Šta je novo?

Koji Antivirus preporucujete?

Avast je nekada bio bas los (da ne kazem djubre) i to je dugo trajalo, cak ni Avast 2016 nije bio bas za preporuku, posebno jer je mnogo zahtevniji od novijih verzija a verovatno ima i odredjene propuste kada je zastita u pitanju.
Ali su 2017/2018 verzije izuzetno dobri programi, bez problema mogu da ih preporucim s tim sto niko ne moze da garantuje 100% zastitu, to vazi za svaki AV/IS. Za moj nacin koriscenja neta vecina takvih programa je vise nego dovoljna ali mi odgovara Avast interfejs (primetna razlika u odnosu na konfuzni Kaspersky sa arhaicnim UI).
 
Novine u Kaspersky Free 2019

https://help.kaspersky.com/KFA/2019/en-US/101565.htm

System Watcher

The System Watcher component rolls back the changes made to the operating system by malicious or other activity of applications.

The component protects against malware, including:

Exploits
Screen lockers
Encryptors that encrypt data and demand payment of a ransom for restoring files to their original state
Extortionware

Network Attack Blocker

Network Attack Blocker loads at operating system startup and tracks incoming network traffic for activities characteristic of network attacks. When an attempt to attack your computer is detected, Kaspersky Free blocks all network activity from the attacking computer that is aimed at your computer.


Download: https://products.s.kaspersky-labs.com/homeuser/kfa2019/19.0.0.1088/english-gb-0.57.0/


Jos uvek je u nekoj RC verziji, valjda izlazi za mesec dana ili dva nema zvanicnog datuma jos uvek.
Ja sam instalirao radi sve ok, bez nekih problema.

Screenshots: https://imgur.com/a/DcQdmBk
 
Kad-tad će neki Windows update da se pobije sa AV i tada se sistem raspada.
Ko ne ume da misli glavom, tu mu je defender.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Iskreno ja sam i njega iskljucio zato sto non stop nesto cacka po hard disku i iskreno me nervira.


Sent from my Note 8
 
Kad-tad će neki Windows update da se pobije sa AV i tada se sistem raspada.
Ko ne ume da misli glavom, tu mu je defender.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Nece ako se koristi Win 7 sa iskljucenim apdejtovanjem :)

I nije samo u pitanju nacin pretrage i ''razmisljanje glavom'', vec sam navodio ovde u temi primer ovog sajta koji posecujem svaki dan a nekoliko puta je bio pod nekakvim napadima (ili maliciozan, na neki nacin), blokirali su ga i NIS i Avast Premier :) Nedavno mi se desilo da sam obicnom pretragom odredjenih izvodjaca zavrsio na starom D'N'B forumu koji je Avast takodje blokirao ili je na neki drugi nacin eliminisao pretnju, zaboravih vec.
 
Recept za propast je alternativni AV koji se ne updejtuje redovno (ne samo definicije, nego i sam AV engine).
Kada se desi neki bitni Windows update obično se sve skrši ako je AV malo zastareo.
AV programi se previše duboko uvuku u sistem da prosto ne verujem da sistem posle toga može da radi stabilno i pouzdano.

@hsv.stoned:
Koji je to dnb forum? Navukao sam se na dnb zadnjih 20 godina...
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da se setim, nema sanse. Ali se secam da sam guglao neke manje poznate izvodjace i zavrsio na nekom starom forumu u threadu iz 2007. ili 2009. godine (nije bilo nista vezano za download vec za klasicne info, preporuke) i onda je Avast blokirao ili eliminisao ''nesto''. A to nije prvi put da mi neki IS/AV program izbaci upozorenje, desavalo se to cak i na nekim poznatim i navodno proverenim sajtovima tako da vise nikada necu koristiti racunar bez Internet Security programa.
 
Nece ako se koristi Win 7 sa iskljucenim apdejtovanjem :)

I nije samo u pitanju nacin pretrage i ''razmisljanje glavom'', vec sam navodio ovde u temi primer ovog sajta koji posecujem svaki dan a nekoliko puta je bio pod nekakvim napadima (ili maliciozan, na neki nacin), blokirali su ga i NIS i Avast Premier :) Nedavno mi se desilo da sam obicnom pretragom odredjenih izvodjaca zavrsio na starom D'N'B forumu koji je Avast takodje blokirao ili je na neki drugi nacin eliminisao pretnju, zaboravih vec.

Samo što je ne krpljenje sistema, mnogo gore nego da nemaš AV, a svakako nije zamena da imaš AV umesto zakrpljenog sistema.
To je isti nivo gluposti kao da držiš sam AV bez updatea, a to niko ne radi.
 
Ma da, evo raspada mi se Win 7 jer sam odmah ugasio smaracke apdejtove :) (instalacija stara skoro 6 godina, sa najosnovnijim zakrpama + sam rucno instalirao najneophodnije novije)
Da ne pricam da se mnogi iz moje ekipe vracaju na sedmicu, posebno oni koji zaradjuju od rada na racunaru a jedva su cekali da predju na desetku ''jer je lepsa'' :) Ali kada radis ceo dan i odjednom ostanes bez icega zbog vecite win10 bete onda ta ''lepota'' interfejsa brzo postane nebitna :d
 
Poslednja izmena:
Ma da, evo raspada mi se Win 7 jer sam odmah ugasio smaracke apdejtove :) (instalacija stara skoro 5-6 godina, sa najosnovnijim zakrpama + sam rucno instalirao sta je trebalo)
Da ne pricam da se mnogi iz moje ekipe vracaju na sedmicu, posebno oni koji zaradjuju od rada na racunaru a jedva su cekali da predju na desetku ''jer je lepsa'' :) Ali kada radis ceo dan i ostanes bez icega zbog vecite win10 bete onda ta ''lepota'' interfejsa brzo postane nebitna :d
+1
Jesam trenutno na Win10, ali odmah sam ugasio update isto kao na Win7 sto sam radio. Uvek gasio update, od XPa pa do 10.
Od AVa samo Defender i nikakvi problemi.
Povremeno preskeniram Malwarebytesom.
Razmisljao sam da se i ja vratim ja 7-icu, jer mi nekako cudno, bagovito radila 10-ka na pocetku, dok je nisam utegao, sad solidno radi, jos samo SSD da ubacim.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ja imam XP instalaciju stariju od 15 godina, i Server 2003 star skoro 15 godina.
Jeste da se ne pale svaki dan, ali pale se, koriste barem 20h mesecno, imaju izlaz na net, bez ikakvog AV-a, zadnji update - pa pre 15 godina.

U te potrebe o stalnom update-u svega i svacega nisam verovao nikada (sto nije tesko, kada radis deo softvera za koji firme tvrde da mu treba stalni update, a ti znas da osim ponekog non-security bug-a ZBOG WINDOWS UPDATE-a, nema sta da se radi :)).
Za obicne korisnike naravno. Cisto da ne budu "a gle, kaze mi da kliknem ovde... zasto? Pa ne znam, kaze da kliknem, aj kliknucu kad kaze" :D
 
Ma da, evo raspada mi se Win 7 jer sam odmah ugasio smaracke apdejtove :) (instalacija stara skoro 6 godina, sa najosnovnijim zakrpama + sam rucno instalirao najneophodnije novije)
Da ne pricam da se mnogi iz moje ekipe vracaju na sedmicu, posebno oni koji zaradjuju od rada na racunaru a jedva su cekali da predju na desetku ''jer je lepsa'' :) Ali kada radis ceo dan i odjednom ostanes bez icega zbog vecite win10 bete onda ta ''lepota'' interfejsa brzo postane nebitna :d

Ja radim ceo dan u Win 10 i nije mi se desilo da ostanem bez ičega. Security update je uključen da se odmah instalira, feature je odložen, i pri tom sam na stabilnoj grani. Ako se i OS i AV redovno ne krpe sigurnosnim zakrpama, onda je svejedno šta ko koristi. U suštini, bolje da izgubim pola dana zbog Microsofta, nego sve što imam zbog nesigurnog sistema. Naravno, postavljam svoj sistem tako da ne moram da brinem ni o jednom o ta dva slučaja
 
Tom logikom primenjenom na OS i softver, bi onda i AV bio s isključenim update.
Neka radi svako šta hoće, ali zna se šta je najbolja praksa, i treba je se držati koliko može.

P.S. U mom okruženju skoro svi koji za posao koriste komp, koriste Win10.
 
Najbolja praksa za koga?
Ko je to radio neku studiju sa milionima kucnih korisnika, gde je u proseku bolje da bude stalni update, umesto da ne bude?

Proof!
 
Ja imam XP instalaciju stariju od 15 godina, i Server 2003 star skoro 15 godina.
Jeste da se ne pale svaki dan, ali pale se, koriste barem 20h mesecno, imaju izlaz na net, bez ikakvog AV-a, zadnji update - pa pre 15 godina.
Добро је кад хардвер ради. Ја сам у првој рестрикционој групи ЕПСа, нема шта ми нису поубијали, све са UPSом.

Возим XP задње 4 године (онај што се још увек апдејтује али ми не треба јер све што нуде мени није потребно ) сваки дан без АВ на неком 754 Семпрону (клокнутом ~40%) са 1.5 гига меморије, сурфујем гледам 720p филмове и серије, док на другом дуалкору 775 Интелу имам XP - 7 - 8.1 - 10 (ниједан ОС пре њега се није тако будалио као 10) због "компатибилности" са фамилијом и децом из комшилука кад им затреба помоћ

Сваки пут када посумњам да имам вирус, протерам пар АВ програма и увек се испостави да је проблем "нови апдејт" Фајерфокса који се најзад смирио на XP у последњој ESR верзији.

Наравно не кликћем на "понуде" иако сам баш пре неки дан "добио" 500к долара на Виберу za PC :)
 
@ Space Beer

U tome i jeste problem, Win 10 je i dalje OS sa ''nepredvidivim ponasanjem'', zato ga i stalno krpe i apdejtuju a nikako da izadje iz beta faze.
Kod nekih radi dobro i bez budzenja, mnogi danima steluju sam OS i nemaju probleme dok su neki osedeli zbog desetke pa cak i novije masine koriste sa sedmicom ili su presli na mac(hackintosh).
Ne znam da li si procitao iskustva sa Win 10 koja je iznosio Marti Misterija.. covek je sve lepo objasnio, bar sto se tog dela problema tice.

Verujem da nemas vecih problema sa Win 10 sto nazalost ne znaci da ih nece biti (nadam se da nece). Jedan ortak radi ozbiljne poslove na Win 10 racunaru i takodje nije doziveo pomenute katastrofe u radu zbog desetke dok su neki bukvalno lupali kucista i tastature, miseve.

Ali da ne sirimo ovde pricu o Windowsu.
 
Poslednja izmena:
To što se stalno vrti neku update, ne znači da je beta. Windows 10 je po tom pitanju otrpilike isti kao i Arch ili OS X. Tj. rolling distro/OS.

Što se AV-a tiče, imajući u vidu koliko je napredovala zaštita kroz browser-a, kao i Defender, ja smatram da obazrivi korisnici nemaju potrebu za 3rd party rešenjima na Win10. Posebno jer je skoro sve iz EMET-a implementirano u sam OS
 
Ne znam zašto uopšte kačite te testove, grafikone,... Pogotovo tako bez izvora, ičega. Šta to dokazuje uopšte?
 
Pa vredi bar kolikoi i tvrdnje da je baš nečiji AV najbolji. Gde god da pogledaš, uvek hoće samo da ti prodaju neki AV a ni jedan ne može da te spase od sopstvene gluposti.
 
Poslednja izmena:
Ceka se benchmark kome antivirus najbrze zavrsava full scan, pa onda RGB padajuci meni u AV :)

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Na brzom systemu i brzom SSD-u ima samo da prozuji bilo koji, na nekom starom laptopu ima da pojede živce. Jedino sam da probaš 10ak pa da vidiš kojiti najviše odgovara.
 
Poslednja izmena:
Citanje fajlova odavno nije top "performance hog" za AVove.
Kada su poceli ozbiljniji AVi da se prave (a tek da vidite suludost AHN-a, koji ima tri filtera, jedan top, jedan bottom, uvek re-force ako se neki novi filter pojavi, i jedan random..), citanje je spalo na trece mesto.

Pricam iz konkretnog iskustva, mi merimo takve stvari u firmi maltene dnevno, i interop sa svim mogucim AVovima je bio najveci smor.
Sa AHN smo imali najvise performace problema. Po defaultu je citanje kod njega drugi/treci performance hog. Kada se ubaci jos neki FS filter (ne AV, bilo koji..), samo citanje ume da bude ispod 1% problema :d
 
Meni je nakbolji onaj koji ima najbolje performanse (update, scan, realtime i tako to...), otprilike Eset tesko da ima konkurenciju tu. Daleko je Defender po tom pitanju.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Meni je nakbolji onaj koji ima najbolje performanse (update, scan, realtime i tako to...), otprilike Eset tesko da ima konkurenciju tu. Daleko je Defender po tom pitanju.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
Ima Deffender sve to, Update nekoliko puta dnevno, Scan na auto i demand, realtime protection, od skora detektuje PUPs i slične stvari, Ransomware protecton, firewal itd.
WD1.JPG WD2.JPG WD3.JPG
 
daj još neku pohvalu za win10, leba ti...
 
Možete u group policies da namestite da vas samo obavesti da postoji apdejt, ne skida ga automatski. Za one koji se boje da im apdejt nešto ne pokarambasi (taj sam). Mada ovo važi samo za Pro verziju.

Edit: Uh, pomislih da je ovo Win10 tema, ako treba brišete.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno