Šta je novo?

Fiesty problem sa drajverima/out of range

dr.Tiristor

Slavan
Učlanjen(a)
12.01.2005
Poruke
2,642
Poena
379
Imao sam neke egzibicije sa nekom nVidiJom, pa vratih ATi unutra. nVidia mi je pobrljavila sa Envy onim menadzerom, pa mi nije dao posle graficko okruzenje, a ja nisam znao to da sredim iz konzole.
E, vratim ati unutra, reinstaliram lin, opet intaliram Envy, kontam da su drajveri prosli, ali izbacuje na monitoru "Out of range". Na slepo kucam user name i pass i ulogujem se normalno, cuje se startup zvuk, ali i dalje stoji out of range.

Kako to da sredim?
 
treba da izeditujes xorg.conf fajl, tj da uneses pravilne vrednosti za osvezavanje monitora pod Section "monitor".
Dakle, sa ctrl+alt+F1 (ili bilo koji F od 1-6) se prebacis na command-line interfejs, i onda:

1-
Kod:
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.BEKAP
(ovim si bekapovao xorg konfiguracioni fajl)

2-
Kod:
sudo nano /etc/X11/xorg.conf
u Section monitor editujes HorizSync i VerTRefresh vrednosti za svoj monitor. Umesto nano editora, mozes da koristis bilo koji (ja preferiram mcedit, deo midnight commandera. Ako ga nemas, apt-getuj ga iz repozitorijuma).

3- sa Ctrl+Alt+Backspace restartujes X.

Ako je potrebno, sa Ctrl+F7 se vracas na graficki mod.
Nadam se da ce ti ovo pomoci.
 
Poslednja izmena:
moze i init 3;init 5
 
Poslednja izmena:
Postavlja se pitanje da li ja bas bas ne umem, ili je moj xorg.conf prazan?

treba da izeditujes xorg.conf fajl, tj da uneses pravilne vrednosti za osvezavanje monitora pod Section "monitor".
Dakle, sa ctrl+alt+F1 (ili bilo koji F od 1-6) se prebacis na command-line interfejs, i onda:
Kako da se prebcim na command line, ja se logujem na recovery mod, i to je to.?.
1-
Kod:
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.BEKAP
(ovim si bekapovao xorg konfiguracioni fajl)
Pise destination file missing ili sl.
2-
Kod:
sudo nano /etc/X11/xorg.conf
u Section monitor editujes HorizSync i VerTRefresh vrednosti za svoj monitor. Umesto nano editora, mozes da koristis bilo koji (ja preferiram mcedit, deo midnight commandera. Ako ga nemas, apt-getuj ga iz repozitorijuma).
Ja kada to ukucam, otvori se kao xorg, ima dole neke komande ^r ^w u kombinaciji sa ctrl, ali se nista ne desava. Nema nikakvog teksta.
3- sa Ctrl+Alt+Backspace restartujes X.

Ako je potrebno, sa Ctrl+F7 se vracas na graficki mod.
Nadam se da ce ti ovo pomoci.
Kada uradim prvo ono gore. :D

Moze malo pojasnjenja?
 
Uff....
Sigurno imas xorg.conf :)
Ajmo redom:
kada bootujes sistem, i ne podigne se graficko okruzenje, kombinacijom ctrl+alt+F1 se prebacujes na tty1, tj terminal/konzolu/tekstualno-dosoliki mod :D. Odatle mozes da editujes sistemske fajlove, tj xorg.conf, u kome stoje svi parametri vezani za grafiku.

Kod:
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.bekap
Ovo ne moze da ne radi - to je prosti copy/paste. Bukvalno, kopiraj /etc/X11/xorg.conf u isti folder (/etc/X11/) i nazovi ga xorg.cof.stagod. Verovatno nisi dobro naveo putanju. I da, mora sa sudo.

Ako ti je nano komplikovan (a i meni je) instaliraj mcedit, komanda je
Kod:
sudo apt-get install mc
Ako to uradis, umesto:
Kod:
sudo nano /etc/X11/xorg.conf
kucas:
Kod:
sudo mcedit /etc/X11/xorg.conf
Nadam se da je sad jasnije...
I editujes one dve vrednosti da odgovaraju vrednostima navedenim u manualu za tvoj monitor.

Good luck, trebace ti sa ATijem :crash:
 
A sta bi sa starim dobrim emacsom?
Ili npr joe (editor)

Ctrl+F6
editujes fajl kao sto ti je receno
Ctrl+F7
Ctrl+Alt+Backspace
(posle ovoga bi trebalo da vidis sliku)
 
Taj fajl je definitivno prazan. Ja ga otvorim, ali u njemu ne pise nista.
Instalirao sam mc, pa sa mc edit dobijem iste rezultate, prazan fajl.

Probao sam da upisem neku glupost u taj fajl, i posle restarta opet otvorim, to sto sam napisao stoji.
Sta se desava ja ne znam, mislim se da reinstaliram opet pa pre instalacije drajvera da vidim da li je prazan, da ne ispada da sam lud.
Jel moguce da je prazan. Ili ako sam ja po instalaciji drajvera rekao da automatski podesi xorg, mozda je zato.... ?
 
nije prazan nego si verovatno kucao malo x kod x11, i meni se desilo jednom

EDIT: Ustvari kod X11, sada dvaput:D
 
Poslednja izmena:
VELIKO X11 sam kucao, sto posto sigurno. :wall:
A nije islo ni sa malim, i to sam probao.
Zao mi je sto mi aparat nije tu, sad da slikam...
 
Evo, stvari stoje ovako. Reinstalirao sam OS, i pre instaliranja drajvera za graficku pokrenuo ono sto ste i rekli, i to sve tamo lepo pise, sto znaci da ja nisam lud, a ni vi. E sad, nema drugo sta sem da ga automatski zbrise po instalaciji drajvera, kada pita da li zelim da sam edituje xoro.conf ili ne. Sad cu da mu kazem ne, pa cemo da vidimo. Kontam da nema sta drugo.
Ono JESTE bio prazan xorg.conf :)
 
Onda jeste prazan i to je problem zbog kojeg ne moze xwin da se pokrene jer ne da nema
native rez (nisi pomenuo koji monitor koristis na tom racunaru) nego nema uopste ni jednu
definisanu, sigurno ti je envy napravio chandrlamu (iz zavisti :d) dobra vest je sto treba
da je napravio i backup xorg fajla. Evo sta da probas da ne bi reinstalirao ponovo:

prvo otvori /etc/X11/ i proveri da li postoji backup (beryl npr. pravi dva komada jedan
prilikom svoje a drugi prilikom instalacije grafickih drajvera) trebao bi da se zove
xorg.conf.backup ili sl. sa nastavkom iza tacke ako postoji i nije prazan izbrisi prvi i
preimenuj backup u xorg.conf

ako posle ovoga ne proradi, a backup postoji, onda trebas da vratis na klasican driver
znaci ponovo "sudo nano -w /etc/X11/xorg.conf" ili mcedit, pa nadjes "fglrx" i zamenis
ga sa "ati" (mozes da napises i "vesa" ovo mora da proradi mada neznam nasta lici,
verovatno mu dodje rez kao safe mod pod mswin-om, ali mozes barem da pokrenes envy
u grafickom modu i pocistis ga sa sve novim driverom, u tesktualnom je sudo envy -t pa
i odatle treba da ima neka opcija clean driver install). A mozda mozes i krace da pocistis
novi driver sa "sudo apt-get remove xorg-driver-fglrx"

A ako nista od ovoga ne upali xwin, nemoj da ga slikas :) nego reinstaliraj treci put,
krace traje nego proba svih ovih nasih predloga i postavi driver sa nekim drugim package
manager-om, automatix npr.


EDIT: ZAKASNIO SAM :d , poceo sam da unosim ovu poruku pre #10, otvorio folder da
vidim kako se zove backup fajl, navraga usput i ovaj amsn i zaglavi na chat-u, tako da
sam je unosio duze od pola sata :lupko: jos jednom da predlozim probaj www.getautomatix.com
 
Poslednja izmena:
Hvala na trudu. :)

Posle instalacije drajvera, i kada sam mu ja rekao da ne edituje xorg, ubuntu se normalno digao, u "restricted drivers" pise da nema nista, sve u redu, u acesories dobio ati cat control center, ali nisam mogao ni najobicnije "desktop effects" da pokrenem, pise failed to start ili nesto u tom fazonu, anyway, nece.
Beryl skinuo, instalirao, kocku da baci nece, ili ja ne umem da podesim.

