Šta je novo?

Ocena/provera izvora flac zapisa

Pa na to sam i mislio... Rutina: prvo nađi, pa pročitaj komentare (pre toga ih prevedi :D lol), audiochecker, pogledaj spektar, a tek onda sređivanje... Smor, tim tempom srediću sve za jedno pet godina.
Fora je što kad nešto ne razumeš, nemaš poverenja u to :), tako da pošto ne znam šta audiochecker radi nekako mi to bezveze da samo propustim i onda donosim odluku na osnovu njegovog skromnog mišljenja :). Nekako više volim da sam pogledam spektar, jer kad u auditionu otvorim mp3 vidim da su razlike između lossy i cdda baš upečatljive i to vrlo često ne samo u cutoff frekvenciji već u kompletnom spektru.
 
Poslednja izmena:
Ma dzabe se opterecujes, npr. ovde to sto te muci u spectru potice od toga da je Metal Heart album sniman digitalno, a ko zna kakvu opremu su imali polovinom 80-ih. Moj savet ti je da lepo sve sto skines bacis na audiochecker i da se ne zamlacujes gledanjem spectra posto on moze da zavisi od gomile faktora, a osnovni je taj kako je izvorno snimljen album. Dakle, slusaj muziku, batali tehniku.:D
 
Pazi o čemu se zapravo radi, nije bitan ovaj jedan album (ima ih i remasterovanih, njima je spektar lep :) samo što su napucani - glasniji :D), hteo sam da utvrdim za dotični album ne da bih ga sredio već da znam generalno za ubuduće, mislio sam da je tih 18 kHz (što je baš karakteristično za mp3 320) siguran dokaz da je transcode, samo sam želeo da mi neko potvrdi pa da onda batalim ru, jer sam se iznervirao, čemu ga onda modovi verifikuju i kače ono "provereno" ako se posle ispostavi da je očigledan lossy transcode. Dakle to me je zanimalo, pošto sam početnik u ovome, da li cdda može da ima takav spektar i na moju radost potvrdili ste i ti i Aca da može u slučaju loše produkcije. A to ovde baš ima logike jer je to prvi album koji su snimili digitalno a davno je bila 1985-ta. Tako da izgleda mogu da se opustim, nisu Rusi ništa krivi :D.
 
Rusi uglavnom kace vecinu stvari sa what.cd, tako da ne brines sto se tice kvaliteta.;) Inace, na vecem bitrate-u mp3 nema blokadu na 18khz kod audio zapisa u kome dominiraju visoki tonovi, tako da nemoj da se zavaravas da sve sto dolazi do 18khz je mp3. Jedina stvar je da gledas deformacije u spectru, jer mp3 se koduje sa relativno malim brojem bita.
 
Pazi o čemu se zapravo radi, nije bitan ovaj jedan album (ima ih i remasterovanih, njima je spektar lep :) samo što su napucani - glasniji :D), hteo sam da utvrdim za dotični album ne da bih ga sredio već da znam generalno za ubuduće, mislio sam da je tih 18 kHz (što je baš karakteristično za mp3 320) siguran dokaz da je transcode, samo sam želeo da mi neko potvrdi pa da onda batalim ru, jer sam se iznervirao, čemu ga onda modovi verifikuju i kače ono "provereno" ako se posle ispostavi da je očigledan lossy transcode. Dakle to me je zanimalo, pošto sam početnik u ovome, da li cdda može da ima takav spektar i na moju radost potvrdili ste i ti i Aca da može u slučaju loše produkcije. A to ovde baš ima logike jer je to prvi album koji su snimili digitalno a davno je bila 1985-ta. Tako da izgleda mogu da se opustim, nisu Rusi ništa krivi :D.

Sta bi rekao za ovu pesmu, transcode ili ne?



Ovaj album sam skinuo sigurno 10-ak puta sa razlicitih mesta, sa ili bez log/cue fajlova ali ova slika je uvek ista.
 
Meni ovo izgleda kao klasičan mp3 mada moje mišljenje je nebitno pošto sam i dalje početnik u ovome, suviše malo sam se bakćao sa audio alatkama i spektrima :) i premalo lossless ripova mi je prošlo kroz ruke. Sporo mi nešto ide skidanje i sređivanje jer sve teram u sitna crevca (tagove, omote, tekstove + istraga koje je tačno izdanje u putanju... :D). Tako uglavnom izgledaju mp3-jke kad ih uvučem u audition, ili su totalno odsečene pa nema ničeg iznad 15, 16 ili 18...
E sad što je svuda isto ne bih znao, možda je retka stvar u pitanju pa i ne postoji pravi lossless rip nego svi ti potiču od tog koji je neki "pametnjaković" stvorio transkodom od lossy formata :D.
Šta kaže audio checker?

edit:
Sad tek pogledah o čemu se radi, sasvim je moguće i da je takav snimak, dakle isti slučaj kao i Accept - Metal Heart.
 
Poslednja izmena:
Ovo je prvi album grupe Pantera Metal magic iz 1983. ovo je spektralna slika iz pesme, album sam skinuo sa sajta na kome pise da je proveren izvor (staff approved), to znaci da sajt garantuje da je ripovano sa originala. Moguce je da je krs produkcija.
Jedino drugo resenje je vinyl rip 24/96 ali to je u slucaju ovog albuma cista naucna fantastika.
 
Setih se ove moje matore teme a i da nije ostavljen konkretan odgovor. Jednostavna provera svakog albuma. Rip mora da ima log fajl iz programa Exact audio copy, ako poseduje log postoji način da se sa 100 % potvrdi autentičnost ripa. Novije verzije log fajla iz EAC-a sadrže log checksum.

Provera log fajla da li je original tj. da nije editovan:

Otvorite Notepad i iskopirate sledeći tekst:

@echo off
"C:\Program Files (x86)\Exact Audio Copy\CheckLog.exe" %1
pause

Bitno je da je drugi red tačno link to EAC podprograma Checklog.exe (podrazumeva se da imate instaliran Exact Audio Copy) u zavisnosti od vašeg sistema će putanja da se razlikuje, ovo je putanja do fajla u Win7x64
Snimite fajl kao bilokako.txt
Preimenujete .txt u .bat
Stavite ga negde zgodno gde može da se pristupa, može na desktop.

Log fajl koji hoćete da proverite prevučete i ubacite u bat fajl, a on će odraditi dalje.

Napomena: log fajl mora da sadrži log checksum inače ovo nema smisla.
 
Nazad
Vrh Dno