Šta je novo?

Hlađenje server sale

Postoji sansa da sa budzenjem ohladis vazduh za par stepeni. Ovim ces delimicno i isusiti vazduh, pa ce uticaj statickog elektriciteta biti izrazeniji.
Ako se neko bude smejao bice izbacen sa casa :)
Ako u toj prostoriji postoji mokri cvor (cesma i odvod) treba iskoristiti temperaturu vode (18-19 stepeni, tipicno). Na postolje stavis automobilski hladnjak sa sve ventilatorom, pustis da kroz njega tece voda a ventilator gura vruc vazduh kroz sace hladnjaka (ohladjenog vodom na 19 stepeni, jelte). Iz rebara hladnjaka izlazi ohladjen vazduh, ne bas na 19C ali hladniji nego sto je usao. Zagrejana voda iz hladnjaka ide pravo u odvod.
Za ovo bi neko rekao da je protivprirodni blud, ali daje rezultate.
 
Ideja je dobra , i ja o tome razmisljam godinama i cuvam neki kamionski hladnjak sa skoro 1m2 povrsine a kako imam hidrofor pa ne placam vodu cena bi bila manja nego kod klasicne klime. Temperatura je 16 C u letnjim mesecima. Ipak me mrzelo da to realizujem pa sam kupio normalu klimu.
To bi se u ovom slucaju moglo uraditi i drugacije i to tako da se postavi obican klima uredjaj ali umesto spoljne jedinice da se ugradi vodeni izmenjivac toplote kao na centralnom grejanju. Toplota vode koja se odvodi bila bi 60C ili vise a potrosnja manja. Sam izmenjivac bi mogao da bude spiralna bakarna cev koja se postavi u vodokotlic podesen da curi (pokvaren).
 
Da bi ste nesto uradili po pitanju hladjenja, temperatura vode u izmenjivacu trebala bi biti oko 7 stepeni. Sa 16 ili 18, 19 bojim se da necete nista uraditi. Ovo neka vas ne obeshrabri probajte pa postujte rezultate i iskustva ovde.
 
Imaju osnova tvoja strahovanja ali ja sam pomenuo nesto drugo, da se koristi klasicna klima ali da se toplota odvodi u kanalizaciju umesto u atmosferu.

Moracu praviti razmake izmedju recenica izgleda niko ne cita onako zbijen text.
 
Poslednja izmena:
Problematičnu salu treba posmatrati kao crnu kutiju, bez ikakvih otvora, osim teških, blindiranih vrata, koja moraju da budu zaključana. Znači, nema prozora, vode, kanalizacionih otvora, ničega... Zbog toga je temperatura u prostoriji visoka ali konstantna, tj. ne zavisi od spoljašnjih uticaja.

Takođe, taj prostor je previše daleko od neke druge prostorije koja se hladi (da bi se tu izveo višak toplote) a nema teoretske šanse da mi dozvole da probušim rupu i izvedem toplotu u hodnik.

Ono što sam ja hteo da izvedem se izgleda kosi sa zakonima fizike...

Jedino da uzmem neki frižider i u njega ubacim rutere i switcheve :bottle:
 
I taj frizider bi ubrzo crkao jer mora i on negde da odaje toplotu, a neki put treba i da "odmori" motor i kompresor, nije to pravljeno da se stalno vrti... A sad, da se manemo zaje*ancije, ako vec nisi obavesti pretpostavljene/poslodavce o vrlo izvesnim posledicama postojece situacije na koju nisi u mogucnosti da utichesh. Ovo naravno napismeno. Morash sa sebe da skinesh odgovornost ako neshto izgori/crkne itd. Ti na tu situaciju ne mozesh pozitivno da utichesh, ostaje samo da se zashtitish na ovaj nachin.
 
Ako si dobio mail da se toplota može odvesti u garažu pa neka je odvedu. Kako, to neka razmišljaju malo stručniji od nas. A ako je 40 stepeni u garaži neka naprave nekakvu prinudnu ventilaciju stave klime i sl. Mislim da bi pismeno trebao da se ogradiš od potencijalne štete i da predložiš menadžmentu da angažujete firmu koja se bavi klimatizacijom i da vam ponude rešenje vašeg problema kao i cenu koliko će to da košta. Pa neka oni onda razmišljaju.
 
Samo se ti ogradi da oni tebe nemogu teretiti, pa kako im bog da. Kada bude otisao prvi server onda ce staviti prst na celo i videti sta su uradili. Kod mene u firmi je bio problem sa agregatom jer direktor je kupio neke velike UPS-ove i racunao da je to dovoljno ali ispostavilo se da je nestanak struje bio malo duzi nego sto su UPS-evi mogli da izdrze i pao je glavni saever od komercijale gde im se nalazila baza. Onda je pitao samo da li se podaci mogu spasiti i istog momenta porucio agregat koga UPS pali posto struja nestane. Tako da nemas sta da se nerviras i ubedjujes jer ako njima nije potrebno tebi je jos manje. Za to hladjenje dovoljna je jedna klima a pozeljno da budu dve pa da se s vremena na vreme menjaju da bi im se vek trajanja produzio.
 
Samo se ne sekiraj, kad zvizne prvi server "oprljicemo" ih malo po racunu, narocito ako je hitno, pa ce onda shvatiti da klima ipak moze da se ubudzi.
Tuzno je sto svako uvek uci samo na svojim greskama umesto na tudjim.
 
A jel ima mesta da se malo zbije oprema, da se prostorija pregradi na dva dela, pa da se jedan hladi, a drugi da se jos vise greje?
 
A jel ima mesta da se malo zbije oprema, da se prostorija pregradi na dva dela, pa da se jedan hladi, a drugi da se jos vise greje?
Prvo vrucine samo sto nisu prosle... (bar za ovu godinu).
Drugo, i dokle bi grejao tu jednu polovinu sale??? Dok ne postignes 300 stepeni u njoj?? Pa i kod rashladinh uredjaja se zna kolika je max temperatura ambijenta u kojem se nalazi spoljna jedinica.
 
Drugo, i dokle bi grejao tu jednu polovinu sale??? Dok ne postignes 300 stepeni u njoj?? Pa i kod rashladinh uredjaja se zna kolika je max temperatura ambijenta u kojem se nalazi spoljna jedinica.

Taj podatak ne znam. Znam da nece da rade kada je mnogo hladno. Za maks temperaturu nisam cuo, verovatno zbog toga sto nikome nije palo na pamet ovo sto i meni :)
 
A jel ima mesta da se malo zbije oprema, da se prostorija pregradi na dva dela, pa da se jedan hladi, a drugi da se jos vise greje?


Misliš da postavim klimu samo za jedan deo a drugi da grejem? Teoretski, to bih mogao da izvedem, samo ne znam šta da radim sa vodom, odnosno vlagom koja se skuplja...
 
Vidi, na pamet mi pade jedna budalasta ideja. Obzirom da je problem cijelo vrijeme sa vlagom, možda bi trebao da se koncentrišeš one problem at a time. Dakle, prvo riješi problem sa vlagom. Možda možeš da ga riješiš sa Dry funkcijom klima uređaja. A onda kada ga osušiš, onda ga hladi. U tom slučaju bi možda dve klime mogle da ti odrade posao - jedna da hladi, a druga da suši. Mada, koliko mi je poznato, a možda sam u zabludi, ne može sva vlaga da se izvuče iz zraka. Ili je barem klima uređaj ne može izvući...

U svakom slučaju, klimu za hlađenje ne pališ dok ne isušiš zrak...

That should do... I guess... ;) Ali, opet je pitanje kuda sa kondenzom od one klime koja suši...
 
Poslednja izmena:
Vlaga nastaje na mestima gde topao vazduh nailazi na prehladan zid. Ugrejte zid spolja.

Hladjenje prostorije je problem arhitekata, odrzavanja, haus majstora i tvoje kao admina je samo da opises problem, procenis stete koje ce nastati i zatrazis resenje.

Odakle tebi, a i ostalima koji predlazu ovde resenja predzanje iz termo-diamike i gradjevine za ovakakve intervencije.

Polozili smo Fizilku 1 i 2 i sad cemo da racunamo kalorimetriju prosotrije i oprme, nije nego :) a kad se neki gradjevinac ili masinac drzne da nesto kaze o PC-u ocemo da vadimo ochi.

Ocu da kazem da si se navatio tudjega posla bez sanse da nesto pametno uradish.
 
Taj podatak ne znam. Znam da nece da rade kada je mnogo hladno. Za maks temperaturu nisam cuo, verovatno zbog toga sto nikome nije palo na pamet ovo sto i meni :)
Nece da GREJU kada je mnogo hladno. Klima radi po principu toplotne pumpe, zimi ona spoljasnju toplotu "upumpava" u sobu, pa ako je napolju mnogo hladno, nema sta da upumpa. Znam da ovo deluje nelogicno, ali kad malo (vise) proucis termodinamiku, sve bude jasno.

Nema to veze, leto-zima. Covek rece da je temperatura konstantna, tako da i zimi moze imati problema sa pregrevanjem.
Ok, tu si u pravu, prevideo sam. Ali ipal ostaje ovo:
...i dokle bi grejao tu jednu polovinu sale??? Dok ne postignes 300 stepeni u njoj?? Pa i kod rashladinh uredjaja se zna kolika je max temperatura ambijenta u kojem se nalazi spoljna jedinica.

zormannic je napisao(la):
Hladjenje prostorije je problem arhitekata, odrzavanja, haus majstora i tvoje kao admina je samo da opises problem, procenis stete koje ce nastati i zatrazis resenje.
Upravo tako! Pismeno i usmeno obavesti nadredjene o problemu, objasni koje su posledice i prestani da brines... ti si onda skinuo odgovornost sa sebe.
 
Poslednja izmena:
Vlaga nastaje na mestima gde topao vazduh nailazi na prehladan zid. Ugrejte zid spolja.

nije bas tako jednostavno, bitna je zasicenost vazduha vodenom parom, jer moze i topao vazduh da bude suv (recimo sahara) pa nece da bude kondeza. (snizavanjem tem. smanjuje se moguca kolicina vodene pare u vazduhu, pa kad dostigne maximum mora da se visak kondezuje )

Hladjenje prostorije je problem arhitekata, odrzavanja, haus majstora i tvoje kao admina je samo da opises problem, procenis stete koje ce nastati i zatrazis resenje.

hladjenje prostorije je problem vlasnika tj korisnika a u resavanju moze da mu pomogne samo masinski inzenjer i sl. /termodinamika/ uz estetske predloge arhitekte

Odakle tebi, a i ostalima koji predlazu ovde resenja predzanje iz termo-diamike i gradjevine za ovakakve intervencije.

Polozili smo Fizilku 1 i 2 i sad cemo da racunamo kalorimetriju prosotrije i oprme, nije nego :) a kad se neki gradjevinac ili masinac drzne da nesto kaze o PC-u ocemo da vadimo ochi.

Ocu da kazem da si se navatio tudjega posla bez sanse da nesto pametno uradish.

bez uvrede ali ni gradjevinci nemaju nista vise fizike (samo manje :p) od zicara i banderasa:-devil-:
@zormanic
NHF

PS
u pravu ste samo za jedno, a to je kome je palo na pamet da RC stavi u prostoriju u kojoj nema klimatizacije??? Prema tome lepo napises dopis rukovodstvu kakve posledice moze da ima rad RC u takvom prostor, dostavis to zvanicno i skines sa sebe odgovornost jer to treba oni da rese :wave:. Ako je rec o tvojoj firmi :D onda pozoves firme koje se bave klimatizacijom i resice ti problem:guitar:. Resenje postoji ne brini, samo po kojoj ceni to je druga stvar ;)
 
Pa vidi, ako je u firmi kao što je moja, onda mu to ništa neće pomoći. Sve zavisi samo od jednog faktora - sa kakvim ljudima radi. Ako sarađuje sa nekima koji su kao moji (dakle, zaboli ih da ne kažem šta za sve što nije primarna djelatnost firme, tj. za sve što ne razumiju), onda od toga posla nema ništa. I sa time mora da se pomiri. Ali, isto tako treba da napiše neki dopis u kome će da objasni problematiku, kao i moguće probleme do kojih može doći nesređivanjem problema. I na taj način "skine" odgovornost sa sebe, kao što je već rečeno. Ako radi sa profesionalcima koji znaju da cijene svaki input, kao i da znaju koliko im je serverska soba bitna za posao, onda neće imati problema.

Ali, obzirom da je kod nas situacija svima poznata, onda sarađuje sa opcijom jedan. Takođe, položaj u kome se očigledno nalazi (kao i dosta nas, uostalom) nažalost nema opciju skidanja odgovornosti, tj. uvijek neko mora biti kriv (a to će u ovom slučaju biti on).

@Aragorn
Obzirom da je očigledno da ne možeš praktično ništa da uradiš po pitanju rashlađivanja serverske sobe, napiši ti taj dopis u kome ćeš sve da objasniš i prihvati činjenicu da ćeš na kraju ipak ti biti kriv. Sorry, ali...

PS: Kod mene su u serverskoj sobi bez mog znanja počeli da se izvode prvo zidarski, a onda i gipserski radovi. Napisao sam kako rukovodstvu firme, tako i tehničkoj službi preko koje je posao išao, dopis u kome sam objasnio problematiku i protestvovao protiv toga. Znate šta je urađeno? Ono što je planirano i zamišljeno. Radovi su završeni. Klima nije radila 20 dana. U sobi je bilo preko 45 stepeni. I niko, apsoulutno niko, se nije ni najmanje uzbudio. Ali isto tako se ne bi ni je uzbudio da je bilo šta crklo. Prosto i jednostavno.

Na neke stvari se čovjek mora navići i pripremiti... Drugačije jednostavno ne ide...

Pozdrav.
 
U suštini, problem i jeste u tome što se zna ko će da bude kriv - ja, bez obzira što svi znaju kakvo je stanje...
 
U suštini, problem i jeste u tome što se zna ko će da bude kriv - ja, bez obzira što svi znaju kakvo je stanje...

Druze, rekli su ti vec da napishesh taj dopis, zachini ga sa dosta detalja od proizvodjaca uredjaj o preporucenim i max/min temp. i ocekivanom zivotnom veku uredjaja... e sad, to je 50% resenja. Druga polovina je malo lukavija :-devil-: znachi, odaberesh dan kad je dovoljno hladno da su nadlezni obuceni toplije, a opet da nije toliko hladno da im u server sali bude prijatno, vec vruce. I smisli dobar razlog za poduzu pricu sa nadleznima, pa ih dovucesh u server salu... pa sacekash da pocnu da se znoje, pa se osmehnesh i nastavish da ih davish dok ne prokljucaju, i onda lepo, na kraju im predash par listova papira sa dopisom u 2 primerka i trazish da bude zavedeno i da jedan primerak ti vrate :))

Taktika je odradila posao za server salu sa 12 servera, 2 ormara sa 10tak svitcheva, routera, firewalla na jednom od fakulteta BU letos, na 45 stepeni napolju i 55 stepeni unutra:mad:
Izvucen je lep kesh, klimatizacija je gradjena u rekordnom roku, i sad temp ne prelazi 18 stepeni ,)
A osecaj dok sam gledao nadlezne za kesh kako se chvare 2h dok sam ih davio... neprocenjivo:eyebrows:

Znaci, samo taktichki druze, i zavrshicesh posao...
 
Samo jedna napomena, nikako, ali NIKAKO ne daj njima da ti zavedu taj dopis, jer će 100% da ga zature tamo gdje Sunce ni u kom obliku ne dopire! Obavezno ga ti zavedi u onoliko primjeraka za koliko ljudi planiraš da ga dostaviš i onda im ga tako zavedenog uruči dok se budu znojili u serverskoj sobi.

Pozdrav.
 
Nazad
Vrh Dno