Šta je novo?

Sta je ovo..

Neki super matori računar... Mislim, pakuju ga u Iljušina, kud ćeš gore...
 
Jukebox? :D
Napajanje? :d
 
1. Neka vrsta doboš (drum) memorijske jedinice :D
2. Krunjač za kukuruz :d
 
To je IBM-ov HDD kapaciteta 5 MB. AKo se ne varam, napravljen je 1956. godine :) To je deo tzv. RAMAC sistema.
 
Poslednja izmena:
Sasha022 & Kutija postali ste milijunashi!

Znao sam da ovde ima pravih geekova :d..

Bravo :wave:!

Jes vala - hard disk - od 5 mb iz 1956 - i posle ljudi kukaju fali im prostora, bucan im hard disk, greje se itd :D. Koje cudoviste a?

E sad, comodore - amiga - spectrum - to je retro - a ovo je - ..... kameno doba? De ovo ima da se kupi? Koja bi faca bio sa ovakvim hardom a :eyebrows:, sa sve usb fiokom :D..
 
Poslednja izmena:
Tehnologija je cudo...
Zamisli samo jedan do drugog ovaj HDD od 5mb i flash od nekoliko GB :p unbelievable!
 
Kako li cemo mi smesno da delujemo kad budemo pricali svojim unucima o limenim kutijama od 30kg sa gomilom ventilatora u kojima su kucala srca na 3GHz ?
 
Negde sam pricao da se slican storage pokvario i da je kvar bila neka buba koja se zalepila izmadju kontakte releja. Otud nazuv "bug" za neki bezveze kvar. :wall: Da li je istina ili nije , nisam proveravao na netu.:S:
 
Tehnologija je cudo...
Zamisli samo jedan do drugog ovaj HDD od 5mb i flash od nekoliko GB :p unbelievable!

A kada se uporede te dve stvari na slici vidi se kolika je razlika u razvoju razlicitih tehnologija. Da je kojim slucajem taj avion sa slike razvijan istom brzinom, danas bi smo imali ne onaj AIRBUS A380 nego ogromnu krstaricu u svemiru :smoke: :D
 
Poslednja izmena:
Negde sam pricao da se slican storage pokvario i da je kvar bila neka buba koja se zalepila izmadju kontakte releja. Otud nazuv "bug" za neki bezveze kvar. :wall: Da li je istina ili nije , nisam proveravao na netu.:S:
Tako nekako. Samo nije u pitanju bio storage, nego racunar - procesorska jedinica. U doba pre poluprovodnicke elektronike, kao prekidacka kola su koristeni releji. Desavalo se da se bube privucene toplotom racunara zaglave u kontaktima releja i izazovu probleme u radu.
 
Bas tako. A i termin flip-flop je nastao tada. Nazvan je po karakteristicnom zvuku koji se desavao pri promeni stanja logicke 0 u 1 (i obratno).
btw. ti "racunari" su tada trosili izmedju 20 i 50kW struje. (kako su krenuli, jos malo pa ce da ih stignu ovi danasnji overklokovani multi-core cpu sa 8 graf. kartica... itd.) :D
 
Bas tako. A i termin flip-flop je nastao tada. Nazvan je po karakteristicnom zvuku koji se desavao pri promeni stanja logicke 0 u 1 (i obratno).
btw. ti "racunari" su tada trosili izmedju 20 i 50kW struje. (kako su krenuli, jos malo pa ce da ih stignu ovi danasnji overklokovani multi-core cpu sa 8 graf. kartica... itd.) :D


20-50kw struje??? :crash::wall: Sta su imali u sebi? Trofazne motore? :d
 

Prilozi

  • RCA12ax7.jpg
    RCA12ax7.jpg
    6.7 KB · Pregleda: 115
  • 250px-Tubes.jpg
    250px-Tubes.jpg
    9 KB · Pregleda: 100
  • vacuum-tube-with-BGA.gif
    vacuum-tube-with-BGA.gif
    87.6 KB · Pregleda: 124
Poslednja izmena:
tzv "lampaši":D
 

I bolje su radili nego ovi danasnji, "tranzistorski" :d integrisani... imali su nekako... topliji rad (a i bukvalno) :d

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Ovde se ipak govori o računarima, a ne o pojačalima. ;)
 
Ne rusi mi iluzije i mastarije :p :d

Verovatno nisu hladno izbacivali npr. u sabiranju, za 2 i 2 = 4 (kao ovi danasnji), nego je bilo malo cekanja (uz umilno treperenje tinjalica... LED nisu postojale :D)... pa onda se lagano fade in-uje petica, pa brzo nestane, pa pocne da bzzz bzzz, pa tek onda se pojave obrisi cetvorke, pa se na kraju i pojavi cetvorka u svom punom sjaju... a ti presrecan od osecanja koja si prozivljavao dok su se sve te operacije racunale :d

:bottle: :D

Necu vise ;) :D

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Bas tako. A i termin flip-flop je nastao tada. Nazvan je po karakteristicnom zvuku koji se desavao pri promeni stanja logicke 0 u 1 (i obratno).
btw. ti "racunari" su tada trosili izmedju 20 i 50kW struje. (kako su krenuli, jos malo pa ce da ih stignu ovi danasnji overklokovani multi-core cpu sa 8 graf. kartica... itd.) :D

Iskazao si premalu potrosnju nisu trosili tako malo.Ipak su to bile jace masine i imale su vodeno hladjenje. Fizikalac se seta po racunaru i pljusne kofu vode gde treba precizno i efikasno bas tamo gde najvise treba.
 
Nazad
Vrh Dno