Šta je novo?

ATARI emulatori, igre i ostali linkovi

kovacm

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
8,607
Poena
570
Emulatori za igre i demoe
Ovi emulatori pokusavaju da oponasaju Atari ST (i STe) hardware u potpunosti pa stoga rade gotovo sve igre i demoi na njima.

za Windows: STeam

za MacOS X i Linux: Hatari

jos ce vam trebati i TOS (atarijev operativni sistem): http://steem.atari.st/download.htm
(za igre je najbolje koristiti TOS 1.2, za emulaciju Atari STe masine TOS 1.62, a za programe 2.06. TOS 3.xx koriste Atari TT masine a TOS 4.xx Atari Falcon030)


Igre
Igre za Atari su uglavnom u .ST, .DIM ili .MSA formatu (flopy disk image - svi emulatori ih citaju).

Ono sto je specificno je da su pirati pravili kompilacije pa su obicno komprimovali vise igara na jednu disketu pa stoga postoje kompilacije tipa: Automation, Pompey Pirates, ICS, D-Bug ...

Najbolja pocetna stranica je steem.atari.st/links.htm (stranica sa linkovima!)

mozda je najbolje da koristite Berlinski FTP i listu igara na Mike's web archive (sa leve strane videcete spisak piratskih grupa: Automation, Pompey Pirates, The Midway Boys... )


Demo scena
Istoriju demoa, bolje reci sam pocetak, mozete pogledati na: http://www7.in.tum.de/~brandtf/ataridemos.html (interesantno i za AmigiSTe :p)

Demoe mozete skinuti sa www.pouet.net

Kompletnu muziku mozete naci na sndh.atari.org

Na www.dhs.nu mozete naci aktuelne vesti sa demo scene kao i linkove.


Istorija
pored wikipedije mozete procitati i text o atariju koja je moja malenkost napisala pre nekog vremena na emulationgalaxy.co.yu



Ono sto bih ja voleo, i na cemu radim, je da napravim sajt Atari vs Amiga.
Moj post na tu temu je i http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=125594 - ultra/cream je napravio jedan od najimpresivnijih demoa za Amigu 500 a inache je Atari ST coder.

Ideja mi je da na jednom mestu sakupim sve trikove koje su programeri smislili na obe masine u proteklih 25 godina kao i da uporedimo najbolje demoe na obe platforme.

Ali otom-potom... ;)

Nesto na tu temo mozete naci na wet.atari.org/obsession --- napraio sam malu komparaciju izmedju Atarijeve i Amigine verzije flipera Obsession !!!

ako imate neki problem slobodno pitajte! :)
 
E to covek! Sto sam ja morao da te poguram da uradis ovo? Tako treba raditi imas 10 od mene za trud.Skidam fajlove cim dograbim vremena.
 
Nije valjda ceo os bio u romu i da netreba disketa ili hdd?
Jeli tako i kod falcona?
 
Da, svi Atariji su imali TOS (ceo OS) u ROM chipovima (uglavnom su bili u podnozijima pa su mogli da se menjaju/reprogramiraju). Sve to u sustini i nije minus, vec sta vise samo plus.

Za Atari postoji 3 operativna sistema kompatibilna sa TOSom (ove OS nije napisao Atari)!!! Svi oni se mogu ucitati sa diskete ili harddiska (govorim o kompletnim operativnim sistemima, ne desktopu/shellu - shellova ima na desetine :D)

MiNT, MagiC, Geneva - dakle svi su TOS kompatibilni, multitasking... prvi je baziran na NetBSD tako da ima interesantnu osobinu da moze u isto vreme da tera unix i atari programe. Drugi postoji i u verziji za PC i Mac (MagicPC i MagicMac) tako da moze da se koristi kao Atari emulator...

ono sto sam naveo u prethodnom postu je 100% hardware-ska emulacija namenjena pre svega pokretanju igara i demoa. sa druge strane postoje emulatori za pokretanje programa.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno