Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu) - Strana 8
»RSS Benchmark sajt

Strana 8 od 626 PrvaPrva ... 4567891011121858108508 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 106 do 120 od ukupno 9381

Tema: Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Member Avatar korisnika SomiKnight
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        649
        Ma kakav crni usmeni dogovor, ja treba da dam nekoj prodavnici 1000e na primer i da im verujem na rec jer prodavacica ima lepe oci? Necu ja da idem u prodavnicu i da pregovaram o kupovini, mene interesuju odredbe zakona koje me stite i nista drugo.
        Napisao si odredbe garancije, ako garancija nije potpisana, da li je uopste validna, kako na sudu prodavac moze da dokaze da je i izdao garantni list ako nema potpisan primerak?
        I jos savet inspekcije, iz celog posta se vidi da su oni pomagali ljudima i za onih 6 meseci kao i da daju savete preko telefona za 72h, sto je drasticna razlika, i koja je ispravna?
        Dajte ako neko ima iskustva slicna, ili pravnog znanja da protumaci zakon...

Moderator Avatar korisnika jaksa
        Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.714
      3. Moja mašina
        • CPU: P4 N.wood 3.0 Ghz
        • MoBo: Asus P4C800E-DeLuxe
        • RAM: 2x512MB
        • VGA: Radeon 9800 pro 17" Acer tft
        • HDD: WD Raptor 74GB Maxtor 160 GB
        • OPT: Nec 3500AG Pioner 107D
        • Case: Chieftec BIg Tower/Chieftec 420W
        • SND: SB Audigy 1
      4. To za usmeni dogovor je zaista tako kako sam napisao, i tuzno je sto tako vazna stvar nije precizno definisana zakonom.
        Fear no evil

Member
        Na forumu od
        Feb 2005
        Poruka
        151
        Citat Citiram korisnika: jaksa Pogledaj poruku
        To za usmeni dogovor je zaista tako kako sam napisao, i tuzno je sto tako vazna stvar nije precizno definisana zakonom.
        U nedostatku odredbe nekog specijalnog zakona, primenjuju se odredbe Zakona o obligacionim odnosima kao opsteg zakona:

Skriveni nedostaci
        Član 482
        (1) Kad se posle prijema stvari od strane kupca pokaže da stvar ima neki nedostatak koji se nije mogao otkriti uobičajenim pregledom prilikom preuzimanja stvari (skriveni nedostatak), kupac je dužan, pod pretnjom gubitka prava, da o tom nedostatku obavesti prodavca u roku od osam dana računajući od dana kad je nedostatak otkrio, a kod ugovora u privredi bez odlaganja.
        (2) Prodavac ne odgovara za nedostatke koji se pokažu pošto protekne šest meseci od predaje stvari, izuzev kad je ugovorom određen duži rok.

Ono sto je bitno je da ovo vazi za skrivene nedostatke koji su postojali u trenutku kupovine, a ne za naknadni kvar. E, sad ako postoji neki specijalni zakon u kome je predvidjeno to pravilo o usmenom dogovoru (ja ne znam za to) onda taj zakon vazi

Moderator Avatar korisnika jaksa
        Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.714
      7. Moja mašina
        • CPU: P4 N.wood 3.0 Ghz
        • MoBo: Asus P4C800E-DeLuxe
        • RAM: 2x512MB
        • VGA: Radeon 9800 pro 17" Acer tft
        • HDD: WD Raptor 74GB Maxtor 160 GB
        • OPT: Nec 3500AG Pioner 107D
        • Case: Chieftec BIg Tower/Chieftec 420W
        • SND: SB Audigy 1
      8. Dobro je sto si naveo tu odredbu zakona o obligacionim odnosima.
        Svakako da ona predstavlja bolju osnovu za reklamiranje nego usmeni dogovor.
        Fear no evil

Member
        Na forumu od
        Oct 2006
        Poruka
        175
      10. Moja mašina
        • CPU: i5 750 + CM tx3 EVO
        • MoBo: p7p55d le
        • RAM: 2x2GB 1333MHz Kingston
        • VGA: palit GTS250 1GB
        • MON: DELL 2311h + 32" lg lh3000
        • HDD: 500GB Hitachi neki :)
        • OPT: dvd-rw pioneer 111
        • Case: cm cosmos
        • LAP: Lenovo g550
        • TV: lg 32LF2510
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: microsoft ergonomic 4000 tastatura, intellimouse wireless, xerox 3121, 30gb philips 6320
      11. pomoc i iskustvo

Proslog ponedeljka, odnesem svoju ati aiw x800 u garanciji posto je prestala da radi, i javi mi se juce covek iz radnje da je sve sto moze da uradi je da je zameni sa 7600gt (znaci bez tjunera, karticu koja inace ima 3god garanciju umesto 1god koliko je imala moja, al garancija ostaje ista), pitam ga jos jednom jel to jedina opcija, on potvrdi to, i ja prihvatim . Danas mi ortak kaze da mogu i pare da trazim nazad u ovakvim situacijama, pa pozovem lepo coveka iz doticne firme on kaze da su vec narucili kartu u zameni i da ne postoji vise mogucnost da mi vrate pare (a inace je kao postojala?).
        Sada, mene interesuje jel mogu ja i dalje da trazim pare ili sam pogresio sto sam vec pristao (nisam jos uzeo graficku,posto nije ni stigla) na ovu varijantu, i sta bi trebalo da se desava sa garancijom zbog pomenute razlike?

p.s. Ok znam da sam trebao da procitam garantni list pre nego sto sam ga predao sa grafickom, tako da znam da sam tu pogresio.
        Menjao videx : 03.04.2007. u 18:11

Member Avatar korisnika isnogood
        Na forumu od
        Jul 2003
        Poruka
        2.253
      13. Moja mašina
        • CPU: i7-5820K
        • MoBo: GA-X99-UD4
        • RAM: 48GB DDR4
        • VGA: GTX 1060 3GB
        • MON: 2x DELL P2414H
        • HDD: samsung 970 evo
        • Case: Thermaltake V51
        • TV: LG 47LB700
      14. Iz lichnih primera..ladno si mogao da trazhish kesh.....Ja sam recimo dobio kesh za mish koji se klackao...i tek onda sam potpisao neki vrag...i onda sam tim keshom mogao da kupim bilo shta....u toj radnji ili nekoj drugoj.
        Dark Angel: Ja licno preferiram Zalmanove coolere i sama pomisao da su mi u kucistu daju subjektivno neki lep osecaj Bane87: Kada su ventilatori na LOW, vlada apsolutna tisina.

VIP member
        Na forumu od
        Feb 2002
        Poruka
        3.363
      16. Moja mašina
        • CPU: i7 8700, CM Hyper 212+ // i5 8400, Noctua NH-D9L
        • MoBo: Gigabyte Z370M-D3H // Gigabyte GA-B360M-D3H
        • RAM: Kingston HX Predator PC3000 2x8Gb ddr4 // Kingston HX Fury PC2400 2x8Gb ddr4
        • VGA: Gigabyte GTX970 4Gb // Asus GTX1050Ti 4Gb
        • MON: Dell 2312HM // Samsung 50MU6172
        • HDD: Samsung evo 250+500GB + WD Red 4TB //Samsung 840evo 120GB + WD Red ~20TB
        • OPT: Samsung SH-224 // -
        • Case: Cooler Master N200 - Corsair HX520W // Fractal Design Node 605 - CM B500
        • SND: Creative X-Fi Titanium@Inspire T7700 // nVidia HD audio@Pioneer VSX-933@S-Esr2tb
        • LAP: HP ProBook 4330s
        • TV: Samsung 50MU6172
        • Ostalo: HPDJ450WBT, APC RS1000 // APC SUA750I, P.J. W10 Gyro remote
      17. Citat Citiram korisnika: videx Pogledaj poruku
        Proslog ponedeljka, odnesem svoju ati aiw x800 u garanciji posto je prestala da radi, i javi mi se juce covek iz radnje da je sve sto moze da uradi je da je zameni sa 7600gt (znaci bez tjunera, karticu koja inace ima 3god garanciju umesto 1god koliko je imala moja, al garancija ostaje ista), pitam ga jos jednom jel to jedina opcija, on potvrdi to, i ja prihvatim . Danas mi ortak kaze da mogu i pare da trazim nazad u ovakvim situacijama, pa pozovem lepo coveka iz doticne firme on kaze da su vec narucili kartu u zameni i da ne postoji vise mogucnost da mi vrate pare (a inace je kao postojala?).
        Sada, mene interesuje jel mogu ja i dalje da trazim pare ili sam pogresio sto sam vec pristao (nisam jos uzeo graficku,posto nije ni stigla) na ovu varijantu, i sta bi trebalo da se desava sa garancijom zbog pomenute razlike?

p.s. Ok znam da sam trebao da procitam garantni list pre nego sto sam ga predao sa grafickom, tako da znam da sam tu pogresio.
        Apsolutno bi jedina opcija u ovom slucaju bila vracanje celokupne svote novca.
        Isti uredjaj nemaju, a ne nude ti uredjaj koji je slicnih funkcija.
        Ukoliko bi ti dali uredjaj koji prevazilazi vrednost tvog uredjaja to bi bio jedini faktor koji bi bio prihvatljiv.
        Ovako im ostaje jedino vracanje novca.

Member
        Na forumu od
        Feb 2005
        Poruka
        151
        Citat Citiram korisnika: videx Pogledaj poruku

Ako sam ukapirao boldovani deo, oni tebi daju godinu dana garanciju iako nova graficka ima 3 godine (kad se kupuje). Ako je tako, to ne bi smeli da rade. Graficka koju dobijas u zamenu mora imati garanciju kao da je kupljena (a ne zamenjena).
        Ako ti je naglasio da je zamena jedina opcija (odnosno ako te nije upozorio da imas i pravo na povracaj novca), onda ne moras da prihvatis zamenu.
        U svakom slucaju imas broj inspekcije (negde na pocetku ove teme), pa konsultuj i njih.

Member
        Na forumu od
        Oct 2006
        Poruka
        175
      20. Moja mašina
        • Ostalo: microsoft ergonomic 4000 tastatura, intellimouse wireless, xerox 3121, 30gb philips 6320
      21. Pa valjda kad zamene karticu ostaje stara garancija (ne produzava se,i to bi meni bilo ok da imaju istu), jedino sto je moja kartica imala garanciju 1 god (preostalo oko 7meseci), a ova nova bi trebalo da ima tri godine,inace. On mi kaze da se nastavlja stara garancija znaci tih oko 7 meseci, za tu novu.
        U svakom slucaju hvala na odgovoru.

Member
        Na forumu od
        Feb 2005
        Poruka
        151
        Citat Citiram korisnika: videx Pogledaj poruku
        On mi kaze da se nastavlja stara garancija znaci tih oko 7 meseci, za tu novu.
        To nikako. Garancija (garantni list) vazi samo za proizvod za koji je izdana, nestankom tog proizvoda i garantni list prestaje da vazi (vazi i obratno, ako je tvoja imala 3 godine, a zamena 1, onda je nova garancija 1 godina). Garancija se vezuje za proizvod, a ne za kupca ili prodavca.

Member
        Na forumu od
        Oct 2006
        Poruka
        175
      24. Moja mašina
      25. Hvala na pomoci zvacu izjutra trzisnu pa cu se raspitati kod njih.

Member Avatar korisnika marko_84
        Na forumu od
        Jul 2004
        Poruka
        1.640
      27. Moja mašina
        • CPU: X2 4400+ @3GHz + cm hyper tx2
        • MoBo: Biostar TA780G
        • RAM: 2gb ddr2 @1000mhz
        • VGA: HD3200
        • MON: Acer 2216w + Samsung PS42A410
        • HDD: 1TB WD Green + 500 GB WD + 80 GB WD + 80 GB Samsung ...i jos neka boranija..
        • OPT: samsung 203 - crkla stoka!
        • Case: neshto sam zbudzio
        • SND: audigy ls, yamaha rx v557, 5 x mnogo + 1 x bash mnogo
        • LAP: Acer Aspire 5101
        • INET: DSL
        • Ostalo: brm brm...
      28. Uh...da ne trazim sluchaj kroz svih 5 strana...

Elem, kupio sam kabl, koji u startu nije ispravan...imam fiskalni rachun, ali naravno, nikakvu garanciju, ko to josh pishe na kabl...Imam li sa njim 6 meseci garanciju, u sluchaju kvara, ili moram u roku od 7 dana da ga odnesem na povracaj novca (kako me prodavac ubedjuje), pa se sve posle 7 dana apsolutno ne rachuna, tj nemam nikakva prava?

dakle, kabl je u pitanju, ne monitor, a sad, kabl mi nije hitan, ali da idem zbog 300 dinara na skroz drugi kraj beograda....gorivo me toliko koshta
        Govorim glasno i nosim rakiju sa sobom...

Member Avatar korisnika marko_84
        Na forumu od
        Jul 2004
        Poruka
        1.640
      30. Moja mašina
        • CPU: X2 4400+ @3GHz + cm hyper tx2
        • MoBo: Biostar TA780G
        • RAM: 2gb ddr2 @1000mhz
        • VGA: HD3200
        • MON: Acer 2216w + Samsung PS42A410
        • HDD: 1TB WD Green + 500 GB WD + 80 GB WD + 80 GB Samsung ...i jos neka boranija..
        • OPT: samsung 203 - crkla stoka!
        • Case: neshto sam zbudzio
        • SND: audigy ls, yamaha rx v557, 5 x mnogo + 1 x bash mnogo
        • LAP: Acer Aspire 5101
        • Ostalo: brm brm...
      31. zvao trzishnu, i tih 7 dana koje pominje, apsolutno nema nikakve veze s mozgom...kako reche prodavac "prochitao sam i ja zakon"...Namerno cu otici za 10 dana, pa ak` nece da zamene/povrate novac, eto me sa trzishnom...nek` se nauche da nije lepo lagati ....
        Govorim glasno i nosim rakiju sa sobom...

Newcomers
        Na forumu od
        Jan 2007
        Poruka
        0
        marko, bas kao sto kaze zakon, za robu za koju se ne izdaje racun, vazi garancija od 6 meseci. samo napred u nameri, verujem da ces uspeti. pozdrav!

Newcomers
        Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        2
      34. Moja mašina
        • CPU: AMD Phenon 8450 triple core 2100
        • RAM: 2GB DDR2
        • VGA: ati radeon HD 3650 PCI-E silent
        • MON: asus vw 223d
        • HDD: HDD 250 GB
      35. da li neko moza da mi kaze sta se radi kada se roba kupi u Metrou a jedini servis je u BGD-Surcin.konkretno crko mi je kompresor posle 2 sata rada i idem sutra u Metro da vidim sta ce reci.sta se radi u mom slucaju tj. ja SAM iz Backe Palanke i treba o bi da idem do Surcina u ovlasteni servis pa da cekam da ga poprave pa onda opet u Surcin da ga podignem.ko ce da plati moje izgubljeno vreme i troskove puta
        blago onom ko rano poludi pa mu zivot prodje u radosti i veselju

Strana 8 od 626 PrvaPrva ... 4567891011121858108508 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •