Šta je novo?

Tutorial: Kako Promeniti Cooler-e i Termalnu Pastu.

stoske

Slavan
Učlanjen(a)
30.06.2005
Poruke
3,416
Poena
407
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Posto uvek postoji problem/nedoumica kakav je postupak promene doticnih komponenti, uz pomoc 2 prijatelja (photo & assistant :D) napravili smo mini tutorial.

Pa da pocnemo

1. Prvo i osnovno pravilo kod zamene CPU/GPU/Chipset cooler-a: pre same operacije, potrebno je ostaviti racunar ukljucen bar 30 minuta. Razlog je sledeci: cesto se desava da, ako na hladno pokusamo da odvojimo cooler od cipa, on ostane zalepljen ili jos gore, iscupamo cooler zajedno sa procesorom (slika 1.i 2.). Tu moze doci i do nepopravljivih ostecenja hardware-a. Stoga, UVEK racunar ostaviti ukljucen neko vreme.

Slika 1. Slika 2.

2. Nakon sto smo propisno “zagrejali” masinu, krece se u postupak skidanja cooler-a. Postoje dve opcije, sa i bez demontiranja maticne ploce.

U vecini slucajeva, kod montaze CPU/chipset cooler-a je potrebno izvaditi maticnu plocu iz kucista.

Posto imam AMD-ov racunar, na njegovom primeru cemo demonstrirati skidanje CPU coolera(koji u ovom slucaju ne zahteva demontazu), zamenu chipset cooler-a (koji je zahteva) i promenu termalne paste na istim.

U pitanju je DFI ploca, koje su poznate po problematicnim chipset cooler-ima,kao sto se vidi na slici 3:
Slika 3.

Konkretno na ovoj ploci, sam chipset cooler i nije toliko los i bucan, ali se chip prilicno greje (izmedju 48C-50C u idle-u) .

Zbog specificnosti same ploce, t.j pozicije chip-a, kao sto se moze videti na slici br. 3 (a i kasnije u tekstu), nije bilo moguce montirati standardne cooler-e tipa ZM-NB47J, ZM-NBF47, CM (slika 4.), jer 1/3 chipa prekriva graficka kartica.

Slika 4.

Resenje je pronadjeno u Thermalright HR-05-SLI http://www.thermalright.com/a_page/main_product_hr05sli.htm
Zbog specificnog oblika (slika 5.), moguce ga je montirati na ovakve tipove ploca.

Slika 5.

U pakovanju, osim tela cooler-a, stizu adapteri za montazu na vise vrsta ploca, korisno uputstvo i termalna pasta u velikom spricu. Sto se tice paste, ona nije probana, jer sam koristio proverenu t.j.
Arctic Silver 5 http://www.arcticsilver.com/as5.htm

Sam cooler je glomazan, ali njegova montaza je relativno jednostavna. Kvalitet izrade je na vrhunskom nivou, kao i zavrsna obrada.
 
3. Sledeci korak je vadjenje ploce iz kucista, kako bi mogli da skinemo chipset cooler. Njegovo skidanje nije komplikovano, samo je potrebno biti pazljiv da ne bi doslo do fizickog ostecenja maticne ploce.
Od alata su Vam potrebna samo ova tanka kljesta kao na slici 6. Naravno moguce je to izvesti i bilo kojim drugim kljestima ili mozda nekim drugim alatom.
Njima se polako stisne kapica sa zadnje strane ploce, koja drzi cooler i nakon toga se laganim pritiskom izgura doticni, plasticni “sraf” sa federom. Ovde budite takodje pazljivi da ne bi posle bilo trazenja srafa/federa po prostoriji.

Posto smo prethodno drzali racunar ukljucen neki vremenski period, ne bi trebalo da bude problema prilikom skidanja cooler-a sa chipa, t.j nece se zalepiti za njega, jer je pasta popustila.

Slika 6. Slika 7.

4. Kada smo uklonili cooler sa chipset-a, krecemo u cistcenje samog chipa i dela cooler-a koji je bio na njemu, od zaostale paste. Kao sto se vidi na slici 7. pasta je bele boje i nije bas najboljeg kvaliteta.
Kolicinski je ima dovoljno.

Za ciscenje je najpozeljnije koristiti neko od sredstava koje u najmanjoj meri sadrze vodu, t.j brzo isparavaju, kao na primer apotekarski benzin, izopropil alcohol itd.
Nije preporucljivo koristiti sredstva kao sto su skidac laka za nokte, jer sadrzi razlicita ulja ili WD-40 (Serbia favorite).
U mom slucaju, koristio sam izopropil-alkohol (99% cistoce), toaletni papir i standardne stapice za usi, slika 8.

Slika 8.

