Šta je novo?

1adsl 2kompa

benchaman

Slavan
Učlanjen(a)
02.02.2005
Poruke
899
Poena
319
znaci ovako, dobijam adsl nadam se uskoro. drugar i ja bismo da delimo internet. pitanje je kako, kako da imamo stalno pristup internetu nezavisno jedan od drugog, ali i da umrezimo nase racunare
 
Poslednja izmena:
Neki provajderi daju ruter i bez doplate pa ti prouči malo ponude.
Najbolje bi bilo kada bi dobio 4-portni ruter, malo lošije od toga je ruter sa 1xUSB + 1xUTP a najneisplativije ruter sa samo 1xUTP jer bi onda morao da kupuješ i neki switch. Doduše, ova poslednja varijanta bi ti bila najbolja što se tiče samog umrežavanja vaša dva računara jer neki ruteri imaju ograničenje na 10Mbps.
 
ja sam kupio ruter, jer u to vreme ni jedan provider nije davao rutere za 256/64 brzine.

uzeo sam u netiksu siemens speed stream ruter za oko 3200 din.

http://www.netiks.co.yu/adsl ruter.htm

sve sljaka odlicno vec godinu dana, propusnost mreze je 10mbps, ali to mi odgovara.
 
Recimo EUnet daje ruter sa jednim USB i jednim UTP samo pravnim licima (firmama), besplatna instalacija. Fizicka lica mogu dobiti samo modem, a onda bi se islo na varijantu ICS.
U svakom slucaju i ako od provajdera dobijes najlosiju soluciju, tj. modem, nista strasno.
Odredi kompjuter na koji ce ti modem biti povezan preko USB-a. Kada ti se pojavi konekcija u Windowsu, ukljuci sharing. Uradi crossover kabl i povezi direktno dva racunara. Konfigurisi mrezu na najjednostavniji nacin na oba racunara (Workgroup). Na onom racunaru gde je konekcija zadaj IP adresu rucno (192.168.0.1), a na drugom ostavi po automatici. I to bi trebalo da radi ukoliko ih ne ometa servis od nekog programa ili ako slucajno nije aktiviran neki potreban Windows servis.
Bitno je i koliko su udaljena dva kompjutera zbog kabliranja.
Naravno, u ovoj varijanti racunar gde je konekcija mora da bude ukljucen da bi ovaj drugi mogao da pristupa internetu. Zato je dobro ako ste u istom stanu ili kuci.
 
ne ne ne,... ocekujem adsl od telelelekoma,... ne znam da li oni u ponudi imaju ruter,...

nismo u istom stanu, nase kuce su udaljene 30-tak metara i ne odgovara nam da jedan komp mora biti upaljen kako bi drugi imao pristup Netu.
 
Recimo EUnet daje ruter sa jednim USB i jednim UTP samo pravnim licima (firmama), besplatna instalacija. Fizicka lica mogu dobiti samo modem, a onda bi se islo na varijantu ICS.

Kod Euneta sam, kao fizicko lice, trazio i dobio ruter. Za taj ruter (Sagem) doplatio sam 1500 dinara. Ima UTP i USB, dakle neophodan je i switcer ako se zele povezati dva kompa koja ce moci da rade i kad je jedan iskljucen.
 
dakle, zakljucak sledi, treba da pribavimo switcer, dovoljno utp kabla da se umrezimo, naravno mrezne kartice koje imamo na plocama, adsl modem sa jednim ili vise utp portova /ukoliko ima dva ili vise utp porta switcer nije potreban/, nadam se da sam dobro shvatio

sada kako povezati sve to

od modema do switcera od switcera do nasih kompova zar ne
 
zasto bi im doplacivao za ruter 1500 din i sl...

lepo kupis onaj adsl ruter sto sam ti naveo za 3200 din i on ti posle ostaje. mocices da ga prodas, ako hoces, recimo za 2000 din. Naravno imas i drugih adsl rutera, mogao bi da se malo bolje raspitas, ako ti ovaj ne odgovara zbog 10mbps u lanu.

sto se tice povezivanja, ako nakacis switch neces dobiti ono sto trazis, moras da imas ruter.

Povezivanje rutera: liniju od asdl-a ubodes u ruter i iz njega idu 2 utp kabla, jedan u tvoj komp, a drugi u komsijin. To je sve, ruter se ne iskljucuje, tako da obojica imate net.
 
Poslednja izmena:
nismo u istom stanu, nase kuce su udaljene 30-tak metara i ne odgovara nam da jedan komp mora biti upaljen kako bi drugi imao pristup Netu.
Ovo znaci da ti je neophodan ruter, koji ce stalno biti ukljucen i na koji ce oba racunara biti povezana. Naravno potreban ti je i adsl modem sa Ethernet portom. Cesto su ove dve stvari integrisane u ruter/modem koji ima prikljucke i za telefonsku liniju i za lan. Moze da se desi da modem/ruter koji kupis(dobijes) ima samo 1 Ethernet port i ovom slucaju moras na njega da prikacis switch na koji ce biti prikljucena vasa 2 (ili vise) racunara.

Raspitaj se sta koji provajder daje i od opreme. Ako ti nista od toga ne odgovara uvek mozes sam da kupis ono sto ti je potrebno.
Pogledaj http://www.netiks.co.yu/

PS. Nisam imao nameru nikoga da reklamira, vec samo pomazem coveku.
 
Poslednja izmena:
zasto bi im doplacivao za ruter 1500 din i sl...

lepo kupis onaj adsl ruter sto sam ti naveo za 3200 din i on ti posle ostaje. mocices da ga prodas, ako hoces, recimo za 2000 din. Naravno imas i drugih adsl rutera, mogao bi da se malo bolje raspitas, ako ti ovaj ne odgovara zbog 10mbps u lanu.

sto se tice povezivanja, ako nakacis switch neces dobiti ono sto trazis, moras da imas ruter.

Povezivanje rutera: liniju od asdl-a ubodes u ruter i iz njega idu 2 kabla, jedan u tvoj komp, a drugi u komsijin. I to je sve, ruter se ne iskljucuje, tako da obojica imate net.

Cini mi se da je 1500 dinara manje nego 3200. Iz ovog rutera koji sam ja dobio ide samo jedan UTP, tako da je potreban i switcer. Ovako kako si ti naveo zahteva ruter sa switcherom, koji je nesumnjivo bolje resenje, ali ga oni nemaju u ponudi. Ja sam se odlucio za njihov ruter zbog cene, takodje, ovi ruteri bolje rade od modema, i s druge strane switceri su jeftini. Svako povezivanje bez rutera je budzevina koja ima previse nedostataka. Kao najbolje resenje predlazem bezicni ruter, kakav posedujem u firmi:) , ali to kosta iznad 50€.
 
Cini mi se da je 1500 dinara manje nego 3200. Iz ovog rutera koji sam ja dobio ide samo jedan UTP, tako da je potreban i switcer. Ovako kako si ti naveo zahteva ruter sa switcherom, koji je nesumnjivo bolje resenje, ali ga oni nemaju u ponudi. Ja sam se odlucio za njihov ruter zbog cene, takodje, ovi ruteri bolje rade od modema, i s druge strane switceri su jeftini. Svako povezivanje bez rutera je budzevina koja ima previse nedostataka. Kao najbolje resenje predlazem bezicni ruter, kakav posedujem u firmi:) , ali to kosta iznad 50€.

Ne razumes... ovde das 1500 din za neki ruter i kada hoces da se prebacis na drugog providera ili na kabal/wireless moras da ga vratis. oni ti tada ne vracaju kes nazad.

ovako kupis ovaj za 3200din, imas ga uvek(dok si na adsl-u), a prodajom mozes da povratis 2/3 cene.
 
Razumem ja to vrlo dobro. U dogledno vreme ne vidim svrhu prebacivanja na drugog ADSL provajdera (kablovska mi takodje nije dostupna u dogledno vreme, a i da jeste opredelio bih se za ADSL, s obzirom na iskustvo sa SBB-om, koga imam na poslu).
Medjutim, ono sto mi je vazno, u ovom trenutku, je da sa sto manje ulaganja dobijem ono sto mi treba. To podrazumeva i gubljenje vremena na jurenje rutera, duplo vise novca, a ne treba zanemariti i podrsku koja se dobija za konfigurisanje rutera i razne komplikacije koje mogu uslediti... Ovo mi se cini kao najregularnije resenje oko koga ce me najmanje boleti glava (meni jako vazna stavka).
 
Jeftinije od ovoga ne može!!!

Telekom daje huawei ruter uz adsl. On ima 1 mrežni i 1 USB priključak. Okači bliži računar na USB a dalji na mrežnu. Trošak znači samo mrežni kabl. Ovo radi. Ja proverio. Ipak sam posle toga sam kupio neki jeftini switch sa 5 portova (900din) jer je USB mrežna (USB konekcija se prijavljuje kao mrežna kartica) svega 10 Mbps.
 
Poslednja izmena:
Ako ne želiš da razvlačiš kabl između sebe i komšije valjalo bi da se otvoriš za jedno 70 evra i uzmeš wireless ruter. Sad, nije jeftino, ali je jako dobra stvar, pogovo ako još koji komšija poželi da se uključi na vašu mrežu.
Prodao bih ti moj ruter, ali nisi mi blizu. Meni ruter i ne treba, dvojica komšija imaju potpuno neobezbeđenu wireless mrežu, mogu da se vozim mufte. ;) Da sam znao na vreme, mogao sam dosta da uštedim.
 
Beotel daje 4lan+usb ruter za +1500din, ali moje misljenje je da treba uzeti neko kvalitetnije resenje, ako se ima para. Nije velika razlika a ruter ostaje u tvojem vlasnistvu.

PS. Sa deljenjem veze nece te moci da npr. jedan pika online igru a drugi nesto da radi. Mnogo je veliki ping cak i ako neko drugi krstari netom. Pa download je isto komplikovan. Ja sam sa ortakom koristio 512/2 pa kad smo videli da je velika zajeb...a presli smo, svako na po 256.
 
Telekom daje huawei ruter uz adsl. On ima 1 mrežni i 1 USB priključak. Okači bliži računar na USB a dalji na mrežnu. Trošak znači samo mrežni kabl. Ovo radi. Ja proverio. Ipak sam posle toga sam kupio neki jeftini switch sa 5 portova (900din) jer je USB mrežna (USB konekcija se prijavljuje kao mrežna kartica) svega 10 Mbps.

ova kombinacija mi odgovara ako sljaka...
 
Stvarno ne kapiram zasto su provajderi krenuli uopste da forsiraju Router-e sa 1 LAN port-om...ja sam i kod Sezama bio dobio Router sa 4 LAN konekcije...i sad od kako sam na Telekom-u isto sam dobio sa 4 LAN-a...valjda sam bio medju prvima...
Inace...kao sto je covek rekao...najbolje ti je da uzmes neki switch i nakacis ga na router (ako dobijes taj sto ima 1 LAN port)
 
Kod Euneta sam, kao fizicko lice, trazio i dobio ruter. Za taj ruter (Sagem) doplatio sam 1500 dinara. Ima UTP i USB, dakle neophodan je i switcer ako se zele povezati dva kompa koja ce moci da rade i kad je jedan iskljucen.

OK. Ja sam ih zvao i pitao pre jedno 6-7 meseci oko povezivanja racunara u jednoj kuci i rekli su mi da ne mogu racunati na ruter ukoliko je fizicko lice u pitanju.
Inace taj njihov ruter (Sagem) je sasvim dovoljan za navedenu varijantu. Ima koliko se secam jedan UTP. Ne znam da li bi oni prihvatili da ti daju podrsku ukoliko nabavis svoj ruter?
 
OK. Ja sam ih zvao i pitao pre jedno 6-7 meseci oko povezivanja racunara u jednoj kuci i rekli su mi da ne mogu racunati na ruter ukoliko je fizicko lice u pitanju.
Inace taj njihov ruter (Sagem) je sasvim dovoljan za navedenu varijantu. Ima koliko se secam jedan UTP. Ne znam da li bi oni prihvatili da ti daju podrsku ukoliko nabavis svoj ruter?

Oni daju podrsku i garanciju za svoj ruter, ali nisam siguran da bi hteli/znali i za neki koji bi sam nabavio, i to je jedan od razloga zbog kojih sam se odlucio za njihov ruter. Dakle, njihov ruter - njihova briga.
Inace, moram da pohvalim njihovu podrsku - 24 sata i to jako dobru. Dva puta sam je vec koristio. Prvi put kada sam preuzeo ruter, zbog guzve su mi dali ruter koji nije konfigurisan (bilo bi jos bolje da su mi to odmah rekli, a ne da se dva sata mucim), a drugi put sam imao softverske probleme sa mojim racunarom, pa sam zajedno sa njima utvrdio u cemu je problem (za ovo im odajem priznanje na zaista strucnoj pomoci, jer nije bilo lako utvrditi gde je zapelo).
 
Nazad
Vrh Dno