Šta je novo?

Koji Antivirus preporucujete?

Gde da nadjem free verziju Kaspersky antivirusa? Sve sto sam do asda nalazio su bile probne verzije. Jel postoi uopste free full verzija ili tako nesto?

Free full verzija Kasperskog ne postoji. Ranije je AOL davao besplatnu verziju antivirusa koji je u stvari bio Kaspersky oslabljen za neke stvari, ali toga više nema.
 
^^
staro sto godina;)
 
Samo sam tebe cekao da me prosvetlis. Pa nisam postavio kao da sam otkrio novi video, nego u duhu teme - antivirusa. Danas se sve mora u detalje objasnjavati...
 
Pf, sto se ti odma ljutis :)
 
koristim aviru antivirus,free je i solidno pretrazi i ima onaj blocker koji blokira "zarazene" fajlove tipa lekic za programe i igre,pa samo tad je iskljucim posto ne dopusta da "izlecim" igru ili program :D
 
Ma dopusta, samo lupas ignore....nego na koji to web guard mislite? Ima samo antivir guard kod mene
 
pa kolko ja znam web i mail guard postoji u premium verziji avire... ja sam pre nekoliko dana uzeo onaj free code za premium aviru 6 meseci .... radi ok
 
V3 ima novu masinu i bolji je za savremene pretnje. Trenutno je 4. u beta fazi.
 
Ali zato u veziji beta 4 vraćaju neke stvari iz verzije 2.7. Ne znam koje, ali znam da sam video to na njihovom sajtu.
U svakom slučaju ne može onoliko starija verzija biti bolja od trenutne.
 
Antivirus-koji?

Razmisljam se koji antivirus da stavim,a da je efikasan...
Dvoumim se izmedju Kasperskog 7 ili neki NOD32 (nov)...
Posto avast professional,nije bio dovoljno efikasan da spreci trojanca
da mi pobrka sistem...
Norton je pukao prilikom prvog napada...
Kaspersky previse opterecuje sistem (gusi ga),ali je vrlo efikasan...
AVG free antivirus nije mogao da se upload-uje,pa ga je firewall eskivirao...
Sad trenutno koristim IOLO SYSTEM MECHANIC PRO v 7.5.10.5,
efikasan antivirus sa svojim firewall-om i jos nekim programima za popravku sitnica kod OS...ali imam problem i sa njim-nece da se upload-uje...
Danas sam reinstalirao windows jer mi je zakacio TROJANCA,usporio mi je sitem...
Po vasem misljenju koji antivirus da stavim a da je efikasan,i da ne gusi previse sistem...:smash::D
 
Potraži malo po forumu, ima mali mion tema o antivirus programima, pa pročitaj. Inače, moja preporuka ide za Aviru Premium.
 
Ja bih pak preporucio NOD32. Resio mi je stvari koje ni jedan drugi antivirus nije mogao, a ujedno je i antispyware.
 
@zak
mozes li mi reci koje je to stvari tebi nod32 resio gde nijedan drugo av nije mogao?
...to da nije mogao avast,kaspersky (najbolji engine) ili bitdefender (koji ima najbolju detekciju od svih)
cisto da pokrijes argumente :)
 
Poslednja izmena:
Nod32, nema mu premca (Avira se kolje sa njim)!
 
Neki 8.bat rootkit koji je stvarao startup iteme i brisao win procese. E sad prepoznavali su njega i Spyware doctor i superspyware i kaspersky (bitdefender nisam probao) ali cim obrisem fajlove koje je stvorio i njega samog i restartujem racunar komp zakove i pocne da pisti pa mi je jedino preostajalo da opet dizem win i tako 4 puta. Na kraju sam resio da probam sa NOD-om i verzija NOD32 Business edition 3.0.684.0 mi je resila problem bez da zakuca win. Na osnovu ovog iskustva sam preporucio NOD32 i ne bi se nastavljao dalje sa objasnjenjima. :wave:

edit: Avast ga nije ni video
 
Poslednja izmena:
kaspersky (najbolji engine) ili bitdefender (koji ima najbolju detekciju od svih)

