Šta je novo?

Jedna vrlo bitna vest koji bi treba da ode u vesti...

laxduke

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
17.01.2002
Poruke
893
Poena
619
Koliko god da nas malo ima Amigista, treba na ovim prostorima ipak objaviti ljudima koji citaju bench vesti sledecu stvar...
http://www.amiga.com/corporate/111902-exposure.shtml

U pitanju je "come back" Amige, sa odlicnom hardverskom i nevidjenom softverskom podrskom.

Toliko od mene.... :)
 
Nesto sam skeptican... Toliko su se vec puta proteklih godina pojavljivale vesti o "Vaskrsenju Amige", i sve bi se zavrsavalo na toj vesti.
 
Daj boze, mada posle toliko odlaganja sam stvarno odustao od svake pomisli da ce se Amiga oporaviti.
 
:( A ja vec iz naslova mislio da ce biti reci o dolasku Stounsa u Beograd :p
 
Matthias je napisao(la):
:( A ja vec iz naslova mislio da ce biti reci o dolasku Stounsa u Beograd :p
Da znaš! ;)

Nego i nije naka vest. Pratim razvoj AmigaOne projekta već duže vreme i odavno me je prošla euforija, kao i rezigniranost posle razočarenja. AmigaOne je trebalo da zaživi sa Matrox grafikom nove generacije, što se odnosilo na Parheliu. Čak su se godinama provlačile priče o saradnji Matroxovih i bivših Amiginih grafičkih inžinjera na razvoju novih 3D tehnologija. Prateći razvoj događaja, ta saradnja je finansijskim i tržišnim razlozima dovedena u pitanje.

AmigaOne u najboljem slučaju može da bude neko prelazno rešenje između igračke konzole i PC-a, ali nikako prava konkurencija današnjim personalnim računarima, a kamo li njihov ubica.

G3 procesor? Ma ajte molim vas. Pa ni G4, zbog svoje niske radne frekvencije, više ne može da parira Intel/AMD procesorima, zbog čega Mac i posustaje. Šta tek ima da pričamo o G3@600MHz? Nije da podcenjujem tu procesorsku snagu, ali uz IDE interfejs sa diskovima i PC133 RAM AmigaOne ne može da bude konkurentna ovim današnjim čudima, čak i kada posmatramo istu cenovnu klasu. O proširljivosti, kompatabilnosti i fleksibilnosti da i ne govorim.

Mislite da ćete odmah moći u nju da ubodete PCTV i gledate TV program? Sa kojim drajverima? Kojim softverom? Mislite da ćete moći u nju da ubodete poslednji model GeForce-a i da će sve glatko raditi? A PhotoShop, Premiere, Dreamweaver? Drajveri za skener? Bluetooth? USB2? Geting the picture?

Takve probleme ima i jedan Linux, a ne tek rođeni Amiga OS, koji je još uvek u beta fazi. Čak i da portuju Linux na tu platformum pa opet nije lako sve to optimizovati i držati u savršenom redu.

Znam da vas hvata nostalgija, ali nemoj te ovo preozbiljno shvatati i ne očekujte previše, grdno ćete se razočarati.
 
magick je napisao(la):
Da znaš! ;)

Nego i nije naka vest. Pratim razvoj AmigaOne projekta već duže vreme i odavno me je prošla euforija, kao i rezigniranost posle razočarenja. AmigaOne je trebalo da zaživi sa Matrox grafikom nove generacije, što se odnosilo na Parheliu. Čak su se godinama provlačile priče o saradnji Matroxovih i bivših Amiginih grafičkih inžinjera na razvoju novih 3D tehnologija. Prateći razvoj događaja, ta saradnja je finansijskim i tržišnim razlozima dovedena u pitanje.

AmigaOne u najboljem slučaju može da bude neko prelazno rešenje između igračke konzole i PC-a, ali nikako prava konkurencija današnjim personalnim računarima, a kamo li njihov ubica.

G3 procesor? Ma ajte molim vas. Pa ni G4, zbog svoje niske radne frekvencije, više ne može da parira Intel/AMD procesorima, zbog čega Mac i posustaje. Šta tek ima da pričamo o G3@600MHz? Nije da podcenjujem tu procesorsku snagu, ali uz IDE interfejs sa diskovima i PC133 RAM AmigaOne ne može da bude konkurentna ovim današnjim čudima, čak i kada posmatramo istu cenovnu klasu. O proširljivosti, kompatabilnosti i fleksibilnosti da i ne govorim.

Mislite da ćete odmah moći u nju da ubodete PCTV i gledate TV program? Sa kojim drajverima? Kojim softverom? Mislite da ćete moći u nju da ubodete poslednji model GeForce-a i da će sve glatko raditi? A PhotoShop, Premiere, Dreamweaver? Drajveri za skener? Bluetooth? USB2? Geting the picture?

Takve probleme ima i jedan Linux, a ne tek rođeni Amiga OS, koji je još uvek u beta fazi. Čak i da portuju Linux na tu platformum pa opet nije lako sve to optimizovati i držati u savršenom redu.

Znam da vas hvata nostalgija, ali nemoj te ovo preozbiljno shvatati i ne očekujte previše, grdno ćete se razočarati.

Iz posta vidim da nisi nikada radio sa Amigom, ali evo malo informacija.
Da krenem da odgovaram od pocetka...
Projekat sa Matroxom stoji, i koristi se za profesionalne sisteme, koje si mogao da vidis na ovom fudbalskom prvenstvu, gde kartica radi capture live kamere i pravi overlay na zivu sliku, gde pri tome mozes da ubacujes sta zelis u zivi video prenos, recimo udaljenost lopte pri izvodjenju udarca, onda grbove kluba preko celog terena i sta god pozelis.
Ti sistemi nisu u komercijalnoj upotrebi, a i ne treba da budu, to je za profi televizije tipa Eurosport, TNT, ESPN, itd.
Ceo Amiga projekat nije namenjen kao ubica bilo kog sistema, nego je napravljen za ljude koji znaju sta hoce.
G3 ili G4 procesor je sasvim dovoljan da radi sve na polju grafike i zvuka bolje nego bilo koji Intel/Amd.
Po tvom textu zakljucujem da nemas bas puno iskustva za Mac/Imb/Motorola simbiozama, ali evo jedne lepe demonstracije.
Jedan lokalni beogradski DJ je kupio Dual G4@1000MHz Mac desktop sistem, i na njemu radi muziku.
Na testu se nasao P4@3GHz sa 512DDRAM i profesionalnom zvucom karticom od ~1500€, tip Luna-2 HDD recording, ceo sistem je bio SCSI.
Intel je izdrazao ~60 efekata u realnom vremenu, dok je Mac opusteno radio sa 110 efekata, ali posto vise nismo imali sta da ukljucimo, tu smo zavrsili test.
Cela muzika je radjena sa vecinom efekata sa same kartice, dok su se softverski efekti/sintisajzeri malo koristili.
Intel/AMD arhitektura jednostavno nije napravljena za tu vrstu posla, ona je napravljana i pravi se u pravcu igara i masinerije za uzimanje para.
Ceo PC je na taj nacin koncipiran, dok je Mac-u ili Amigi potreban samo SDRAM i jedna lepa Motorola na ~700MHz.
Dok ne probas, ne znas kako radi :)
Sto se tice softvera, a to je NAJJACA strana, Amiga everywhere je jedan
savrsen projekat, koji mnogo obecava.
Rec je u unisistemu, koji je baziran na Unix-u, i deo koda je radjen sa Sun-om i QNX-om, gospodarima operativnih sistema.
Ovde ne pisem o bljuvotinama tipa Windows, koji nije ni operativni sistem, nego klasicna kradja OS iz 1985 godine, i to Mac workbench-a.
Ja na mojoj Amigi 1200 i dan danas koja radi na ~14Mhz mogu da uradim neke stvari do 20 puta brze nego moj [email protected].
Na amigi mogu da citam sve operativne sisteme, da krenemo da nabrajamo:

Sun Solaris
Unix xxx
QNX xxx
OS/2 Warp 3.x 4.x
Windows NTFS, FAT8, FAT12, FAT16, FAT32, FAT32X
Novell 3x 4x
Linux ext2 xxx
Atari
HPFS
Commodore
Mac xxx

Sto se tice drajvera, tu postoji unidrajver sistem, gde je drajver napisan na nivuo kernela OS-a i procesora uredjaja za koji je sam drajver.
Prvi tip tog drajvera u sirokoj nameni za PC je kx drajver za PC.
www.kxproject.com
Moze li se navesti primer da drajveri za Amigu su ~50kb, za bilo koji uredjaj.
Ceo Office paket je na dve diskete od 880Kb, editor za HDD je ~50kb i tako dalje, sta reci da se ceo OS podize za 7 sekundi od pritiska Power tastera.
PC je tu da pravi pare, a Amiga za zadovoljstvo i rad.
Ovo je samo jedan deo price, mrzi me da kucam neke ogromne poruke, ko ne veruje, moze se organizovati demonstracija.
 
laxduke je napisao(la):
Iz posta vidim da nisi nikada radio sa Amigom, ali evo malo informacija.
Sa Amigom jesam radio, ali nikada ništa ozbiljno, pa se ni neću ubrajati u Amiga korisnike. Međutim, nije u tome problem. Cenim ja jako Amiga koncepciju ( RISC + asm code ), ali to će u današnje vreme teško biti komercijalizovano. Na tu temu smo bar imali dosta primera.
Da krenem da odgovaram od pocetka...
Projekat sa Matroxom stoji, i koristi se za profesionalne sisteme, koje si mogao da vidis na ovom fudbalskom prvenstvu, gde kartica radi capture live kamere i pravi overlay na zivu sliku, gde pri tome mozes da ubacujes sta zelis u zivi video prenos, recimo udaljenost lopte pri izvodjenju udarca, onda grbove kluba preko celog terena i sta god pozelis.
Ti sistemi nisu u komercijalnoj upotrebi, a i ne treba da budu, to je za profi televizije tipa Eurosport, TNT, ESPN, itd.
Lax, uz dužno poštovanje, današnje TV kuće koriste malo sofisticiraniju opremu od Amige + Parhelia. Bio je ovde na forumu neko s kim sam svojevremeno pričao na tu temu, pa je čovek bio ljubazan da mi prenese iskustva svog prijatelja koji baš to radi "preko". Pošto i sam znam po nešto o tim stvarima, mogu ti reći da su u TV kućama uglavnom Tompson, Quantel i po neki Matrox sistem, ali ne grafička karta ( Parhelia ) ili RT2x00 već DigiSuite MAX. Od operativnih sistema radi se na NT i IRIX-u. Računarska arhitektura: IBM, Mac ili SGi. Ni traga ni glasa od Amige. Sorry. Naravno to ne znači da ona nije bila zakon u svoje vreme, ali u svoje vreme.
Ceo Amiga projekat nije namenjen kao ubica bilo kog sistema, nego je napravljen za ljude koji znaju sta hoce.
A šta oni hoće? Poluprofi grafika, audio i video? Zašto onda nema SCSI kontroler i bar dve PCI magistrale? Ili bar integrisanu grafiku sa veoma širokom ( brzom ) magistralom, kao SGi? Zbog cene.
G3 ili G4 procesor je sasvim dovoljan da radi sve na polju grafike i zvuka bolje nego bilo koji Intel/Amd.
Nije tačno! Čuj i ja sam ljubitelj Motorole ( kao kompanije ) i RISC arhitekture sa AltiVec engine-om, ali nisam spreman da tvrdim za crno da je belo zato što je simpatišem i zato što smatram da u njoj ima puno potencijala.

Adobe softver je i pisan za Mac-a, tj AltiVec, jel tako? E pa, pogledaj na DigitalVideoEditing-u kako je PC ODRAO najbržu Dual Mac platformu i to na njenom polju. Dell Precision Workstation 350 ( single [email protected] HT + 1GB PC1066 ) ne samo da je 9 jeftiniji nego je i skoro duplo brži u svih devet Adobe PhotoShop/Premier/AfterEffects testova od Dual [email protected] sa 1GB DDR-a. Testirano je pomoću sktipta koji pokreće najćešće korišćene poslove i filtere u ovim programima, a kompetentnost gospodina Charlie White-a nije za sumnju. Elem, Mac je brutalno poražen i to na svom terenu, a o nižoj ceni i boljoj podršći Dell/Intel mašine da i ne govorim. Surova realnost, šta ćeš.
Po tvom textu zakljucujem da nemas bas puno iskustva za Mac/Imb/Motorola simbiozama, ali evo jedne lepe demonstracije.
Jedan lokalni beogradski DJ je kupio Dual G4@1000MHz Mac desktop sistem, i na njemu radi muziku.
Na testu se nasao P4@3GHz sa 512DDRAM i profesionalnom zvucom karticom od ~1500€, tip Luna-2 HDD recording, ceo sistem je bio SCSI.
Intel je izdrazao ~60 efekata u realnom vremenu, dok je Mac opusteno radio sa 110 efekata, ali posto vise nismo imali sta da ukljucimo, tu smo zavrsili test.
Cela muzika je radjena sa vecinom efekata sa same kartice, dok su se softverski efekti/sintisajzeri malo koristili.
Čekaj stani, da li je ista karta korišćena i na Mac-u? Nije mi jasno kakvo ti je to poređenje platformi kada karta sve sama radi, a sistemi koriste različite karte? Nisam te tu baš najbolje razumeo. Drugo, razlika u ceni tih konfiguracija je ogromna, a i sigurno se radilo o overklokovanom P4, a ne o ovom sa HT-om, do duše to i nije toliko bitno. Ako i postoji neka razlika u broju efekata koji mogu da se "povuku" to je verovatno zbog propusnosti magistrale, što je pak rešivo nekim workstation čipsetom sa dve magistrale.
Intel/AMD arhitektura jednostavno nije napravljena za tu vrstu posla, ona je napravljana i pravi se u pravcu igara i masinerije za uzimanje para.
Slažem se, ali ovi više ne mogu da održe korak sa tim "igračkama".
Ceo PC je na taj nacin koncipiran, dok je Mac-u ili Amigi potreban samo SDRAM i jedna lepa Motorola na ~700MHz.
Aha, baš vidim što mu je dosta SDRAM i CPU na 700MHz. Zašto su onda podigli frekvenciju na 1.25GHz i prešli na DDR? Mada .... ni to im nije baš mnogo pomoglo.
Dok ne probas, ne znas kako radi :)
Ih, pa ko ima tol'ko para da sve proba pre nego što se odluči. :D Verujem ja čika Čarliju. ;)
Sto se tice softvera, a to je NAJJACA strana, Amiga everywhere je jedan
savrsen projekat, koji mnogo obecava.
Rec je u unisistemu, koji je baziran na Unix-u, i deo koda je radjen sa Sun-om i QNX-om, gospodarima operativnih sistema.
Ovde ne pisem o bljuvotinama tipa Windows, koji nije ni operativni sistem, nego klasicna kradja OS iz 1985 godine, i to Mac workbench-a.
Ja na mojoj Amigi 1200 i dan danas koja radi na ~14Mhz mogu da uradim neke stvari do 20 puta brze nego moj [email protected].
Na amigi mogu da citam sve operativne sisteme, da krenemo da nabrajamo:

Sun Solaris
Unix xxx
QNX xxx
OS/2 Warp 3.x 4.x
Windows NTFS, FAT8, FAT12, FAT16, FAT32, FAT32X
Novell 3x 4x
Linux ext2 xxx
Atari
HPFS
Commodore
Mac xxx

Sto se tice drajvera, tu postoji unidrajver sistem, gde je drajver napisan na nivuo kernela OS-a i procesora uredjaja za koji je sam drajver.
Prvi tip tog drajvera u sirokoj nameni za PC je kx drajver za PC.
www.kxproject.com
Moze li se navesti primer da drajveri za Amigu su ~50kb, za bilo koji uredjaj.
Ceo Office paket je na dve diskete od 880Kb, editor za HDD je ~50kb i tako dalje, sta reci da se ceo OS podize za 7 sekundi od pritiska Power tastera.
PC je tu da pravi pare, a Amiga za zadovoljstvo i rad.
Ovo je samo jedan deo price, mrzi me da kucam neke ogromne poruke, ko ne veruje, moze se organizovati demonstracija.
O.K. živi bili pa videli.
:wave;
 
Vrhunac PC industrije je bio mozda pre godinu dana, i sada sve to pada...sve novo je skupo, a uz to i ne radi ;) Ja sam jedan od korisnika kompova, koji je PC kupio tek onda kada je Amiga bila potpuno neupotrebljiva, i pored toga bio je utisak prelaska sa konja na magarca, shto je ostalo do dan danas...PC moze da ima vagone softvera, ali sve je to klimavo i nedovrsheno...
Inache, u vreme kada je Amiga propala, i PC postao 'standard' 90% danashinjih korisnika nije ni znalo shta je komp, tako da bolje nisu ni videli, i ovo shto danas postoji im je dovoljno...
Ja sam inache 94 godine imao Amigu sa 68060/50Mhz procesorom i 16mb rama, koja je jela PI na 166mhz (intelov)...I shto lax kaze, svi programi su bili 5x manji od PCjevih ekvivalenata, a da ne pricham to shto je 16mb na amigi znachilo kao nekih 64mb na PCju, a najzasluzniji za to je *ebeni windows....

i josh neshto shto nije direktno vezano za ovu prichu...da li ste primetili da u filmovima skorije proizvodnje, svi kompovi su uvek MAC-ovi ?
 
laxduke je napisao(la):
Sto se tice drajvera, tu postoji unidrajver sistem, gde je drajver napisan na nivuo kernela OS-a i procesora uredjaja za koji je sam drajver.
Prvi tip tog drajvera u sirokoj nameni za PC je kx drajver za PC.
www.kxproject.com
.

Posto znamo da su kx drajveri za profesionalniju primenu Creativovih zvucnih kartica (bez ozbiljnije DirectX podrske trenutno).
E sad jeste malo off-topic ali me interesuje da li je vec neko probao ove drajvere i kakvi su utisci?
 
magick je napisao(la):
Sa Amigom jesam radio, ali nikada ništa ozbiljno, pa se ni neću ubrajati u Amiga korisnike. Međutim, nije u tome problem. Cenim ja jako Amiga koncepciju ( RISC + asm code ), ali to će u današnje vreme teško biti komercijalizovano. Na tu temu smo bar imali dosta primera. Lax, uz dužno poštovanje, današnje TV kuće koriste malo sofisticiraniju opremu od Amige + Parhelia. Bio je ovde na forumu neko s kim sam svojevremeno pričao na tu temu, pa je čovek bio ljubazan da mi prenese iskustva svog prijatelja koji baš to radi "preko". Pošto i sam znam po nešto o tim stvarima, mogu ti reći da su u TV kućama uglavnom Tompson, Quantel i po neki Matrox sistem, ali ne grafička karta ( Parhelia ) ili RT2x00 već DigiSuite MAX. Od operativnih sistema radi se na NT i IRIX-u. Računarska arhitektura: IBM, Mac ili SGi. Ni traga ni glasa od Amige. Sorry. Naravno to ne znači da ona nije bila zakon u svoje vreme, ali u svoje vreme. A šta oni hoće? Poluprofi grafika, audio i video? Zašto onda nema SCSI kontroler i bar dve PCI magistrale? Ili bar integrisanu grafiku sa veoma širokom ( brzom ) magistralom, kao SGi? Zbog cene. Nije tačno! Čuj i ja sam ljubitelj Motorole ( kao kompanije ) i RISC arhitekture sa AltiVec engine-om, ali nisam spreman da tvrdim za crno da je belo zato što je simpatišem i zato što smatram da u njoj ima puno potencijala.

Adobe softver je i pisan za Mac-a, tj AltiVec, jel tako? E pa, pogledaj na DigitalVideoEditing-u kako je PC ODRAO najbržu Dual Mac platformu i to na njenom polju. Dell Precision Workstation 350 ( single [email protected] HT + 1GB PC1066 ) ne samo da je 9 jeftiniji nego je i skoro duplo brži u svih devet Adobe PhotoShop/Premier/AfterEffects testova od Dual [email protected] sa 1GB DDR-a. Testirano je pomoću sktipta koji pokreće najćešće korišćene poslove i filtere u ovim programima, a kompetentnost gospodina Charlie White-a nije za sumnju. Elem, Mac je brutalno poražen i to na svom terenu, a o nižoj ceni i boljoj podršći Dell/Intel mašine da i ne govorim. Surova realnost, šta ćeš. Čekaj stani, da li je ista karta korišćena i na Mac-u? Nije mi jasno kakvo ti je to poređenje platformi kada karta sve sama radi, a sistemi koriste različite karte? Nisam te tu baš najbolje razumeo. Drugo, razlika u ceni tih konfiguracija je ogromna, a i sigurno se radilo o overklokovanom P4, a ne o ovom sa HT-om, do duše to i nije toliko bitno. Ako i postoji neka razlika u broju efekata koji mogu da se "povuku" to je verovatno zbog propusnosti magistrale, što je pak rešivo nekim workstation čipsetom sa dve magistrale. Slažem se, ali ovi više ne mogu da održe korak sa tim "igračkama". Aha, baš vidim što mu je dosta SDRAM i CPU na 700MHz. Zašto su onda podigli frekvenciju na 1.25GHz i prešli na DDR? Mada .... ni to im nije baš mnogo pomoglo. Ih, pa ko ima tol'ko para da sve proba pre nego što se odluči. :D Verujem ja čika Čarliju. ;) O.K. živi bili pa videli.
:wave;

Steta sto verujes sve sto procitas na netu.
Kada bi malo vise sam testirao stvari, mozda bi promenio misljenje.
Ja za razliku ne verujem nista, nego kupim pa probam.
Sebi sam do sada mnogo puta dokazao koliko preko neta lazu i lupetaju, ali o tome nikoga nisam obavestavao, samo sam skupljao iskustva.
Svejedno cu uskoro imati jacu plaformu od tog Dell-a, pa cu se uporediti sa Dual 1GHz MAC-om, od koga cu da puknem ko zvecka.
Ne znam da li si bio kod nas na televiziji, posto pricama rekla kazala ne pridodajem mnogo znacaja, i mogu napisati da nisu Amige tamo (jel neko rekao da jesu?) nego je matrox, koji radi odlicno, i to na Win2000 AS.

P.S.
Stara hindu izreka :
"Bolje gram prakse, nego tona teorije"
 
driver je napisao(la):
Vrhunac PC industrije je bio mozda pre godinu dana, i sada sve to pada...sve novo je skupo, a uz to i ne radi ;)
Tako se ne može gledati ni na jednu naučno-tehnološku granu, to me podseća na onu čuvenu "u moje vreme je ... bla bla bla ....". :D Tehnologija i njena komercijalizacija nezadrživo napreduju, ali bih se složio sa tim da taj proces nije linearan, tj da ubrzava i usporava, u zavisnosti od ekonomskih uslova i niza drugih faktora. To se upravo sada dešava. Usporenje u razvoju IT industrije, koje svi osećamo, prouzrokovano je globalnom recesijom, čije ćemo posledice još dugo osećati. Možda je najbolji primer za to nestanak SCSI interfejsa u komercijalnim proizvodima. Kada je i ko izbacio poslednji model nekog optičkog uređaja sa ovim interfejsom? Zašto je Intel odustao od RDRAM-a kada je ta memorija napokon učvrstila svoje pozicije u High-End segmentu, uz veoma perspektivan R&D? Sve nam govori da se u današnjim uslovima čak i velike kompanije ne usuđuju da rade za maleno, "nich", tržište profesionalaca posebnih potreba i hardverskih entuzijasta.

Stvari će se svakako popraviti, ali po mom mišljenju ne pre 2008, kada ćemo uz dosta sreće imati iza sebe bolni prelazak na extreme ultraviolet tehnologiju i 157nm alate. Tada će biti obezbeđen siguran i ( relativno ) pristupačan put ka sub-65nm uređajima, što će se ujedno poklopiti sa prelaskom PC-a na ( pravu ) 64-bitnu arhitekturu ( CPU & OS ).
Ja sam jedan od korisnika kompova, koji je PC kupio tek onda kada je Amiga bila potpuno neupotrebljiva, i pored toga bio je utisak prelaska sa konja na magarca, shto je ostalo do dan danas...PC moze da ima vagone softvera, ali sve je to klimavo i nedovrsheno...
Pa ti onda sedi pa napiši bolji. :p Da li misliš da je bilo lakše razvijati softver za Amigu nego za PC? Tu se bar zna, ako želiš da nešto bude urađeno kako treba uradiš ga u što nižem jeziku, Asm ili C, i ono rula, ali ko će to da radi i koliko bi koštalo napisati tako jedan PhotoShop?
Inache, u vreme kada je Amiga propala, i PC postao 'standard' 90% danashinjih korisnika nije ni znalo shta je komp, tako da bolje nisu ni videli, i ovo shto danas postoji im je dovoljno...
Ja sam inache 94 godine imao Amigu sa 68060/50Mhz procesorom i 16mb rama, koja je jela PI na 166mhz (intelov)...I shto lax kaze, svi programi su bili 5x manji od PCjevih ekvivalenata, a da ne pricham to shto je 16mb na amigi znachilo kao nekih 64mb na PCju, a najzasluzniji za to je *ebeni windows....
Ma dobro de, shvatam ja to. Amiga je Amiga, nema tu priče, ali manimo se sada fantazije, 2003. godina je na pomolu. :) Koliko tek danas ima moćnijih i primenljivijih mašina, samo koštaju. :(
i josh neshto shto nije direktno vezano za ovu prichu...da li ste primetili da u filmovima skorije proizvodnje, svi kompovi su uvek MAC-ovi ?
I svi glavni junaci su jevreji ili katolici. :D
 
laxduke je napisao(la):
Steta sto verujes sve sto procitas na netu.
E sad' i ti. Očigledno ne znaš ko je gospodin Charlie White, pročitaj njegovu karatku biografiju - imaš je na sajtu. Čovek nema veze sa IT industrijom, u klasičnom smislu, niti ga zanimaju te "Intel-AMD-IBM-Motorola ...." gluposti. Umetnička duša bre! :D Ne, stvarno .... Mac je puk'o, pomiri se sa tim.
Kada bi malo vise sam testirao stvari, mozda bi promenio misljenje.
Ja za razliku ne verujem nista, nego kupim pa probam.
Sebi sam do sada mnogo puta dokazao koliko preko neta lazu i lupetaju, ali o tome nikoga nisam obavestavao, samo sam skupljao iskustva.
Možda ti imaš, ali ja nemam tih para ni mogućnosti da si iz puke razonode priuštim Dual Mac mašinu.
Svejedno cu uskoro imati jacu plaformu od tog Dell-a, pa cu se uporediti sa Dual 1GHz MAC-om, od koga cu da puknem ko zvecka.
Baš me zanima šta je to brže od [email protected] ( HT ) + 1GB PC1066 ? Šta ćeš, da overklokuješ? O.K., obavezno me zovi na taj test, ako dokažeš da je Charlie White lagao, ja plaćam pijanku. :)
Ne znam da li si bio kod nas na televiziji, posto pricama rekla kazala ne pridodajem mnogo znacaja, i mogu napisati da nisu Amige tamo (jel neko rekao da jesu?) nego je matrox, koji radi odlicno, i to na Win2000 AS.
Koji Matrox?
P.S.
Stara hindu izreka :
"Bolje gram prakse, nego tona teorije"
Slažem se, ali ne treba preterivati. Veoma rado ću saslušati tvoje iskustvo sa Dual G4@1GHz vs [email protected]. Samo mi još objasni ono sa zvučnom kartom.
 
Da se razumemo, ne želim ja nikoga da obeshrabrujem povodom povratka Amige, samo iskazujem veliku rezervu prema tom proizvodu i njegovoj primenljivosti. Svakako da joj želim sve najbolje, samo mi je krivo što ne vidim pred sobom hard core arhitekturu, već nešto mekano .... praktično PC sa G3 procesorom. Koristi običan IDE umesto SCSI interfejsa ( ne bi ih puno koštalo da su integrisali u SouthBridge jedan kontroler na nivou 2940UW ). Nema nikakavu poboljšanu komunikaciju sa grafikom, već standardni ( Intelov ) AGP. Uz sve to koristi klasičan, gotovo prevaziđen, 64-bit SDRAM ( PC133 ). Zvučna će se montirati u PCI, kao i svi drugi dodatni uređaji i šta je tu onda posebno? Odavno prevaziđeni G3 i poseban softver? Pa ni jednom Mac-u nije lako da opstane, a kamo li toj grupici entuzijasta. No dobro, to su samo moja razmišljanja. Amiga, sve najbolje!

Nego, baš me je zaintrigirala ova priča Mac vs PC. Kada malo bolje pogledam i meni deluje neverovatno da je Dell onako oduvao Dual G4 u AfterEffects-u. Prošvrljao sam malo po netu i potražio druge tekstove na tu temu, kao i diskusije korisnika. Ovo drugo bi možda bilo još zanimljivije, ali je iz žestokih rasprava pristalica jednog i drugog tabora zaista teško izvući po neku činjenicu. Dodatna otežavajuća okolnost je što se situacija drastično promenila u poslednjih par godina tako da morate tražiti samo najsvežije informacije.

Evo još jednog Mac vs PC benchmark-a koji je svojevremeno uradio TechTV. Na crti su se našli Mac G4@867MHz i P4@2GHz uparen sa i850. Sudeći po kontekstu i datumu posta, radi se o P4 Willamete procesoru sa 256KB L2 keša i magistralom na 400MHz, uparenim sa i850 + PC800. Ukratko: PC je dobio i to sa pristojnom razlikom, osim u testu kolor konverzije RGB-to-CMYK gde je prednost Mac-a bila mala.

E sada, uzmite u obzir Northwood jezgro ( 512KB ), pa još 533MHz FSB + PC1066. Na sve to dodajte ubrzanje dobijeno otklanjanjem prethodnih grešaka ( C1 stepping ) i HT tehnologiju + 1GHz više i dobijete novog Dell-a. :) Pazi, i nije ne moguće da je oduvao Dual Mac-a koji radi na "svega" 1.25GHz.

Za one koje mrzi da posećuju sajt, evo kratke biografije gospodina Vajta:
Charlie White has been writing about new media and digital video since it was the laughingstock of the television industry. A technology journalist and columnist for the past eight years, White is also an Emmy-winning producer, video editor, broadcast industry consultant and shot-calling television director who has worked in broadcasting since 1974. Talk back -- Send Chazz a note at [email protected].
 
magick je napisao(la):
O.K., obavezno me zovi na taj test, ako dokažeš da je Charlie White lagao, ja plaćam pijanku. :)
Ja se samopozivam na taj test, a i posle u sluzbi svedoka :D ;)
 
laxduke je napisao(la):
...gde kartica radi capture live kamere i pravi overlay na zivu sliku, gde pri tome mozes da ubacujes sta zelis u zivi video prenos, recimo udaljenost lopte pri izvodjenju udarca, onda grbove kluba preko celog terena i sta god pozelis.

I nashe TV stanice (RTS i BK) su dobile (kupile) dotichnu opremu. Koliko znam nisu je mnogo platili. Prvi put, RTS je pustio dotichni sistem kad je bio turnir u vaterpolu u Beogradu, dok sam na BK prvi put video u prenosu Kalcha (grafika u centralnom krugu na terenu).

Bane
 
Nazad
Vrh Dno