Šta je novo?

HowTo: Overklokovanje AMD Procesora - Socket A/754/939/AM2 i AM2+ [Phenom]

SeeBeen

Jež
Učlanjen(a)
10.01.2005
Poruke
2,855
Poena
380
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD ThreadRipper 3960X
Matična ploča
Asus ROG Zenith II Extreme Alpha
RAM
8x8GB Corsair Vengeance RGB Pro @ 3600MHz
GPU
MSI GeForce RTX 3090
Storage
4x Samsung 980 Pro 1TB
Zvuk
Integrale + Logitech Z-5500
PSU
Asus ROG Thor 1200W
Kućište
Lian Li PC-011D XL
Monitor
3x 27"
Miš & tastatura
ZSA Moonlander + Logitech MX Master 3
Laptop
MBP 14 M1
Mobilni telefon
Samsung S22 Ultra
Pametni uređaji
Smartwatch
Steam
coola_m
Pristup internetu
  1. Optički internet
Howto: Overklokovanje AMD Procesora

U skorije vreme se pojavljuje veliki broj tema u kojima se pita kako se klokuju AMD procesori (32bitne i 64bitne arhitekture)...(Ovo može i u sticky :))


Pre toga:

[WIKI]Front Side Bus[/WIKI] [WIKI]CPU multiplier[/WIKI] [WIKI]HyperTransport[/WIKI]
[WIKI]DDR SDRAM[/WIKI] [WIKI]DDR2 SDRAM[/WIKI]
[WIKI]Socket A[/WIKI] [WIKI]Socket 754[/WIKI] [WIKI]Socket 939[/WIKI] [WIKI]Socket AM2[/WIKI]

Socket A

Ovaj deo Howto-a se odnosi na AMD procesore koji su pravljeni za Socket A i koriste DDR memoriju.

cpuzwb8.jpg


Brzina procesora: Brzina procesora se određuje formulom FSB x Množilac. Znači ako je FSB 200 a množilac 10 procesor ce raditi na 2GHz. Stim što proizvođači najčešće zaključavaju množioce kako bi kolko tolko sprecili overclock i naterali kupce da kupe jače procesore. Tako na primer kad je množilac zaključan na 10 frekvencija procesora se može menjati samo promenom FSB-a. Svi intelovi procesori u zadnjih nekoliko godina su zaključani i ne mogu se otključati. Kod AMD-a Athlon XP procesori sa Palomino jezgrom su zaključani ali postoji nacin da se otključaju, sto se radi tecnim srebrom ili kakvim drugim konduktivnim premazom. Procedura je relativno teska zbog cinjenice da se radi o spajanju L1 mostova koji su prilicno sitini. Detaljnije objasnjenje pogledajte ovde. Athlon XP procesori sa Thoroughbred, Thorton i Barton jezgrima proizvedeni do 39. nedelje 2003. godine imaju otkljucan mnozliac, procesori proizvedeni izmedju 39. i 42. nedelje mogu biti otkljucani dok procesori proizvedeni posle 42. nedelje 2003. godine su zakljucani tzv. superlock metodom i ne postoji fizicki nacin njihovog otkljucavanja. Datum proizvodnje se sadrzi u samom kodu koji je napisan na procesoru i izgleda ovako BIXJB04422DPMW gde 0442 znaci 2004. godina 42. nedelja.

Brzina memorije: Brzina memorije se u ovom slučaju računa u odnosu na FSB. Najčešće u odnosu 1:1 (sihrono), ili 1:2. Naprimer ako je FSB 200, a memorija podešena da radi u odnosu 1:1 onda je i njena frekvencija 200MHz (400MHz efektivno), ako je odnos 1:2 onda će memorija raditi na frekvenciji od 100MHz (200MHz efektivno). U principu memorija bi uvek trebala da radi brzinom FSB-a!

Naravno, za više frekvencije potrebno je povećanje napona, ali to zavisi od procesora do procesora... Pročešljajte forum, bilo je x puta pisano o tome.

Socket 754, 939

Ovaj deo howto-a se odnosi na sve novije AMD procesore su pravljeni za s754 i s939, zasnovani na HT arhitekturi i koriste DDR memoriju.

attachmentlf9.jpg


Procesor je direktno povezan sa memorijom HT linkom zbog integrisanog memorjiskog kontrolera
Procesor je direktno povezan sa ostatkom sistema HT linkom zbog integrisanog memorijskog kontrolera.

Evo kako se sve to klokuje!

Brzina procesora: Povećanje radnog takta procesora se vrši tako što se povećava radni takt sistemske magistrale. Sistemska magistala trenutno kod svih AMD Athlon 64/Sempron 64 procesora radi na 200 MHz, pa će overklokovanje biti i ako povećate tih 200 na 205MHz. Konačna brzina procesora se dobija tako što se brzina sistemske magistale pomnoži sa množiocem. Za sve dalje primere koristićemo Sempron 64 2800+ procesor koji ima množilac 8, što znači da mu je radni takt 8x200=1600MHz. Ako povećate sistemsku magistalu sa 200 na 250 povećaćete radni takt procesora na 8x250=2000MHz. Na ovaj način ste overklokovali procesor, ali to nije sve.

Brzina Hyper Transport magistrale: Od brzine sistemske magistale ne zavisi samo brzina procesora već i brzina memorije i brzina Hyper Transport magistrale. Kod s754 procesora HT radi na 800MHz, a kod s939 na 1000Mhz, što znači da je množilac HT magistrale 4 za s754 odnosno 5 za s939. Dakle brzina HT-a se računa tako što se radni takt sistemske magistrale pomnoži sa 4, odnosno 5. Ako ste u gornjem primeru povećali radni takt sistemske magistrale sa 200 na 250 onda će u konkretnom primeru (pošto je u pitanju s754 procesor) HT raditi na 4x250=1000 MHz, što nije dobro. HT ne treba overklokovati (ili bar ne mnogo), zato smanjite množilac HT-a sa 4 na 3 i dobićete 3x250=750Mhz. Ako povećate radni takt sistemske magistrale na 300MHz, brzina procesora će da se poveća na 8x300=2400MHz, a HT će raditi na 4x300=1200 MHz, pa množilac HT-a treba smanjiti sa 4 na 2. Eventualno se može isprobati i varijanta u kojoj će HT da radi na 3x300=900MHz, ali ako neće da radi onda množilac HT-a definitivno treba smanjiti na 2.

Brzina memorije: Ono što je najspecifičnije kod overklokovanja procesora sa integrisanim memorijskim kontrolerom je računanje brzine rada memorije. Konačna brzina memorije kod procesora sa integrisanim memorijskim kontrolerom se računa tako što se brzina procesora deli sa nekim celim brojem. Ovaj broj se u slengu zove memory divider ili mem divider. Najveća fora je ustvari izračunavanje ovog celog broja, a to se radi na sledeći način: Ako posmatramo sistem kojji je podešen na podrazumevane vrednosti onda je brzina sistemske magistale 200 MHz, a AMD-ovi procesori sa integrisanim memorijskim kontrolerom imaju podršku za DDR400, 333, 266 i 200, odnosno za memoruju koja radi na 200, 166, 133 i 100 MHz respektivno (ima i nekoliko nezvaničnih: 183, 150, 143 i 125 MHz). Kako bi obezbedio memoriji da radi na određenom radnom taktu memorijski kontroler izabira ceo broj kojim deli brzinu rada procesora, ali tako da dobijeni rezultat bude najpribližniji radnim taktu memorije i da istovremeno taj radni takt ne bude veći od izabranog. Na primer Sempron 2800+ procesor radi na 1600MHz, a vi želite da vam memorija radi kao DDR400 (odnosno na 200 MHz), to znači da će mem divider biti 8 (1600/8=200). Međutim ukoliko povećate radni takt procesora na 2000 MHz povećanjem radnog takta sistemske magistrale i pritom želite da vam memorija i dalje radi kao DDR400 onda se mora izračunati odgovarajući mem divider. Evo i jednačine:

memdivider = INT( CPUmnožilac*(200/brzinamemorije))

Funkcija INT (skracenica od INTEGER) u ovoj jednačini ustvari zaokružuje realan broj na veću celobrojnu vrednost. Ako je dobijeni broj recimo 10.1 biće zaokružen na 11. U konkretnom primeru će biti:

mmdivider=8*(200/200)=8

ali u ovom slučaju će vaša memorija da radi sinhrono sa sistemskom magistalom odnosno na 250 MHz. Da bi omogućili asinhroni rad memorije, odnosno da bi vam memorija i dalje radila na 200 MHz morate u BIOS-u podesiti brzinu memorije na 166, pa će jednačina izgledati ovako:

mmdivider=8*(200/166)=9.64

Kada ovaj realan broj zaokružimo na veći ceo broj dobijamo da je konačno memdivider=10. Promenljiva koja se u početnoj jednačini javlja pod imenom brzinamemorije nije ustvari prava brzina memorije već brzina koju možete podesiti u BIOS-u kako bi namestili da vam memorija radi na onom radnom taktu koji je vama potreban. Evo još jednog primera, ako radni takt sistemske magistrale povećate na 300 procesor će raditi na 2400 MHz, ali ako ostavite da vam vrednost proimenljive brzinamemorije ostane ista kao u prethodnoj jednačini, onda će memdivider ostati 10 pa će konačna brzina memorije biti 240 MHz (2400/10). U tom slučaju morate u BIOS-u namestiti manju vrednost za promenljivu pod imenom brzinamemorije, na primer 133:

mmdivider=8*(200/133)=12.03

Kada zaokružimo ovaj broj na veću celobrojnu vrednost dobićemo 13, pa će u tom slučaju stvarni radni takt memorije biti 2400/13=184 MHz.

Evo nekih standardnih vrednosti

attachment.php


Socket AM2

Ovaj deo Howto-a se odnosi na AMD procesore koji su pravljeni za socket AM2, zasnovani na HT arhitekturi, i koriste DDR2 memoriju.

Sada ćete se zapitati zasto odvojeni deo za socket AM2 kada i on ima integrisani memorijski kontroler. Pa zbog toga što setovanja za memoriju nisu ista. DDR2 memorija radi na drugačijim frekvencijama, stoga su i setovanja za divider drugacija...

am21ka.png


Brzina Procesora: Sve napisano za s754 i s939 važi i za AM2

Brzina Hyper Transport magistrale: Sve napisano za s754 i s939 važi i za AM2

Brzina memorije: Podešavanje brzine memorije kod AM2 procesora je mozda još zanimljivije (citaj: teže). Najlakše ću objasniti na primeru.

Posmatraćemo procesor X2 4200+ koji radi na 2.2GHz i ima množilac 11.

U Tabeli koja je u attachmentu potražite odeljak za množilac 11. Leva kolona je FSB koji je podešen u BIOS-u, gornji red su "divideri" uz pomoć kojih podešavate RAM (DDR2-400, DDR2-533, DDR2-667, or DDR2-800). Pretpostavimo da hoćete da overclockujete procesor na 2.64GHz. To znači da vam je FSB 240, po tabeli (što se tiče brzine) imate 4 mogućnosti za podešavanje RAM Memorije.

Ako stavite divider za DDR2-400, memorija će raditi kao DDR2-480.
Ako stavite divider za DDR2-533, memorija će raditi kao DDR2-587.
Ako stavite divider za DDR2-667, memorija će raditi kao DDR2-754.
Ako stavite divider za DDR2-800, memorija će raditi kao DDR2-880.

Tabela sa setovanjima je u attachmentu!

Copyright:

Tekst za socket 754 i 939 uzet sa piratesunited.com Tabela za setovanja by CooLa
Tekst i tabela za socket AM2 prevedeni i korišćeni uz dozvolu!
Copyright owned by CWell1337 and Overclock.net.
 
Poslednja izmena:
HowTo: Overklokovanje Phenoma

Socket AM2+ - Phenom

Ovaj deo Howto-a se odnosi na AMD procesore koji su pravljeni za socket AM2+ (i AM2), zasnovani na HT arhitekturi, i jos ko zna čemu :), i koriste DDR2 1066 memoriju (i uskoro DDR3)

1773.gif


Neki će se zapitati: "Zašto je Phenom odvojen, kad koristi DDR2? Zar ne možeš da dodaš još jednu kolonu u tabeli za DDR2 dividere?"
Odgovor je: NE. Frekvencija Phenoma zavisi od mnogo drugih stvari, i sve one moraju biti usklađene da bi overklok bio uspešan...

Brzina procesora: Brzina procesora se određuje formulom FSB x (FID / DID). Ovde ćemo da stati i objasniti šta su FID i DID.

Objašnjenje je napisao(la):
FID: FID je skraćenica za Frequency ID. Oni koji su upoznati sa overklokom AMD procesora (ili sa nacinom rada procesora) će primetiti da važi jednakost FID=Množilac.
DID: DID je skracenica za Divider ID. Da, sada i procesor ima delilac. Za razliku od K8 i K9 procesora, kojima množilac može da se podešava u koracima od 0,5. Phenom procesori mogu da imaju decimalan množilac koji se ne završava na ,5.

Ako pogledamo sliku na početku dela o Phenomima, možemo videti da je procesoru FSB 200, FID 12,5; a DID 1.

U BIOSU ploce, FSB se često naziva CPU Frequency (sto je u stvari pogrešan naziv). Default vrednost je 200. FID je možda u obliku broja, a neki proizvođači ostavljaju mogućnost da sami ukucate heksadecimalni broj. Vrednosti heksadecimalnih brojeva i frekvenciju procesora gde je FSB 200 možete videti u tabeli ispod.

fid141.jpg


Odmah se vidi da je izbor množioca mnogo veći od standardnih 4-16 za K8 i K9 procesore. Što se tiče DID-a, postavimo ga na 1. Kasnije se može promeniti, za slučaj da želimo fino da namestimo frekvenciju procesora. (Npr. na 2900MHz radi, a na 2910 MHz ne).

VID je skraćenica za Voltage ID. I kao što možete pretpostaviti služi za povećanje voltaže procesora.

A sada nesto sasvim drugačije.

Frekvencija NB-a (NorthBridge-a): Kod K8 K9 i K10 procesora, FSB u pravom smislu ne postoji. Tj. jedan deo te funkcije kontroliše integrisani memorijski kontroler u samom procesoru. Kod K8 i K9 procesora IMK (Integrisani Mem. Kontroler) radi na default brzini procesora i ne može se menjati. Kod K10 procesora ova brzina je uglavnom manja od brzine procesora i može se podešavati. Brzina NB-a se može videti u memory tabu u Cpu-Z programu.

2673.gif


NB Frekvencija = FSB x (NB FID / NB DID)

Kao i kod frekvencije procesora, frekvenciju NB-a kontrolišu FID i DID (cak se i rimuje :)). I kao kod CPU FID-a, nacin za podešavanje varira. U igru ulaze frekvencija, mnozilac i heksadecimalna vrednost. NAPOMENA:Ako imate samo odabir frekvencije, nemojte misliti da će ostati na frekvenciji koju ste izabrali ako planirate da povećavate FSB!

Standardne vrednosti možete videti u tabeli ispod.

nb_fid398.jpg


Većina proizvođača matičnih ploča ne dozvoljava promenu NB DID-a, a ako dozvoljava vrednosti su ili 1 ili 2. U svakom slučaju, znate kako DID menja frekvenciju NB-a.

NB VID - Sluzi za povećanje voltaze NB-a

Brzina Hyper Transport magistrale: Za razliku od K8 i K9 procesora, koji su koristili HT 1.0, koji je radio na 1600 za Sempron, odnosno na 2000MHz za Athlon procerore. K10 koristi HT 3.0 koji radi na frekvenciji od 2600MHz, ili 5200MHz efektivno. Za razliku od HT 1.0 ploča, kojima je HT množilac išao od 1 do 5 i gde Brzina HT-a ne bi smela da prelazi mnogo preko 1000MHz, kod K10 sme, čak 13 puta. Uz par napomena. U zavisnosti od BIOS-a, HT množilac se može kriti pod drugim nazivom. (Npr. SB to K8 Frequency), i može biti izražen u megahercima. Baš kao i NB FID, HT frekvencija nije fiksirana, već se izračunav po formuli koju možete naći u s939 odeljku (FSB x HT množilac). Ni u jednom slučaju HT frekvencija ne sme biti viša od frekvencije NB-a. Ako se to desi, sistem neće POSTovati.

Brzina memorije: O radosti... Nova podesavanja za memoriju. Na našu veliku radost, tabelica je prosta. Naravno, Phenomi imaju zvaničnu podršku za DDR2 1066.

Samo što i tu ima par kvaka. Vrlo malo 1066 modula poštuju JEDEC specifikaciju, koja propisuje voltažu od 1,8V i CAS7. Većina 1066 modula će prema SPD-u startovati na 800MHz sa CAS5 latencijom. Na korisniku je da podesi brzinu i voltažu da bi radili na 1066 MHz. Neki od modula mogu da rade na 1066 MHz, ali tek na voltaži 2,1~2,3V. Dok neki ovo stave kao EPP profil, vrlo malo AMD ploča će ovo detektovati.

K8, K9 i K10 sistemi koriste RAM odnose da bi izračunali frekvenciju memorije. Kod K9 procesora odnos je uvek zavisio od CPU množioca. Što bi značilo da odnos 1:2 bi u stvari bio 5:10 kada bi se koristio 10 kao množilac. Ako je množilac neparan ili je na pola (npr. 11,5) brzina memorije bi ili bila malo manja ili malo veća nego što bi trebalo. Kod K10 procesora, ovo je sređeno. 1:2 odnos će uvek biti isti, bez obzira na množilac.

Detalji u tabeli ispod.

ddr2780.jpg


To bi bile osnove. A sad čekajte nekog iz PC-Axe tima da klokne nekog phenoma... Pa davite njega oko detalja... Ja niti imam phenoma, niti planiram da prelazim na njega...

P.S U ovom delu tutoriala sam koristio termin K9. Znam da su AM2 procesori i dalje K8, samo podržavaju DDR2, ali radi lakšeg razumevanja sam napravio presedan.

Sve diskusije u temi: Overklokovanje AMD procesora
 
Poslednja izmena:
Evo, drfedja je klokovao jednog X3 phenoma... Za detalje kontaktirajte ga preko PM-a...

Njegovu temu mozete videti Ovde
 
Poslednja izmena:
Najgore od svega je što ni drfedja nema Phenom! :d
 
Nisam ja rekao da imas... Rekao sam da imas personalnog iskustva :d...
 
Da li bi neko bio ljubazan da navede neke programe kojima se moze klokovati AMD ali iz windowsa...poput easytune ili AMD overdrive koji mi nazalost ne rade...google mi dao par programa i sve za neke stare procesore...nemoguce da nema nesto bolje...hvala
 
Da li bi neko bio ljubazan da navede neke programe kojima se moze klokovati AMD ali iz windowsa...poput easytune ili AMD overdrive koji mi nazalost ne rade...google mi dao par programa i sve za neke stare procesore...nemoguce da nema nesto bolje...hvala

naravno da moze u zovisnosti koju plocu koristis tj koji cip set imas za nvidijine cipove koristi NVIDIA System Tools with ESA Support 6.03 a za cackanke mem nadj na netu programcic A64.... procackaj malo po netu i nacices sve alate za oc iz windowsa
 
Znaci definitivno najbolji post o OC procesora kuju sam video. Svaka cast Coola. Respect
 
Stvarno dosta truda uloženo za ovaj post...ali laiku kao što sam ja ništa nije jasno kako se to radi:))))
 
Može neko da mi pomogne, nabavio sam ubogog Semprona LE-1100, ali nemam predstavu kako se klokuje, pročitao sam uputstvo ali mi i dalje nije jasno... :S saću da okačim slike biosa... Ja bi da ga kloknem na nekih 2.5ghz...
EDIT: evo slika:




proc i ram su undervoltovani zbog zagrevanja (sempron je 23C idle ^.^)
 
Poslednja izmena:
Može neko da mi pomogne, nabavio sam ubogog Semprona LE-1100, ali nemam predstavu kako se klokuje, pročitao sam uputstvo ali mi i dalje nije jasno... :S saću da okačim slike biosa... Ja bi da ga kloknem na nekih 2.5ghz...
EDIT: evo slika:




proc i ram su undervoltovani zbog zagrevanja (sempron je 23C idle ^.^)

samo je bitno da iskljucis sideport memoriju...tek onda mozes 220+ za HT...u suprotnom greske u vidu tacaka su neminovnost :S:
inace, kod mene je : link
ako budes hteo detaljnije, okacicu i slike BIOS-a :wave:
samo da napomenem...ne smatram ovo posebnim rezultatom, meni je inace bitno da se cooler i dalje vrti na ~2700 a temp ne prelazi 50C u full load-u na ovim vrucinama sa box-som :)
naime, smanjio sam multi za ht na 4 i delioc za memoriju na 7...to je otprilike sve sto sam uradio...ako od vrucina nisam odlepio :S:
 
Poslednja izmena:
A Mogu li ja dici samo mnozilac bez diranja FSB-a,northbridgea i memorije kod AMD 7750 Be? Default mnozilac mu je 13.5 i proc radi na 2.71,kad bi mnozilac stavio na 15 proc bi radio na 3 Ghz...
 
Mozes:)To je i dobra stvar kod BE procesora. Imaju otkljucan mnozilac..
 
Jel ima neko Athlon LE-1640, ja u BIOS-u uopste ne mogu da nadjem FSB...
 
Evo ja sam kloknuo moj AMD Athlon LE-1640 na 3.3GHz, pusticu ga malo da vidim kako se ponasa..

cpuzels.jpg
 
Poslednja izmena:
Pitanje u vezi overklokovanja AMD Athlona 7750 KUMA i Biostar TA790GXB A2+ ploce?

Konfiguracija: Ploca Biostar TA790GXB A2+(integrisana grafika Radeon 3300), CPU AMD Athlon X2 7750 KUMA(nije black edition), 2x2GB Kingston HyperX 1066MHz.
Hocu da klokujem procesor sa defaultnih 2,7GHz na 3,1-3,2 GHz i memorije na njenih defaultnih 1066 MHz i 5-5-5-15 na 2,2V. Posto nije Black edition morao sam da klokujem ceo sistam preko FSB-a odnosno podizanjem referentnog clocka(HT ref clk) koji je na defaultnih 200 MHz. Da bih ujedno popeo i procesor i memorije na trazene vrednosti ja sam povecao ovaj clock sa 200 na 270 MHz i na taj nacin sam dobio procesor na 3105 MHz(uz povecanje napona procesora za 0,075V-od 1,236 na 1,312V), a memorije na 1080 MHz(uz povecanje napona memorije sa 1,8 na 2,15V). HT kao i NB Frequency sam u biosu smanjio sa defaultnih 1800 na 1400 MHz, da bih posle povecanja FSB-a(posto se i HT i NB Freq povecavaju) dobio 1890 MHz za obe. 1.Interesuje me dali sam dobro klokovao, posto mi je brojka od 270 FSB dosta visoka i moze li ona da mi nesto osteti u sistemu? Temperature jezgara su mi u full loadu u Core Temp-u 52C. Probao sam Memtest86 i Prime95 2-3 sata i radi bez smetnji. 2.Dali sam mogao i nekako drugacije da klokujem? 3.I dali su bitne frekvencije HT linka i NB-a za klokovanje i brzinu sistema i do koliko one mogu da idu? 4.Podigao sam voltaze na chipu(NB voltazu) i na HT linku za jedan stepen nagore od defaultnih, pa me zanima dali da ih ostavim povecane ili da ih vratim na default? Hvala unapred svima na pomoci!!! Pozdrav!!!
 
1. Dobro si klokovao
2. Nikako, s'obzirom da ne možeš da povećavaš množilac
3. NB može da ide do 2400, 2600 i time povećavaš performanse memorije
4. Vrati ih na default, pa ako je sistem nestabilan vrati prvo HT pa probaj ponovo, pa ako i dalje zeza vrati i NB
 
Hvala Carnage-u na pomoci. Nekome ko nije upucen u ove stvari mnogo znaci ovakva pomoc!!!
 
Moj klokovani MMD Athlon x2 7750 i Biostar TA790GXB A2+

Evo dodatka na moja prethodna pitanja u mojoj prethodnoj poruci. Tu je cpuz i monitoring, odn frekvencije, voltaze i temperature. Buni me 90C na TMPIN0, verovatno je greska jer je po pokretanju sistema oko 87C(Sta je TMPIN0, jel to za procesor?)? Pozdrav i Hvala!!!
 

Prilozi

  • 7750 i TA790GXB A2+.PNG
    7750 i TA790GXB A2+.PNG
    164.6 KB · Pregleda: 315
@Carnage

poslao sam ti PM ali sam izvalio gde sam se zeznuo... Evo nesto za bukvalno svaki dan, poigracu se jos malo pa cu da vidim sta moze jos, nego kod tebe u BIOS-u na koliko ti je HT Link kod mene je na 2.2 setovan cim stavim 2.4 puca odmah znaci to je neki MAX, FSB mi je veoma malo podignut, multi otisao sa x17 na x19, stavicu ga posle na 4.0 Ghz okruglo pa da vidim sta tu moze, inace max zagrevanje je nekih 63-64 pri nekom opterecenju u testovima, inace ovako su negde oko 43-49 kad je u igricama, zavisi od opterecenja igrice, hladnjen zalmanom 9500 led plus antec 900 dobro provetreno
 

Prilozi

  • cpu.jpg
    cpu.jpg
    207.2 KB · Pregleda: 325
  • mem.jpg
    mem.jpg
    138.3 KB · Pregleda: 220
Poslednja izmena:
heh, ladno moze jos, znaci na ovih 4017 MHz prolazi testove, ne pucaju igrice, znaci cim predjem 211 za FSB i ako mi je memara setovaan na DDR1066 tu se zakuca, znaci ako bih spustio memaru onda moze jos klok gore, temperature iste kao malopre 39 idle, dao sam mu malo vise struje, videcu da smanjim za 0.25
 

Prilozi

  • 4017.jpg
    4017.jpg
    206.4 KB · Pregleda: 258
Poslednja izmena:
@Carnage
reko si mi sledece

4. Vrati ih na default, pa ako je sistem nestabilan vrati prvo HT pa probaj ponovo, pa ako i dalje zeza vrati i NB

Vratio sam i HT i NB voltaze na defolt, i sve stabilno na 1890MHz(i HT i NB) a sve ostalo isto(cpu na 3105 i FSB na 270). Posto sam cuo da povecanjem NB-a se dobija na performansama, ja sam povecao NB na 2160MHz, a HT ostao na 1890MHz. Radi sve, ali posle 5 minuta puca na prime95. Koju voltazu da podignem, na NB-u ili na HT-u?
Hvala i pozdrav!!!
 

Prilozi

  • 7750 i TA790GXB A2+.PNG
    7750 i TA790GXB A2+.PNG
    470 KB · Pregleda: 257
da li iko zna da li mogu da klokujem i otkljucam cetvrto jezgro??
konfiguracija je: BIOSTAR TA790GX A3+, AMD PHENOM II BLACK EDITION, DDR3 4GB (2X2GB) 1600 MHZ????
 
Pozdrav svima! Čitam već neko vreme ovu temu i prečešljavam forum uzduž i popreko ali nikako ne uspevam da dođem do željenog cilja. Naime, o čemu se radi...moram pre svega da napomenem da nemam ni gram iskustva sa clock-ovanjem a želeo bih sve to da odradim kako valja, tako da bih bio veoma zahvalan na bilo kakvoj pomoći i informaciji. E ovako, imam Sempron 3200+ Socket AM2 (940) 1.8 GHz. Njegov max je 2.25 GHz (ili je bar to moj zaključak čitajući razne teme), pa me interesuje da li i na koji način može da se dotera na toliko bez posledica po komponente? Nisam hteo ništa da čačkam u BIOS-u da ne bi' nešto upropastio ali sam probao da clock-ujem iz Windows-a sa programima ClockGen i nVidia System Tools. Kad sam koristio prvi program i doterao na max samo je ukočio komp, dok posle korišćenja drugog radi ali se dešava da se gasi sam od sebe (i to ne u toku npr. igranja igrica nego ovako, dok ništa ne radi, npr. samo internet). Kod nVidia System Tools-a sam obraćao pažnju na množilac HT magistrale (koji je po default-u 4) da bude 2 ili 3 tako da HT link ne bude veći od 800 MHz (default) jer se radni takt poveća na 250. E sad, ono što mene buni je brzina memorije i podešavanja za mmdivider. Bio bih veoma zahvalan ako bi mi neko dao uputstva i podešavanja za BIOS, ako uopšte postoje neka standardna podešavanja. Trudio sam se da objasnim najbolje što sam znao, ne zamerite mi ako nisam, još jednom podvlačim da sam totalni laik što se tiče clock-ovanja. Evo i slike sa default podešavanjima. Unapred hvala!
cpuzwo.jpg
 
overklok amd semprona 2600

jel moze neko da mi objasni kako da klokujem ovaj procesor,ili da mi kaze gde ima video uputstvo ili u slikama jer ja jednostavno ne kapiram kako se to radi ,molim pomoc!ploca je soket 754
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno