Šta je novo?

Koji Antivirus preporucujete?

Avira nikako na stariju mašinu, uopšte nije lagana. Kroz Windows Update i dalje stiže Microsoft Security Essentials, sasvim solidan antivirus, može i Bitdefender Free, starija verzija, da se nađe (i dalje dobija update baze). Ima i Avast verzija za XP.

Što se Windows Defender-a tiče, bio bi super kada bi moglo da se isključi pozadinsko skeniranje (ne realna zaštita, već ona idle). Ovako samo bespotrebno arči HDD/SSD, na sporijim hardovima je noćna mora.
 
Moze AV preporuka za stariju masinu na XP-u?
Nesto lagano za korisnika koji nece/ne ume da se bakce sa takvim stvarima.
Ortak zapeo za AV, ima stariju masinu a ja AV ne koristim pa ni ne pratim.
Za stariju masinu i XP: Avast, AVG, imaju verzije za XP. Stara verzija bitdefendera free..pitanje koliko ce jos dobijati apdejte. Mozda je najbolje instalirati ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall za XP. Laksi je za staru masinu od Avasta ili AVG-a a dobije se za dz i sasvim dobar firewall. Antivirus koristi engine Kasperskog sto znaci da svakako nije los. Avira i ne podrzava XP.
 
Poslednja izmena:
Za stariju masinu i XP: Avast, AVG, imaju verzije za XP. Stara verzija bitdefendera free..pitanje koliko ce jos dobijati apdejte. Mozda je najbolje instalirati ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall za XP. Laksi je za staru masinu od Avasta ili AVG-a a dobije se za dz i sasvim dobar firewall. Antivirus koristi engine Kasperskog sto znaci da svakako nije los. Avira i ne podrzava XP.

Ljudi, 360 total security najnovija verzija na XP 32-bit (jer ne podrzava 64-bit), poslednji update-ovi, ne opterecuje resurse mnogo, stari avast i ostalo nema smisla stavljati uopste. Doduse evo lepo radi i Kaspersky free, stvarno fantastican.
 
360 TS je bloatware (360 Security Essential bih pre koristio od njega, probao sam ga i za slabiju masinu je ipak bolji ZoneAlarm iako trosi nesto vise RAM-a) a Kaspersky Free moze od pre par dana besplatno da se skine. Nema jos pouzdanih testova da se vidi kakav je tj koliko je pouzdan i zahtevan. Slazem se, svakako ga vredi isprobati.
 
Poslednja izmena:
Kaspersky Free - 152 MB setup paket svlaci sa neta pri startovanju online instalera. S obzirom da je link nesto kilav trenutno probacu za neki dan.
 
Duze vreme koristim 360 TS i moram se sloziti sa @Minja da je vremenom sve veci i veci bloat.

Polako pocinje da me nervira i to sto za skoro svaku instalaciju izbacuje neki prompt, pa mora da se ide Allow da bi se nastavila instalacija.
Poslednji put kad sam probao Avast, bio je gadan bas, previse resursa je uzimao.
Probacu ovih dana Kaspersky Free, mada ne verujem da cu osetiti neku razliku jer je sistem na SSD-u.
 
Ja na neku slabiju masinu (atom dual-core i 2gb ram-a) instalirao Panda free i u odnosu na Aviru (koja je prethodno kocila sistem, cpu isao na 100%) fino radi (ne znam kakva je zastita).
 
Duze vreme koristim 360 TS i moram se sloziti sa @Minja da je vremenom sve veci i veci bloat.

Polako pocinje da me nervira i to sto za skoro svaku instalaciju izbacuje neki prompt, pa mora da se ide Allow da bi se nastavila instalacija.
Poslednji put kad sam probao Avast, bio je gadan bas, previse resursa je uzimao.
Probacu ovih dana Kaspersky Free, mada ne verujem da cu osetiti neku razliku jer je sistem na SSD-u.

Kada si probao Avast? Ako je bilo odavno - probaj ga opet.
 
Napisacu ovih dana krace poredjenje NIS vs KIS vs Avast Premier ali ukratko - 6-7 godina sam koristio NIS (pre toga NOD/Eset), par meseci eksperimentisao sa pretrpanim, nepreglednim i lagovitim KIS-om i na kraju sam presao na Avast Premier koji za sada, evo vec mesec dana, radi kao sat, dosta manje je zahtevan od KIS a UI je mnogo pregledniji i lepsi (material-android fazon).

Avast je nekada bio klasicno sporo, kilavo djubre ali ovo je ogroman napredak, za sada apsolutna preporuka. Mada meni IS/AV i nije previse potreban ali opet treba imati takav program, posebno combo (AV, IS + firewall).

https://www.avast.com/premier
 
Poslednja izmena:
360 TS je bloatware (360 Security Essential bih pre koristio od njega, probao sam ga i za slabiju masinu je ipak bolji ZoneAlarm iako trosi nesto vise RAM-a) a Kaspersky Free moze od pre par dana besplatno da se skine. Nema jos pouzdanih testova da se vidi kakav je tj koliko je pouzdan i zahtevan. Slazem se, svakako ga vredi isprobati.

Po meni nije nikakav bloatware, vec prava stvar. Od kada instaliram korisnicima, OS je srecniji, tako da to mi je nesto najmerodavnije sto postoji. Veoma stabilno i brzo radi, nije tacno da smara puno, neka pita i treba da pita, jednostavno kaze kada nesto nije kako treba, jednim klikom na "optimise" sve se resi. Kaspersky FREE mi je za sada vrh.

Avasta i AVG ne volim iz razloga sto sam na previse PC-a zatekao problem koji nestane kada se Avast obrise i instalira neki drugi AV, to se desavalo nekoliko puta. AVG je daleko vece djubre.
 
Poslednja izmena:
+1 vezano za bload koji ostaje u reg bazi nakon reinstall-a Avasta i AVG-a.
Ne mrdam sa KIS-a već godinama unazad. Nema razloga, meni je sve logično i pregledno što se GUI-a tiče.
 
Napisacu ovih dana krace poredjenje NIS vs KIS vs Avast Premier ali ukratko - 6-7 godina sam koristio NIS (pre toga NOD/Eset), par meseci eksperimentisao sa pretrpanim, nepreglednim i lagovitim KIS-om i na kraju sam presao na Avast Premier koji za sada, evo vec mesec dana, radi kao sat, dosta manje je zahtevan od KIS a UI je mnogo pregledniji i lepsi (material-android fazon).

Avast je nekada bio klasicno sporo, kilavo djubre ali ovo je ogroman napredak, za sada apsolutna preporuka. Mada meni IS/AV i nije previse potreban ali opet treba imati takav program, posebno combo (AV, IS + firewall).

https://www.avast.com/premier

Ne bih se slozio, koristio sam dugo Aviru/Avast i Nod i uvek bih imao problema sa njima, sto sa propustima (ne pricam o false positive) tako i sa problemima koje bi mi pravili u sistemu.
Presao sam kasnije na Norton jedno 2 godine i on je sljakao ok ali je i njemu znalo da uleti nesto s' vremena na vreme.

Inace uzimam obicno 5 licenci jer ne koristim sam vec i sa familijom tako da njih uzimam kao standard "kriticnih korisnika" kojima svako djubre prodje kroz komp (sto kroz browse, sto kroz usb fleske)... Sa KIS-om za ove 3 godine im nista nije "uletelo" tako da je to mozda i kljucna stavka za preporuku. Ja sam mozda imao 2-3 false positiva i to je to. Tako da definitivno ostajem pri Kasperskom i narednih godina jer je apsolutno za svaku preporuku. A i kada se uzme paket od vise licenci izadje 12-15e po korisniku sto je zaista smesno za godinu dana.

GUI je apsolutno ok i to je kod svakog AV samo stvar navike posle nekog vremena. A za divno cudo KIS sljaka dobro i na starijim masinama.(Asus lapu sa i3 iz 2010 + obicnom "multimedija" desku iz 2014, a pritom ne racunam 2 masine koje imaju SSD za sistemsku particiju...)

U suprotnom za "naprednije" korisnike Malwarebytes u kombinaciji sa McShieldom i nekim freeware AV-om sasvim dobro zavrsava posao. Mada sve je to ok dok ta freeware verzija AV-a ne "poludi" kroz neki update...

