Šta je novo?

Ocena/provera izvora flac zapisa

a c a

Uticajan
Učlanjen(a)
04.11.2003
Poruke
6,209
Poena
1,625
Moja oprema  
Laptop
HP 8570p
Mobilni telefon
Realme 8
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Posto nije nikakav problem konvertovati fajl iz bilo kog formata u flac, a sustina flac-a je da je lossless zapis, kako proveriti da li je stvarno dobijeni flac napravljen od original CD-a? Sa Neta se polako uvecava baza pesama koja moze da se skine u flac formatu, i verovatno osim onih koji se naplacuju, za ostale se ne moze tvrditi sa 100 % sigurnoscu da su pravi flac. Razlozi za postavljanje fake flac pesama mogu biti razliciti, da ne ulazimo u tu problematiku sad. Vecina nas IPAK nema Hi-Fi uredjaje pomocu kojih "na uvo" moze da utvrdi da li je pravi flac ili fake, ili jednostavno nema istrenirano uvo, zato i pitam da li postoji neki software koji to analizira bez direktnog uporedjivanja sa originalnim izvorom, jer da originlani izvor postoji, ne bih ni postavio pitanje ;) Za mp3 je za ocenu codeca i zapisa postojao program Encspot, koji ne cita flac fajlove, ali ni on nije mogao da uradi ovo sto ja pitam, nego da da samo preliminarne ocene od kojih pocinjem pri analizi fajla, drugi deo je "slusanje".
Vasa iskustva:

Malo sam googlao pa sam naleteo na ovaj program:
http://www.true-audio.com/Analyzer.project
s tim sto se mora narezati audio CD od izvora koji hoce da se testira. Narezao sam jedan audio CD od iste pesme ripovane sa originalnog CD-a u sledecim formatima:
1.wav (rip sa dbpoweramp (secure mode))
2.flac (convert iz gornjeg wav-a)
3.mp3 cbr 320kbps (convert iz gornjeg wav-a)
4.mp3 vbr high (convert iz gornjeg wav-a)
5.mp3 abr medium (convert iz gornjeg wav-a)
mp3 codec lame 3.97
rezultati su sledeci:
tau analyzer je prepoznao
wav i flac kao cdda, a ostale kao mpeg. Sto bi trebalo da bude u redu, iako sam citao na Netu da koriscenjem secure mode za extrakciju u EAC i konvertovanjem nekim odredjenim codecom se pojedini mp3 prepoznaju kao cdda.
 
Poslednja izmena od urednika:
Teško da ćeš prepoznati ako je mp3 rezan na cdda pa onda ripovan u FLAC.

Možda ipak da nađeš "forume" na kojima ljudi ono što kažu i odrade. Na nekim je "ulaznica" log EAC-a.


Malo sam googlao pa sam naleteo na ovaj program:
http://www.true-audio.com/Analyzer.project
s tim sto se mora narezati audio CD od izvora koji hoce da se testira. Narezao sam jedan audio CD od iste pesme ripovane sa originalnog CD-a u sledecim formatima:
1.wav (rip sa dbpoweramp (secure mode))
2.flac (convert iz gornjeg wav-a)
3.mp3 cbr 320kbps (convert iz gornjeg wav-a)
4.mp3 vbr high (convert iz gornjeg wav-a)
5.mp3 abr medium (convert iz gornjeg wav-a)
mp3 codec lame 3.97
rezultati su sledeci:
tau analyzer je prepoznao
wav i flac kao cdda, a ostale kao mpeg. Sto bi trebalo da bude u redu, iako sam citao na Netu da koriscenjem secure mode za extrakciju u EAC i konvertovanjem nekim odredjenim codecom se pojedini mp3 prepoznaju kao cdda.
 
Nije moguce prepoznati rip koji nije sa originala, vec sa kopije, a za lossy uglavnom nije problem, al' verovali ili ne, neki pajseri ubacuju shum na frekvencijama iznad 15KHz da bi zavarali ove testove. :wall:

Sto se tice Tau-a, ne mora da se reze CD, moze da se napravi image za virtual.

Ali, postoji i programcic koji testira direktno fajlove:
Audiochecker http://www.dester.hu/English/main_e.html

Za iole iskusno oko moze da posluzi i spektralna analiza u Sound Forge-u.