Nije mi jasno odakle ti ovo? Kaspersky nije dobio u oktobru i junu vb100 zbog false positives-a, to je jedan sasvim običan test koji skoro svaki anti-virus prođe, a Kaspersky sa tako savršenim engine-om nije mogao. Meni je kad je izašla iz bete verzija 2009 sa heuristic-om našao 300 zaraza (naravno gomila fp, među kojima je bila i njegova instalacija) i odem ja u Safe Mode i on pobriše još neke i ostavi mi 82, nije bitno da li su to zaraze nego da u Safe Modu nije mogao da obriše najobićnije fajlove.
A taj BitDefender je taj isti vb100 zeznuo u avgustu kad je imao 4 fp-a i u aprilu kad nije detektovao 2 virusa, a znate da koriste u tom testu one viruse koji su rasprostranjeni po netu kod najmanje dvojice njihovih ljudi.
Na AV-Comparatives u avgustu na on-demand skeniranju je Bitdefender dobio samo Advanced ( inače je 7 AV-a dobilo najviše priznanje Advanced+), iako ima "najbolju" detekciju sa 96,4%.
Samo navodim 2 najpoznatija testa. Znam da ćete sad reći kako su svi ti testovi glupost i kako mogu da im verujem, ali kad već kako vidite se bavite nagađanjima, da stavim ovde malo tačnija nagađanja.
Kakva ti to iskustva imaš sa ta 2 sjajna AV-a? Ja znam da su mi dva druga izgubila sisteme sa KIS-om. Ni nije čudo što samo on traži da se sve stvari pobrišu, da ne možete da vidite koliko stvari propušta. Sad je na jednom drugom forumu baš jedan postavio temu, imao je od zaštite samo KIS i pogađajte koliko stvari je morao da obriše u HJT logu, 17! Čak među njima su dva unosa bila od MyWebSearcha koji valjda on mora da obriše, to je jedna prastara stvar.
 
Nije mi jasno odakle ti ovo? Kaspersky nije dobio u oktobru i junu vb100 zbog false positives-a, to je jedan sasvim običan test koji skoro svaki anti-virus prođe, a Kaspersky sa tako savršenim engine-om nije mogao.
Razlikuj engine i signatures, to su dve razlicite stvari (iako lice). Engine definise koje tipove fajlova antivirus moze da skenira i emulira (packer, archive support, etc.), a signatures zamisli kao gorivo za taj "motor"... ako sipas pogresno nece da radi kako treba iako je motor od <insert awesome sports car engine here>.
Nije mi jasno kako iko moze da na osnovu jednog testa i jednog FPa zakljuci bilo sta o Antivirusu. Ti testovi sluze da zamazu oci neinformisanima, i ne moraju da reflektuju stvari u pravom svetu.
da stavim ovde malo tačnija nagađanja.
See above...
---
I stvarno mi nije jasno zbog cega se ovakve teme postavljaju, kad se zna da ce se svesti na Antivirus A vs. Antivirus B, i moj-je-veci-od-tvog tipovi postova. OK je kada se razmenjuju iskustva o nekom AVu, ali kada krene ovakva, neosnovana, prepirka stvarno mi bude muka. Vecina se pravi kako zna dosta stvari o antivirusima (neki stvarno znaju, i skidam im kapu) a ustvari nisu ni svesni da znaju jako malo... da znaju stvarno, shvatili bi zasto su ovakve prepirke besmislene.
Zakljucak: izvedite sami, mene mrzi da pisem...
:wave:
 
Poslednja izmena:
Ja ne mislim da su diskusije "antivirus A vs. antivirus B" besmislene, naprotiv, mislim da su, generalno, mnogo korisnije od diskusija u kojima se govori samo o jednom antivirusu, a bez mogucnosti uporedjivanja sa drugim proizvodima. Kada je na Wilder's Forumima svojevremeno uvedena zabrana diskusijama tog tipa, kao dugogodisnji clan tog foruma, protivio sam se i molio da se to ne radi. Nije vredelo, diskusije "A vs. B" su zabranjene, a kvalitet rasprava je nakon nekog vremena osetno opao jer veoma cesto nije moguce napisati nesto, ako se pri tom ne sme napraviti neko poredjenje.

E sad, kvalitet diskusija "A vs. B" je druga stvar. Ako se sve svede na patkometriju i "ne koristim X antivirus zato sto mislim da je najbolji, nego mislim da je najbolji zato sto ga ja koristim" onda se slazem sa tobom danilo989, od takvih diskusija nema neke koristi.

Dark Ziggy je pokrenuo temu pitanjem koji antivirus da stavi i izneo je iskustvo da Avast PRO nije uspeo da otkrije neki malware. Ja slicne primere iz licnog iskustva mogu da iznesem za svaki antivirus koji sam koristio/testirao, a bilo ih je mnogo, recimo svi iole poznatiji na trzistu. Znaci, ako neko trazi 100% efikasan antivirus, neka ne gubi vreme jer takav ne postoji. Postoje dobri i manje dobri, bolji u prevenciji i bolji u sanaciji, oni sa vecom bazom potpisa i oni sa boljom heuristikom, klasicni i oni sa proactive elementima itd. itd. I jos jedna stvar, po mom skromnom misljenju (IMHO sto bi rekli na stranim forumima) kvalitet, da tako kazem, antivirusa se menja u vremenu pa tako nijedan antivirus nije zauvek najbolji. Kasperski je, na primer, ukupno posmatrano, izuzetan program, ali ni sve njegove verzije nisu bile prvoklasne, bilo je medju njima u pogledu razlicitih stvari velikih razlika.

U svakom slucaju, pametno je ne oslanjati se samo na jedan antivirusni program, nego upraznjavati ono sto se na engleskom naziva "multi-layered protection". Znaci, kombinacije razlicitih zastitinih programa: antimalware, behavioral protection software, firewall, HIPS, sandboxie, roll back itd. Za obicne, ne previse rizicne korisnike savetujem antivirus/antispyware + HIPS (npr. Online Armor koji je kombinacija Firewall-a i mocnog HIPS-a i koji je jednostavan za podesavanje i dalje koriscenje, posebno ako se instalira na 100% cist racunar). HIPS programi su "pain in the ass" zbog gomile prozora i upozorenja koje mogu izbacivati, ali ako ste visoko rizican korisnik, zaista vredi pomuciti se i ovladati jednim takvim programom.

Sto se odgovora pokretacu teme tice, bilo bi dobro da napises sta od antivirusa, otprilike ocekujes, sta posebno cenis kod antivirusa, da li ga instaliras na racunar za koji znas da je 100% cist, za sta koristis racunar itd. Cini mi se da naginjes Kasperskom i da ces njega instalirati - mali savet, stavi najnoviju verziju 8 (2009).

Takodje, za Dark Ziggija, posto godinama koristim/testiram Avast i ucestvujem u njegovom razvoju, bio bih ti veoma zahvalan ako bih mogao da dodjem do fajla koji je Avast promasio i koji ti je zarazio racunar. Voleo bih da ga pogledam i, naravno, posaljem u Alwil Soft. Za Alwil Soft. i Avast imam samo reci hvale - odlicna detekcija (Alwil Soft. je, npr. kupio GMER) i vrhunska sposobnost uklanjanja virusa. Iako jos uvek sve ne funkcionise kako bi trebalo, program se razvija na jedan jako temeljit i pametan nacin. Sada se radi na novoj verziji programa koja bi trebalo da izadje, otprilike, u maju ili junu ove godine. Avast, kao i svaki drugi antivirus, ima i nekih slabih tacaka na kojima ce morati da se radi.

:wave:
 
Poslednja izmena:
Ja ne mislim da su diskusije "antivirus A vs. antivirus B" besmislene, naprotiv, mislim da su, generalno, mnogo korisnije od diskusija u kojima se govori samo o jednom antivirusu, a bez mogucnosti uporedjivanja sa drugim proizvodima. Kada je na Wilder's Forumima svojevremeno uvedena zabrana diskusijama tog tipa, kao dugogodisnji clan tog foruma, protivio sam se i molio da se to ne radi. Nije vredelo, diskusije "A vs. B" su zabranjene, a kvalitet rasprava je nakon nekog vremena osetno opao jer veoma cesto nije moguce napisati nesto, ako se pri tom ne sme napraviti neko poredjenje.

E sad, kvalitet diskusija "A vs. B" je druga stvar. Ako se sve svede na patkometriju i "ne koristim X antivirus zato sto mislim da je najbolji, nego mislim da je najbolji zato sto ga ja koristim" onda se slazem sa tobom danilo989, od takvih diskusija nema neke koristi.
I ja sam member na wilders, ne dugo ali sam dosta dobro upoznat sa A vs. B zabranom. Cak sam u svoj prethodni post hteo da ubacim taj quote LWMa, ali sam na kraju odustao, ne htevsi da pravim poredjenja pravila dva (razlicita) foruma.
Upravo ovaj boldovani deo je po meni presudan... koliko je bilo ovakvih tema ("koji AV?"/"AV A vs. AV B") u proslosti? Nebrojano mnogo... a koliko njih je sadrzalo objektivnu, smislenu diskusiju u kojoj su se iznosile samo ciste cinjenice? Veoma, veoma malo... Kada bi se takva tema oduzila, i kad bi se izvela statistika, doslo bi se do zakljucka da je barem po jedan member opljuvao sve antiviruse na trzistu/pohvalio sve antiviruse na trzistu... svaki AV ispljuvan i svaki AV nahvaljen. I gde smo onda? Ponovo na pocetku. Generalni problem kod ove koncepcije diskusije je u tome sto postoji veoma mnogo varijabli koje treba nekako uklopiti u predstavu kvaliteta i mana nekog AVa. Nekome se ne svidja ovo kod AVa nekome nesto drugo. Ne postoji univerzalni recept kakav AV sa kakvim karakteristikama i manama preporuciti... a svi znamo da savrsen AV ne postoji. Zato je moj savet da ako neko trazi AV, neka isproba na svojoj masini doticni da vidi kako se ponasa, da li se sukobljava sa nekim drugim programima itd. Spomenuti testovi tipa AVComparatives i sl. treba samo da te upute u generalnom pravcu koji treba da razmotris, nikako da donesu presudnu odluku o tome koji AV da koristis. Nekome nece smetati ako AV ima nisku detekciju, ako vec ima nisku cenu i ne pravi probleme na njegovoj masini.
Ja slicne primere iz licnog iskustva mogu da iznesem za svaki antivirus koji sam koristio/testirao, a bilo ih je mnogo, recimo svi iole poznatiji na trzistu. Znaci, ako neko trazi 100% efikasan antivirus, neka ne gubi vreme jer takav ne postoji.
U potpunosti se slazem. (naveo i u proslom delu post-a).
Sve zavisi od toga sta je nekom potrebno, ali ako pokretac teme (ne mislivsi specificno na Dark Ziggija) ne kaze sta mu je tacno potrebno u AVu, tema je manje vise osudjena na fanboy-eve koji nemaju pametnija posla nego da spamuju "AV x rula, ostali su vuna i docekuju viruse uz slatko i vodu" itd. Problematicno je ako se traze na primer neke karakteristike koje su pre svega machine-specific, kao sto je usporavanje sistema na pr. Nekome AV A radi savrseno i bez usporavanja, a nekom drugom isti usporava sistem. Nivo detekcije necu da spominjem, to bi trebalo da bude jasno zasto.
I jos jedna stvar, po mom skromnom misljenju (IMHO sto bi rekli na stranim forumima) kvalitet, da tako kazem, antivirusa se menja u vremenu pa tako nijedan antivirus nije zauvek najbolji.
Upravo tako. Ovo pre svega zavisi od vise stvari:
-Trenutno stanje u kompaniji, tehnicki problemi i dostupnost sample-ova za analizu;
-Keiranje malware-a koji su pravljeni specijalno da izbegnu detekciju AVa X. Ovo je uslovljeno rasprostranjenoscu nekog AVa u svetu ili ciljanoj grupi. (kao generalno pravilo, popularniji AVi ce biti vise eksploatisani)
U svakom slucaju, pametno je ne oslanjati se samo na jedan antivirusni program, nego upraznjavati ono sto se na engleskom naziva "multi-layered protection". Znaci, kombinacije razlicitih zastitinih programa: antimalware, behavioral protection software, firewall, HIPS, sandboxie, roll back itd. Za obicne, ne previse rizicne korisnike savetujem antivirus/antispyware + HIPS (npr. Online Armor koji je kombinacija Firewall-a i mocnog HIPS-a i koji je jednostavan za podesavanje i dalje koriscenje, posebno ako se instalira na 100% cist racunar). HIPS programi su "pain in the ass" zbog gomile prozora i upozorenja koje mogu izbacivati, ali ako ste visoko rizican korisnik, zaista vredi pomuciti se i ovladati jednim takvim programom.
I jos jedna, po meni presudna stavka: safe-hex. ;) Bez toga, "multi-layered" zastita i nije toliko bezbedna.

:wave:
 
lol
onda ja mogu zasigurno da kazem da nijedan od sledecih av ne valja :D
avira
avast
kaspersky (na osnovu drugih ljudi)
bitdefender (online skener)
nod32 *njega necu da spominjem imao sam ga godinu dana recimo da je avast posle njega imao dosta posla (u pitanju je bila bussines edition)
od antimalvera: malwarebytes, spyware doctor i josh jedan ne mogu da se sjetim

i to sve samo na osnovu jednog virusa/malvera ili sta je vec :D
 
Poslednja izmena:
I jos jedna, po meni presudna stavka: safe-hex. ;) Bez toga, "multi-layered" zastita i nije toliko bezbedna.

Potpuno se slažem s tobom... Džaba i najbolji AV program, ako se korisnik ponaša "neodgovorno" i radi ono što ne bi trebalo.
 
Nijedan. Ja ih ne koristim vec godinama. Samo uludo trosenje para na pretplatu i resursa na racunaru.
 
Poslednja izmena:
NOD32, as simple as that :)
 
Poslednja izmena:
Nijedan. Ja ih ne koristim vec godinama. Samo uludo trosenje para na pretplatu i resursa na racunaru.

Slazem se.. Imam instaliran AVG-Free ali je iskljucen.. Pokenem ga samo ponekad kada skinem nesto "vruce" sa neta pa cisto da ga proverim. I to testiram samo taj file.
 
Avast Home Edition (free). Nema potrebe kupovati (ili krekovati) antivirus, kad i besplatni Avast sasvim pristojno radi svoj pos'o, a uz to beznačajno opterećuje komp.

Kod mene je već godinama zaštita Avast Home i ugrađeni Win firewall. Od antispyware-a, pokrenem Ad-Aware 2-3 puta godišnje, ali on uvek pronađe samo kukije (a njih ja ne brišem).
 
ima li negde neki zbvanicni i bolji test za te antiviruse...ja koristim nod se i za sada mi je sve ok...nisam imao problema...sve mi je prijavljivao..imam kaspersky boot cd pa povremeno proverim sistem sa njim
 
Nazad
Vrh Dno