Šta je novo?

Koji 22" TFT?

kovacm

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
8,606
Poena
570
ima li kod nas Acer AL2216W? To je 22" monitor za 400e (na zapadu).
 
na kraju ce ugao gledanja staviti na 360 :)::):):):):)

ko sto Djogani rece "okrenuo se za 360 stepeni i vratio se u novi sad" :)
 
stigao:) monitor je zlo. Nije slika ko PVA ali kad se kalibrira dosta je dobra. a kome ja vaznija povrsina nego pva definitvno je bolja kupovina. a i pva 21'' kosta oko 600e sto je ogromna razlika

bio jedan iztripovan pixel (ne mrtav samo zakacen) ali sredilo se hardverskom metodom :)

Kako se ovo sprovodi - tj. kako odtripovati pixel - hardware-ski? Cekicem? :crash:

(ozbiljno pitam)
 
Kako se ovo sprovodi - tj. kako odtripovati pixel - hardware-ski? Cekicem? :crash:

(ozbiljno pitam)

ima dve tehnike softversiki i hardverski mene mrzi da pisem pa evo ti hardverski:

nadjes zakacen pixel
zapamtis gde je (najbolje uzmes sestar i obeleseis) ovo u zagradi zezam nemoj slucajno!!!
uzmes neki krpicu.
ugasis monitor
i vrseci malo jaci pritisak na povrsinu gde je stuck pixel ukljucis monitor
ako ne uspe probas jos par puta.
meni se desilo da je nestao pa se vratio ali oda tada ga nema

inace malo googlaj pa ces naci detaljnije sa drugu tehniku

ali ovo vazi samo ako pixel nije crn onda je crko nema mu pomoci
sem reparacije ekrana ili sta vec ali za to nisam siguran. a i radi se servisu
 
Poslednja izmena:
Jel moze neko da da svoja podeshavanja boja za 225bw i na kom settingu monitora ga drzi (internet, game, text...).
Takodje kod podeshavanja boja image sharpening mi je zatamnjen tj. ne mogu da ga podeshavam, a sad ne mogu da se setim dal sam ga ranije imao (jer sam menjao drajver).
 
ja koristim text za sve sem filmova gde koristim movie.

a mislim da mi je trenutno ovaj profil ucitan preko Natural Color programa
 

Prilozi

  • samsung color adjust.zip
    2 KB · Pregleda: 161
sve to sam dobio uz mont sam zaturio negde, a na samsung sajtu ne mogu da nadjem, za 225bw imao samo manual i driver. Nema veze, hvala u svakom slucaju :)
 
Pitanje za vlasnike monitora 225bw: koliko se primecuje probijanje svetlosti na crnoj pozadini i da li monitor podrzava refresh rate od 75 hz na native rezoluciji(negde sam procitao da ima samo 60hz, zvuci glupo al reko da pitam) . Hvala na odgovorima.
 
Probijanje crne boje se malo vise vidi po ivicama slike na 225bw ali je po meni crna dovoljno crna, mada je to stvar licnog dozivljaja. Hocu da kazem da ne bi bilo lose da je crna crnja ali nije lose ni ovako, za TN panel je crna mozda malo bolja od proseka.
U native rezoluciji 225 radi samo u 60Hz.
 
Ima li neko iskustva sa FSC ScaleoView L22-1W?

Dosta je jeftiniji od Samsunga 225 a na papiru su im slicne specifikacije.
 
inace ovaj samsung ce biti zamenjen novim modelom... i kako vidim i nema ga vise u prodaji ... a poslednja cena je bila 70e manja od onoga sto sam ja platio pre mesec ipo :|
 
Kod nas je taj FSC 65e jeftiniji od 225, bar po Gigatronovom cenovniku. Jedina razlika koju sam nasao je sto nema DVI ulaz, ali u testu koji sam citao kazu da je to namerno izostavljeno zbog manjih dadzbina jer se na zapadu sve preko 19inca oporezuje kao LCD TV ako ima DVI ulaz a kad nema dadzbine su znatno manje.
Zato sam i pitao, jeli ga neko koristio? Vredi li DVI 5000 din, za korisnike kojima racunar sluzi za razonodu, znaci - filmovi, muzika, igranje, surf, mail itd..
Ako ima neko blizu Gigatrona a interesuje ga ova tema neka svrati tamo da vidi imaju li to uopste na lageru.
 
Kod nas je taj FSC 65e jeftiniji od 225, bar po Gigatronovom cenovniku. Jedina razlika koju sam nasao je sto nema DVI ulaz, ali u testu koji sam citao kazu da je to namerno izostavljeno zbog manjih dadzbina jer se na zapadu sve preko 19inca oporezuje kao LCD TV ako ima DVI ulaz a kad nema dadzbine su znatno manje.
Zato sam i pitao, jeli ga neko koristio? Vredi li DVI 5000 din, za korisnike kojima racunar sluzi za razonodu, znaci - filmovi, muzika, igranje, surf, mail itd..
Ako ima neko blizu Gigatrona a interesuje ga ova tema neka svrati tamo da vidi imaju li to uopste na lageru.

Cenovnik (ovaj u Excelu) doticne firme je od pocetka decembra...Kupio sam kod njih 225BW pre 2 dana (u kutiji ima i dodatak sa zvucnicima) za 30500 din:) Znaci ukoliko se cena FSC nije menjala razlika je oko 3000 din...
 
Pre neki dan sam video u Samsung Shop-u sam video novi model 20" Samsung u Wide verziji Samsung 226BW trenutno naj brzi 20" LCD monitor sa 2ms.
Tako kazu.
 
226BW je 22i monitor, al verujem da si samo pogresio u kucanju.. :)
imam 205BW i taj ti preporucujem jer je wide i stvarno te nece razocarati, jedino mislim da lepse boje ima 931BF
ali wide je wide :)
 
Pre neki dan sam video u Samsung Shop-u sam video novi model 20" Samsung u Wide verziji Samsung 226BW trenutno naj brzi 20" LCD monitor sa 2ms.
Tako kazu.

u kom shop-u i koja je cena?inace to je 22'' monitor
 
226BW je 22" wide monitor, a ne 20"... Svejedno, jel zna neko koja mu je cena? Pretpostavljam negde oko 450e.

edit: Nisam refreshovao stranicu 20 minuta... Izvinjavam se zbog ponavljanja...
 
Poslednja izmena:
Razlika izmedju 205BW i 225BW je preko 100e, a ko zna koliko je tek u odnosu na 226BW. Da li vredi, ne znam jer nisam imao kontakt sa pomenutim, ali ovaj 205BW sigurno vredi. Mislim da upravo ovaj monitor izbacuje 19" iz opticaja pri kupovini novog monitora.
 
Evo mali izvestaj iz moje potrage po netu za 22inch monitorom:

pojavio se u prodaji Samsung 226BW. Doduse zasad samo u Samsung Shopu u Bulevaru K.Aleksandra (Revolucije - za nas starije) i po dosta visokoj ceni od oko 37.000 din. To je prilicno u suprotnosti sa onim sto se desava u komsijskoj Hrvatskoj gde je ovaj model jeftiniji od modela 225BW i prodaja pocinje sutra u njihovom Metro-u po ceni od 2800 kuna sa porezom! (za malo preko 30k din). BTW trenutno najjeftiniji (edit:na lageru) 225BW je u Gigatronu za 30.5k i to samo kod njih dok je na drugim mestima oko 32k. Znaci - sacekati. Narocito sto se jos ne zna kakav je kvalitet slike u praksi a iz donjeg teksta o uporednom testu monitora se pokazalo da je Asus 22 panel sa odzivom 2ms ispao najgori. BTW zna li neko hoce li biti skoro domaceg testa ovog monitora? Bench? Digital? PCPress?

Mnogo dobar uporedni test monitora koji sam nasao:
http://www.behardware.com/articles/...ested-with-reaction-times-from-2-to-5-ms.html

Iz teksta bi se dalo zakljuciti da je tzv Editors Choice nagradu dobio Samsung 225 a Best Buy je FSC L22-1W. I na kraju teksta ima tabela sa ocenama u vidu zvezdica. Ukupno najvise zvezdica imaju upravo ova 2 monitora. Oba se mogu kupiti u vec pomenutom Gigatronu a razlika u ceni je malo preko 3k dinara (skoro 40e) sto i nije zanemarljivo. Jedino me brine sto je slika FSC-a na domacem sajtu i u ovom tekstu razlicita a upravo dizajn ovog monitora bi mogao da donese prevagu (pored razlike u ceni). Moracu da svratim tamo da se licno uverim jer ni slika 225BW na njihovom sajtu ne odgovara realnosti. Ono sto me iznenadilo u ovom tekstu je los rezultat Asus-a koji pored brzine i visoke cene ne nudi nista drugo. Zato sam oprezan po pitanju 226BW koji takodje sa odzivom 2ms (verovatno uz pomoc overdrive-a).

Evo i link hrvatskog foruma gde se o njemu prica:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=58538

Ne deluju bas mnogo kompetentni ali nije lose procitati u nedostatku informacija o oovom modelu.

Zasad moja lista izgleda ovako:
1. FSC
pro -niza cena, sjajan dizajn, mogucnost zero pixel garancije (pominje se u gornjem testu- za proveriti)
contra -nema DVI, 5 ms odziv
2. 225BW
pro -DVI, podesavanje visine
contra - visa cena, dizajn, 5 ms odziv
3. 226BW
pro - odziv 2ms, lepsi dizajn od 225BW, noviji model
conrta - neproveren kvalitet, nema podesavanje visine, previsoka cena kod nas

-ispravka: u medjuvremenu sam nasao 225BW jos jeftinije kod nas http://www.bcgroup-online.com/index.php?category=22
samo treba proveriti dali ga i stvarno imaju po toj ceni na lageru.

Dajte neki sajt cijim testovima se moze verovati.

Eto nadam se da ce pomoci. Inace ja ne kupujem hardware ovako temeljno i dugo ali budzet ce mi dozvoliti ovaj upgrade tek za 10tak dana a do tad se naoruzavam.

update u vezi FSC-a: ona slika na sajtu Gigatrona je definitivno pogresna. To je model H22-1w koji preko kosta oko 500e.
 
Poslednja izmena:
Narode, dajte dimenzije ekrana kod 225BW u cm (znači samo ekran, bez ivice) da ga uporedim sa 205BW...
 
Evo jedna poslastica, nasao dok sam trazio ove 22incne:
http://www.behardware.com/articles/610/page1.html

Brz kao najbrzi TN, boje skoro savrsene, ugao gledanja - kao spijunka: 360 stepeni (ko je gledao Dragoljuba S. Ljubicica zna o cemu pricam ;) ), dizajn, brand, ma sve za pozeleti. Da mogu da ga kupim prezalio bih tih 2 incha manjka.

To je za moj pojam odlican monitor.
 
Imam slicnu trilemu, samo sto je mom slucaju izbor pao na 3 Samsung monitora iz nesto vise cenovne klase (oko 30k din. odnosno max 400e)

1. 971p
2. 204b
3. 225bw

Nisam siguran da li zelim odlicnu pva 19-icu, veliku 20-icu, ili ogroooomni 22-inci widescreen monitor. Ne igram igrice, tako da mi odziv nije preterano bitan. Zadovoljio bih se i sa 6ms ili cak i 8ms. Po nekad volim da odlgedam akcioni/sf film i mislim da ce sva tri monitora uspeti da se nose sa ovim zahtevom bez problema. Najvise vremena provodim u "desktop" i "tekst" okruzenju - internet (surf), citanje e-bookova, office, rad u konzoli pod linux-om, programiranje.
Posebno me zanima kako se ovi monitori snalaze sa Linux-om (drajveri, podesavanja i sl.)? Ovo me posebno me zanima 971p, jer sam po netu uglavnom nailazio na negativna iskustva korinsika sa softverom za Windows koji cesto puca, odnosno odbija saradnju. Interesuje me kakva je situacija pod Linux-om?
Takodje, bitan mi je ugao gledanja, gde pobedu nesumnjivo odnosi 971p. Kakva je situacija sa ostala dva modela? Ovo mi je bitno jer cesto menjam polozaj ispred monitora. Nekad sam u stolici, kada radim, a filmove uglavnom gledam iz krreveta udaljenog 2,5m - 3m od monitora.
Kako 225bw stoji sa ergonomijom?

I na kraju, buduci monitor bi treblao da bude nakacen na DVI izlaz Gainwardove GF4-MX440 ViVo kartice, bar privremeno dok ne predjem na PCI-E i neki 7600GS ili 7300GT za 3-4 meseca. Verujem da ne bi i sa ovom grafikom monitori radili OK u Desktop i Overlay modovima.
 
Poslednja izmena:
Imam slicnu trilemu, samo sto je mom slucaju izbor pao na 3 Samsung monitora iz nesto vise cenovne klase (oko 30k din. odnosno max 400e)

1. 971p
2. 204b
3. 225bw

Nisam siguran da li zelim odlicnu pva 19-icu, veliku 20-icu, ili ogroooomni 22-inci widescreen monitor. Ne igram igrice, tako da mi odziv nije preterano bitan. Zadovoljio bih se i sa 6ms ili cak i 8ms. Po nekad volim da odlgedam akcioni/sf film i mislim da ce sva tri monitora uspeti da se nose sa ovim zahtevom bez problema. Najvise vremena provodim u "desktop" i "tekst" okruzenju - internet (surf), citanje e-bookova, office, rad u konzoli pod linux-om, programiranje.
Posebno me zanima kako se ovi monitori snalaze sa Linux-om (drajveri, podesavanja i sl.)? Ovo me posebno me zanima 971p, jer sam po netu uglavnom nailazio na negativna iskustva korinsika sa softverom za Windows koji cesto puca, odnosno odbija saradnju. Interesuje me kakva je situacija pod Linux-om?
Takodje, bitan mi je ugao gledanja, gde pobedu nesumnjivo odnosi 971p. Kakva je situacija sa ostala dva modela? Ovo mi je bitno jer cesto menjam polozaj ispred monitora. Nekad sam u stolici, kada radim, a filmove uglavnom gledam iz krreveta udaljenog 2,5m - 3m od monitora.
Kako 225bw stoji sa ergonomijom?

I na kraju, buduci monitor bi treblao da bude nakacen na DVI izlaz Gainwardove GF4-MX440 ViVo kartice, bar privremeno dok ne predjem na PCI-E i neki 7600GS ili 7300GT za 3-4 meseca. Verujem da ne bi i sa ovom grafikom monitori radili OK u Desktop i Overlay modovima.

Pa ako ti treba za tekst i tako to (sto takodje moze biti konzola ili programiranje) onda bez razmisljanja idi na 225BW. Jeste da ima manju rezoluciju od 204B, ali mislim da ako cena nije nesto preterano velika u odnosu na 204B onda bi sigurno to bio moj izbor. O 19" nebi ni razmisljao, jer je ipak mala rezolucija. :wave:
 
225bw iz prve ruke
kad se izvadi iz kutije i prvi put ukljuci treba preziveti impuls zvan 'sekira u monitor, zilet na venu'. boja nigde (ima neke plavicaste al na mestima gde je ne bi trebalo biti), a i moze da se koristi kao reflektor, pre nego upalite njega dignite roletne i popalite sva svetla u sobi.
medjutim, posle par sati cackanja, i na kraju koriscenja natural colora (koji sam prvo odbijao da instaliram) slika izgleda prilicno dobro, cak bi se usudio reci odlicno. Naravno svako ima svoj ukus kako treba da izgleda slika pa ko koliko uspe da pridje podesavanjima tom idealu, toliko ce i biti zadovoljan. Backlight bleeding je tu, ali koliko smeta opet je subjektivno, svi kad uzmemo tft prvo trcimo da stavimo crni ekran i da zagledamo ivice, naravno da mora da se primeti. Meni licno u realnom radu je neprimetan. Ghosting i ostalo, posto su moji dani uber 1337 fps gamera prosli sa q2 i sada samo povremeno bacim koji single player fps, ja ovde ne vidim ni traga od toga.
saberi-oduzmi, ja sam zadovoljan. ko ocekuje da kupi 22'' monitor sa tn panelom za 370e i da ima savrsene boje, ugao gledanja 180 i odziv ko crt, taj ce se gadno razocarati. ko je svestan ogranicenja tehnologije a hoce veci displej ne moze pogresiti.

*zamerka koju bih pomenuo i eventualno pitanje za vlasnike 225bw je sto postoji primetan banding. posto nijedan review ne pominje ovo kao problem kod ovog modela ne znam da li je nesto do podesavanja ili stagod, da li je jos neko naisao na ovaj problem?

Dajte neki sajt cijim testovima se moze verovati.

http://www.hardforum.com/forumdisplay.php?f=78
nisu testovi, ali imas utiske gomile real life usera, pa kad izvadis neku sredinu moralo bi biti blizu istine.

update u vezi FSC-a: ona slika na sajtu Gigatrona je definitivno pogresna. To je model H22-1w koji preko kosta oko 500e.
ova prepirka je svuda gde se spominje taj fsc, izgleda da je jedan te isti model u jednoj seriji isao u jednom pakovanju (kucistu) a u drugoj u drugom. slazem se da je kod njega to veoma bitno jer mu je dizajn i to sto je od aluminijuma (umesto od plastike) adut broj 1.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa ako ti treba za tekst i tako to (sto takodje moze biti konzola ili programiranje) onda bez razmisljanja idi na 225BW. Jeste da ima manju rezoluciju od 204B, ali mislim da ako cena nije nesto preterano velika u odnosu na 204B onda bi sigurno to bio moj izbor. O 19" nebi ni razmisljao, jer je ipak mala rezolucija. :wave:

Samo ako cijena nije pretjerano viša. Ipak je za tekst bitna visina, a ona bi trebalo da je slična kod ova 2 monitora. 204B ima povoljniji 4:3 odnos za razliku od 19-ica. Ja imam 203B i uzimao bi 204 samo zbog rezolucije, odnos stranica mi savršeno odgovara. Za tekst je stvarno bitna rezolucija tj. sitnija tačka (ako imaš dobar vid :) ). Doduše, ovako još mogu da igram u native, za 1600x1200 već nisam siguran :type:
 
Nazad
Vrh Dno