@a c a
Secure mode nema blage veze sa time, vec je fora u frekventnom spektru i gustini energije istog na visim frekvencijama, tako da nijedan MP3 ne moze ni teoretski da zavara.
 
A što se tiče prepoznavanja direktno iz fajlova, na true-audio sajtu pored Tau Analyzera ima i AuCDtect koji radi baš to.

edit. sad vidim da je ovo što je Delija okačio frontend za AuCDtect.
 
Poslednja izmena:
fora (je) u frekventnom spektru i gustini energije istog na visim frekvencijama, tako da nijedan MP3 ne moze ni teoretski da zavara.

Tačno. Ne treba vam nikakav poseban program za detekciju. Otvorite fajl u editoru koji ima spectral view (Npr. Nero Wave Editor, Magix Audio Cleaning Lab, EAC itd.) i videćete da na oko 16 kHz sav frekventni prikaz prestaje (odsečeno kao makazama).
Ako je korišćen dithering, rez će biti malo mutniji, ali i dalje neće biti nikakvog značajnijeg output-a iznad 16 kHz. To je pouzdan znak da je u pitanju fajl koji potiče iz lossy izvora.
 
Poslednja izmena:
Tačno. Ne treba vam nikakav poseban program za detekciju. Otvorite fajl u editoru koji ima spectral view (Npr. Nero Wave Editor, Magix Audio Cleaning Lab, EAC itd.) i videćete da na oko 16 kHz sav frekventni prikaz prestaje (odsečeno kao makazama).
Ako je korišćen dithering, rez će biti malo mutniji, ali i dalje neće biti nikakvog značajnijeg output-a iznad 16 kHz. To je pouzdan znak da je u pitanju fajl koji potiče iz lossy izvora.
To je potreban, ali ne i dovoljan uslov.
Jedina gora stvar od 128kbps mp3ojke kojoj jeste odsečeno <16kHz je 128kbps mp3ojka kojoj to nije odsečeno. A nju na taj način nećeš da uloviš.
 
128kbps ćeš i čuti.. ovde je reč o detekciji 320kbps...
 
128kbps ćeš i čuti.. ovde je reč o detekciji 320kbps...
Možda sam se loše izrazio... Poenta je da postojanje visokih frekvencija nije dovoljno da bi mogao da tvrdiš da je u pitanju CDDA, i da bi takav 'test' prošla i buđava 128ica kod koje možeš lako i da čuješ da je u pitanju mp3.
 
Ne moze bash. MP3 kompresija se grubo zasniva na brzoj furijeovoj transformaciji (FFT), pri cemu se odbacuju koeficijenti viseg reda, a koji definisu vise harmonike.
 
To je potreban, ali ne i dovoljan uslov.
Jedina gora stvar od 128kbps mp3ojke kojoj jeste odsečeno <16kHz je 128kbps mp3ojka kojoj to nije odsečeno. A nju na taj način nećeš da uloviš.

Jedna od osnovnih stvari koje spadaju u lossy specifikaciju je low pass filter. Cut off frekvencija filtera se može definisati od korisnika, ali u DOS interface modu (npr. kod LAME encodera - ne znam ni jedan front end koji nudi izbor cut off frekvencije). Više od 90% korisnika ne koristi DOS mod sa odgovarajućim switchevima za filter prilikom encodovanja, a od onih koji ga koriste pretpostavljam da je malo onih koji menjaju cut off frekvenciju, jer se low pass filterom znatno štedi na memorijskim resursima, a radi se o frekventnom opsegu koji većina ljudi ne čuje (preko 16 kHz).
Dakle, verujem da možda čak i u 99% slučajeva cut off na 16 kHz (ili na 18) pokazuje da se radi o lossy formatu. Kao dodatna potvrda ove pretpostavke, prekid u frekventnom opsegu treba da bude nagao.
 
Poslednja izmena:
Evo, ipak sam naleteo na prvi problem sa Tau Analyzerom. Skinut album sa Neta, album snimljen kao audio disk (probano i kao image i rw) i jednu pesmu prijavljuje da nije cdda. ja je ubacim u Nerov Wave editor i izanaliziram, ima tonova iznad 16 kHz, pesma zvuci OK. U cemu je problem? Sta Tau nalazi kao gresku? skinuo sam istu pesmu od drugog izvora, fajl se malo razlikuje 44.1 vs. 44.2 MB, pretpostavljam da je razlika u kompresiji, takodje Tau i za ovu pesmu prijavljuje da je mpeg.
Ima li neko ideju?
 
Evo grafikona:
untitledac2.jpg

da li je ovo cdda ili mp3?
'ajte ljudi, hica mi je, treba da narezem disk, pun mi je hard :)
 
Cdda
 
Evo, ipak sam naleteo na prvi problem sa Tau Analyzerom. Skinut album sa Neta, album snimljen kao audio disk (probano i kao image i rw) i jednu pesmu prijavljuje da nije cdda. ja je ubacim u Nerov Wave editor i izanaliziram, ima tonova iznad 16 kHz, pesma zvuci OK. U cemu je problem? Sta Tau nalazi kao gresku? skinuo sam istu pesmu od drugog izvora, fajl se malo razlikuje 44.1 vs. 44.2 MB, pretpostavljam da je razlika u kompresiji, takodje Tau i za ovu pesmu prijavljuje da je mpeg.
Ima li neko ideju?

Nijedan program nije savršen. Tau pravi procenu verovatnoće. Ako u cda snimku ima relativno malo visokofrekventnog sadržaja, može da pogreši i proglasi ga za mpeg.
Za analizu je, kao što sam već rekao, najbolje optički pregledati spektar snimka.
 
mislim da je sve ovo nepotrebno jer je neko na samom pocetku naveo da nemamo mi te uredjaje da bi realno culi razliku izmedju originala i kopije u nekom malo smesnom formatu (izuzmimo mp3 iz cele price). proveravati da li u snimku ima neceg >15khz-a ili nema? cemu sve to? na onim smesnim 5.1 spravama neces ni cuti nista preko. kada krene woofer da prdi od slusanja nema nista. nemojmo se zavaravati. jos ako sve to svira ne nekoj integrisanoj kartici koja ima ovakav odziv kuku majko moja

delija zna da sam ja protiv slusanja muzike sa pc-a kao izvora i mislim da ce mi sada reci koju ali nema veze :d
 

Prilozi

  • arta 6.66.jpg
    arta 6.66.jpg
    61.3 KB · Pregleda: 121
mislim da je sve ovo nepotrebno jer je neko na samom pocetku naveo da nemamo mi te uredjaje da bi realno culi razliku izmedju originala i kopije u nekom malo smesnom formatu (izuzmimo mp3 iz cele price). proveravati da li u snimku ima neceg >15khz-a ili nema? cemu sve to? na onim smesnim 5.1 spravama neces ni cuti nista preko.

Čovek ima pravo da zna da li se radi o pravom CDA izvoru ili ne.
Šta će dalje raditi sa fajlovima (može uvek da ih ponovo nareže kao CDA i da ih sluša preko CD plejera bez gubitka kvaliteta), i na čemu ih sluša, je njegova stvar.
Osim toga, nije stvar toliko u slušanju frekvencija preko 15 kHz, već u tome da li je fajl bio prethodno enkodovan u neki lossy format. Enkodovanje dovodi, pored ostalog, do dodatnih izobličenja (pogotovu THD enormno poraste), šumova itd. Tih 15 kHz su samo indikator enkodovanja.
 
What is a Transcode?
Put simply, a transcode is any audio file that wasn't encoded from an original lossless source, such as a retail CD (not created from lossy files) or a properly made lossless rip. At ****, we only allow one lossy step in the lineage of any upload.

Why is transcoding bad?
Whenever you encode a file to a lossy format (such as mp3, m4a(AAC), ogg, or mpc) information is permanently lost. It doesn't matter what you do, it's impossible to get this information back without making a new rip from the original lossless source. If you reencode it to a different format or bitrate, all you're doing is reducing the quality. This applies to any lossy to lossy conversion, so even if you convert from 320kbps to 192kbps, the final file will still sound worse than if you had just ripped to 192kbps in the first place.

It's also important to remember to verify that lossless rips actually came from an original source. People that download lossless expect it to be identical to the original. There's no point in people downloading a bigger file just to get another lossy rip.

So how do I verify that my upload isn't a transcode?
The simplest way is to rip and encode it from the original source yourself. That way, you know that there has been only one lossy step (or that the rip is truly lossless, if you decided to do a lossless rip).

You should also check it by using a wave editor (such as Adobe Audition) to look at the spectral frequency display.

FhG VS. LAME
Most lossy encoders use a low-pass filter when encoding. The filter is set to cut frequencies above a certain point and leave those below. The reason they're doing it is, that high frequencies are more difficult to encode and hearing is less sensitive in higher frequencies. MP3 encoders at 128kbps will typically use a LPF at 16kHz. As you raise the bitrate, the frequency threshold raises. At 192kbps the LPF is usually set at 18kHz or higher.
How to view the Spectral Analysis of songs using Adobe Audition
To view the spectral analysis of audio files in Adobe Audition, first ensure you are in Edit Waveform View by pressing the number 8 on your keyboard. Then, go to File > Open and select the file you wish to test. Adobe Audition will open the audio file in the "Waveform View" by default each time, so you'll need to choose View > Spectral View or press F9 to switch to Spectral View.

The following section contains a list of common bitrates and their audio spectrum. The LAME were all done using dbpoweramp from a flac source, and they are all encoded using LAME version 3.97. The FhG were all done using Adobe Audition 1.5 FhG. The shape of the screen-shots differ due to different screen resolutions.

Original (FLAC):
flacrc0.png


128 LAME:
128jv9.png


128 FhG:
128il6.png

160 LAME:
160xa8.png


160 FhG:
160fy4.png


192 LAME:
192ud6.png


192 FhG:
192yf7.png

V2: preset standard:
v2yt5.png


224 LAME:
224aj3.png
 
224 FhG:
224fk8.png


256 LAME:
256jk4.png

256 FhG:
256qo8.png


320 LAME:
320wg7.png


320 FhG:
320xh9.png


V0: preset extreme:
v0ht0.png

Typical Webrip: (notice the gap)
untitledma5.png

As you can see, LAME uses 'full resolution' up to the frequency threshold, whereas FhG, encodes at 'full resolution' up to 16kHz, and uses 'low resolution' at higher frequencies. This is an easy way to tell which encoder was used. At 128kbps, LAME uses a LPF at ~17kHz and FhG at ~16kHz. I have included a screenshot of FhG at 128kbps without the LPF. At 160kbps FhG's LPF is set at 20kHz. At 192kbps, LAME stops at 19kHz and FhG encodes upto 22kHz.

FhG looks like it's not doing its job right, but if you listen to the 192kbps samples, you can hardly tell which is LAME and which is FhG. At 128kbps, LAME sounds a bit better, more 'clear'. FhG encoding at 128kbps without the LPF sounds bad, you can certainly listen to the artifacts.

LAME APS will typically use a LPF at 18.5kHz, whereas APX will go up to 19kHz.

Tips to consider before uploading:

1. Know the source. Ripping the music directly from the original CD is really the best way to prevent transcodes. Music downloaded from any other torrent site, especially one that is not regulated as strictly as ****, should be tested for being a transcode before sharing it here.

2. Know the music. Listen to the album, track by track, in full. Even if you received it from a trustworthy source. There may be some skips, or bumps in the track damaging its credibility. Finding these imperfections before sharing will help prevent you from sharing bad media and will also prevent you from having your torrent deleted.

3. Only upload what you can. Don't go scouring the internet for an album that has a lot of requests, just to boost your ratio. If you happen to own an album that somebody is requesting, great! But don't risk sharing unknown media just to boost your ratio, because ultimately you risk damaging the credibility of ****, and yourself as a trader.

4. Know which conversions are permitted. Remember that when you upload something to the site, someone will download it at some point and when media has been transcoded, its pretty obvious. Most of our users are absolutely fanatical about their music quality and even if you don't take the time to test your uploads, someone else will. The quality of the audio is a dead giveaway when its been converted to a higher or lower bitrate. (Nothing beats a good ear!) Like stated above, there is no reason to risk it just to boost ones ratio. Just keep looking around the requests pages, and eventually someone will ask for something you have.

How to view the Spectral Analysis of songs using Adobe Audition
To view the spectral analysis of audio files in Adobe Audition, first ensure you are in Edit Waveform View by pressing the number 8 on your keyboard. Then, go to File > Open and select the file you wish to test. Adobe Audition will open the audio file in the "Waveform View" by default each time, so you'll need to choose View > Spectral View or press F9 to switch to Spectral View.

I've seen a lot of discussion here about how to spot transcodes. Many people have suggested using a spectral analysis from programs like Cool Edit / Adobe Audition / EAC and looking at the 'cut off' point. There is some disagreement about how effective this is, but those who recommend it suggest looking for cut-offs between 1600 Khz as the signature of a 128kbps mp3 source and 2100 Khz as the signature of Lossless.

One counter argument to this 'cut off' level method is that the same cut off which characterises lossy encodes may also be the result of a poor quality recording - a bootleg of a live show or a 'third world' vinyl master.

A number of spectral views have been posted and linked to, but nearly all of these have been analyses of entire tracks... which IMHO is NOT the most effective way to use spectral analysis to detect transcodes.

What I haven't seen anyone discuss is the 'blocky' appearance of the spectral analysis of lossy rips which is noticeable only when you zoom in close enough. IMHO this is a more reliable way to detect whether a file which purports to be lossless has in fact been transcoded from a lossy rip, and may even be a useful way to detect re-encodes from lower to higher bitrate mp3s (although this is much harder whatever method you use).

The image below illustrates what I mean. The track (from an album by Philip Glass) was ripped from CD to flac and a 1 second sample was saved to 320 kbps LAME mp3 and 128 kbps FhG mp3 and then in each case saved again to flac. The spectral analysis was done at full screen on a monitor with resolution of 1280 x 1024. Each of the three strips below is of the same 0.15 of a second.

FLAC / 320 mp3 / 128 mp3 compared
spectralanalysis7at.gif
 
Poslednja izmena:
And here are bigger strips of the three spectral analyses. The zoom level is the same - bigger simply means that what is shown here is around 0.5 of a second - and NOT the whole track!

FLAC
flac4ob.gif


320Kbps LAME mp3

lame3208nz.gif


128Kbps FhG mp3

fhg1289cz.gif
 
Znam da je matora tema ali ne otvara mi se nova jer je pitanju mesto upravo ovde.

Kod lossless fajlova je vidim uobičajeno ili da se spektar prostire skroz do 22.1 khz ili je na nekim albumima pravolinijski odsečen na nešto manje ali je to uvek na preko 20.
Dilema mi je za ovo iz screenshota, jer je uz to došao EAC log i na trackeru označeno kao provereno a spektar vidim da je cutoff frekvencija na samo 18.6 kHz, tako je dotični program Spectro označio, mada ima nečega malo i iznad pa zato nisam siguran jel to sa lossy izvora ili šta? Sumnjivo mi je jer nijedan drugi album mi nije takav, mada ih i nemam mnogo još uvek.
Spektar gledam u tom programčetu jer u drugima ne umem. Imam Audition i ne vidi mi ni jedan lossless format, a u Sound Forge ne umem da namestim spectar view. Ovaj Spectro na žalost ne može da otvara fajlove duže od 10 min pa kad je image moram da razbijam na tracks Foobarom.
 
Zahvaljujem. Znači dobro sam pretpostavio da tu nešto nije u redu, jer svuda to ide bar do 20.nešto kHz a često je i skroz do 22.1.
Flac sam sad probao da instaliram ali opet Audition ne vidi fajlove, verzija je 3.0.
Ima neko predlog za neki drugi softver koji ima dobar, detaljan prikaz spektra i da podržava par najpopularnijih lossless formata?
 
Zahvaljujem. Znači dobro sam pretpostavio da tu nešto nije u redu, jer svuda to ide bar do 20.nešto kHz a često je i skroz do 22.1.
Flac sam sad probao da instaliram ali opet Audition ne vidi fajlove, verzija je 3.0.
Ima neko predlog za neki drugi softver koji ima dobar, detaljan prikaz spektra i da podržava par najpopularnijih lossless formata?

Nije ti dosta da instaliraš flac, treba ti i plugin za audition
http://www.vuplayer.com/audition.php
 
Ma pusti me :D, više ću od ovog da poludim, jer se više gleda spektar i sređuju filenames, tagovi... nego što se sluša. Valjda ću da doživim i da mi sva muzika bude sređena kako želim pa da najzad uživam na miru :).
 
Ma bre opusti se, baci ga kroz audiochecker, uglavnom provali da li jeste ili nije. Inace, ako skidas sa rutrackera dole ti uvek pise u komentarima da li je fake cd rip ili ne. Batali spectar i logove i slusaj krecavog Dirksnajdera.:)
 
Nazad
Vrh Dno