Edit:

Razlog zbog koga sam odlucio da dignem ruke od Nortona je sto pravio probleme sa otvaranjem nekih stranica (koje sam resio) a zatim je uleteo neki malware koji sam morao manuelno u safemodu sa 3rd party malware removal tool-om da skidam i ta kap mi je prelila casu...

Ne kazem da je KIS najbolje resenje ali mi se za sada cini da itekako opravdava poverenje (a i novac) u prethodne 3 godine.
 
Poslednja izmena:
Prekjuce sam na slepo instalirao komsiji Kaspersky free na tek kupljen laptop, pa sta bude da bude prvi put instaliram.
Kakvi su utisci drugih clanova foruma. Najveca mi je bojazan na ne gusi masinu, ali videcemo, laptop je i3 sa 4gb rama.
 
Ja sam stavio na mašinu i3 (laptop) sa 4 giga rama i Samsung SSD-om Kaspersky free i na primer sporije je 100x od drugih kompanija koje nude antivirus rešenja, evo sada skeniram i zaustavilo se kod skeniranja Jave i ni da mrdne. Pogledao sam Task Manager i ni jedna vrednost nije velika (zauzeće diska, memorije, procesora):

a9MwjTb.png
 
Onda možda i bude vidljivo usporen. Ukoliko je Windows 10, verovatno je u redu ostaviti Defender.
 
Na prvi pogled nije usporen, ali ako mi radi beskonacna skeniranja onda je to problem. Razmislicu mozda i stavim 360 Total Security.
 
Onu sliku što sam postavio par postova iznad, tako se zabagovalo i nije hteo da mrdne. Nakon restarta računara (ništa nije pomoglo bez restarta) normalno je odradio full scan za par minuta na ssd-u ;)
 
AVG Internet Security 2018 - Free 1 year license

Free license AVG Internet Security 1 year

To obtain a free license AVG Internet Security 1 year, follow these steps:
1. Download and install the free version of the antivirus:

Supported OS: Windows 10 / 8.1 / 8/7 / Vista / XP 32 | 64-bit.
2. After you install anti-virus in the main window, go to Menu> About> Subscribe , and then click Enter Room .
3. Enter the following license number:IBY9X-ESYXT-W4BZQ-QI4WX-A9LI7-INRS3

4. Restart the computer. After the reboot, you will have version AVG Internet Security 2018 1 year free of charge.
5. Check the length of the subscription can be in Menu> About> Subscribe .

License for 1 year, for home (personal) use.
You get free upgrades during the license period.
No free technical support.
 
Stavio Kaspersky free nakon sveze instalacije, dosadilo mi sto 360 TS za sve zivo izbacuje da su virusi/trazi neke dozvole pri svakoj instalaciji.
Za sad nisam primetio da nesto posbeno opterecuje cpu/ram, a nema raznih reklama i dosadjivanja pri instalacijama.
 
Poslednja izmena:
Hvala Nomadu za share za avg.

Inace imate na ebay kaspersky internet security za 3 kompa godinu dana za 7e sto je dzabe, dakle za 2e full protection godinu dana po kompu.
 
Razmišljam se da uzmem NOD32 licencu preko eBaya, do sada sam furao TNOD, ali ume da prestane da radi iz nekog razloga, iako sam ga whitelistovao. Jel neko kupovao licencu na eBayu, iskustva neka?
 
Mi vec godinama, ali godinama uzimamo KIS, 10 licenci i izadje nekih 2000 na dve godine. Mozda je skupo, mozda i nije, ali da je super, super je.
 
Ebay je super za te licence, samo nadji nekoga ko je prodao vec puno i pouzdan je. Zaista ne vredi se cimati sa kljucevima za par evra godisnje.
 
Za kućnu upotrebu su free rešenja (npr. Kaspersky ili Bitdefender) i više nego dovoljna, za poslovnu treba i račun. Čak i za poslovnu upotrebu ima besplatnih rešenja ako se štedi za početak (npr. Comodo free ili Defender/MSE). Po meni su te online kupovine (bez regularnog računa) bacanje para.
 
Poslednja izmena:
Apsolutno. Pretrpani su raznim nepotrebnim stvarima. Najbolja mi je opcija "Parental Control" u kojoj će klinac moći da ucenjuje roditelje šta smeju i koliko smeju da kontrolišu kompjuter, pa i po cenu džeparca. :D
 
Nazad
Vrh Dno