Šta je novo?

Tutorial: Kako Promeniti Cooler-e i Termalnu Pastu.

Gledao sam malo po internetu u vezi nanosenja te paste, i mislim da je bolje da se razmaze prstom posto je velika verovatnoca da se nece pokriti cela povrsina procesora ako se samo pretisne kulerom.

Aj da ti kažem nešto provereno (sa AS5 pastom).
Slučaj I: Stavljeno je jako malo paste na samu sredinu heatspread-era (što bi ti rekao procesora) i stavljen je cooler preko toga.
Slučaj II: Stavljena je malo veća količina paste i prstom razmazana preko celog heatspread-era
Slučaj III: Stavljena je ista količina paste kao u slučaju II i stavljen je opet cooler preko njega.

U sva 3 slučaja, tememperature su bile iste. Tačnije u slučajevima II i III razlika u odnosu na slučaj I u tome što je max temperatura bila za 1*C manja. Tako da, po meni to nema presudnu ulogu kako ćeš ti rasporediti pastu, već sve zavisi od same površine heatspreader-a i coolera koliko su ravne. Pasta će u svakom slučaju ispuniti sve bitne šupljine.
 
Ja uvek rasporedjujem pastu prstom sa hirurskim rukavicama, a za razliku u temperaturi od 1*C me bas zabole uvo. :D:D:D
 
I vise nego detaljno objasnjen postupak.Svaka pohvala za ucinjeno.
 
Hvala vam svima :)

Jesam se namucio oko PDF-a, ali mnogo je jednostavnije ljudima da iscitaju isti, jer kada se radi proces zamene internet nije dostupan :D
 
hmm imam pitanje jedno,u uputsvu ste razmazivali pastu direktno po procesoru,dok sam opet na nekim drugim mestima chuo da treba na sredinu heat sinka koji naleze na procesor staviti paste u velichini zrna grashka i da ce se pasta sama rasporediti kako budemo montirali kuler? pa me sada zanima shta je efikasnije?
 
Ma isti q..djavo:D Kako hocesh,nije bitno:)
 
hmm imam pitanje jedno,u uputsvu ste razmazivali pastu direktno po procesoru,dok sam opet na nekim drugim mestima chuo da treba na sredinu heat sinka koji naleze na procesor staviti paste u velichini zrna grashka i da ce se pasta sama rasporediti kako budemo montirali kuler? pa me sada zanima shta je efikasnije?

Ako stavis pastu u velicini zrna graska rasporedice se i po procesoru i po ploci naokolo. To je mnogo. Najbolje razmazes sam i nema da razmisljas da li je mnogo ili malo, i da li se dobro rasporedilo ili ne.
 
hmm imam pitanje jedno,u uputsvu ste razmazivali pastu direktno po procesoru,dok sam opet na nekim drugim mestima chuo da treba na sredinu heat sinka koji naleze na procesor staviti paste u velichini zrna grashka i da ce se pasta sama rasporediti kako budemo montirali kuler? pa me sada zanima shta je efikasnije?

Ma mozes kako hoces ali vecina ljudi polako(neznim potezima:)) razmazujes pastu dok ne pokrijes celu povrsinu.Mozes malo i da nasapunjas i kuler kada ga montiras ako ostane viska..:-devil-:
 
Probao sam obe varijante nanosenja paste i rezultati su isti. Kome je koji metod laksi neka tako radi i nema brige.:party:
 
Za svaku pohvalu, nema sta da se doda.

Ipak, imam par pitanja za vrsne poznavaoce ove problematike pa mi trebaju i stručni odgovori.
Nedavno sam pazario Hyper TX3 hladnjak, i montirao ga na moj phenom II x4 965be, ciji je fabricki
cooler bio bucan do besvesti, i prikazivao temperature 39-40 u idle, dok u full-u nekih 65-66 step.celz.
Kada sam postavio ovaj TX3, smanjio sam drasticno buku, ali mi rezultati hladjenja i nisu bas zadovoljavajuci. Naime, sad dobijam nekih 40-42 u idle i 72-73 pri full-u sto mi uopste nije jasno.

Inace imam AM3 plocu Gigabyte MA785GT-UD3H i cooler se montira tako da ventilator na kuleru tera vazduh ka leđnoj strani kucista.

Da li kojim slucajem primenom ove Artic silver 5 paste mogu da ocekujem bolje rezultate, i da li postoji mozda problem da površine coolera i procesora ne naležu baš dobro jedna na drugu (nakon montiranja cooler-a taj spoj sa procesorom mi ne deluje baš mnogo čvrsto, jer mogu da blago korigujem položaj cooler-a)??
 
A koja ti sada pasta stavljena? Vidi na staklu kakve su povrsine i procesora i coolera, ako treba doteraj ih malo, zarotiraj sam cooler.. ne znam kako se krecu T sa tim kulerom i procesorom, ja imam Phenom x3 kome je otkljucano cetvrto jezgro pa i ne znam koje su T na ovim zegama.
 
Super tutorijal sve pohvale pre svega na trudu :D opet treba izdvojiti vremena za ovako nesto svaka cast :Dx
 
Znam da je glupo pitanje i da cete mi se smejati ali ipak da pitam da nesto ne zeznem. Da li moze da se za skidanje paste sa procesora koristi najobicniji alkohol iz maksija :D ? Ili ipak mora taj izopropil ?
 
Ok hvala, da uzmem onda izopropil alkohol u apoteci ?
 
Ma radi obican alkohol posao sasvim dobro, samo pazi sa kojim materijalom chistis da nebi izgrebao povrsine, te sitne mikroskopske neravnine i jesu razlog za pastu. Ja coolere cistim acetonom i vatom a procesore vatom i alkoholom da ne bi aceton progrizao izolaciju na ploci. Ako skidam procesor sa ploce onda i njega acetonom. One "Zvake" nikako nemoj da skidas ziletom ili nozem, mnogo grebu. I ko sto covek rece proveri koliko je ravano dno coolera , umeju neki da dudu poprilicno krivi, cak i novi. Medicinski benzin bolje rastvara silikon nego bilo koji alkoholi. Isopropil nije nista bolji od metanola ili etananola za te stvari.
 
Poslednja izmena:
Znaci da kupujem medicinski benzin ? A kuler je kupljen nov, Hyper 212 EVO, i pogledao sam ravno je dno, nije uopste krivo.
 
Ma može i samo ubrus, ako nije neka žvaka, pa neće da se skine.
 
Zagrejes samo procesor nekom zahtevnijom radnjom (tipa pustis da se otpakuje/zapakuje neki veci fajl) pre skidanja hladnjaka da pasta omeksa i skines je maramicom. Benzin i slicno samo ako je bas zapeklo.
 
hvala,stvarno korisno, uz pomoc ovoga sam stavio cm 212 evo :D
 
Jesl su meni obrisali post ovde? :D
Bio sam napisao i napisaću opet....
Razmazivanje paste po celom procesoru je najpogrešniji mogući način nanošenja paste. Pastu treba staviti samo na sredinu procesora, veličine od manjeg zrna graška.
 
To sa tačkicom može da bude bolje samo pod uslovom da možeš da budeš sasvim siguran da si stavio tačno dovoljno paste ali onda moraš da skineš hladnjak pa da vidiš. Sa vrlo tankim razmazom na potpuno suvim i razmašćenim površinama nema greške, možda nekoliko mikroskopskih džepova vazduha koji će tokom vremena nestati ionako.
 
Steamroller je napisao(la):
Jesl su meni obrisali post ovde? :D
Bio sam napisao i napisaću opet....
Razmazivanje paste po celom procesoru je najpogrešniji mogući način nanošenja paste. Pastu treba staviti samo na sredinu procesora, veličine od manjeg zrna graška.
Kakva greska... Koliko sam samo puta video da je na cpu tako stavljena pasta pa pokriva 60-70% povrsine IHS-a. Razmazivanje preko cele povrsine je jedini siguran nacin. Sve ostalo je kocka, dali si stavio koliko treba, dali ce pasta izaci na jednu stranu i sl.
Ovako, cak i d ostane neki vazduzni dzep on ce izaci vremenom a sigurno nece biti 30-40% povrsine tako da opusti se i mazi slobodno bez pametovanja ;)
 
Nazad
Vrh Dno