Šta je novo?

[MON] Samsung 226BW

Ja po tome imam CMO panel. Ima li neko sa tim panelom da podijeli iskustva, podešavanja, kalibracije?
 
Hvala u pokušaju pomoći :)

Taj sajt sam našao par dana prije nego što sam kupio ovaj monitor i on me ohrabrio da ga kupim jer sam vidio da nije tako strašno ni sa C panelom, mada imaju dva C panela ali ja sam izgleda dobio baš taj (CMO) koji je dobio taj momak što je dao te profile. Navodno je onaj drugi C panel još lošiji.

Prvih dana mi je djelovao OK ali onda mi je djelovalo da ima te dominantnije plave boje koja se vezuje za C panel. Ali me sad zanima kako se instaliraju ti njegovi color profili. On kaže da za XP treba instalirati WinColor i onda preko njega instalirati profile, dok u Visti može direktno preko Color Management sekcije u Display Properties. Ali tu sekciju imam i u XP-u, isto imam Add za profile kao i "Set As Default", pa ne znam zasto je rekao da to treba da se radi preko WinColor-a. Inače ovaj WinColor sam skinuo ali nece da ga instalira, instaler pocne da skida sa interneta instalaciju .NET Frameworka 1.1 i dok njega instalira na kraju prijavi par errora i pukne instalacija WinColor-a, što je čudno uzevši u obzir da imam već instaliran .NET Framework 2, sad sam preinstalirao Framework 2 i nije bilo erorra, samo sam resetovao Win, a on opet kod instalacije WinColor-a pokreće instalaciju Frameworka 1.1 koja opet puca na kraju (!)

Da li mi treba baš WinColor da mu ubacim te color profile? Ili može na drugi način, iz samog windowsa pod Color Management ili bilo kako?

A evo maloprije sam probao da ih ubacim u Visti tako kako je opisao, ali ni u Visti ni u XP-u ne vidim promjene kada mu ubacim neki od tih profila i podesim ga za default, ništa se ne desi, slika ostane ista, ni brightnes se ne promjeni iako je on različit u tim profilima, a on je rekao da bi se promjena trebala odmah vidjeti. Da li možda monitor premosti te profile pa prije toga na njemu trebam nešto podesiti?

E sad, ja iz imena tih profila vidim koje je RGB vrijednosti on stavio (npr. 226BW(Digital)-factory-R51-G47-B50.icm), pa ako ne uspijem da u windows nekako ubacim profile (što bi bilo bezveze, mora nekako da to može) da li je dovoljno da samo stavim ručno te RGB parametre kao i brightnes jer to mogu, ili se u tim profilima nalaze podešene i neke druge stvari (gama, kontrast...)?

Da li i ti imaš 226BW? Sa kojim panelom?
 
@Vader

ja kada podesim RGB kako je on napisao (review) upravo dobijem tu plavu sliku...
inace imam C panel i nemam problema sa bojama...
kalibrisao sam monitor i sve je ok.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče same slike oči su mi na nivou ispod sredine ekrana, monitor na uzvišenju na stolu. Plava linija gore u Title Baru prozora je jača/tamnija nego na dnu u Toolbaru (Start linija) gdje je blijeđa, svjetlija. Ako se spustim da mi je Toolbar u visini očiju boje su tu OK ali Title Bar na vrhu postaje tamniji. A ako su mi oči na nivou vrha ekrana tada mi taj vrh ima OK boje, čak možda malo svjetlije nego što bi trebalo, dok dno ekrana ima baš blijede svijetle boje, pa mi nije jasno zašto neki kažu da oči trebaju biti na nivou vrha ekrana jer to ovde dosta loše izgleda. Ovo da su oči nešto ispod sredine ekrana mi djeluje još i možda najbolje, sve iznad toga bi dalo još blijeđe boje na dnu ekrana, mada one na vrhu tada djeluju bolje. Koliko vidim to je do standardnog lošeg vertikalnog ugla vidljivosti. Pretpostavljam da boje na vrhu i dnu ekrana ni ne mogu biti jednake?! Ima li to veze sa vrstom panela? Kako je na S panelu?
 
Savet

Ljudi, uzeo sam danas ovaj 206bw, i mnogo mi se svidja, slika je stvarno super.
Imam jedan cudan problem. Monitor cudno pisti pri jakom osvetljenju.
Kadkoristim predefinisane modove sve je ok u TEXT ili INTERNET varijanti, ali cim kliknem na GAME i dalje preko SPORT, MOVIE... javlja se to cudno visoko pistanje,koje se jasno cuje i pored upaljenog TVa.

Samo me zanima koja su vasa iskustva u vezi ovoga?

Preciznije,utvrdio sam da kontrast nema nikakve veze, vec je to do brightnessa.
Prvi sumovi pocinju na 55, a pistanje je jasno kad brightness pojacam preko 60, bez obzira na jacinu kontrasta.
 
Poslednja izmena:
Može li se nekako smanjiti ovaj negativ efekat crne boje na ovom monitoru?

U filmovima i ovako se ne primećuje osim kada ga gledam odozdo, ali u igrama opako nervira, naročito u Jericho.
 
Poslednja izmena:
Hoće li priteći u pomoć neko? :(

Zanime me još jer može da se skine software za ovaj monitor, tojest recite samo kako se zove, pošto ja nisam dobio ništa uz moj a probao bih taj Movie mod jer kao malo ublažava pozadinsko probijanje koje me nervira dok gledam filmove.

Ako može nekako drugačije da se uključi Movie mod, recite mi kako.
 
Može li se nekako smanjiti ovaj negativ efekat crne boje na ovom monitoru?

U filmovima i ovako se ne primećuje osim kada ga gledam odozdo, ali u igrama opako nervira, naročito u Jericho.
I kod mene je tako, u normalnom radu u windowsu se ne vidi toliko, mada je gornji dio tamniji od donjeg, ali u filmovima i igrama gornji dio ide dosta na crno, gube se mnogi detalji, tim prije što mi monitor stoji na uzdignutom dijelu stola pa su mi oči maskimalno na polovini visine ekrana, a kad se udaljim i gledam filmove onda sam još niže.

Ne znam ima li rješenja za to, ako neko ima ideju i ja sam raspoložen da čujem.
 
Ovako, ovaj gornji deo što je crnji još nisam rešio a verovatno se to i ne može tek tako rešiti ali probijanje pozadinskog osvetljenja tokom gledanja filmova sam rešio potpuno.

Dakle skinuo sam nvidia-in PureVideo codec sa nStantMedia player-om, kada pustim film preko nStantMedie osvetljenje se apsolutno izgubi, pri donjoj ivici gde imam najviše osvetljavanja se ne vidi pri gledanju filma ni malo.:)

Sada još kada bi se rešila ova gornja strana koja mi se crni...mada kao što rekoh mislim da se na to moramo navići.

Eh problem, još samo kad bi provalio kako ovaj player pusta prevod bilo bi dobro.
 
Poslednja izmena:
hm

Za 'movie' mod ti ne treba nikakav software. To je predefinisan mod samog monitora. Stizes do njega kliktajuci vise puta za redom drugo dugme sa leve strane.


Pozadinsko probijanje?...Da jasno se vidi, kod mene je bas izrazeno uz gornju ivicu.
Nema resenja za to. Uostalom vidi se jedino tokom najave i ako gledas neke mracne horor filmove.
 
Pa horore najviše i gledam, zato me nervira opako ovaj bleeding i mračnija gornja strana monitora.

Mada posle nedelju dana nema bad pixela, sada ne znam da li da menjam ovaj ako mogu i da rizikujem neki sa bad pixelima ili još gorim bleedingom ili šta da radim, nisam pametan...

Inače dobio sam onaj "Š" panel gde ni nema opcija "Panel Info" u meniu, uzimao sam celu konfu na kredit pa nisam mogao ni da proverim monitor jer ga je ovaj doneo sa konfom kad nisam bio tu.
Bleeding nije ni postojao prvih par dana već se vremenom pojačao.

Evo mog bleedinga pa kažite da li je ultra preteran nego obično?!

Brightness: 20
Contrast: 40



Dynamic Contrast




Nemam digitalac tako da slike i nisu nešto, mada ove slike malo preuveličavaju ovu plavu boju, nema ovoliko plavog kada se ovako gleda :zgran:
 
Poslednja izmena:
hm

Ovaj monitor mi se ne svidja za igrice. Stvarno je pri vrhu monitora tamnija slika, sto je posebno izrazeno sa tamnijim pozadinama. Slika je dobra jedino kad se gleda odozgo, znaci kad ustanes sa stolice i gledas dole u monitor, kao Dzefri Najs na sudjenju. Pri sedenju bi najbolje bilo da moze da ide na -5 stepeni. Cudno. Nisam ocekivao to od Samsunga. Bas los vertikalni ugao gledanja, a uz to i neprirodan.


Bleeding? Daj bre sliku na 100% i kontrast i brightness, naravno bez Dynamic Contrasta :)
 
Poslednja izmena:
Zašto bih testirao bleed sa brightness i contrast na 100 kada ga koristim na 40/20, malo mi je nelogično!?

Inače zadržaću ga za sada, evo prođe mesec dana a nema bad pixele...
Bojim se da ne dobijem nešto gore.

krastavac, znao sam u šta se upuštam sa 226bw modelom a opet sam ga uzeo, za prvi TFT monitor nije loše ;)

@cronin, znaš li možda da li je moguće da se probijanje vremenom pojača ili što bi bila bolja solucija da oslabi?
 
I da, zanimljivo je to što se u igrama probijanje primećuje samo odozdo i to retko, dok u Windows okruženju dok gledam film, primećuje se gore i sa obe strane dok se dole skoro i ne vidi:trust:
 
uh

Meni se malo pojacalo probijanje u odnosu na prvi dan kad sam blenuo u njega, ali ne znam da li je to pravilo.

Ne znam da li sam ja corav ali meni je 20/40 preslabo. Uglavnom koristim MagicBright modove ( internet, game, movie) i odgovaraju mi.

Zasto na 100%? Zato sto se tada najbolje vidi bleeding. Kad bi svako stavljao svoje omiljene kombinacije brightness/contrast, ne bi se moglo uporedjivati. Neko igra igice danju kada je suncano i stavlja 100/100 a neko igra nocu u mracnoj sobi pa koristi 20/20. Mene su sinoc zabolele oci od citanja pa sam spustio na 0/0.

Poenta je da se utvrdi kvalitet panela, odnosnu pozadinskog probijanja. Neko moze da vidi tvoju sliku gde si ukljucio Dynamic Contrast i da pomisli da panel uopste nema probijanja, pa da se gadno iznenadi kad ga kupi.
Ovako stavis sve na stotku, bilo da je Samsung, LG, 17", 20" i slikas panel pod pravim uglom u mracnoj sobi i to je posle neka referenca.
 
Malo ti je taj brightness i contrast zato što verovatno imaš manje probijanja, kod mene se malo primećuje i na sredini kao dve linije ali to na sredini se u filmovima a naročito u igrama ne primećuje uopšte.
 
E, pa i ja imam te linije po sredini. Izgleda kao da je neko nosio panel presavijen u fascikli :)
I to ti kazem - one se ne vide na tvojim fotkama. Treba da slikas tako da se vide.
 
Ovaj monitor mi se ne svidja za igrice. Stvarno je pri vrhu monitora tamnija slika, sto je posebno izrazeno sa tamnijim pozadinama. Slika je dobra jedino kad se gleda odozgo, znaci kad ustanes sa stolice i gledas dole u monitor
I meni tako djeluje, da neće biti veselo sa igrama, tim prije što je meni monitor na uzvišenju pa su mi oči na nivou sredine ekrana. Sad se ne igram jer nemam vremena ali bih se volio igrati kasnije, a ovo me brine jer ono igara što sam probao baš je ovako kako je cronnin opisao, gornji dio kao da je skroz crn, ili bar dosta tamniji od normale, u velikoj mjeri se gube detalji, teksture, jer se sve stopi u neku tamu. Nije bolje ni kod filmova sa tamnim elementima pri vrhu. :( :( :(
A baš sam želio da se igram na ovom monitoru kad budem imao više vremena :(

Inače što se tiče običnog rada u windowsu vrh ekrana jeste tamniji ali ni blizu toliko da se ne vidi ono što se nalazi, i dalje je sve jasno i lijepio vidljivo, pa nimalo ne smeta što je vrh tamniji od dna.

Što se tiče probijanja pozadinskog osvjetljenja ja ga imam malo samo na vrhu, vidi se kod nekih scena u filmovima ali nije strašno, kod igara nisam primjetio.
 
A najbizarnije od svega je sto se cela serija reklamira da su igracki monitori...kao superbrzi i neke tamo munje.
 
Bicu slobodan da ubacim par glupih crteza, ali mislim da je to neophodno da bi drugi shavtili o cemu se radi.

Na prvom crtezu je horizontalni ugao gledanja. Pogled odozgo - na crtezu je panel crne boje a trosed i dve stolice obojene braon. Panel dobro pokriva celu prostoriju, svih pet posmatraca imace dobar ugao vidljivosti, ali da se ne lazemo on iznosi oko 90 stepeni.


Na drugoj slici je vertikalni ugao gledanja. Panel baca dobru sliku samo od svoje normale pa na vise. Dobar pogled ce imati posmatrac cije su oci u visini gornje ivica panela i sedi nadomak monitora. Ako se posmatra film sa troseda koji je tri metra udaljen tesko da ce biti dobra slika. Ovde je raradjena pozicija kad je panel maksimalno nagnut napred, dok je situacija jos gora kako se panel naginje nazad.

Vertikalni ugao gledanja je dosta bolji za Office rad ( word, excel, outlook, internet) i svuda gde ima vecih belih pozadina, ali gde god ima manje svetla (igrice, multimedia, filmovi) on pada sa pocetnih 40 stepeni na nekih 20 stepeni, a i to ide u pogresnom pravcu.

Ekran ima i problem sa flickeringom (na 4a pozadini), koji je vise izrazen nego na jeftinijim i losijim modelima.

http://www.lagom.nl/lcd-test/
 

Prilozi

  • horizontalni ugao gledanja.JPG
    horizontalni ugao gledanja.JPG
    24.4 KB · Pregleda: 73
  • vertikalni ugao gledanja.JPG
    vertikalni ugao gledanja.JPG
    31.4 KB · Pregleda: 80
Poslednja izmena:
Šta je flickering? To je ovo titranje? Meni titra na 4b, malo i na 4a i 2b.

Što se tiče vertikalnog ugla ne znam kako je na ostalim sa TN matricom ali mislim da nije bolje, vertikalni ugao je inače dosta loš na TFT TN monitorima , i vjerovatno to ne mogu srediti kada do sada nisu napredovali po tom pitanju. Kome je to bitno ostaje samo uzeti skuplju matricu, ili CRT.
 
Aha, bash to titranje. Izvinjavam se sto sam koristio stranu rec, nisam mogao da se setim u trenutku, kako bih to nazvao na srpskom :)

Moja greska u prethodnom postu. Ekran titra na 2b, a na 4b je to nenormalno jako izrazeno (prethodni put sam napisao 4a, sto je greska).

Nervira me to sto sam vidjao dosta jeftinije monitore ( 17" i 19", LG i HP, bez DVI, sa cenom ispod 200E) koji imaju znacajno bolji vertikalni ugao gledanja.

Realno ovaj monitor ima vertikalni ugao gledanja od nula stepeni, jer ne postoje dve tacke po vertikali na kojima je slika ista :mad:
 

@trx: Odličan link. Najbolji deo je "Conclusion". Potvrđuje moje mišljenje o TFT widescreen monitorima. A to je: ili 20" ili 24". 22" je loš kompromis...

uh, ovo se zove lose tumacenje originalnog texta :d

First of all, monitors with this screen diagonal are currently produced with TN matrixes only. It means that if you want a monitor with really large viewing angles you’ll have to consider 20-21” or 23-24” models.

Ko da su losi bas zato sto su 22" :trust:
 
ok

Ta 22" je samo uvecana verzija 20" jer daje istu rezoluciju 1680x1050 samo na malo vecoj povrsini. Zato je preporucujem svima koji imaju problema sa ocima. Naravno stariji od 50 , i oni sa bilo kakvim dioptrijama obavezno 22 incha. :)
 
Ja bih samo da dodam nesto u vezi sa 20vs22. Pre neki dan sam uzeo samsung205bw. Prosto sam sada ubedjen da je rezolucija 1680x1050 skoro savrsena za 20''. Slika je kao mleko, dok je kod 22'' koje sam video stanje je slicno kao kod nonwide 19'', slika je previse zrnasta. Mada za one sa losijim vidom, definitivno 22''.
 
Nazad
Vrh Dno