfraStruXture ili skraćeno ISX, a problematika kojom se specifično bavi i koju rješava jeste zatvorena server sala ili datawarehouse. Mislim da ti je najpametnije da potražiš rješenje svog problema sa ISX-om, jer se specifično brine o toplim i hladnim zonama unutar sobe i između redova uređaja.

Na APC-ovom sajtu imaš i ISX Constructor ili Designer (ne znam kako se tačno zove), ali sa njime možeš da složiš svoje rack-ormane i da saznaš gdje i kako trebaš da pozicioniraš hlađenje...

Nema više split sistema i pingvin klima u serverskim sobama...

PS: Možda bi se i iznenadili koliku su nauku od toga napravili...
 
Kao što je siki pomenuol APC ima posebnu "opremu" za te probleme i to se zove InfraStruXture ili skraćeno ISX, a problematika kojom se specifično bavi i koju rješava jeste zatvorena server sala ili datawarehouse. Mislim da ti je najpametnije da potražiš rješenje svog problema sa ISX-om, jer se specifično brine o toplim i hladnim zonama unutar sobe i između redova uređaja.

Na APC-ovom sajtu imaš i ISX Constructor ili Designer (ne znam kako se tačno zove), ali sa njime možeš da složiš svoje rack-ormane i da saznaš gdje i kako trebaš da pozicioniraš hlađenje...

Nema više split sistema i pingvin klima u serverskim sobama...

PS: Možda bi se i iznenadili koliku su nauku od toga napravili...

Da samo dve stvari toplotu mora negde da odvedes, znaci i ti uredjaji moraju toplotu izbacivati napolje

i druga ti uredjaji postoje odavno ali samo pogledaj cenu jednog takvog uredjaja i jednog split sistema bez obzira koje velicine i sve ce ti biti jasno :d
 
Nema nikakvog odvoda, makar ventilacionog? Da bar izvlachish vruc vazduh? Teshko je za poverovati da ne postoji makar 12cm odvod kao u wc-ima.
 
I to dolazimo do srži problema - ja jednostavno nemam gde da izbacim toplotu......

Mislim da je tvoja srz problema da ce to da crkne ako se nesto ne uradi po tom pitanju. ,) Imali smo slican slucaj kod nas u skoli gde ja radim. Bilo im je skupo (neko im je dao kvotu da ce da kosta oko £7000 za jedan klima uredjaj!!!!) da kupe klimu i nije bilo resenja za gde sa toplotom i ne znam ti ni ja sta. E onda je prvo mreza pocela da zakucava sve ucestalije dok jednoh dana jedan od 6 servera nije skapao. A eto desilo se da bas taj radi users tako da niko nije mogao da koristi mrezu. Odjednom klima nije kostala £7000 nego £1500 i naslo se resenje za cevi!!!!!!

Mislim da ti je nekoliko ljudi pokusalo reci istu stvar! Njih ne boli glava zbog tvog pregrevanja zato sto sve radi... al ce da ih i tekako boli kad ne bude radilo!!!

Mora da imas neki hodnik koji prolazi pored tvoje server sale! Gurni odvod vazduha u hodnik, zdruge strane stavis plasticni 'reso' il kako to vec kod nas zovu... ona rebra plasticna. Tako da ne moze da se gura nista u cev s druge strane a i izgleda kulturno. I uzmes taj portable klima uredjaj. Nisu sjajni i moraju da se odrzavaju malo cesce nego 'prave' klime... al rade posao.
 
Prvo pitanje: koji je tvoj posao u firmi?
Ako si IT osoba, onda nije tvoj posao da resavas tehnicke probleme hladjenja server sale. Tvoje je da skrenes paznju nadleznima na postojeci problem: pregrevanje sale i moguce crkavanje opreme i sve posledice toga (nedostupnost IT usluga na duze vreme).
Onda je na njima da tebi ili nekom drugom daju mandat da se problem resi. Problem se resava tako sto angazujes odgovarajuceg strucnjaka (arhitekta, inz. gradjevine) koji ce predloziti tehnicko resenje: tip opreme za hladjenje, nacin i mesto instalacije, kuda i kako odvesti toplotu itd...

Naravno, ovo ne mora da bude bas ovako formalno: moguce je da ti sef ili direktor kaze "Resi problem", a ti onda pozovi par firmi koje se bave frigo-tehinkom (neke ozbiljnije). One nek daju njihove ponude, ti ih podnesi onome ko odobrava pare i nek on odluci.

Pozdrav
 
Upravo sam dobio mail u kome mi kažu da je jedino mesto gde se može odvesti toplota - garaža. To je zato što pri projektu zgrade nisu razmišljali o tome da nešto u zgradi proizvodi toplotu i da će biti potrebno dodatno hlađenje.

Kvaka je u tome što su neke firme ipak obezbedile hlađenje pre nas i što je u garaži povremeno i 40 stepeni, pa onda protivpožarci prete da će zatvoriti celu zgradu....
 
Vidi, nemoj da me krivo razumiješ, ali informiši se bar malo o ISX-u, pa vidi onda šta ćeš. Možda ti usput padne pokoja dobra ideja na pamet i tako onda riješiš svoj problem...
 
Hlađenje server sale nije nimalo naivan problem, obavezno konsultuj profesionalce.
 
Vidim da dugo nije bilo odgovora. Kazi mi kako si preziveo toplotni udar od preko 40c.? Ili si mozda reshio problem hladjenja samo se ne hvalish.:d

s' postovanjem JA
 
Vidim da dugo nije bilo odgovora. Kazi mi kako si preziveo toplotni udar od preko 40c.? Ili si mozda reshio problem hladjenja samo se ne hvalish.:d

s' postovanjem JA


Na žalost, nisam rešio problem. Kao što rekoh, dok nešto ne crkne, neće mi dozvoliti da negde odvedem toplotu. Jedino što sam uspeo da uradim je da dodam ventilatore koji hlade najkritičnije komponente.

Na svu sreću, toplotni udar se nije osetio jer je prostorija u sredini zgrade i u njoj je temperatura konstantna.
 
Nazad
Vrh Dno