Izopropil je sipan u malu bocicu (od kapi za nos), jer brzo isparava,a i ovako se lakse nanosi. Slika 9.

Moram da napomenem da je bitno da se stara pasta ukloni u celost, i da se chip-ovi i cooler-i ociste lepo sa nekim od gore pomenutih sredstava.

Slika 9.

5. Kada je sve ocisceno kako treba sledeci korak je montaza novog cooler-a na chipset.

Naravno, pre pocetka same montaze pozeljno je da se procita upustvo, da ne bi doslo do nepredvidjenih situacija :D. Slika 10.

Slika 10.

Kada smo se upoznali sa tehnikom montaze, prelazi se na postavljanje/mazanje termalne paste.Na ociscen chipset se nanosi tanak sloj paste. Ovo je veoma bitna stavka, jer u slucaju da stavimo vise ili manje paste necemo postici zeljeni efekat, t.j temperature ce biti znacajno vise.
 
Poslednja izmena:
Tehnika koju cu koristiti je sledeca: chip/CPU se premazuju po celoj povrsini u tankom sloju. (napomena: Na AS sajtu su prikazane druge tehnike nanosenja paste, ali zbog specificnog CM cooler-a je koriscena bas ova tehnika)
Na website-u Arctic Silver-a nalaze se upustva za postavljanje paste za Intel i AMD http://www.arcticsilver.com/arctic_silver_instructions.htm . Preporucio bih da obavezno procitate upustva za vas tip procesora.

Za razmazivanje paste, mozete koristiti parce plastike (nesto kao deo od kreditne kartice), dok ja volim da koristim “prostiju” metodu, prstima. Uz ovu metodu pozeljno je koristiti hiruske rukavice, a u nedostatku istih i kesa za zamrzivac ce da posluzi,slika 11 i 12. Ujedno cemo i spreciti prljanje paste raznim cesticama koje nam se nalaze na sakama/prstima.

Slika 11. Slika 12.

Posto smo koristili kvalitetnu pastu, nije bilo nikakvih problema pri njenom razmazivanju.

Bitno je da ceo chip bude pokriven. Evo kako to izgleda in vivo. Slika 13.

Slika 13.

Malo paste, sto nam je ostalo na prstu, t.j kesici smo stavili i na cooler (ne pitajte zasto :D). Slika 14.

Slika 14.

Zavrsna faza je montaza coolera, koja je u ovom slucaju bila jednostavna. Bilo je potrebno postaviti cooler na chip (pozeljno je imati pomoc, da ne bi doslo do klizanja istog dok montirate plasticne srafice na plocu), postavi se drzac, koji se osigura sa sraficima (oni sa federima) i to bi bilo to.

Moram da napomenem da cooler nije najsjajnije fiksiran na plocu, t.j ima malo lufta na levo i desno, pa je pozeljno biti malo pazljiviji.

O tome kako izgleda vidi se iz sledecih fotografija.

Slika 15.
 
Poslednja izmena:
6. Prvi deo posla je uspesno obavljen, sada prelazimo na montazu CPU cooler-a. Model koji smo koristili je Cooler Master Hyper TX (AMD). http://www.coolermaster-europe.com/index.p...p;other_title=0

Cooler dolazi sa vec nanetom pastom, koju smo naravno uklonili (na gore opisan nacin).
Na predhodno ociscen procesor nanosimo Arctic Silver 5 pastu u tankom sloju.

Slika 16.

Opet napominjem da je bitno da se pokrije cela povrsina procesora (odnosno u ovom slucaju heat spread-era.)

Slika 17.

Kada smo zavrsili sa procesorom, malo smo zamazali i deo cooler-a :tobre: slika 17.

Sama montaza ovog cooler-a, ne bi trebala da bude problem i inace se radi bez vadjenja ploce. Problem koji moze nastati je prilicno nezgodan mehanizam za montazu, tako da je potrebno malo vestine i jos jedan par ruku. Obratite paznju da li je cooler lepo pokrio ceo procesor.

Jedna zanimljiva stvar, nakon motaze smo primetili da cooler bas ne lezi na sredini procesora, pa je usledilo centriranje :).

Kako to sve izgleda mozete da vidite na sledecim slikama:

Slika 18.

7. Kako je sve uspesno proslo, krenuli smo u zavrsne pripreme za vracanje u kuciste. Montirali smo i graficku karticu, da proverimo da li je sve ok. Slika 19.

Slika 19.
 
Poslednja izmena:
8. Vadjenje ploce iz kucista nije toliko cesta radnja, pa sam odlucio da instaliram jos par zezalica .
Prva stvar su sound pad-ovi, koji sluze za apsorpciju zvuka koji se stvara u kucistu, t.j da vasa masina postane sto tisa.
Koristili smo Spire-ov model http://www.spirecoolers.com/Acc.asp?ProdID=52 . Prva stvar koja smo uocili, je da pakovanje nece biti dovoljno da se pokrije neko vece kuciste (kao sto je moje npr.), ali posto imam providnu stranicu, uspeli smo da pokrijemo vecinu.
Pad-ovi su morali da se iskroje, sto je uradio moj komsija, nakon cega smo ih postavili u kuciste. Slika 20.

Slika 20.

U duhu tisine, ubacili smo i gumice ispod case cooler-a , kako bi, u sto vecoj meri, smanjili vibracije istih.
Gumice su standardne, sto se koriste za slavine. Nakon toga smo montirali cooler. Slika 21.

Slika 21.

Nakon ove mini-operacije vratili smo sve u kuciste. Slika 22

Slika 22.

I kako izlgeda gotovo… Slika 23.

Slika 23

Zamenom coolera na chipset-u dobili smo nizu temperaturu za oko 7C, a uz to je i necujna varijanta. Cooler na procesoru je vec bio montiran i pre ove operacije, a zamenom paste smo dobili nizu temperaturu za oko 3C, sto nije zanemarljiva vrednost.
Inace Arctic Silver 5 pasti je potrebno oko 200 radnih casova da bi postigla optimalna svojstva, tako da je moguce da ce se temeratura spustiti za jos 2C-3C.

Slika 24.

Na slici 24. vidimo dobijene temperature za CPU/GPU i chipset. U ovom slucaju postavili smo CM Hyper TX na maksimalni broj obrtaja (~1800 rpm) tako da je prilicno dobro odradio posao hladjenja CPU-a.
 
Poslednja izmena:
Toliko od mene, za sada.... :wave:

Na kraju, zeleo bih da se zahvalim mojim prijateljima na pomoci koju su mi pruzili prilikom pravljenja ovog mini-tutoriala.

Nadam se da ce Vam ovo pisanije biti od koristi.

Stoske&Co.


P.S u attachmentu imate i PDF,u kome se nalazi sve ovo, za lakse snalazenje.

http://rapidshare.com/files/16403069/Stoske_Co._Tutorial.pdf
 
Poslednja izmena:
super tekst,i sve lepo objashnjeno,svaka cast...:)
 
Tnx.

Imate i PDF, isti text i slicke. Velicina ~2.4 Mb.

Ima jos nekih fotki, pa cu ih ubaciti malo kasnije.
 
Vrlo dobar tekst i zanimljive slicice, svaka cast. :smash:
 
Extra objasnjeno. Stoske svaka cast :happy:
 
Poslednja izmena:
extra post stoske nema sta,) .....svaka cast na zalaganju i ulozenom trudu.......sleduje mi zamena paste....tako da...very helpfull post indeed :)
 
Extra ! Bas si se potrudio, samo tako nastavi. Pozdrav :wave:
 
Tnx guys,

Trebalo mi je oko 3 dana da odradim sve ovo, najvise se namucih sa word-om i slickama :D

Menjanje coolera i paste ispadne uvek neki "bauk", mislim da ce ovo, bar malo, pomoci.
 
@stoske: Samo nije bas najbolje da se toalet papirom skida pasta, vec nekom mekom pamucnom tkaninom, jedino ako je neki toalet papir ekstra kvaliteta, ali opet moze da ostavlje trunje za sobom. I druga stvar kada namezes cip, ti si to odlicno pokazao i objasnio to je to, nema potrebe da se maze hladnjak, jer ne treba preterati sa pastom.
Ostalo sve super, pravi tutorial! Svaka cast!
 
Poslednja izmena:
Xtra za trud i jako lepo objasnjeno. Cestitam i na novom sb/nb cooler-u, TR SLI je stvarno najbolji moguci izbor. cheers

p.s. Samo jedna napomena, oprezno sa skidanjem plasticnih zabica sa klestima, kad pritiskate zabice od dole, one ce u jednom trenutku izleteti i pored toga sto se mogu izgubiti jer ih feder lansira, moze se desiti da klesta zaparaju plocu i pokidaju vodove, jer ih do tada pritiskate da bi izletele zabice, moja preporuka je ili noktima/prstima stisnuti plasticne zabice ili ako bas nece onda staviti po parce izolirke oko zabica da ne bismo ostetili plocu.
 
Svaka cast za lep i pedantan tutorial! Narocito za download pdf verzije.

nije bas najbolje da se toalet papirom skida pasta, vec nekom mekom pamucnom tkaninom, jedino ako je neki toalet papir ekstra kvaliteta, ali opet moze da ostavlje trunje za sobom. I druga stvar kada namezes cip, ti si to odlicno pokazao i objasnio to je to, nema potrebe da se maze hladnjak, jer ne treba preterati sa pastom.

Slazem se!
 
Poslednja izmena:
Odlican tutorial stoske... Ali mislim da mu je mesto u sobi: Maticne ploce, procesori, memorije...
 
BRAVO, veoma opsiran tutorijal, pazljivo napisan, sa puno slika sto je za svaku pohvalu.
Svaka cast za trud i entuzijazam.

:wave:
 
Da se i ja pridružim čestitkama za jako lep tutorial, svaka čast na trudu.
Pregledan, opširan i nadasve "slikovit", tako da i potpuni laik ne može da se z.
Još jednom, pozdrav stoske.
 
Poslednja izmena:
Svaka cast!
odlican i sasvim dovoljno detaljan opis ove ne toliko neizvodljive (koliko vecini komplikovane) operacije ...
siguran sam da ce mnogima znaciti...
p.s. ovo moze da ide i za sticky (oc, modovanje, a moze i u maticne, proc...)...
 
Ljudi hvala Vam,

@Misko

Cooler je bruka :D

Napomenuo sam tu varijantu sa izletanjem

. Sledeci korak je vadjenje ploce iz kucista, kako bi mogli da skinemo chipset cooler. Njegovo skidanje nije komplikovano, samo je potrebno biti pazljiv da ne bi doslo do fizickog ostecenja maticne ploce.
Od alata su Vam potrebna samo ova tanka kljesta kao na slici 6. Naravno moguce je to izvesti i bilo kojim drugim kljestima ili mozda nekim drugim alatom.
Njima se polako stisne kapica sa zadnje strane ploce, koja drzi cooler i nakon toga se laganim pritiskom izgura doticni, plasticni “sraf” sa federom. Ovde budite takodje pazljivi da ne bi posle bilo trazenja srafa/federa po prostoriji.

@Cat

PDF mi je malo oduzeo vremena, jer je moralo sve da se slaze u word-u, smaranje sa fotkama i tekstom, ali mislim da ljudi koji planiraju takav poduhvati nece blejati na netu, nego ce lepo istampati doticni i onda krece akcija.

p.s toalet papir je "vrhunskog kvaliteta" :D

@CooLa

dvoumio sam se izmedju te dve sobe, pa rekoh ovde, jer se ipak ne radi o standardnim komponentama koje idu uz CPU/MB

@RingeRaja & @apocalypse

Tnx
 
Svaka čast :happy:
 
Odlican tutorijal za montazu coolera i stvaljanje nove paste. Mnogo dobrih saveta sam ovde procitao i pomoci ce mi prilikom izbora paste :D
Stvarno si se potrudio da svaku sitnicu zabelezis. I jos nesto sta mislite o CoolerMaster pasti??
 
Kojoj CM pasti?

Performance nije losa za zakrpiti se. NanoGrass (valjda se tako zove) je bolja, ali je AS5 KEVA.
 
Odlican tutorijal za montazu coolera i stvaljanje nove paste. Mnogo dobrih saveta sam ovde procitao i pomoci ce mi prilikom izbora paste :D
Stvarno si se potrudio da svaku sitnicu zabelezis. I jos nesto sta mislite o CoolerMaster pasti??

osim AS5 imam i CM Nano Fusion pastu. Jedina zamerka je sto se uzasno tesko razmazuje.

Ista joj je cena kao i AS5, tako da bi ti savetovao da kupis AS5.
 
Fini je tutorial, a svidja mi se ova pdf varijanta. Medjutim, najezim se kad vidim download sa "rapidshare" - zbog zajednickog IP-a (a i ja spadam medju "takve"). Zato sam skinuo pdf i okacio ga na jedan pristupacniji server, sa koga je moguce uvek i svako da download-uje bez problema ili nekih "hide IP" vratolomija.

Stoske Co.-Tutorial

Moderatori ako zele, mogu da edit-uju post sa "rapidshare" linkom i eventualno (kao sto je vec predlagano) da stave topic za sticky :)

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Fini je tutorial, a svidja mi se ova pdf varijanta. Medjutim, najezim se kad vidim download sa "rapidshare" - zbog zajednickog IP-a (a i ja spadam medju "takve"). Zato sam skinuo pdf i okacio ga na jedan pristupacniji server, sa koga je moguce uvek i svako da download-uje bez problema ili nekih "hide IP" vratolomija.

Stoske Co.-Tutorial

Moderatori ako zele, mogu da edit-uju post sa "rapidshare" linkom i eventualno (kao sto je vec predlagano) da stave topic za sticky :)

Pozdrav!
MrBigJump.gif

Tnx za upload, nisam stigao danas da nadjem jednostavnije resenje za server, a ovaj rapid mi bi najednostavniji :D

@animaN

Tnx :wave:
 
Nazad
Vrh Dno