Onda pokrenem Envy opet, izbrisem atijeve drajvere, resetujem, normalno ukljucim desktop effects, u restricted stoji da nema nista, iako je ranije govorio da je graficka, ali sada nema.

Sada beryl ima nesto od efekata ali ne i kocku.

Na cemu sam sada? :d
 
Na cemu sam sada? :d
sudeci po avataru - neko ti je sipao drogu u heroin :D :D :D

salu na stranu, ja sam pocetnik, ali ako sam dobro ukapirao - xorg je fajl koji sadrzi
podesavanja vezana za xwin uopste i time sto nisi dao da se edituje si ustvari instalirao
drajver ali ga nisi pokrenuo tj ostao je "genericki" u init-u, jer predpostavljam da i za ati
treba da se pojavi u restricted listi.

Activate the driver in /etc/X11/xorg.conf (Composite must be disabled for direct rendering to work)
Sto znaci da sada treba da uradis obrnuto od ovoga sto napisah u poslednjoj poruci,
otvori xorg.conf ponovo koji u delu za graficku treba da izgleda ovako :

Section "Device"
Identifier "ATI Technologies, Inc. ATI Default Card"
Driver "fglrx"
Option "DesktopSetup" "horizontal"
BusID "PCI:1:0:0"
EndSection

ako imas "ati" umesto "fglrx" onda sam u pravu, i ukoliko se driver postavio ok-
posle ove izmene, nakon restarta treba da se pojavi u listi restricted driver-a
 
Poslednja izmena:
sudeci po avataru - neko ti je sipao drogu u heroin :D :D :D
Ja sam sam :)
salu na stranu, ja sam pocetnik, ali ako sam dobro ukapirao - xorg je fajl koji sadrzi
podesavanja vezana za xwin uopste i time sto nisi dao da se edituje si ustvari instalirao
drajver ali ga nisi pokrenuo tj ostao je "genericki" u init-u, jer predpostavljam da i za ati
treba da se pojavi u restricted listi.


Sto znaci da sada treba da uradis obrnuto od ovoga sto napisah u poslednjoj poruci,
otvori xorg.conf ponovo koji u delu za graficku treba da izgleda ovako :



ako imas "ati" umesto "fglrx" onda sam u pravu, i ukoliko se driver postavio ok-
posle ove izmene, nakon restarta treba da se pojavi u listi restricted driver-a
Bilo je ati, ja ubacio fglrx.
Section "Device"
Identifier "ATI Technologies Inc RV350 AP [Radeon 9600]"
Driver "fglrx"
BusID "PCI:3:0:0"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "L1919S"
Option "DPMS"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "ATI Technologies Inc RV350 AP [Radeon 9600]"
Monitor "L1919S"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Depth 1
Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "720x400" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 4
Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "720x400" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 8
Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "720x400" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 15
Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "720x400" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 16
Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "720x400" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"

Ovo stoji sada. U medjuvremenu nijedan desktop efekt ne mogu da pokrenem, ni beryl.
Konfa iz potpisa.


Kod:
damir@ubuntu:~$ beryl
**************************************************************
* Beryl system compatiblity check                            *
**************************************************************

Detected xserver                                : AIGLX

Checking Display :0.0 ...

Checking for XComposite extension               : passed (v0.3)
Checking for XDamage extension                  : passed
Checking for RandR extension                    : passed
Checking for XSync extension                    : passed

Checking Screen 0 ...

Checking for GLX_SGIX_fbconfig                  : passed
Checking for GLX_EXT_texture_from_pixmap        : passed
Xlib:  extension "XFree86-DRI" missing on display ":0.0".
Checking for non power of two texture support   : failed

Support for non power of two textures missing
Xlib:  extension "XFree86-DRI" missing on display ":0.0".
beryl: glXBindTexImageEXT is missing
beryl: Failed to manage screen: 0
beryl: No manageable screens found on display :0.0
damir@ubuntu:~$

Jos nesto, instalirao sam vlc player, i kodeke, ukljucio postprocessing na max, ali sklika nekako na kockice... Dovoljno da ne moze da se gleda kako treba.

Evo jedan shot, sada mogu da pokrenem kontrol center ali nista vise. :wall:
 

Prilozi

  • Screenshot.png
    Screenshot.png
    367.2 KB · Pregleda: 86
Poslednja izmena:
1. Za R9600 ti ne trebaju ATI vlasnicki drajveri
2. Sa ATI drajverima ti ne radi ni Compiz ni Beryl ukoliko ne instaliras XGL server a i tada je to pain in the ass :d
3. R9600 je podrzan u drajverima koji se vec nalaze u kernelu
4. Procitaj na www.ubuntuforums.org beryl+AIGLX howto

Podrav.
 
Poslednja izmena:
Hehe... ja opet reinstalirao ubuntu, jer vise ne znam ni sta sam probao ni sta nisam...
Reinstaliram, odem u restricted drivers, drajveri iskljuceni, ostavim iskljuceno, instaliram beryl, radi kao blesavo, ja nisam mogao da verujm. Bas za Showoff :)

Kod:
damir@ubuntu:~$ beryl
**************************************************************
* Beryl system compatiblity check                            *
**************************************************************

Detected xserver                                : AIGLX

Checking Display :0.0 ...

Checking for XComposite extension               : passed (v0.3)
Checking for XDamage extension                  : passed
Checking for RandR extension                    : passed
Checking for XSync extension                    : passed

Checking Screen 0 ...

Checking for GLX_SGIX_fbconfig                  : passed
Checking for GLX_EXT_texture_from_pixmap        : passed
Checking for non power of two texture support   : passed
Checking maximum texture size                   : passed (2048x2048)

Reloading options
damir@ubuntu:~$
:D :)

Znaci nikakav Envy, nikakva konzola, sve proradilo.
Ali sam zato naucio neke stvari koliko sam se mucio, ali radi.
Hvala svima na trudu. :)

Bice tu jos pitanja, idem da qntam.

Poz!
 
Poslednja izmena:
Hehe, svi smo to prosli...:d Ja sam od muke sa ATijem zamenio svog 9550GE oc shampiona za 6200LE - i nisam se pokajao.
EnvyWay, wlcm 2 the club ;)
 
Naravno, svi smo mi znali da sve ovo nece ici tako glatko...
Problem je sto mi sada ne rade filmovi.
Instalirani kodeci, plejer, sve, slike nema.
Kada ukljucim u restricted drajvere, slike ima, ali beryl ne radi :D
Cak i kada ih ukljucim, slika je nekako "pikselasta" :d
Znaci, treba da ukljucim drajvere i podesim beryl, jel tako?
Ima neko pametnih predloga?
 
zavisi koji player koristis ali u settings moras da stavis X11 /xv ...ako os ti radi sa berylom
po meni je najbolji MPlayer mada i VLC je ok -za VLC Video-Output modules ide X11 i Audio-Output modules ide na linux ....dole stavi na advanced
Restricted Drivers za ati koliko mi se cini ide za kartice X 200 pa na gore tako da za ovde starije ne treba
 
izvini na mojoj pogresnoj predpostavci, ovo nisam imao pojma :lupko:
- :Klanjanje 4:31

Jel ovo vazi uopste za ATI kartice ili samo za poneke modele ?

Od R100 pa do R430 ti ne trebaju vlasnicki drajveri jer su kartice podrzane kroz radeon kernel modul :D (ovo ukljucuje i razne RV varijante).

Za X1xxx seriju su ti neophodni ATI vlasnicki drajveri ali onda nema Boga da nateras beryl da radi (osim sa XGL serverom, a to je zesci smor). Od ATI(AMD) podrske sam dobio info da zvanicno nije podrzana extenzija (ne mogu sada da se setim kako se zove) neophodna za compositing i da nije podrzan YUV2 overlay koji mi je neophodan za TVTime aplikaciju pa sam demonstrativno prodao X1650pro i pazario 7600GS i sad sve radi kako treba.

@tiristor podesi u xorg.conf da ti je tip overlay-a xv, nesto u fazonu Option "OverlayType" "xv"
Priupitaj Google frenda i naci ces.

Pozdrav.
 
Nazad
Vrh Dno