Šta je novo?

Ubuntu 6.10 "problemchic"

Milan

Čuven
Učlanjen(a)
11.02.2002
Poruke
898
Poena
619
Dakle uradjen dual boot win xp i ubuntu, sve radi kako treba sem sto mi ubuntu ne vidi drugu "storage" particiju koja je isto NTFS. Windows particiju takodje NTFS najnormalnije vidi. Device menager vidi ovu particiju kao /dev/sda6, ili ovako /sys/block/sda/sda6....ne znam koji je tacan/precizniji. Molim da potencijalni odgovor sto vishe lichi na ovozemaljski jer sam newbie :) .
 
Otvori terminal i kucaj

Kod:
sudo mkdir /mnt/storage
sudo echo '/dev/sda6 /mnt/storage ntfs user,uid=1000,gid=1000 0 0' >> /etc/fstab

resetuj se i radice ali samo u read only modu ako oces da pises brises javi onda je nesto komplikovaniji proces.

Nisam sada pri linux-u da proverim sintaksu pa sacekaj nekoga da proveri sintaksu ili mene da dodjem kuci :)
 
Poslednja izmena:
Otvori terminal i kucaj

Kod:
sudo mkdir /mnt/storage
sudo echo '/dev/sda6 /mnt/storage ntfs user,uid=1000,gid=1000 0 0' >> /etc/fstab

resetuj se i radice ali samo u read only modu ako oces da pises brises javi onda je nesto komplikovaniji proces.

Nisam sada pri linux-u da proverim sintaksu pa sacekaj nekoga da proveri sintaksu ili mene da dodjem kuci :)


Pokushao i ne moze.
milan@ubuntu:~$ sudo mkdir /mnt/storage
Password:
milan@ubuntu:~$ sudo echo '/dev/sda6 /mnt/storage ntfs user,uid=1000,gid=1000 0 0' >> /etc/fstab
bash: /etc/fstab: Permission denied
 
prokleti sudo :/

dakle fora je samo upisati
Kod:
/dev/sda6 /mnt/storage ntfs user,uid=1000,gid=1000 0 0
u /etc/fstab

E sada ne znam sta imas od editora kod sebe ali nano je dosta elegantno resenje.

sudo nano /etc/fstab

i onda upises to. E sada ako ti i za to opet napise "Permission denied" sutni ga 2 puta pa idemo na drugi nacin :)

Kod:
$passwd
sifru_koju_ces_zapamtiti
sifru_koju_ces_zapamtiti
$su
sifru_koju_si_zapamtio :)
#echo '/dev/sda6 /mnt/storage ntfs user,uid=1000,gid=1000 0 0' >> /etc/fstab
Ovako ce sigurno da radi :)
 
prokleti sudo :/

dakle fora je samo upisati
Kod:
/dev/sda6 /mnt/storage ntfs user,uid=1000,gid=1000 0 0
u /etc/fstab

E sada ne znam sta imas od editora kod sebe ali nano je dosta elegantno resenje.

sudo nano /etc/fstab

i onda upises to. E sada ako ti i za to opet napise "Permission denied" sutni ga 2 puta pa idemo na drugi nacin :)

Kod:
$passwd
sifru_koju_ces_zapamtiti
sifru_koju_ces_zapamtiti
$su
sifru_koju_si_zapamtio :)
#echo '/dev/sda6 /mnt/storage ntfs user,uid=1000,gid=1000 0 0' >> /etc/fstab
Ovako ce sigurno da radi :)

Ne radi, prvi predlog proban...dodao mi neki dev ali ne koji treba, kao neki "virtuelni" kako bih rekao i velichine 0. Drugi redlog, ulogovao se sa shifrom koju sam zampamtio: ) dodao #echo '/dev/sda6 /mnt/storage ntfs user,uid=1000,gid=1000 0 0' >> /etc/fstab i opet nista. Razmisljm da ponovo instaliram ali mislim da nista ne bih dobio jer je iovako instalirano posle windows-a. Jos neki sitni tripovi, ne prepoznaje kada ubacim sluske...zvuk i dalje na zvucnicima ( i na slusalicama)....ubacivao Elsa mixer i sl. sto sam googlao all the same. Stalno mi vraca da je DNS server 192.168.1.1 iako sam mu ukucao i snimio DNS adresu provajdera. Nije toliki problem, ne radi MSN i apt dok mu rucno ne prebacim DNS na snimljeni. Sve manje vishe ali mi stvarno treba storage particija. Ajd da ne nabacujemo postove ovde ako moze preko mail-a, bilo bi super...naravno ako ti trebaju igre bez granica:d

Poz.!
 
Vecheras reinstall pa ce valjda biti bolje. Stay tuned jer ce verovatno biti neko pitanje :d
 
Za ta editovanja preporucujem da koristis
sudo gedit /etc/fstab

Mnogo je lakse za manipulaciju :)
 
Reinstaliran Ubuntu, pri prvom butovanju uredno su stajale win i storage particije na desktopu tako da to radi sada :). Sve isto uradjeno i prvi put tako da ne znam u cemu je problem bio prvi put. Sto se tiche chekanja na otvaranje nekih stvari ide ovako....Firefox, xmms sada trenutno....network settings, totem ili terminal 8 sekundi mereno. Jel to tako treba (sumnjam) ili postoji neki razlog za koji zbog kog mu toliko vremena treba? I u vezi mail-a, chitao sam da moze da se sheruje inbox Thunderbird-a izmedju WIn i Linux-a kod dual boot-a. Jel neko probao?
 
I ja imam jedan problemćič (ubuntu u nastajnju) pa da ne otvaram novu temu-

Trebam da na jedan hard (P-ATA 80GB) postavim ubuntu & vistu
(imam bajatu x86 4.1 verziju te sam "pristavio" da se skida 7.04 x64)
Te bih zamolio poznavaoce za kratko uputstvo kako je ovo najbolje uraditi.

Takođe me interesuje postoji li boot manager sa opcijom skrivanja tj neprikazivanja
svih raspoloživih os-ova ?
Na način da se ne vide a mogu se odabrati kombinacijom tastera ili slično ?
Nisam video da ni grub niti lilo imaju ove opcije.

Davno je bilo kada sam poslednji put postavljao linux+win beše to redhat&XP, tako da mi
treba i info da li, koliko i kako swap particija za ubuntu , računar će imati giga rama.

Unapred HVALA
 
I ja imam jedan problemćič (ubuntu u nastajnju) pa da ne otvaram novu temu-

Trebam da na jedan hard (P-ATA 80GB) postavim ubuntu & vistu
(imam bajatu x86 4.1 verziju te sam "pristavio" da se skida 7.04 x64)
Te bih zamolio poznavaoce za kratko uputstvo kako je ovo najbolje uraditi.

Takođe me interesuje postoji li boot manager sa opcijom skrivanja tj neprikazivanja
svih raspoloživih os-ova ?
Na način da se ne vide a mogu se odabrati kombinacijom tastera ili slično ?
Nisam video da ni grub niti lilo imaju ove opcije.

Davno je bilo kada sam poslednji put postavljao linux+win beše to redhat&XP, tako da mi
treba i info da li, koliko i kako swap particija za ubuntu , računar će imati giga rama.

Unapred HVALA

Podeli hard disk na vise particija. Jedna za Win, jedna za Linux, SWAP particija od 1gb ti je dovoljna. Stavi jos jednu kao storage ako ti treba. Prvo instaliras Win pa onda LInux. To bi bilo to. Za skivanje raspolozivih OS-ova ne bih znao da ti pomognem.
 
Ako ti ne treba 3D grafika pod Linuxom, stavi ga pod virtuelnom mašinom.
 
OK, Pošto sam totalni NOVICA što se linuxa tiče, a između ostalih i ja bih trebao da se
malo "podkujem" na ovom kompu, evo još par početničkih pitanja :

- Koji redosled particija [ podelio bih na 2 za win i jedna+swp za linux] ima li veze koja treba
da bude active, primary/extended/logical ili se sve to po instalaciji ubuntu-a podesi ?
Hteo bih da jedna particija bude zajednička za oba sistema, predpostavljam ona se kasnije
mount-uje ili se win-ova unmount-uje ? Jel probao neko kombinaciju s VISTOM ? pitam jer
sam se uverio da je ni xp installer ne prepoznaje kao OS :zgran: !?

- Kolika particija za sam UBUNTU, koristili bi osnovni paket programa bez nekih velikih
instalacija, znači mini-malac :d , čisto za obuku ?


@VOODOO NBGD
Hvala na predlogu, ne treba nam 3d pod linuxom ali bih ga ipak instalirali kao poseban os na
pomenutom kompu dok sam tvoju ideju rešio da primenim na svojoj mašini.
Vidim da je na benču je preporučen vmware te trebam li da znam nešto specijalno oko
setup-a ili ukratko šta bitno propuštam ako ne prelistam golemi PDF ?
 
Poslednja izmena:
Instalirao sam Ubuntu na virtuelnu masinu (vmware) ali ne znam kako da instaliram VMware tools ? Nije da mi bas jako fali al dobro bi doslo :)
 
@VOODOO NBGD
Hvala na predlogu, ne treba nam 3d pod linuxom ali bih ga ipak instalirali kao poseban os na
pomenutom kompu dok sam tvoju ideju rešio da primenim na svojoj mašini.
Vidim da je na benču je preporučen vmware te trebam li da znam nešto specijalno oko
setup-a ili ukratko šta bitno propuštam ako ne prelistam golemi PDF ?
Ne propuštaš ništa, vrlo je jednostavan i logičan za korišćenje.

Instalirao sam Ubuntu na virtuelnu masinu (vmware) ali ne znam kako da instaliram VMware tools ? Nije da mi bas jako fali al dobro bi doslo :)
1. Montiraj linux.iso imidž (iz Program Files\VMware) na vmwareov CD-ROM i digni Ubuntu
2. Otvori konzolu i kucaj sudo -i
3. Iskopiraj .tar.gz paket u temp (cp /media/cdrom/VMware-tools-nešto.tar.gz /tmp)
4. Pređi u /tmp i raspakuj (cd /tmp, tar xvzf VMware-tools-nešto.tar.gz)
5. Uđi u novi folder (cd VMware-nešto) i startuj instalacionu skriptu (./vmware-install.pl)
6. Na pitanja odgovaraj sa enter, a kad kaže da li da kompajlira modul, stavi yes (ovo samo za 7.04, pošto uz 6.x koliko se sećam ne dolazi kompajler i možeš da se slikaš dok ga ne skineš)
7. Izloguj se i uloguj ponovo
 
Prvo, trebalo je da raspakuješ u /tmp a ne u /joker/Desktop/tmp :) a drugo, treba vmware-install (sa crtom, ne sa tačkom). Ako te mrzi da prekucavaš, otkucaj prvih par slova i pritisni tab, pa će shell automatski da dopuni ime
 
U tome je bio problem, sada je sve OK.
Hvala!
 
Nazad
Vrh Dno