Šta je novo?

HowTo: Overklokovanje AMD Procesora - Socket A/754/939/AM2 i AM2+ [Phenom]

X6 1055T

Razmisljam da na BOXu poteram ovo iz potpisa. Imam par nedoumica. Prva stvar, verovatno ne bih isao preko 3,3GHz (14x240), za sada. Planiram da HT mnozilac stavim na 8 (8x240) i isti tako i mnozilac za memoriju. Interesuje me da li treba da diram napon memorije ili da ostavim kako je trenutno, dakle da li ce sa sadasnjih 1333 moci bez dizanja napona da rade na 1960MHz. Druga stvar, da li da ostavljam napon na CPU na AUTO, razmisljao sam da ga ostavim, obzirom da nije veliki klok. Ako neko ima jos neki koristan savet neka kaze.

evo temperatura: http://img64.imageshack.us/img64/5999/37779817.png
(ovo su temperature na defoultu, samo pod opterecenjem)
 
Bogami,ovo sve puno vredi za pocetnika kao sto sam ja u svetu oc.Hvala na ovoj temi i odoh da pogledam tutorijal za Intel procesore.
 
Problem sa overclockovanjem

Pročitah sve ovo oko overclockinga ali ja i dalje ne mogu da kloknem moj AMD Sempron 2800+! Matična mi je WinFast NF3250K8AA pa nikako ne mogu da nađem gde se u BIOS-u šta gde nalazi! Evo slika BIOS-a pa ako neko može da mi pomogne, unapred hvala!
 

Prilozi

  • DSCF1258.rar
    710.9 KB · Pregleda: 101
Slaba vajda od klokovanja tog Semprona,bolje reci nikakva...
 
Može li mi ko pomoći?

Na slikama nisam primetio da ima rucno podesavanje ram memorije i zato ne mozes da povecas svoj CPU , jer sa povecanjem FSB-a automatski se menja i brzina ram memorije u suprotnom mogao bi da ga overkloknes do nekih 2.4-2.5Ghz
 
Poslednja izmena:
Ima sanse taj Sempron oc-uje koliko-toliko, mada ces sigurno tesko primetiti neku razliku...veci problem je sama ploca...
Agp zakljucaj na 66, u Dram Configuration imas da usporis memoriju...Trebalo bi tu da imas i opciju HT Frenquency ali je na ovim slikama nesto ne vidim, verovatno se verzija bios-a razlikuje od tvoje sa slika... Ako je nadjes, spusti na 3x i dizi polako Cpu Overklocking... Ne ocekuj preko 250 jer otprilike je to neki limit tvog cipseta...
 
Evo šta poseduje ova ploča u DRAM configuration, pa molim te, reci mi šta i gde da podesim? Hvala
 

Prilozi

  • bios.jpg
    bios.jpg
    53.7 KB · Pregleda: 180
PII 955BE OCovan na 3.8GHz.

Hlađenje:
Napred 12ica intake i 12ica na kuleru, ništa više. Kuler mora biti okrenut da duva ka napajanju, a ne prema zadnjoj strani, takav je backplate.

Podešavanje:
Napon na CPU manuelno na 1.35V, množilac 19, FSB 200
HT i NB na 2000MHz, napone sam stavio manuelno, ali na vrednosti koje su već bile predefinisane.
Memorija 1600MHz na 1.65V manuelno.

Pitanja:
1. Vidim da je napon na CPU išao i do 1.4V, da li se to može ograničiti na vrednosti koje mu zadam, a da spuštanje radi normalno, kada nije potrebno (tada radi na oko 0.9V)
2. Treba li još nešto menjati, spuštati/podizati?
3. Da li je dovoljno sat vremena Linx-a za test stabilnosti?
4. Koji program za AMD da očitava i min i max vrednosti i da je tačan, jer ovaj CPUID zna da poludi sa naponima i temperaturama (na slici proc na 2.76V :d)?

Poz :wave:
 

Prilozi

  • oc.png
    oc.png
    439.4 KB · Pregleda: 134
Evo ga na 3.9GHz

Isti naponi, HT i NB OC-ovani na 2200MHz, a IGP na 1100MHz.
Vidim da je temperatura ista, možda će da izvuče i 4G sa ovim naponom :).
 

Prilozi

  • oc3,9.jpg
    oc3,9.jpg
    417 KB · Pregleda: 135
Moja iskustva oko AMD OCa:

Prvo, što nigde nije pomenuto je, da ako overklokujete samo podizanjem množioca očekujte automatsko isključivanje CnC na frekvencijama preko 3700MHz (množilac 18,5). Znači biće stalno zakucan na 3.8, 3.9 ili koliko ste već podesili i neće raditi skaliranje na oko 900MHz kada nije pod opterećenjem. Meni je ovo bitno zbog buke, a ni razlika u potrošnji nije mala. Na ~3.8GHz sam proc vuče 110W, a na ~900MHz samo 18,5W.

Drugo, što mnogi već znaju je da ako je CnC i C1E uključen i ako temperatura dođe do ~62, 63°C (varira u zavisnosti od OCa), automatski se obara klok na vrednosti u idle režimu, tako da skor u LinX-u dobrano opadne.

Dostizanje 4GHz:
Deluje mi kao da je 4GHz neka "začarana" :) granica, evo i zašto. Pri opterećenju za brzinu od 3.96GHz CPU-Z pokazuje 1.404V, dok je za 4GHz 1.44V s tim da je pri 63°C dolazilo do opisanog obaranja takta. Pošto mi je bitniji tih i hladan i ekonomičan komp, nego 40MHz, išao sam na 3.9x GHz.

Novi rezultati...na slici se vidi sve. Napon na procu je setovan na 1.346875V, što je pri load-u bilo 1.404V, dok je temperatura išla do 59°C, 60 dohvati na pola sekunde, a do tada se završi jedan pass LinXa.
U odnosu na prošli klok, gde sam klokovao samo dizanjem množioca, evo šta su razlike:

+ zadržao CnC, što mi je bilo primarno
+ veći klok za 50MHz
+ bolje performanse (u LinXu oko 2GFlopsa više)
+ temperature praktično iste

- nije 4GHz :D:p

PS: Jel može neki mod da promeni naslov teme, da se doda i Phenom II, pošto nemamo svoju temu.

@Space: :wave:

Dodatak: Dobitak pri overkloku. Za datu sliku (u formatu 800x600) render vremena su:
na 3.2GHz default ..................................... 11min 7.7sec
na 3.6GHz TurboUnlocker ........................... 10min 3sec
na 3.7GHz manual OC samo preko množioca ... 9min 52.6sec
na 3.7GHz manual OC množilac i FSB ............. 9min 30sec
na 3.96GHz manual OC množilac i FSB ........... 8min 56.5sec
 

Prilozi

  • oc3,96.jpg
    oc3,96.jpg
    457.5 KB · Pregleda: 123
  • sample2.png
    sample2.png
    357.4 KB · Pregleda: 127
Poslednja izmena:
Stabilan na 4GHz :).
Skinuo sam stranicu sa kućišta pa imam lepe temperature, treba poraditi na protoku. Mada, on ove temperature neće ni dostizati u realnom radu. Pri renderu je oko 54-55 stepeni na 4GHz.
 

Prilozi

  • 4G.jpg
    4G.jpg
    448.7 KB · Pregleda: 146
Imam Phenom I x4 2.2Ghz na ploci Asus M2N-XE i zanima me jel ima vajde od OC na ovako nisko budzetnoj ploci? OC uspeo sam da dignem samo frekvenciju sa 200 na 217Mhz da radi kako treba a posle kad stavim na 218 ne da,gasi se masina... probao sam da nadjem mnozioc i jos nekoliko opcija al u biosu ni traga o tome?
Sta probati jos,a ne dici ruke :)?
 
Ja imam m2n plocu bez xe i imam mnozioc.Proveri samo malo bolje ;) Trebalo i da smanjis ht(ako vec nisi) jer to hoce da koci oc,bar je kod mene tako... Inace meni je frekvencija (ako se dobro secam) 230 ali nece dalje od toga ni sa podizanjem napona,mozda do 233 ali dalje vec se ne dize sistem...
 
Evo slike iz mog biosa...

Vise ne znam sta da probam,ili jednostavno ploca nije za oc.. :wall:
 

Prilozi

  • 29077382.jpg
    29077382.jpg
    254.3 KB · Pregleda: 157
  • 90838680.jpg
    90838680.jpg
    343.6 KB · Pregleda: 141
  • 44534777.jpg
    44534777.jpg
    258.9 KB · Pregleda: 156
  • 89698736.jpg
    89698736.jpg
    210.9 KB · Pregleda: 138
  • 35844541.jpg
    35844541.jpg
    209.2 KB · Pregleda: 125
E,vidis ja na onoj trecoj slici ispod cool n quiet imam jos jednu opciju amd overclocking utility ili tako nesto gde se namesta mnozioc,a ostalo nam sve identicno... Nemas srece... A ht link nisi nasao nigde? Svakako bi trebala da ti ide CPU frekvencija na vise...
 
Nisam nasao Ht link :wall:,al nista digao sam ruke od OC,200Mhz mi maltene nista ne znaci kolko mogu da u ovakvom stanju...
Krenucu da skupljam nesto para pa cu malo da upgrade masinu.. Pa cu videti dalje mozda mi se posreci:D

Inace Hvala!
 
Nista... Pozdrav :wave:

I zelim ti sto pre upgrade :)
 
Jel postoji nacin da spustim HT link? Mislim da ga nemam u BIOSu.
Gigabyte ploca, GA-M56S-S3, AM2 socket.
 

Prilozi

  • DSC00694.JPG
    DSC00694.JPG
    471.4 KB · Pregleda: 143
Uspeo sam, hvala!

Medjutim, uzrok mog (nenavedenog) problema je izgleda bila i velika frekvencija memorije.
Crashovao mi je kadgod bih digao FSB na 210+. Sada sam to sredio, ali bih voleo nekih saveta:


1) Kako/dokle jos mogu da guram?
Naime, napajanje mi je neko FRONTIER 400w(i to jos matoro 2-3 god), a kuler stock AMD-ov. Uzimao bih novo (i jace).
Sto nas vodi na:
2) Koje napajanje i kuler da uzmem, a da moze da me sluzi i kad budem upgradeovao ostalo?
Budzet ~100e. Pozeljno veci deo za napajanje, i da ono bude 500-600w.(Planirao bih i da ubacim napred-nazad fanove, kao i jos jedan(treci) HDD).
EDIT: I jel mi se vise isplati da uzmem samo to, ili da pljunem oko 150e pa da uzmem i neko normalno(tise) kuciste?
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    638.4 KB · Pregleda: 145
Poslednja izmena:
Smanji ti Command Rate ili CR na 2T, mnogo malo memorija hoce da radi kad je on na 1T bez problema...
Za napajanje imas sobu sa preporukama. Imas sve sto ti treba, bar po tom pitanju.
HyperTX 2 ili 3 (pre ces ovo drugo da nadjes) ce ti ohladiti taj proc dokle god je on stabilan, za kasnije zavisi sta planiras...Moze on dobrano da ohladi i novije Athlone bez problema ali Phenome manje-vise.
 
CR se izgleda po defaultu promenio na 1T kad sam smanjio frekvenciju, sada sam namestio rucno iz BIOSa 2T i 533MHZ, ali presporo mi radi.

Sta da radim, da povecavam FSB dodatno, memoriju na 667MHz, ili oba?
 
Previse je nisko postavljen divider za memoriju, nisam siguran koliko jos moze proc da ide gore, tek sad vidim da je f3 revizija. Ostavi memoriju na 533 pa probaj koliko ce proc da ide pa onda probaj memoriju na 667 ili 800. iskljuci spectrume pod obavezno jer moze i oni da te limitiraju.
 
Ne mora on da dize frekvenciju, moze da zateze latencije memorije. Mada bi bilo pametno da podigne frekvenciju, 420MHz je stvarno malo, na toliko je radio moj stari DDR1 sa CL3 latencijama.
 


multiplier je 18.5

kako vam se cini?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno