Šta je novo?

GPS i notebook...

inodius

Slavan
Učlanjen(a)
15.03.2006
Poruke
158
Poena
319
Procitao sam nekoliko tema u ovom forumu ali nisam nasao odgovor na moje pitanje. Ne znam mnogo o ovome i potpuno sam zbunjen...

Video sam na primer da Garmin ima GPS 10 BT koji je oko 15.000 din i uz njega se dobija softver nRoute, ali se ne dobijaju mape Srbije i Crne Gore pa ako sam dobro shvatio za to je dodatno potrebno doplatiti jos oko 13.000 din. Ispravite me ako gresim...

Primetio sam onda da postoji MSI bluetooth GPS koji je oko 8.000 din i koliko vidim na MSI sajtu i uz njega se dobija neka aplikacija za Notebook/PDA navigaciju, ali pojma nemam ni koja ni sa kakvim mapama, nista o tome ne pise...

Takodje mi nije jasno da li ja mogu i kako da nabavim mape Srbije i za taj softwer koji dolazi uz MSI, da li se mozda mogu koristiti (kupiti) ove mape od Garmina da li je to kompatibilno, odnosno u kom formatu su sve te mape... Da li postoje mozda i jos neke firme koje prodaju nase mape (mozda jeftinije)...

Nadam se da ce neko moci malo da razjasni sve ovo...

Hvala.
 
Mape za Garmin uređaje rade samo na Garmin uređajima. Ujedno su i najbolje mape za naš region i svaka mapa je vezana za serijski broj uređaja tako da se ne može piratisati.

Ako ti GPS uređaj treba da ga stvarno koristiš i da ti služi, nemoj žaliti para za Garmin, a ako bi želeo samo da vidiš kako to funkcioniše i da se malo zezaš sa svim tim, a već imaš PDA ili nešto slično, onda uzmi neku bluetooth varijantu primopredajnika, nađi način da instaliraš recimo neku TomTom mapu i vozi.
 
Nemam PDA, imam notebook. I to mi ne treba za nesto ozbiljno, vec vise onako delom iz zabave, a delom sto mi ponekad stvarno treba tako nesto, jer sam sklon pogresnim skretanjima :)... U svakom slucaju bih radije uzeo neki bluetooth GPS koji moze da se koristi i na notebooku i na mobilnom, pa me zanima sta bi mi u tom slucaju preporucio.

I dalje mi nije jasno, ako bih na primer uzeo ovaj MSI GPS, koji softwer ide uz njega ili mozda i ne ide uopste... Ako ne ide koji softwer mi treba, koji je kompatibilan, gde da nadjem/kupim mape prvenstveno Srbije/Crne Gore za taj softwer. Koji softver za Symbian S60, i opet gde da nadjem mape Srbije/Crne Gore i za njega.

Bas mi jos dosta toga nije jasno. :)
 
potrazi malo po forumu... sve sto je vezano za tom tom. snacices se....
 
Ok, ali to i dalje ne pomaze bas, jedino sto sam shvatio je da TomTom ne postoji za desktop racunare, vec samo za PDA i mobilni, a sta cu da koristim za notebook i kako za taj neki softver koji bih koristio da nabavim mape. I dalje ne znam koji softwer dolazi uz pomenuti MSI GPS...
 
A kako misliš da voziš i da gledaš u notebook u isto vreme? :) Pretpostavljam da će ti biti na suvozačkom sedištu ili slično?
 
To sto dolazi uz bilo koji uredjaj nije software sa mapama, ali moze da se iskorisiti da pokrenes uredjaj prvi put da vidis da li radi, pokazuju poziciju u prosotoru, geografsku sirinu i visinu.
Za nesto ozbiljnije ti treba software, za pda i mobilni je lakse jer je tu TomTom i mi smo pokriveni relativno dobro ako se uzme u obzir da smo periferija svega. Veci problem je notebook jer nesto nisam video puno software-a a razbijenog. Garmin je dobar ali samo na njegovim uredjajima, doduse postoji software koji omogucava da se garmin uredjaji koriste i na drugim kartama ali razbijene garmin karte nisam video. Imas Microsoft Autoroute software i Street Trip ali nas nema nigde, ustvari ima u AutoRoute 2001 koji je tesko naci jer je prilicno star a i nivo mu nije ni priblizno Garmin kartama, u nemanju druge i to je nesto. Imas i Plan plus koji ima podrsku za gps i on radi ok ali samo ima karte gradova nema puteve po Srbiji. Posto imam sve ovo mogu ti reci moje misljenje posto sam prosao sve sto ces ti, ako hoces komotnu varijantu to je gps za kola zalepis ga za staklo i nebrines samo uzivas i gledas, imas i garmin i tomtom pa koliko para takav i uredjaj. Ako hoces da se igras onda je to pda sa bluetooth gps-om ali ondak imas sex kakav volis, software ti je tomtom, ali cimas dva uredjaja, koja moras da konektujes kad ih upalis, pa pokreces software, pa ti baterije i na jednom i drugom uredjaju brzo odu pa ih punis, nosis punjace, kablove i vec posle nekog vremena postaje zamorno. Treba mu sigurno 1-2 minuta da sve profunkcionise. Neisplati se za ozbiljno.
 
E stvarno ... ne znam koliko sam vise puta pisao na ovu temu po raznoraznim forumuma (i u ovom takodje) , Ljudi covek je lepo rekao da mu treba navigacija za laptop a vi tu pisete o tomtomu, pda ,telefonima i sl.

Indious najpre zaboravi Garmin - iz prostog razloga sto je i pored evidentnog kvaliteta njihovih uredjaja i software-a PRESKUP !!! za nase podneblje jer derikoze iz Infoteama (zastupnici za srbiju) su ocito zaboravili gde zive tako da su im uredjaji daleko skuplji ?! od istih bilo gde na zapadu sto je stvarno - neverovatno ali istinito . Druga stvar nema nikakve potrebe za tako velikim ulaganjima jer idealna kombinacija (pisem u vezi laptopa) je neki bluetooth risiver (ima ih dosta trenutno u ponudi) sa sirfstar III chipsetom , recimo leadtekov model (potrazi malo po netu neko ih prodaje u srbiji) koji se krece ok 8000 dinara i od software kupi PLANPLUS 2006 - bio je 450 dinara !!!!! koji sam isprobao u praksi i radi savrseno http://www.planplus.co.yu/index.aspx. Pokriva celu srbiju i ima kompletnih 14 gradova sa ulicama, sto je priznaces vise nego dobro za ulozeni novac naspram nesto bolje pokrivene garminove mape Srbije koja je uhh daleko skuplja a nije mnogo bolja.


To ti je moj preporuka sve lepo radi a ne kosta puno ;)


Pozz
 
Prvo neznam sta si to 'Miki' rekao a da nisam ja vec rekao ranije u predhodnom postu?
Drugo kolega nije rekao sta mu je cilj kupovina GPS sa notebook-om. Da se predpostaviti samo da je nesto vezano za putovanje kolima jer neverujem da bi ga nosio u rancu. Ako je za navigaciju u kolima dok sam putuje i da gleda kartu grada na notebook-u, nadam se da to nije nesto sto mozes da preporucis za ozbiljno jer ce se covek slupati na prvoj krivini. Sta mislis zbog cega su izmislili male ekrane blizu stakla i volana, sto im dosadno ili sto je bolje i sigurnije za vozaca.
Trece ako si toliko nervozan pa nemoj odgovarati na post ...

poz
 
Četvrto, proveri maloprodajne cene Garmina u Evropi sa ovima koje su kod nas trenutno pa onda napadaj. :)
 
Novac nisam ni pominjao, koliko para toliko muzike. Koristiti notebook za navigaciju nema nikakvog opravdanja sem za igranje. Samo pokusavam da kolegi prenesem svoje iskustvo jer sam prosao to isto pre par godina. Garmin jeste najskuplji (bezobrazo ili ne nije ni vazno) ali su karte odlicne, ubacen im je svaki puteljak u srbijici brale, pa kome to treba to je to, drugo nema, platis i vozis. Najfunkcionalniji je pda, koji sad i koristim. Leadtec GPS na Qtec 9100 sa TomTom kartom cela jugoistocna evropa, zakasic ga na staklo blizu volana i mozes da ga gledas koliko hoces, uz to je i rutabilna karta. Kako se kaze samo pametan sa uci na tudjim greskama.

pozz
 
E sad jos ispadoh nervozan , Xane nisam nervozan nego ne razumem kad ljudi pisu i daju preporuke drugima a sami nisu to isto testirali. Dakle posto vidim da nisi dobro procitao postove pa kazes da kolega nije naglasio uz sta bi koristio gps citiracu ga.

@Indous
Ok, ali to i dalje ne pomaze bas, jedino sto sam shvatio je da TomTom ne postoji za desktop racunare, vec samo za PDA i mobilni, a sta cu da koristim za notebook.


Ja sam razumeo da covek hoce da koristi uz notebok.

Dalje ono sto si ti napisao je bilo vrlo sturo i pricao si o software-u za mobilni,pda (tomtom) a covek je naglasio za notebook.Istina naveo si autorut 2001 i (samo ta verzija sve kasnije Srbija je ocajno uradjena) to je veoma rutabilna mapa srbije a ja cu dodati i Rute 66 (ALI SAMO VERZIJA 2003), to su odlicni programi za navigaciju sa svetske scene.

Ono sto si ti rekao (a sto nije tacno) je da je plan plus ima samo gradove a nema puteva po srbiji, zato sam ja reagovao i ispravio te, doduse pretpostavljam da si mislio na raniju verziju a ja sam pricao o poslednjoj verziji Planplus-a 2006 ali onda to treba i da uvidis a ne da me prozivas - sta sam ja rekao sto ti nisi. Pomenuo si velicine ekrana pa samo da konstatujem jos jednom da je covek pitao u vezi sotw. ZA LAPTOP tako da ja nisam ulazio u razloge njegovog izbora gde ce i kako covek koristiti navigaciju .

Za kraj nisam uopste nervozan i premator sam za ova decija pretakanja ko je sta rekao ,cenim ljude koji hoce da pomognu (sto i jeste svrha ovog foruma) ali ne treba pricati napamet pre nego sto i sam proveris u praksi ;)

@Vektorman

Iskreno ne razumem ko je ovde tebe napao :trust: (osim ako nisi vlasnik infoteam-a a ako jesi onda bolje da ti ne kazem sta mislim o toj firmi - jer ja ne bih imao obraza tako bezocno pljackati ljude !) a cene zaista nisam odavno proveravao jer kad sam hmm pooodavno jurio za sebe jedan lep gps prijemnik ovi iz infoteama su bili kao sto rekoh visestruko skuplji od istih garminovih modela bilo gde preko grane , tako da naravno vise nikad necu pogledati njihove cene jer znam da su derikoze (mozda su sad malo manje, ali svejedno ih vise necu pogledati a ni preporuciti)


Miki
 
Izvinjavam se sto nisam ucestvovao neko vreme, bio sam na putu (i dalje bez GPS-a) :)

Sada mi je sve dosta jasnije, i ostaje mi samo da jos odlucim sta cu...

Hvala svima na pomoci.
 
Znaci u principu ne postoji da kazem program na laptopu koji je bas pouzdan i da ima mapu srbije sa putevima ?
 
I ja imam istu dilemu, ali ovaj planplus zaista izgleda ok, lagano koriscnjenje, puno info...
Ne znam samo kako izgleda gps tracking, 2d, 3d, sta? Ako neko ima jedan screenshoot bi bio od pomoci...
 
Jeli neko probao mozda Microsoft Autoroute? Video sam da novije verzije imaju podrsku za GPS, ali ne znam da li je imala i verzija 2001 u kojoj ima i Srbija. Doduse ovo nije software za navigaciju, ali bar moze pokazati gde se nalazis na mapi...
 
Niko ovde izgleda ne zna da odgovori...Ja sam isto zainteresovan da na laptopu koristim gps...ali ....nema odgovora,niko jos nije probao tu kombinaciju....
 
i meni bi bilo ok na lap topu... ja vozim, a suvozac navodi... to mi je lakse nego da ja gledam (i sigurnije), a imam i mobilni koji bi preko bluetooth-a podrzao gps... samo kupim modul, pa kombinovanje... mobilni pesaka, a u kolima notebook...
samo koja mapa izmedju gradova ? srbija, bosna, madjarska i hrvatska, a da cena ne razbija ??? (jedino tu idem...)
 
hm ... sada sam pogledao sajt plan plus-a i narucicu ga, za te pare vredi, samo da ubace jos gradova poput zrenjanina, subotice, rume, lonznice, valjeva... svidelo mi se to sto su prilagodili za vistu, sto daje tacnu lokaciju adrese na mapi, sto postoje update-i i sto su ucrtani glavni putevi. ako neko cuje za neki bluetooth gsm uredjaj neka javi !
 
Dakle, ovih dana sam malo isprobavao laptop i Bluetooth GPS Leadtek... Treba nabaviti i programčić GPSgate koji služi kao portal, virtuelizuje GPS uređaj i preuzme komunikaciju s njim a aplikacijama ispostavi virtuelne COM portove (pažnja: ti virtuelni portovi mogu da zbrljaju setup eventualnih bluetooth telefona pa ih treba ponovo uparivati). Pritom može u letu da prevodi Garmin protokol na standardni NMEA i obrnuto, loguje putanje nezavisno od programa... itd. Može i da simulira kretanje GPSa po zadatoj putanji bez priključenog uređaja - fino za isprobavanje raznih programa i mapa u sobi. Kreira više portova pa može istovremeno više programa da koristi isti GPS. To je ukratko. E sad programi i mape:

Route 66 2003 - poslednja verzija koja je imala kakvu-takvu pokrivenost Srbije. Sličan je MS AutoRoute Express Europe 2001 (opet, poslednja verzija sa Srbijom) samo mislim da ima malo detaljniju mapu, ali svejedno zastarelu i vrlo rudimentarnu. Navigacija se svodi na tekst sa spiskom skretanja. GPS uređaj može da nađe na serijskom portu COM1 do COM6 pa je GPSgate potreban da 'spusti' virtuelni port u taj opseg (BT GPS obično se vidi kao COM9, COM12...). Ume da očita poziciju sa GPSa i napravi rutu ka zadatom cilju, koliko mu kvalitet mape dopušta.

Garmin MapSource/nRoute - prvi služi za rad sa mapama a drugi za navigaciju. Programi su verovatno najbolje što ima za PC (mada ružno izgledaju u odnosu na PocketPC programe i specijalizovane uređaje, za početak nemaju tiltovan kvazi 3D prikaz nego prostu 2D mapu). Inače rade samo sa Garmin mapama i uređajima ali pomenuti GPSgate ume da im odgovori na tom jeziku pa su 'ladno prihvatili moj Leadtek. Garmin mapa je takođe verovatno najbolja trenutno za Srbiju: SCG Route 1.3 koju pravi InfoTeam, ali je nisam probao, skupo mi 13kdin a laptop je slabo praktičan za putovanja (pitanje je da li pravi problem pri aktivaciji jer se emulator predstavlja nekim izmišljenim Garmin ID brojem uređaja). Probao sam samo neke druge Garmin mape i kombinacija je radila, osim što Adria Route (CRO, BiH, Slovenia...) puca kad je GPS van opsega koji mapa pokriva, tj. u Srbiji.

PlanPlus - taj hoću da kupim ne košta puno, samo što na adresi firme ne prodaju (nemaju maloprodaju) bezveze mi da naručujem poštom, nego kad nađem u nekoj prodavnici. On bi trebalo da radi, ne znam kvalitet softvera a mapa Beograda je odlična i još za 15 mesta u zemlji, kao i osnovna putna mreža, ostalo nema...

Google Earth/Plus - tek su počeli da ubacuju putnu mrežu Srbije, zasada samo autoput, ibarsku i još par magistralnih pravaca. Međutim, potrebno je biti Internet povezan što radi preko EDGEa ali skupo košta. Verzija Plus radi sa GPS uređajima ali nema potrebe da se kupuje jer GPSgate običnom besplatnom GoogleEarthu 'podmeće' pozicioni .kml fajl pa se može na mapi lepo pratiti sopstveno kretanje... uz to ograničenje da treba Internet veza.

iGo softver - koliko znam ne postoji za PC a ni za Symbian, samo za PDA i MioMap uređaje, koristi mapu od Plan Plus.

TomTom - postoji za Symbian, PDA i TomTom uređaje, koliko znam nema za PC. Mapa Srbije je više puta pominjana beta v6.08, dosta detaljna ali zastarela i sa puno grešaka. Očekuje se najesen izlazak zvanične mape Srbije.

... ako neko zna još neki softver... mada postoje samo 2 detaljnije mape: Garmin i PlanPlus, bar što se tiče Beograda.
 
Imam original dilemu i moram reci da sam takodje razocaran sa softwerom za pc. Najobicnija car navigacija za par k din (ovde) ima 700x korisniji prikaz... Nije mi jasno u cemu je problem sa pc softwerom za ovu namenu...
Moji utisci su original isti s tim sto sam probao i iGuidance, koji nema nase mape, sa ciljem da vidim ima li ista dobro, specijalno jer ima UMPC veriziju... Ali apsolutno ista prica, presporo i ne kvalitetno...

Stvarno mi nije jasno sta se desava... Ja sam inace raspolozen ako ima ljudi koji bi se aktvirali na pravljenu mapa, da napravim software za iste. Za PC/Symbian/J2ME, ma smislite sta god - radim :D Jer smatram situaciju, u najboljem slucaju, porazavajucu :)
 
Nije mi jasno u cemu je problem sa pc softwerom za ovu namenu...
Treba saputnik jer je rukovanje laptopom u vožnji nepraktično, ne može ni zgodno da se postavi u vidno polje, laptop istroši bateriju za par sati a slabo ima auto-pretvarača napona... ali stvarno šteta. Trebalo bi da tu bude najmoćniji softver s 3D prikazom, teksturama, više gigabajtnom mapom, kolekcijom glasova, ovo-ono... k'o pucačke igre... :D Bar hardver nema skučena ograničenja kao mobilni.
 
Da li PlanPlus ima rutabilnu mapu sa glasovnim navodjenjem kao tomtom recimo?
 
da li neko moze da mi preporuci gde i za koliko mogu da kupim neki bluetooth gps risiver kod nas ??
gledam na ebay-u i krecu vec od 25$ novi ?! ... to mi je bas dzaba !
 
da li neko moze da mi preporuci gde i za koliko mogu da kupim neki bluetooth gps risiver kod nas ??
gledam na ebay-u i krecu vec od 25$ novi ?! ... to mi je bas dzaba !
Cene na eBay-u, amazonu i ostalim on-line prodavnicama sa našim cenama nemaju nikakve veze.Veoma retko se desi da su cene u tom rangu, ali veoma veoma retko.Kod nas je sve dosta skuplje.
 
da li neko moze da mi preporuci gde i za koliko mogu da kupim neki bluetooth gps risiver kod nas ??
Video sam u Mercatoru neki Blue...nešto za reda 6-7kdin, piše da ima SirfStar III chip. Ovi poznatiji (Leadtek, MSI) koji stižu sa 12V auto-adapterom + 220V miniUSB, Nokia baterijom, priključkom za eksternu antenu... su reda 100-120eu.
 
znaci da trazim kombinaciju kupovine preko ebay-a... srbija je preskupa !
u svakom slucaju hvala na odgovoru...
 
Sličan je MS AutoRoute Express Europe 2001 (opet, poslednja verzija sa Srbijom)
Sinoć sam malo probao i aktuelni MS AutoRoute Express Europe 2007. Jeste dorađen u odnosu na staru verziju, iščitava poziciju sa GPSa, ima čak i neko glasovno navođenje (tačnije nezavisan program koji čita tekst rute), Evropa je verovatno dobro pokrivena (ali na par štih proba nije našao adrese koje Garmin City Navigator nalazi), zauzima 1GB na disku...

Međutim, mi smo potpuna crna rupa, tačnije siva. SCG, BiH, Makedonija... nema ništa, samo tačke sa oznakama naseljenih mesta (čak i onih manjih), ali ni puteljak. Zadao sam da me od GPS pozicije odvede do Praga. Nacrtao je pravu (avionsku) liniju do najbliže rumunske granice a onda regularno po putevima nadalje...

Za utehu, u ovoj verziji su delimično ubačeni Hrvatska, Slovenija i Mađarska, imaju glavne puteve i koliko sam video glavne ulice većih gradova. Verovatno ćemo i mi doći na red za godinu-dve, ali svejedno je program slabiji od konkurencije.
 
Nazad
Vrh Dno