»RSS Benchmark sajt

Strana 7 od 626 PrvaPrva ... 345678910111757107507 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 91 do 105 od ukupno 9377

Tema: Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Member Avatar korisnika Pajser Brigada
        Na forumu od
        Mar 2005
        Poruka
        646
        Pismo kompanije „Telenor“ upućeno redakciji „Blica“

Povodom teksta „Loši telefoni u ‘Telenorovim’ paketima“, objavljenog u vašim novinama od petka, 2. februara, na 8. i 9. strani, radi istinitog obaveštavanja javnosti i „Telenorovih“ korisnika, želimo da vam skrenemo pažnju na nekoliko ozbiljnih propusta i materijalnih grešaka koji su u njemu objavljeni.

Što se tiče konkretnih primera nezadovoljnih korisnika koji se pominju u tekstu, želimo da kažemo sledeće: gospođa Violeta Gajić nije evidentirana kao korisnik „Telenora“, te nam nije poznato o kom ugovoru i raskidu ugovora govori. Aparat koji se u njenom slučaju pominje registrovan je na drugog korisnika, čije su ime i adresa poznati redakciji. Gospodin Darko Vukašinović, koji jeste „Telenorov“ korisnik, od kompanije „Mobis elektronik“ dobio je nov aparat „Nokia N 73“ 1. februara 2007. godine.

Važno je da javnost zna da korisnicima od „Telenora“ stižu mesečni računi za tarifni paket na koji su pretplaćeni, a ne za telefon. Telefon se kupuje uz paket, po beneficiranim cenama, kao dodatna pogodnost koju je „Telenor“ obezbedio za svoje korisnike i plaća se odmah i u celosti i više ne postoji kao stavka u mesečnom telefonskom računu. „Telenor“ je u ovom poslu dobronamerni posrednik između proizvođača telefona i korisnika.

„Telenor“ korisniku predaje telefon u originalnom pakovanju i s garancijom proizvođača na godinu dana, u kojoj je jasno naznačeno da je za popravke u tom roku nadležan isključivo ovlašćeni servis, odnosno servis proizvođača telefona. „Mobis elektronic“ je jedan od zvaničnih ovlašćenih distributera i servisera „Nokije“ u Srbiji.

Kupovinom tarifnog paketa i telefonskog aparata, korisnik se ugovorno obavezuje da će dve godine koristiti „Telenorove“ usluge. Ugovor se može raskinuti uz plaćanje penala, koji se obračunavaju na osnovu broja meseci preostalih do isteka ugovora i pretplate na izabrani tarifni paket.

Svaki postpejd korisnik, bez obzira na to koji tarifni paket poseduje, može u bilo kom trenutku da promeni telefonski broj, ako to želi.

Ovim tekstom, odnosno ozbiljnim greškama i netačnim navodima u njemu, naneta je šteta ugledu i poslovanju Kompanije „Telenor“. Zbog toga tražimo da redakcija „Blica“ objavi ovu ispravku uz izvinjenje i nama i svojim čitaocima, u skladu sa članom 47 i 56 Zakona o javnom informisanju Republike Srbije, kaže se u pismu koje je „Blic“ primio iz ove kompanije.Centar za medijaciju rešio oko 1.700 sudskih tužbi

Izvor: Blic

Moderator Avatar korisnika jaksa
        Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.714
      3. Moja mašina
        • CPU: P4 N.wood 3.0 Ghz
        • MoBo: Asus P4C800E-DeLuxe
        • RAM: 2x512MB
        • VGA: Radeon 9800 pro 17" Acer tft
        • HDD: WD Raptor 74GB Maxtor 160 GB
        • OPT: Nec 3500AG Pioner 107D
        • Case: Chieftec BIg Tower/Chieftec 420W
        • SND: SB Audigy 1
      4. Eto, sad imamo blicov clanak i telenorov odgovor. Kakve to veze ima sa temom?
        Fear no evil

Member Avatar korisnika Pajser Brigada
        Na forumu od
        Mar 2005
        Poruka
        646
        Zasto zakon o zastiti potrosaca ne stiti istog, zasto dozvoljava da Telenor pere ruke. U praksi svi peru ruke o korisnika, uzmu ti pare a onda mala cao a zakona nema da te stiti.

@Jaksa
        Da neces mozda i da ti crtam kako je zakon jedno a praksa drugo?

Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.714
      7. Moja mašina
      8. I sam sam imao iskustvo sa reklamacijom Telenor telefona, o cemu se moze procitati u ovom tredu.

Za vreme reklamacije primenjene su odredbe iz garntnog lista, i CT kao servis ih je uglavnom postovao.
        Da je do problema doslo u prva 3 dana od uzimanja telefona u Telenoru isti bi bio zamenjen novim.
        Da je telefon uzet u CT shopovima, rok za zamenu pre slanja u servis je samo 1 dan.
        Ti rokovi su dogovorni.

Gde ovde Telenor pere ruke? Meni je bilo pomalo krivo sto telefon nisam dobio nov,jer se takav utisak moze dobiti citajuci ABCD-ove postove, ali u mom konkretnom slucaju zakon i praksa su se poklopili, sto je potvrdio i trzisni inspektor.

Da li ja treba da crtam nesto da bi me shvatio?
        Fear no evil

Member Avatar korisnika GoranM
        Na forumu od
        Dec 2001
        Poruka
        8.237
      10. Moja mašina
        • CPU: i5 4670K
        • MoBo: Z87
        • RAM: 2x8GB
        • VGA: GTX 1080ti
        • MON: 34" 1440p
        • HDD: SSD 120GB +2TB HDD
        • OPT: DVD RW
        • Case: CM Cosmos 1000 + LC 1000W Legion
        • SND: Z906
        • TV: 43"
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Logitech G105+G402
      11. Jos uvek je nivo informisanosti nasih prodavaca, kao i njihova svest o "reklamacijama" vrlo povrsna. Zasto?
        1. Ne poznaju zakon ili ga povrsno poznaju, a bave se navedenom delatnoscu. Ovo nema logike.
        2. Prave se da ne poznaju zakon, cak i kada im ga neko pomene. Ovo se zove bezobrazluk.
        3. Igraju na "kartu" ne informisanosti kupaca, pa sami sebi daju izmisljene duze rokove za realizaciju reklamacije. Smanjenje troskova, valjda.
        4. Reklamaciju ispunjavaju samo za deo robe. Onaj koji im odgovara.
        5. Svu robu koju uvoze dobijaju sa 2 ili 3 god. reklamacije, a daju mahom samo jednu. tako im je lakse.
        6. Nemaju osecaj da "ispostuju" kupca zarad "dobrog glasa" firme, imidza, gradjenja slike uspesne, stabilne i sigurne firme. Ovo je u kapitalistickim zemljama normalna pojava, medjutim kod nas nije. Zasto? Valjda balkanski mentalitet...

Zasto ovo vise nije sticky???
        Menjao Crni : 01.03.2007. u 12:36

Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.714
      13. Moja mašina
      14. Zato sto ne zasluzuje da bude sticky.
        Fear no evil

Member
        Na forumu od
        Sep 2004
        Poruka
        1.523
      16. Moja mašina
        • CPU: i5 4690k
        • MoBo: ASUS Maximus VII Gene
        • RAM: 4x4GB Mushkin
        • VGA: ASUS STRIX Vega 56
        • MON: Dell P2414H & BenQ G2420HD
        • HDD: 512GB NVMe SSD, 4TB Seagate, 640GB Maxtor & 250GB Seagate
        • OPT: NEC 3520 DVDRW
        • Case: Chieftec LBX + 850W Arkangel 3
        • SND: Realtek
        • LAP: HP FX502VM
        • INET: Satelit
      17. hm pa .... trebalo bi da bude sticky ne zbog vas erasprave nego zbog prvih postova ABCDa jer je to izvadjeno iz zakona i lepo je znati i imati dostupno.

VIP member
        Na forumu od
        Feb 2002
        Poruka
        3.363
      19. Moja mašina
        • CPU: i7 8700, CM Hyper 212+ // i5 8400, Noctua NH-D9L
        • MoBo: Gigabyte Z370M-D3H // Gigabyte GA-B360M-D3H
        • RAM: Kingston HX Predator PC3000 2x8Gb ddr4 // Kingston HX Fury PC2400 2x8Gb ddr4
        • VGA: Gigabyte GTX970 4Gb // Asus GTX1050Ti 4Gb
        • MON: Dell 2312HM // Samsung 50MU6172
        • HDD: Samsung evo 250+500GB + WD Red 4TB //Samsung 840evo 120GB + WD Red ~20TB
        • OPT: Samsung SH-224 // -
        • Case: Cooler Master N200 - Corsair HX520W // Fractal Design Node 605 - CM B500
        • SND: Creative X-Fi Titanium@Inspire T7700 // nVidia HD audio@Pioneer VSX-933@S-Esr2tb
        • LAP: HP ProBook 4330s
        • TV: Samsung 50MU6172
        • Ostalo: HPDJ450WBT, APC RS1000 // APC SUA750I, P.J. W10 Gyro remote
      20. Naravno da ovakva tema zasluzuje sticky,
        prvo, danasnje pojavljivanje nacelnika trzisne inspekcije pri ministarstvu trzisne inspekcije Vere Despotovic, koja je izjavila,
        da se trzisna inspekcija mora pridrzavati zakona o zastiti potrosaca, i ne sme vise stajati na stranu trgovaca, takodje ne sme primoravati i insistirati na sporazumu odnosno poravnanju, vec sve slucajeve presudjivati u korist potrosaca, koji su uglavnom u pravu.
        Apsolutno je potvrdila da kupac bira nacin i izbor reklamacije izmedju tri ponudjene stavke:
        Zamena
        Vracanje novca
        i popravka (samo u slucaju da je kupac strpljiv i da ima poverenja u prodavca).

I rekla je jako bitnu stvar, ukoliko se trgovac poziva na crkavanje uredjaja usled nestrucnog rukovanja kupca uredjajem, da ukoliko uredjaj nema uputstvo koje je na nasem jeziku i koje nije tipsko vec je strikno pisano samo za taj uredjaj, u suprotnom
        svi navodi trgovaca se odbacuju.

Time se ova rasprava zavrsava, sve postove trgovaca koji su pokusavali da izvrte istunu je potrebno obrisati i svesti ovu veoma korisnu temu na nivo koji je lako dostupan.
        Trebalo bi kaznjavati sve postere koji pokusavaju da provuku "ne"dokazanu stvar (odnosno laz) prvo sa opomenom a posle i sa jacim kaznenim merama.

Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.714
      22. Moja mašina
      23. Sticajem okolnosti, isti intervju sam slusao i ja.

Bojim se da si prevideo da ja g-dja Despotovic rekla da se prvo primenjuju odredbe iz garantnog lista, a da su tzv 3-opcije rezervisane za slucaj da je stvar nemoguce popraviti, ako popravka traje duze od roka iz garantnog lista i sl.
        Fear no evil

Member Avatar korisnika GoranM
        Na forumu od
        Dec 2001
        Poruka
        8.237
      25. Moja mašina
        • CPU: i5 4670K
        • MoBo: Z87
        • RAM: 2x8GB
        • VGA: GTX 1080ti
        • MON: 34" 1440p
        • HDD: SSD 120GB +2TB HDD
        • OPT: DVD RW
        • Case: CM Cosmos 1000 + LC 1000W Legion
        • SND: Z906
        • TV: 43"
        • Ostalo: Logitech G105+G402
      26. Citat Citiram korisnika: jaksa Pogledaj poruku
        Sticajem okolnosti, isti intervju sam slusao i ja.

Bojim se da si prevideo da ja g-dja Despotovic rekla da se prvo primenjuju odredbe iz garantnog lista, a da su tzv 3-opcije rezervisane za slucaj da je stvar nemoguce popraviti, ako popravka traje duze od roka iz garantnog lista i sl.
        U svakom slucaju kao moderator bilo bi dobro da "obrises visak", ako te ne mrzi, ostavis samo onaj pocetak, prve 3-4 poruke (izvodi iz zakona i objasnjenja), postavis sticky i zakljucas temu

Member Avatar korisnika SomiKnight
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        649
        Nije aktivna tema jedno vreme ali imam pitanje, tacnije bilo bi dobro kad bi neko na kraju podvukao crtu i napisao kakva su tacno prava potrosaca.

Konkretno, moja tetka je dobila na poklon home theater kupljen u tehnomaniji, koji je neispravan. Otisla da ga vrati, medjutim cimali je prvo kako je sve ispravno, i nakon sto je mene zvala telefonom i dala mi sefa, nakon 10 sec je utvrdjeno da je stvarno neispravan uredjaj . Oni su zatim ponudili servis, tetka se pozvala na zakon o potrosacima, oni onda trazili garanciju, koju inace nema jer izgleda nije ni dobila, ali kao nema veze ucinice joj oni to i nabaviti garanciju, elem ostade na kraju da se saceka misljenje servisa o neispravnosti pa cemo da vidimo za dalje.

Tu sad ispada najveca nedoumica u celoj temi, da li onih 6 meseci za zamenu vazi uvek? Ispada po clanu 34. da to vazi za proizvode za koje se ne izdaje garantni list, sta to tacno znaci? Ukoliko se garantni list ne potpise, ispada da takav uredjaj spada pod ovaj clan, jer kako moze prodavac koji je u obavezi da izda list, da dokaze da ga je uopste i izdao ako nema potpisanu kopiju? Ili potrosac navodno treba da zna da treba da dobije garanciju, pa ako je primio robu bez garancije to je njegov problem, jel?

Inace tetka mi rece da je zvala trzisnu inspekciju i da su joj rekli da to vise ne vazi za zamenu vec da je rok za tu zamenu 2 dana?!?!?!? Odakle se na kraju pojavise ta dva dana, ili kako neki kazu ovde 72h? U redu, i neka je tako, ali gde to pise u zakonu?

<quote>meni je WEG odnosno Tehnomanija morali da vrate novac u 10 mesecu garantnog roka</quote>
        ovo je citat ABCD-a, ako je tacno na kraju to za 72h zasto postoje slucajevi gde je izvrsen povracaj novca, i da ajde je to greska prodavnice, nego iznoseni su i slucajevi gde je urgirala i trzisna da se to ostvari, ispada onda ona radila krivicno delo prema prodavnicama?

Molim na kraju neke komantare na sve ovo, ABCD bi bilo lepo da se vrati u diskusiju. Vidim neki moderatori nisu da tema bude sticky, po meni jeste, i ne bi trebalo da prestane diskusija dok se ne utvrdi konacno stanje stvari.
        Menjao SomiKnight : 28.03.2007. u 16:04

Member Avatar korisnika deka
        Na forumu od
        Apr 2003
        Poruka
        931
        Vidim da se mnogi ovde 'bune' protiv bilo kakvih akcija protiv prodavaca/firmi i ne mogu da ih shvatim! Potpuno podrzavam stavove ABCD u smislu da treba sa svakim prvo probati na fin nacin, ali ako oni i dalje ne zele da postupe po Zakonu treba biti nemilosrdan! A to da li on ima ovoliku marzu ili onoliku ili ga je zjbo uvoznik, to bre nije moja briga! Ja svakog dana pisam krv da zaradim taj dinar koji tamo neki prodavac KRADE iz mog dzepa svakom neispostovanom garancijom, a vi ih pravdate.
        I bas zato sto se u ovoj zemlji za SVE traze neka opravdanja (i to ne samo da se pricaju vec ih ljudi i prihvataju!?!?!), mi nikada necemo biti ozbiljna drzava...
        Ko prvi devojci, sam u nju upada

Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.714
      30. Moja mašina
      31. Jedini problem je u tome sto ABCD u tumacenju zakona uglavnom nije u pravu.
        Fear no evil

Member Avatar korisnika SomiKnight
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        649
        Pa dobro to sad sto si rekao da ABCD nije u pravu bas i nije pomoglo puno. Ajde samo napisi sta on tumaci pogresno, shodno tome onda ti imas pravilno tumacenje, sto nam i treba na kraju, tacno protumacen zakon.
        Menjao SomiKnight : 28.03.2007. u 23:21

Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.714
      34. Moja mašina
      35. Ono sto je najvaznije je sledece:
        Usmeni dogovor o roku vracanja uredjaja ako npr doneses kuci a on neispravan, moze biti 2 dana do 2 nedelje.
        Odredbe garancije.
        Savet inspekcije.
        itd
        Fear no evil

Strana 7 od 626 PrvaPrva ... 345678910111757107507 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •