Šta je novo?

Koji 22" TFT?

kovacm

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
8,606
Poena
570
ima li kod nas Acer AL2216W? To je 22" monitor za 400e (na zapadu).
 
Upravo sam iz USA doneo Viewsonic VX2235wm cena mu je 300$ i prezadovoljan sam slikom. Mana mu je što su zvučnici neupotrebljivi i što nema podešavanje po visini (meni ni jedna ni druga stvar ne smetaju jer imam zvučnike i visina mi je perfektna) U svakom slučaju ako imate nekog ko dolazi iz USA nek vam donese ovaj monitor (carina prima i fejkovane rachune sa Amazona) mada ako imate veci kofer mozete opusteno da ga prenesete
 
Interesuje me kako postaviti boje na 225bw .Neki koriste warm neki magic color nisam vise pametan kako ga podesiti bez kalibracije a da bude sto vernije.....A inace sam gamer COD2 multiplayer i ipak za razliku od crt-a primecujem blagi ghosting(koji ne smeta ali postoji).Sta bese banding (kasnjenje)ja imam u COD2 izmedju 75-125fps.Cuo sam o nekoj nesavrsenosti monitora tj. input lagu koliki je kod ovog monitora i da li se to primecuje?
 
225bw iz prve ruke
...

*zamerka koju bih pomenuo i eventualno pitanje za vlasnike 225bw je sto postoji primetan banding. posto nijedan review ne pominje ovo kao problem kod ovog modela ne znam da li je nesto do podesavanja ili stagod, da li je jos neko naisao na ovaj problem?

Ako koristiš Natural Color, a vidim da koristiš, banding ne primetan. Ne znam zašto je to tako, ali i ja sam se smorio kada sam to prvi put primetio na 940B. Pogotovo tako gde su kontrasti jaki. Probaj bez njega, a podesi na samom monitoru.
 
Imam slicnu trilemu, samo sto je mom slucaju izbor pao na 3 Samsung monitora iz nesto vise cenovne klase (oko 30k din. odnosno max 400e)

1. 971p
2. 204b
3. 225bw

Nisam siguran da li zelim odlicnu pva 19-icu, veliku 20-icu, ili ogroooomni 22-inci widescreen monitor. Ne igram igrice, tako da mi odziv nije preterano bitan. Zadovoljio bih se i sa 6ms ili cak i 8ms. Po nekad volim da odlgedam akcioni/sf film i mislim da ce sva tri monitora uspeti da se nose sa ovim zahtevom bez problema. Najvise vremena provodim u "desktop" i "tekst" okruzenju - internet (surf), citanje e-bookova, office, rad u konzoli pod linux-om, programiranje.
Posebno me zanima kako se ovi monitori snalaze sa Linux-om (drajveri, podesavanja i sl.)? Ovo me posebno me zanima 971p, jer sam po netu uglavnom nailazio na negativna iskustva korinsika sa softverom za Windows koji cesto puca, odnosno odbija saradnju. Interesuje me kakva je situacija pod Linux-om?
Takodje, bitan mi je ugao gledanja, gde pobedu nesumnjivo odnosi 971p. Kakva je situacija sa ostala dva modela? Ovo mi je bitno jer cesto menjam polozaj ispred monitora. Nekad sam u stolici, kada radim, a filmove uglavnom gledam iz krreveta udaljenog 2,5m - 3m od monitora.
Kako 225bw stoji sa ergonomijom?

I na kraju, buduci monitor bi treblao da bude nakacen na DVI izlaz Gainwardove GF4-MX440 ViVo kartice, bar privremeno dok ne predjem na PCI-E i neki 7600GS ili 7300GT za 3-4 meseca. Verujem da ne bi i sa ovom grafikom monitori radili OK u Desktop i Overlay modovima.

Uzevši sve želje u obzir (koje si naveo), najbolje je ipak da ideš na 225BW. 100% sam siguran da bi sa njim bio najzadovoljniji u navedenim situacijama.
 
Pa ako ti treba za tekst i tako to (sto takodje moze biti konzola ili programiranje) onda bez razmisljanja idi na 225BW. Jeste da ima manju rezoluciju od 204B, ali mislim da ako cena nije nesto preterano velika u odnosu na 204B onda bi sigurno to bio moj izbor. O 19" nebi ni razmisljao, jer je ipak mala rezolucija. :wave:

... ili da sacekam 226bw...
 
Pa mozes ali vrlo je diskutabilno kako ce se pokazati u praksi. Uopste ne mora da znaci da ce biti bolji od svog prethodnika. Za pocetak mogu da ti kazem da sigurno nema podesavanje visine dok 225BW ima. Po nekim informacijama sa neta trebao bi da bude cak i jeftiniji od prethodnika. To ce se sigurno i desiti kad zazivi na trzistu ali do tad 225BW vise nece biti u prodaji pa ako bude losiji moraces da trazis drugu varijantu ili da cekas 227.
 
226BW koristi isti panel kao i 225BW, a ista relacija važi i za 205BW i 206BW, kao i 940BW i 941BW. Novi modeli su malo kvalitetnije izrađeni (spolja), crni su, bolje dizajnirani i imaju dinamički kontrast, navodno 2000:1, agresivniji overdrive da bi se postiglo 2ms... ja bih uvek pre preporučio stariji model, zbog čega, možete pročitati u nekom od poslednjih testova, a ako se već kupuje novi model, onda DC isključiti...
 
Procitao sam testove Samsungovih monitora sa Bencha, kao i vecinu tema vezanih za 19", 20" i 22" ali sam malo i proguglao i po stranim sajtovima. Uglavnom, posle svega procitanog, odustajem od cekanja 226-ice, mada opet nigde nisam nasao test ovog modela koji bi me definitivno odgovorio od ovog izbora.

Uglavnom, sada sam suzio izbor na 225bw i 204b. Nasao sam 225bw za 30500 din. a 204b za 28000 din. ali u dve razlicite firme. Na oba mesta monitori mogu da se testiraju pre kupovine, medjutim niti jedna firma nema trenutno oba modela, tako da bih mogao direktno da ih uporedim. Danas cu iskorisiti priliku da se prosetam do nekog od Samsung Shopova. Nadam se da ce imati izlozena oba modela, da bih direktnim poredjenjm mogao da dodjem do konacne odluke.
 
Samo ako cijena nije pretjerano viša. Ipak je za tekst bitna visina, a ona bi trebalo da je slična kod ova 2 monitora. 204B ima povoljniji 4:3 odnos za razliku od 19-ica. Ja imam 203B i uzimao bi 204 samo zbog rezolucije, odnos stranica mi savršeno odgovara. Za tekst je stvarno bitna rezolucija tj. sitnija tačka (ako imaš dobar vid :) ). Doduše, ovako još mogu da igram u native, za 1600x1200 već nisam siguran :type:

Pa kod 225bw i 204b je visina ista ili veca od 931bf tako da na tome se ne moze izgubiti. :wave:

... ili da sacekam 226bw...

,) :wave:

Procitao sam testove Samsungovih monitora sa Bencha, kao i vecinu tema vezanih za 19", 20" i 22" ali sam malo i proguglao i po stranim sajtovima. Uglavnom, posle svega procitanog, odustajem od cekanja 226-ice, mada opet nigde nisam nasao test ovog modela koji bi me definitivno odgovorio od ovog izbora.

Uglavnom, sada sam suzio izbor na 225bw i 204b. Nasao sam 225bw za 30500 din. a 204b za 28000 din. ali u dve razlicite firme. Na oba mesta monitori mogu da se testiraju pre kupovine, medjutim niti jedna firma nema trenutno oba modela, tako da bih mogao direktno da ih uporedim. Danas cu iskorisiti priliku da se prosetam do nekog od Samsung Shopova. Nadam se da ce imati izlozena oba modela, da bih direktnim poredjenjm mogao da dodjem do konacne odluke.

Za tako malu razliku u ceni sigurno bi isao na 225bw :wave:
 
Poslednja izmena od urednika:
Juče smo gledali 225BW u "Pulse Energy" radnji u Požarevačkoj ulici, prodavačica je namestila crnu pozadinu i gotovo i da se ne primećuje probijanje svetlosti po gornjoj ivici (ostale tri ivice su u redu)... Mada svi kažu da je to individualno, od monitora do monitora...

zamerka koju bih pomenuo i eventualno pitanje za vlasnike 225bw je sto postoji primetan banding. posto nijedan review ne pominje ovo kao problem kod ovog modela ne znam da li je nesto do podesavanja ili stagod, da li je jos neko naisao na ovaj problem?

Izvinjavam se na pitanju, ali šta je "banding"?! :trust:
 
Poslednja izmena od urednika:
banding, ili preciznije color (colour ako se pravis englez) banding je pojava gde dolazi do primetnih prelaza izmedju gradijenata jedne iste boje. srpski receno, imas sliku neba koje je gore tamnije a dole svetlije, ali plava ne prelazi neprimetno iz jedne nijanse u drugu nego ako se malo pazljivije pogleda mogu da se uoce linije razlicite svetline. desava se zato sto su tn paneli velikom vecinom 6-bitni (za svaki color kanal) pa nisu u stanju da fizicki prikazu 16.7 mil boja (za sta bi im trebalo 8 bita za svaki color kanal), vec to postizu nekim vuduom koji nije uvek (citaj nikad) 100% uspesan.
za testiranje poterajte neki photopaint/photoshop/nesto, uzmite recimo interactive fill tool, stavite da ide od neke ciste osnovne boje (rgb 255,0,0/0,255,0/0,0,255) do bele i razvucite to preko cele slike. ako nigde ne mozete da uocite tacno mesto gde jedan red pixela ima jednu boju a sledeci drugu, lucky you.
alternativno, skinete neki test sa neta gde ima vec prilozena slika i objasnjenje mnogo jasnije od ovog mog.
 
ja na mom tako nesto nisam primetio... pa necu ni da njakam testove da se razocaravam :)

a gledanje tv-a je ok samo sto jos nema kod nas 16:9 kanala pa najbolje da ih ostavis u 4:3 i ne dobopustas ona razvlacenja jer onda gubis gornji i donji deo slike
 
Ako koristiš Natural Color, a vidim da koristiš, banding ne primetan. Ne znam zašto je to tako, ali i ja sam se smorio kada sam to prvi put primetio na 940B. Pogotovo tako gde su kontrasti jaki. Probaj bez njega, a podesi na samom monitoru.

hvala na pokusaju pomoci, ali nisam najbolje razumeo
'banding ne primetan' jel to trebalo biti 'banding je primetan' ili 'banding je ne primetan' ?
ako se pod ovim 'Probaj bez njega, a podesi na samom monitoru' misli na natural kolor, bez njega podesavanjima na samom monitoru ne mogu da pridjem ni blizu slici koju dobijam sa njim, a banding imam svakako koristio natural kolor ili ne.
 
hvala na pokusaju pomoci, ali nisam najbolje razumeo
'banding ne primetan' jel to trebalo biti 'banding je primetan' ili 'banding je ne primetan' ?
ako se pod ovim 'Probaj bez njega, a podesi na samom monitoru' misli na natural kolor, bez njega podesavanjima na samom monitoru ne mogu da pridjem ni blizu slici koju dobijam sa njim, a banding imam svakako koristio natural kolor ili ne.

ako je primetan onda je to losa stvar ako nije onda je dobra
 
hvala na pokusaju pomoci, ali nisam najbolje razumeo
'banding ne primetan' jel to trebalo biti 'banding je primetan' ili 'banding je ne primetan' ?
ako se pod ovim 'Probaj bez njega, a podesi na samom monitoru' misli na natural kolor, bez njega podesavanjima na samom monitoru ne mogu da pridjem ni blizu slici koju dobijam sa njim, a banding imam svakako koristio natural kolor ili ne.

Ma izvini, kucao sam na brzinu, tek sam juče video na šta mi liči post :wall:
E pa pošto ne mogu za editujem originalni post, evo šta htedoh da kažem: "banding je primetan" i "da boje podesiš na samom monitoru".

Ako ga i dalje primećuješ, pokušaj malo da smanjiš brightness. Ako ni to ne pomogne, jednostavno se pomiri sa tim. Nije to baš toliko strašna pojava da bi morao da menjaš monitor.
 
Ako koristiš Natural Color, a vidim da koristiš, banding ne primetan.
Mozda glupo pitanje ali sta je "Natural Color", setovanje monitora ili dodatni program?

milanx je napisao(la):
Kakvi su utisci pri gledanju TV-a na 225bw?
Uzeo sam KWorld 1680 externi Tuner i koristim 225bw kao TV i utisci su dosta povoljni, slika jeste malo razvucena ali nista strasno.
 
Ja imam 225bw vec 15 dana.
Probijanje pozadinskog svjetla po ivicama se vidi, ali nije nikakav problem. To smeta samo kad bas obratis paznju na crnom ekranu.
Najveci problem mi je sto je crna boja ustvari plava. Najbolje se vidi kada pustim npr skroz crnu sliku (npr blank screensaver preview) i stavim neki stvarno crn predmet ispred monitora.
Isto tako je cim se monitor upali, prije nego sto se podignu windowsi.
Tu plavu crnu boju nikako ne uspjevam da komprenzujem kroz natural color. Sve sto mogu da uradim je da malo "ubijem" tu plavu gamu koju generalno daje.

Da li imate taj problem?
 
banding, ili preciznije color (colour ako se pravis englez) banding je pojava gde dolazi do primetnih prelaza izmedju gradijenata jedne iste boje.

Hvala na objašnjenju, ali mislim da sam lepše živeo do sada u neznanju :D Šalu na stranu, evo buljim u moj 930BF, a danas sam buljio na poslu u jedan LG i u 205BW i ne primetih ništa slično бендингу :D
 
Sutra dolazim u BG da pazarim Samsung 225BW. Cena koju placam je 29080 din, navodno bez zvucnika. Ako neko zna gde ga ima jeftinije, neka javi. Posle visenedeljnog citanja i informisanja na raznim forumima, odlucio sam se za 225 iako sam u pocetku hteo da kupim 205. Nadam se da ne gresim.
 
vec je stigo do 29000, uauuu.
mislim da je glupo kupiti 205, naravno ako nije ogromna frka sa keshom.
to je isti monitor kao 22 samo sto je 22 skejlovan jos 2 incha...

ja nemam ni jedan mrtav piksel, samo mi je problem ta crna boja koja je plava....


edit: ja ne znam da se uopste prodaje sa zvucnicima, on ima prikljucak za opcione zvucnike koji se kace ispod donje ivice, kao na 21" modelu...
 
Poslednja izmena:
to je isti monitor kao 22 samo sto je 22 skejlovan jos 2 incha...

Osim što je ovo neviđena glupost :) samo da kažem da sam svojevremeno pročitao u nekom od testova da 225bw ne koristi Samsungov panel, već neki tamo ne znam koji, kojeg sam inače uredno tada i našao na sajtu proizvođača.
 
Mislim da je čovek mislio da 205BW i 225BW imaju istu rezoluciju, samo ovaj drugi ima malko veću dijagonalu...?
 
Pa osim rezolucije nema ništa isto sa 205bw.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno