Šta je novo?

Nokia Symbian telefon + GPS?

Falcon

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
19.02.2002
Poruke
7,273
Poena
945
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5900X
Matična ploča
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING
RAM
2x16GB Kingston 3200
GPU
ZOTAC RTX 3090 Trinity OC
Storage
Samsung 980Pro 2TB | Samsung 980Pro 1TB | Samsung 951 500GB
Zvuk
Creative Sound Blaster Z & Sennheiser HD555 | Marantz Cinema 50 & Jamo C607 + C60 CEN + C60 SUR + C601 | SVS PB1000
PSU
Corsair 850W HX
Kućište
Corsair 600T
Monitor
Asus ROG Strix XG43VQ | LG OLED C2 55" | BenQ W1050 + AVtek Cinema 16:9 105"
Miš & tastatura
Logitech G502 | Alienware AW768
Ostale periferije
Playstation 5
Laptop
HP EliteBook 850 G8
Tablet
iPad Air
Mobilni telefon
iPhone 14 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch 7
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pitanje, mora li se koristiti Nokia GPS modul ili moze i nekog drugog proizvodjaca? Kapiram da bi mogli, jer ti uredjaji rade preko BT i moraju postovati standarde ali bolje da pitam pre nego sto se zatrcim... :S:

Ako je bitno, imam Nokiu E60.
 
Kod mene lepo radi Nokia N73 + Leadtek GPS + TomTom 6.010 + Eastern Europe 6.08 mapa.
 
Bilo koji BT GPS radi.

Koliko znam, na nekim Nokiama postoji problem da se ne čju galsovne komande TomTom softvera. A možda i to što sam ja video, nije bilo instalirano kako treba.

Vezija TomTom 6.200 (ya PPC)otvara sve verzje mapa (uključujući i Eastern Europe 6.08)
 
koristio sam pre nokia e50 + msi sf200 + tomtom 6 i radilo je sve odlicno, i glas :)
 
A ima i dosta kvalitetnijih modela od Nokijinih, mada ih je teze naci kod nas.
 
Evo iskustva iz prve ruke sto se tice Nokie LD-3w:

Kombinacija Nokia e61 +LD-3w. Software TomTom 6.01.

Voznja po Madjarskoj, Austriji, Nemackoj, Francuskoj.

Prijem signala osrednji. Za upotrebu u autu vrlo funkcionalan, ne gubi poziciju gotovo nikada.

Za pesacenje, vrlo ogranicena primena u gradovima.
U Bechu u centru prijem osrednji, mada se povremeno gubi. U Dusseldorfu prakticno neprimenljiv u centru gde su ulice uze. Valjda ima puno betonskih zgrada i neprekidno brlja.
U Parizu prijem dosta dober, valjda zato sto ima vrlo malo visokih betonskih zgrada.

Koristi standardu Nokia bateriju pa u slucaju potrebe za zamenom nema problema. Punis telefon i GPS receiver istim punjacem - vrlo prakticno.
 
Poslednja izmena:
Ja sam koristio P910 i nokiu i radilo je super ad sama mapa je lose uradjena i cim skrenes u neku zabiti totalno pobrljavi
Inace u gadovima radi lepo
 
Koje GPS uređaje koristite, koji su najbolji i koliko otprilike koštaju i da li mogu da se koriste i sa java telefonima podjednako dobro, kao i sa Symbian telefonima???
 
tesko da ces da nadjes GPS capable fon a da nema symbian...osim eventualno motorola (A/E1000) koje imaju u startu integrisan GPS prijemnik, ali koji je daleko od nekog eksternog...
 
Gde ima da se kupe GPS Bluetooth prijemnici kod nas ? Moze i na PP da ne bude reklama.
 
GPS Bluetooth radi i sa telefonima koji imaju Javu, naravno potrebna je aplikacija.

Poz
 
Koliko kosta GPS bluetooth i da li im neko iskustva u koriscenju istog u kompbinaciji sa Nokia 6630?
 
Oni sa chipom SirfStar III, kompletni sa punjačem za auto i za 220V, npr. Leadtek, MSI... reda 100-130e. Čuo sam da imaju i neki za 60-70e ali ne znam kakvi i sa kojom opremom.
 
Koliko kosta GPS bluetooth i da li im neko iskustva u koriscenju istog u kompbinaciji sa Nokia 6630?

Poslao sam ti PP ali pojma nemam da li je otisla. Nesto sinoc softver foruma nije radio kako treba ili moj kompjuter kod kuce...
Nokia 6630 radi sjajno sa Tom Tom 5.2. i sasvim lepo se vidi i cuje. Malo se greje vise nego sto se cini normalnim i trosi bateriju brzo, pa je treba hladiti i prikljuciti na punjac. Mape za Eastern EU su takve kakve su - lose, a za Zapadnu EU uglavnom dobre i naravno korisne. Imam i Nokia 6600 i to radi OK osim zvuka. Morao sam da nabavljam posebne glasovne fajlove za nju i nasao sam samo dva. Izgleda da to zavisi od serije mobilnog (ne i varijante operativnog sistema!!!), jer je potreban odgovarajuci cip da cita odgovarajuce zvucne fajlove. Ima o tome svasta na webu, ali resi se najjednostavnije stavljanjem odgovarajucih fajlova.
Imam i Nokia LD3W i nisam bio zadovoljan s njom, jer lako gubi signal, treba dosta vremena da ponovo uspostavi triangulaciju itd. Mozda se nekima cini da to dobro radi (vuce ih prica o tome kako je SIRFIII super stvar), ali uredjaj koji stvarno dobro radi je Parot 3300 sa eksternom GPS antenom i handsfree sistemom u sebi koji radi istovremeno sa GPS risiverom i Tom Tomom. Treba videti kako to radi, pa ti onda postane jasno da je Nokia losa kupovina. Posebno zato sto na webu moze da se nadje OEM verzija koja kosta oko 35 do 40 EUR. Jedino sto je dobro je sto ima standardnu Nokia bateriju u sebi. Ali, da sve bude kako treba konektor za punjac je novog tipa, dakle uski, tako da je potreban adapter da bi se koristio isti punjac kao za 6600 ili 6630. A adaptera nigde svojevremeno...
Na kraju jedna vazna stvar: kada povezes bluetooth-om 6600 ili 6630 sa GPS risiverom, onda ti ne ostaje mogucnost da telefon povezes istim putem sa handsfree aparatom (osim ako ne koristis Parot kod koga to radi). Ima nacin kako mozes da imas i handsfree i Tom Tom GPS navigaciju u kolima i da te kosta mislim oko 65EUR, a radi sjajno.
 
ja sam sad u nedoumici da li da uzmem nokiu ld3w ???molim za savete za i protiv hvala!
 
Ja sam instalirao besplatni softver "smart2go" na telefonu Nokia N80. Da li je jos neko probao ovaj program?
 
Poslednja izmena:
Ja na nokia n95 imam problem sto kada pokusamo start navigation from ... to .... dobijam na display-u no gps coverage for your area ... ili nesto slicno ... da li se navigacija dodatno placa ? ( ne mislim na onu glasovnu , to znam da je dodatno, nego bas u obicnoj varijanti sa mapama koje su ucitane nokia map loaderom da samo radi navigacija bez glasovne podrske..... )

Hvala unapred...
 
Poslednja izmena:
Verovatno glupo pitanje, ali slabo se razumem u tematiku, a interesuje me da li ta navigacija radi u Srbiji, tj, da li postoje mapa Srbije ili barem nekih vecih gradova ovde i kako to funkcionise u praksi.
 
Kod ove igračke ti je 10% u hardveru, 10% u kvalitetu ugrađenog softvera, a 80% u kvalitetu (ažurnosti, detaljnosti, tačnosti...) mape. Za Srbiju ima više mapa, nijedna savršena.

Garmin uređaji imaju svoju mapu koju ažurira i prodaje InfoTeam, verovatno je najkvalitetnija, ali radi samo sa njihovim uređajima (nešto se priča da Garmin ima sad softver i za Symbian ali niko još nije testirao iz prve ruke).

TomTom ima 6.08 beta mapu cele istočne Evrope (200MB) koja je donekle upotrebljiva ali nedovršena (nema kućnih brojeva, ima grešaka, neke raskrsnice su zastarele...). Radi sa Symbian, Palm i Windows Mobile uređajima (pošto je beta mapa treba probrati i specijalnu beta verziju softvera koja hoće da je prihvati). Najavljena je za septembar finalna verzija TomTom mape za Srbiju, koštaće reda 50e jer pokriva samo nas pa će zauzimati i manje mesta, a očekujem da je kvalitetno urađena i ažurna.

Pored ovih, hvale iGO u poslednje vreme i još neke softvere koji su se ovde pominjani...
 
@ZorMi
Eto lepe vesti, ovo stvarno nisam znao!
Ko će ovde raditi distribuciju? Postoji li, uopšte, u Beogradu zvanični distributer TomTom-ovih proizvoda?
 
Ja na nokia n95 imam problem sto kada pokusamo start navigation from ... to .... dobijam na display-u no gps coverage for your area ... ili nesto slicno ... da li se navigacija dodatno placa ? ( ne mislim na onu glasovnu , to znam da je dodatno, nego bas u obicnoj varijanti sa mapama koje su ucitane nokia map loaderom da samo radi navigacija bez glasovne podrske..... )

Hvala unapred...

problem je sto nokia softver ima mape za srbiju ali ne i navigacione mape... pise na sajtu nokije... a tomtom ne radi jer u njemu nije definisano da trazi gps u telefonu vec se konektuje preko bt veze... kad prodje neko vreme bice navigacije za srbiju i n95
 
Nazad
Vrh Dno