Šta je novo?

Koji Antivirus preporucujete?

Kad vam se poslednji put desilo da vam je AV detektovao nesto na kompu (a da nije bio FP)?
 
Nisam imao prilike da probam Free verziju.
Prema sajtu ima osnovnu zaštitu sličnu istu kao i Windows Defender.

Lično, ne verujem u free rešenja vezana za safety i security.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Daleko su Kaspersky Free i MS Defender po nivou zaštite. Free verzije imaju osnovnu zaštitu koja je i najbitniji nivo zaštite, ostalo su mahom kozmetičke, nepotrebne stvari. Šta tebi lično treba od onoga što nude plaćena rešenja više? Čuvanje šifara, zaštita (lozinkom) podataka, ograničenje i nadzor dece, proxy, bolja korisnička podrška, potsetnik za update ostalog softvera, dodatna provera prilikom elektronskog plaćanja? Jer to su razlike.

Za kućnu upotrebu su pomenuti Kaspersky free i Bitdefender free i više nego dovoljni. Lično koristim Bitdefender free dugi niz godina.

Inače, slažem se i sa Danilovom primedbom. Danas možeš da zakačiš neki reklamni malver ako ne koristiš antiviruse (mada sam viđao da su i pored Defender-a i Avast-a prolazili), ili, u gorem slučaju, neki ransomware ako ne paziš, a tu antivirusi (zbog samog načina funkcionisanja malvera) slabu zaštitu nude.

Realno, za kućnu upotrebu, treban jedan besplatni AV (moja preporuka bi bio jedan od pomenuta dva, Kaspersky free ili Bitdefender free), ne gašenje Windows Firewall-a i uBlock Origin u browser-u. Posebno obratiti pažnju na Office dokumente (Word, PP, Excel) koje dobijate putem mail-ova, ako je sumnjivo nešto (ne znaš ko šalje, ili znaš, ali vidiš da nešto nije u redu sa propratnim tekstom, a nije najavljeno), bolje samo obriši mail, postoje dobre šanse da je u pitanju ransomware.
 
Poslednja izmena:
Kaspersky Internet security uz trial reset + Malwarebytes bilo kakav. Cak i tada pamet u glavu.
Ako se oslanjate na free, onda bolje ostavite samo defender.
 
A šta ti to treba is Internet security verzije u odnosu na free?
I po čemu je (bušni i spori) Defender bolji od nekog aktuelnog free rešenja?
 
Kad vam se poslednji put desilo da vam je AV detektovao nesto na kompu (a da nije bio FP)?

Meni prekjuče, kad sam instalirao neki program u narodnoj verziji na Windowsu 7 bez dodatne zaštite. Pojavili se unosi u startupu (iz foldera koji nisu vidljivi, tačnije C:/Win), odnosno iz exe fajlova u njima + računar počeo da u pozadini komunicira sa različitim sajtovima spontano. Uglavnom, Avast i Malwarebytes su to počistili (naknadno instalirani).

Dalje, moj prijatelj je pre dve nedelje zakačio neki ransomware koji mu je zaključao sve fajlove na kompjuteru. Koristio je samo Defender na Windowsu 10 i on ga je upozoravao na pretnju, ali baja je ignorisao i to ga je koštalo nove instalacije sistema i nešto malo slika na računaru.

A na mom radnom računaru sam upravo instalirao Eset Smart Security Premium, koji sam platio na ebay $2.90 za 1 godinu.
 
Ako te ne mrzi baci na PM taj "program" sa Win7...
U takvim situacijama treba konsultovati www.virustotal.com ako fajlovi dolaze iz neproverenih izvora.

Bekap na cloud i/ili eksterni HD koji je diskonektovan sa kompa bi resilo sve probleme sa ransomware, al treba razviti naviku za bekap...
 
@toxicm, koristi free, nemam nista protiv, moja iskustva su drugacija. Mrzi me da navodim razloge, posto se to sve vec zna odavno.
 
Ja sam imao par detekcija(7-10) dok sam instalirao novi win i programe sa koje kakvih sajtova, trojanca i jos raznih, sve u karantin odmah i nod32 i WD pocistili. Eset Nod 32 tipa 3$ 1 god na ebay..
Ima u sebi i web security sve je popaljeno


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
^Mene bi brinulo da li ima jos nesto "zakaceno" za te programe sto je promaklo antivirusu... Koji su to programi pa da moras koristiti kojekakve sajtove, umesto provereno pouzdanih (ukljucujuci i "izlecene" varijante).
 
A *mjau**mjau**mjau* ako ga imam pokaze se nekako, nista ne radi u pozadini, presao sam jos par puta sa skeniranjem.. ma normalni programcici za testiranje konfiguracije i oc.. nego ima po neki sa malo nesigurnijih mesta po njima.. ko ce ga znati. Nemam ja bitne stvari na kompu privatnom tj nemam nista. Drzim programcice te, po neku igricu uglavnom mogu 3x mesecno da radim clean instal ne tangira me :)
Onaj firmin cuvam bolje malo


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@toxicm, koristi free, nemam nista protiv, moja iskustva su drugacija. Mrzi me da navodim razloge, posto se to sve vec zna odavno.

Pa ako preporučuješ nešto onda reci i zašto preporučuješ. Pogotovo kada je preporuka Defender pre dosta ozbiljnijih rešenja. Uz to preporučuješ trial reset, odnosno crack, što osim što je zabranjeno na forumu, takođe je i debelo nepouzdano za prosečnog korisnika. Mrzi me da navodim razloge, posto se to sve vec zna odavno je izgovor koji mi govori da ne znaš o čemu pričaš.
 
U današnje vreme i cene, samo neuk čovek koristi krekove za igrice, a posebno za antiviruse. Niko ne može da me ubedi da je skupo kupiti ESET ili neko drugo rešenje za par dolara. U ostalom, kada se desi neki Crypto, posle nema kukanja. Mada računam da je to ona grupa ljudi koja i dalje reinstalira win po X puta kada se desi nki problem. Šta je to win backup :D
 
@toxicm, izvini ali kakav Defender pre dosta ozbiljnih resenja? Koja su to ozbiljna resenja, free Avast i free AVG...? Izvinjavam se za ovo sto zoves "crack", zaboravio sam da zivimo u drzavi gde vlada sloga, protekcija i uredjenost :). Da je zabranjeno, Kaspersky bi ukinuo sve servise za Trial, ili bi ga smanjio i obesmislio trial, eventualno napravio zastitu, da ne mozes vise puta instalirati trial. Ispravio bih se, umesto onog gore sto sam napisao, mislio sam na Kaspersky Internet Security + Malwarebytes Premium, naravno sve kupljeno, placeno, licencirano.
Dok sam neko vreme koristio Free, dosta toga je bilo zakljucano, obavezna je registracija sa mail-om, ima dosta ogranicenja.. Ali nije losa zastita = AV+malwarebytes, bez fw-a, i ostalih zastita koje dolaze uz proizvode koji nisu free.

Za prosecnog korisnika nije PC/Windows po meni, iskreno, ja mu ne bih dao nista da koristi... Mozda Chromebook ili neki Linux, pa nek vidi . Bezbednije je za njega.
U pravu si, pojma nemam sta pricam, da nisam lud? :). Pretpostavljam da onda ti imas pojma, jer sticem utisak da si ubedjen da je Free bolje nego Full zastita...? Ako je tako, nemam sta da pisem, besmisleno je. Drugi ljudi mogu da odu na net i lepo da pogledaju razliku.

Sto se tice crypto pecanja, ljudi se pecaju lako i sami su krivi. Sve dok se dobro ne upecaju, nece nauciti.. Mozda ni tad... Da ne treba da klikcu!
 
Krekovi/pirati svih vrsta se izbegavaju zbog sebe i svojih podataka, a ne zbog države.

Defender (tj. cela MS zaštita u Win 10, sada je npr. EMET deo OS-a) je na veoma ozbiljnom nivou. Posebno za obične korisnike. Iz mog iskustva, sve ostalo što sam koristio (Malwarebytes, Zemana, MC Shield, Kaspersky IS), bilo free, bilo premium, izbacivalo je samo false positive nalaze. Doduše, ja piratskog softvera nemam, ne klikćem na GameOfThronesS03S15.exe, ne otvaram mejlove iz nepouzdanih izvora, itd.
 
@imarkovic
Nigde nisam ni preporučio Avast i AVG, čak naprotiv, za Avast sam naveo da mi je nepouzdan. Pomenuo sam Kaspersky Free i Bitdefender Free. Oba nude kompletnu anti-malwer zaštitu kao i plaćena rešenja, a naveo sam i razlike u odnosu na plaćene verzije. I dalje ne znam šta ti je to potrebno iz plaćenih verzija u odnosu na Free, koliko vidim ni tebi nije jasno. Krekovane verzije antivirusa su nešto najgore što možeš da staviš na računar. Nepouzdano rade, odnosno ne rade, a sami su često i izvor malwer-a, ne false positive.

MS Defender i dalje propušta reklamni malwer, skoro sam imao slučaj kod prijatelja gde je računar bio pun reklama sa regularnom i skoroz ažurnom Win10. Pre toga sam video gde je Office aktivator povukao neki lažni antivirus koji nalazi brdo malvera koje može da ukloni ako platiš (opet regularan licencirani Win10). Lagano je isključio MS Defender kao da je bio u pitanju regularna instalacija antivirusa. Ima gotovo isti odnos sa ostalima po pitanju false positive prijava. Značajno više opterećuje računar u odnosu na Bitdefender free npr. kada nema SSD-a. Posebno je loš za obične korisnike jer upravo oni otvaraju neproverene mail-ove i klikću na GameOfThronesS03S15.exe.
 
Nekome je dovoljan Defender, nekome nece pomoci ni svi AV-i ovog sveta.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ok, ajmo ispocetka. Moguce da si pogresno protumacio, u mom postu (doduse ni ja nisam precizirao) ja nisam uopste poentirao na "prosecne" korisnike. Njima treba "sipaj i vozi" varijanta, a tu si u pravu za Free. Ove druge varijante sa dodatnom opremom svakako nisu za prosecne korisnike, nadam se da se razumemo...

@scylla, apsolutno se slazem.
 
Poslednja izmena:
Ja koristim Kaspersky Free + Windows Firewall + povremeno pročešljam Malwarebytesom. Jako retko mi nešto prijavljuju, s tim da se poslednjih dana pojačalo i često dobijam poruku od Kasperskog koja kaže "the network attack bruteforce.generic.rdp has been blocked", sa IP adresom računara sa kojeg dolazi taj napad, oznakom da je protokol TCP i brojem porta. Počelo je tačno otkako sam okrenuo Telekom da mi otvori port koji mi je trebao za seed za iptorrents i javlja se samo kada je qbit uključen, s tim da port koji Kasperski navodi nije taj koji koristim za torente.

Ne znam da li je to lažna uzbuna zbog torenta ili se stvarno dešavaju ti napadi.
 
Bravo, uključio sam i Remote Desktop ovih dana kad sam probao zamene za TeamViewer i zaboravio da isključim, biće da je toga. Sad sam ga ugasio, a svakako mi ni ne treba, pa ću da ispratim da li će ponovo Kasperski da javi nešto slično.

Isto je u pitanju bio port 3389, kako piše u ovom članku.
 
Poslednja izmena:
Za Avast eno odgovora u drugoj temi, pustio Ransomware, toliko o njemu. AVG je bolji sigurno a 360 TS nikom nista nije pustio, stavljam ljudima koji se slabo razumeju i nijedan problem nisu imali.
 
Na koju temu mislis?
 
Ne znam da li je koristio Avast free ili koju vec verziju ali napisah u toj temi iskustvo sa Avast Premier. Ko zna sta sve moze da ''proleti'', ta Premier verzija se do sada stvarno pokazala odlicno ali izgleda situacija uopste nije naivna, posebno sa ransomware glupostima..
 
Nijedan nije dobar za ransomware.
 
Kaspersky internet security ili Eset internet security,naravno premium.Dovoljno za svakog,da li bio početnik ili napredan korisnik.Sve ostalo je nagađanje i stvar korišćenja računara svakog pojedinca.
 
Nazad
Vrh Dno