Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu) - Strana 4
»RSS Benchmark sajt

Strana 4 od 626 PrvaPrva 123456781454104504 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 46 do 60 od ukupno 9381

Tema: Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Member Avatar korisnika marko_84
        Na forumu od
        Jul 2004
        Poruka
        1.640
      2. Moja mašina
        • CPU: X2 4400+ @3GHz + cm hyper tx2
        • MoBo: Biostar TA780G
        • RAM: 2gb ddr2 @1000mhz
        • VGA: HD3200
        • MON: Acer 2216w + Samsung PS42A410
        • HDD: 1TB WD Green + 500 GB WD + 80 GB WD + 80 GB Samsung ...i jos neka boranija..
        • OPT: samsung 203 - crkla stoka!
        • Case: neshto sam zbudzio
        • SND: audigy ls, yamaha rx v557, 5 x mnogo + 1 x bash mnogo
        • LAP: Acer Aspire 5101
        • INET: DSL
        • Ostalo: brm brm...
      3. Ma nece, ne brini Za svakog se nadje posao, a kakav, zavisi od sposobnosti za rad i nalazenje posla (chitaj: nokti za grebanje uz drvo)...

shta bi ti vishe voleo, da udjesh u radnju za mobilne telefone, svi mobilni telefoni su izlozeni i prikljucheni na kabl (napajanje, ubachena kartica, obezbedjeni istim kablom protiv kradje), lepo ga uzmesh u ruku, proverish kako radi, vidish funkcije, ama bash sve shto te zanima, i da je apsolutno normalno da ga cackash 5-10 minuta... (tako je bilo u nemachkoj davne 2000-2001) za recimo 200e....ili da si primoran da trazish model koji si namerio po nekim malim radnjicama, trazeci ga za 210, prodavac ti ga izvadi iz kutije stoji ispred tebe i ochima ti govori: ajde pozuri sa gledanjem, imam josh musterija....
        Govorim glasno i nosim rakiju sa sobom...

Member Avatar korisnika skydiver021
        Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        861
        Citat Citiram korisnika: ABCD Pogledaj poruku
        ... ali nemoj ni dati nekome da ti vrati plazmu posle 15 dana iz cista mira .... a ako crkne druga stvar ..... onda redosled koji si napisao nije logican ... zasto ... pa zato sto sam ja izgubio poverenje u taj aparat ... u tu marku ... u tu prodavnicu ... ocu sve da promenim .... npr. ocu Sony umesto Toshibe ... Panasonic umesto Samsunga .... znaci moje je pravo da od te tri opcije odlucim sta cu ....drugi aparat u drugoj firmi .... drugi apart u istoj firmi ili nista .... ja biram ... to mi je pravo ... u suprotnom dozivljavam stres zbog kog mogu da trazim odstetu .... tako je to normalno ... tako je to svuda .... tako ce biti i ovde ... mora tako da bude .... jer u suprotnom imacemo malo bolji tretman i standard od Afrike ....
        Ako se aparat pokvario logično je da se nosi u servis i da se tamo popravi. Ako ne može da se popravi logično je da ti daju isti takav ili bolji (ako si ti saglasan za bolji, jer bolji u tvom slučaju ne znači da se tebi taj uređaj sviđa dizajnerski, po funkcijama koje poseduje i sl.) Tek na trećem mestu povraćaj novca (i ovo je poseban slučaj kada u državi postoji osetna inflacija a tebi se uređaj pokvari u 12 mesecu garancije). U protivnom servisi pomalo gube svoju ulogu osim vangarantnog održavanja, poenta je što tehnika brzo napreduje i pada joj cena pa pomalo gubi smisao servisirati nešto što je starije gledajući odnos cene novog i popravke kao i onoga što novi uređaj pruža u odnosu na stari. Ovde ću ti navesti moj primer gde mi se delimično umanjila funkcionalnost jednog uređaja koji koristim oko 3 godine, pokušao sam da popravim nije išlo, kupim novi po duplo manjoj ceni nego onaj prv,i a dobijem nešto čija je funkcionalnost, tehničke karakteristike 300% bolje od onoga što sam imao i još u garanciji godinu dana. Nisam ni pomislio da se seljakam po servisima jer se kvar ponekad manifestuje, da rizikujem da li će mi popraviti ili ne, da čekam, da plaćam popravke, jednostavno sam prelomio šta mi se više isplati i sada pevam
        To što si ti izgubio poverenje u odrđeni proizvod / marku to je tvoja stvar, sledeći put nećeš uzeti tu robnu marku nego neku drugu, ako je proizvođač zainteresovan za ovo tržište i za tebe kao kupca on će raditi onako kako si ti napisao, ali pošto je ovo malo tržište ni blizu Američkom onda to ide drugačije, čast izuzecima. Mislim da je to fer odnos i prema kupcu i prema proizvođaču i prema trgovcu. Život je često stresan pa ne tražimo odštetu za to. Pre neki dan sam bio svedok u prodavnici u kome se desio sledeći slučaj: kupljen je proizvod (aparat) od 5.000,00 dinara pokvario se posle 2 meseca, servis ne može da ga popravi, nema istog takvog da se zameni, kupcu je ponuđeno da mu se vrati 2.000,00 jer taj proizvod sada toliko vredi. Kupac je bio mnogo ljut došao je sa svoja tri drugara da istera pravdu, prodavac se pozivao na zakon koji je imao odštampan, vrlo jedna neprijatna situacija koja je mene kao potencijalnog kupca naterala da izađem iz radnje. Mislim da je ovo što sam gore naveo tragedija, izgubiti za dva meseca 3.000,00 dinara i da je ono što sam ja ponudio korektno. Ono o čemu ti pričaš je Amerika i to je mnogo mnogo daleko kod nas i verovatno neće zaživeti zbog našeg mantaliteta, nivoa svesti koji posedujemo i veličine tržišta koje predstavljamo.
        Ono sa probanjem proizvoda je stvarno ok, mada ni tu ne bi insistirao na moranju. Dobar dan jel imate izloženo, mogu li da vidim, probam ? Nemamo, ne možete, hvala lepo doviđenja, takvi će sami pozatvarati svoje prodavnice. Kada sam išao da kupim konfekcijski 54cm Samsung 99% prodavnica ga je imalo izloženo, ok kupujem jel imate neraspakovan nemamo hvala lepo doviđenja. Neću da kupujem nešto što je radilo dva meseca (testiran proizvod ) umrljanog ekrana, to nije novo i to ne ide po ceni novog i tu se slažem da ide popularna minimalna cena, ali ni to ne ide za sve proizvode tipa upakovane memorije u vakum ambalaži i sl., šta tu ima da se gleda karakteristike su te i te jel ti cena / proizvođač odgovara kupi nosi.
        I za kraj nešto vezano za rashode, to je dobra stvar ali to ne treba da ide na trgovce (radnje) nego na uvoznike, jer time se guše trgovci i sitniji dileri a nama je u interesu da ih ima više jer je onda roba konkurentnija. U interesu nam je da imamo i više uvoznika da se oni takmiče sa kvalitetom i cenom i da možemo da biramo robnu marku po sopstvenoj želji.
        Menjao skydiver021 : 24.01.2007. u 00:39

Newcomers
        Na forumu od
        Jan 2007
        Poruka
        0
        narode, za one koje smara da citaju vase 'prepucavacke knjige', ne bi bilo lose da se napravi FAQ u kome bi citaoci lako mogli da nadju odgovor na svoje pitanje. bio sam srecan pre par dana kada sam naisao na ovu temu, ali s obzirom na to da ste vi ispisali knjige i knjige tumacenja (mozda imate previse vremena, zara i zelje da pokazete kako ste vi u pravu i kako najbolje tumacite), onda stvarno ne znam sta da kazem... skratite malo, imajte konciznija izlaganja. inteligencija se i u tome ogleda. govori dovoljno da te covek razume, ne previse da ne bi postao dosadan i bice vise zadovoljnih...

Member Avatar korisnika marko_84
        Na forumu od
        Jul 2004
        Poruka
        1.640
      7. Moja mašina
        • CPU: X2 4400+ @3GHz + cm hyper tx2
        • MoBo: Biostar TA780G
        • RAM: 2gb ddr2 @1000mhz
        • VGA: HD3200
        • MON: Acer 2216w + Samsung PS42A410
        • HDD: 1TB WD Green + 500 GB WD + 80 GB WD + 80 GB Samsung ...i jos neka boranija..
        • OPT: samsung 203 - crkla stoka!
        • Case: neshto sam zbudzio
        • SND: audigy ls, yamaha rx v557, 5 x mnogo + 1 x bash mnogo
        • LAP: Acer Aspire 5101
        • INET: DSL
        • Ostalo: brm brm...
      8. e to je i meni danas palo na pamet...`ajde, ova tema moze da se iskoristi u "slaganja u tumachenju", pa onda napraviti jedan locked page, u kojem ce biti: ako ti prodavac kaze ovo, mozesh ovo, kazna je ta ta ta, ako napishe ovo, mozesh ovo, kazna ta ta ta to bi bilo ql....malo smo sjbali temu, mogli bi da se obrishu ovi nashi trash postovi...
        Govorim glasno i nosim rakiju sa sobom...

Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        861
        Citat Citiram korisnika: misha_scg Pogledaj poruku
        narode, za one koje smara da citaju vase 'prepucavacke knjige', ...
        Možda je problem što više ljudi različito tumači iste zakone. U tome je i čar pravnih nauka i zato postoje pravnici. Kada bi sve bilo jasno ne bi bilo interesanto, a i kako bi pravnici išli na Kop ili na neka druga lepa mesta da bi im se tumačili zakoni u praksi Jedni pišu, a drugi tumače. Što se mene tiče povlačim se iz ove korisne diskusije, ja sam svoj doprinos dao Ako sam smorio izvinjavam se ali nikoga nisam terao da čita.
        Menjao skydiver021 : 24.01.2007. u 00:54

Member
        Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        100
        Plavi moste ... nik ti sve govori .. ali ajmo redom ...

Pretpostavlajm onda da ti ne postojis, da bi mozda bili chak i na drugom mestu.
        mozda si za ovo i u pravu ... da nema takvih kao sto sam ja simulacijom dogadjaja od puno takvih kao sto si ti bi siguro neki odskocio pa bi smo napredovali na drugo mesto .... ali da ima vise ovakvih kao sto sam ja stanje bi bilo .. mi prvi hiljadu mesta pa slovenci .....

Sta mislis,koliko je to firmi samo u BGu?Koliko je to radnih mesta i firmi koje treba zatvoriti da bi se ogromno IT trziste vredno hiljade miliona milijardi eura u Srbiji dovelo u red?
        sve .. sve one koje ne postuju zakon ... do jedne .. ako moze Metro .. a podvlacim ti ... ja sam tamo pipao i toster i sokovnik i blender i fen za kosu ... ali i stampac i tv i plisanog medu .... ako moze Vero Maksi ... udjes pojedes odneses na kasu platis ... ako moze Tempo .... sto ne bi mogao neko drugi ... pa lakse je postovati zakon ako si manji ... vise prodate robe vise problema .... ... sasvim je druga stvar sto su mali u ovoj zemlji navikli u zadnjih 10-15 godina da se ponasaju bahato kao da su ne znam kako veliki .... i sto su se mnogi obogatili tako sto nisu nista ulozili u to .... ali kako ima navike tako ima i odvike .... ziv se covek svemu nauci ..... pa i sadasnji prodavci treba da se nauce da postuju zakon .... makar za pocetak i svi do jednog morali biti zatvoreni .... da bi zemlja mogla dalje .... tako mora ... mora se zakon postovati .... ako je mogao jedan Miskovic da pocne da postuje ... zasto ne bi i ti ... imas primer Karica koji je razmisljao kao ti .... a ocito se u tvom slucaju radi o videla koka da se konj potkiva pa i ona digla nogu ..... takvih stvari vise nikada ne sme biti u ovoj zemlji .... nikada se vise ne smeju ponoviti takve i razne druge zloupotrebe .... ako zaista mislimo da prevazidjemo ovih 600 godina robstva ....

To sto su tvoji pobedili i imaju najvise mesta u skupstini ne mora da znaci da cemo da pravimo Savez sa Rusijom,Belorusijom,Iranom i Severnom Korejom.
        ovo je vrhunac ... pa ti covece ne samo sto si pravno i ekonomski nepismen, nego si nepismen i u politickom smislu .... ja nisam rekao p od politika .... natasa kandic nije politicarka ... nema stranku vec podvlacim NEVLADINU organizaciju ..... znaci nema veze sa politikom .... sasvim je druga stvar sta ja mislim o njenom uticanju na politiku .... a bez obzira na to mogu ti reci da znam nmnogo clanova DS-a blizi meksoj Tadicevoj struji koji je takodje ne vole ... osim toga zar Radikali nisu po misljenju vecine za rat i protiv ulaska u EU a ja sam svo vreme govorio o Americkim i Evropskim zakonima ... nikako o Ruskim i Beloruskim .... zar to nije malo kontradiktorno .... ustvari meni to izgleda na jos jednu tvoju insinuaciju i manipulaciju .... dakle svi oni u svojim programima ako nisi upucen imaju Evropeizaciju priblizavanje Evropi i sl .... i Raikali i Tadic i Ceda i Dacic i Dinkic i Kostunica i Bogoljub i Vuk ... svi do jednoga ... svako od njih .. i Batic i Canak i Protic .... SVI !!!

i otkud ti uopste da su pobedili moji .... jesam li se ja to negde izjasnio za koga sam .... ali ako te bas zanima ... za mene u ovoj zemlji postoje 3 opcije 2 nacina 4 partije +1 koja debelo mora da se izbori da opstane .... 2 zaracena nacina su G17+ i SRS .. ne bih da sudim koji je bolji .... 3u opciju cine DSS + delovi DS-a ... za opstanak kao 5a stranka mora da se izbori SPS .... ako to ne uspe treba da ode na politicko groblje zajedno sa svima ostalima poput Draskovica Cede Micicke Koraca Svilanovica Batica Protica Canka .... takvi ljudi treba sto pre da nestanu sa scene kako bi preostale partije mogle nekada zajedno nekada sukobom misljenja da izvade ovu zemlju odavde gde je ... kako bi sredina mogla da balansira i izvuce najbolje iz dve sustinski razlicite opcije ... ... i ako te bas zanima nisam clan nijedne stranke ... niti imam nameru da budem .... uvek glasam za one koji u svojoj trenutnoj postavi imaju najmanje korumpiranih .. za one za koje mislim da ce najvise sa svojom trenutnom postavom moci da postuju odnosno sprovode zakon ....

i kao poslednji komentar na ovaj deo ... zar ti zaista mislis da sa Rusijom sa Belorusijom i ostalim nabrojanim zemljama ne treba saradjivati .... pa to bre ni Tadic nije rekao ... mislim da bi odmah stranacki bio sankcionisan da tako nesto kazes .... u kojim si bre ti zabludama u kom si bre ti svetu .... odkud ti ideja da saradnike treba probirivati ... treba saradjivati sa svakim ko hoce sa tobom .... ako je to Belorusija ... da i sa njom ... ako ima koristi od toga .. bilo kakve minimalne ... sto da ne ... pa pogledaj samo terenutno stanje .. svi se nasi slihtaju Rusima zato sto je Putin ponudio veto za pitanje Kosova .... po tebi bi mu verovatno trebalo zatvoriti vrata .... ... da svakao treba saradjivati i sa Amerima i sa Nemcima i sa Francuzima i sa Italijanima .... sa svakim od njih za onu stvar od koje imas koristi .... tamo gde je sukob interesa treba presuditi sta je vazniji interes, i to je to .... ... i otkud ti ideja da su Radikali pobedili na ovim izborima .... svi njihovi konkurenti a i ja licno mislim da nisu ... moji razlozi sto tako mislim leze u tome sto ce imati jednog poslanika manje nego u proslom sazivu .... zato sto je DS ostvario najbolji parlamentarni rezultat ikad ... zato sto brojke koliko sam razumeo kazu da nisu dobili vise glasova nego sto je toma dobio na predsednickim izborima .... a najveca tragdija izbora je to sto ce ceda uci u parlament .... umesto da vec danas politicki bude sahranjen pored Vuka Draskovica i Slobodana Milosevica .... ... i otkud ti ideja da nije bilo politike ... pa zar sam delimir na nekoj temi nije pominjao kako on nece da zloupotrebljava polozaj kao bogoljub .... to je bilo dan pred izbornu tisinu .....

elem ... hajdemo dalje moja tugo .....

Alo na drugoj temi zagovaras neka tajna snimanja i ucene - zaista kako te nije sramota ?
        opet manipulises i izvrces .... ja sam i na toj temi rekao pravni savet .... konkretno rekao sam da ih snima i da ih na kraju obavesti kako ih je snimao kako bi to bili pravno upotrebljivi dokazi .... ... ali naravno pominjao sam i ucene ... u kom kontekstu .. pa u kontekstu da bi jedna korumpirana firma kao sto je Informatika pokusala pre da otkupi to .. pa cak i da prplati samo da ne bi izgubila DELL i svoj ugled .... a da ne pominjem na koje nacine bi mogo to da se zavrsi da se ne radi o jednom koliko mi je receno poznatom novinaru IT sveta .....

Odustajem - predajem se - u pravu si za sve,ako ti se neko zameri ti ga prvo prisluskuj,pa ti prijavi lepo inspekciji.
        naravno da cu svim sredstvima da se borim za to da isteram svoja prava .... svim pravnim ... snimanje jeste pravno sredstvo .. validno i upotrebljivo ako obavestis nekoga da ga snimas ... .... a sto se licnih prava tice imas prava sebe da snimas ... znaci sebe smes snimati svoj zivot smes snimati ako hoces i 24h ali onda ne smes da upotrebljavas protiv drugih ......

i na kraju .. ti si mene vredjao .. pa dobro i ja sam u prethodnim postovima vas ... stojim iza toga .... ali nakon ovog danasnjeg zaista se pitam ko je tebe uopste zaposlio ... ko tebe takvog prica ... preko koje veze si dobio posao .... pa ja te bre 5 minuta ne bi drzao ... ovce ti ne bih dao da cuvas .... nemas pojima ni sa pravom ni sa ekonomijom a videlo se ni sa politikom .... jos ako se ne razumes ni u oblast kojom se bavis .. vrhunski .... cista propast .... verovatno je princip kakav topdzija takav i furundzija ... verovatno si zaposlen samo da bi privlacio musterije ... ko ona poslednja guska tek izasla sa kvarcovanja .... uzas jedan ... pokri se usima i stvarno bolje vise ne oglasavaj ... mislim bolje po tebe .... da ne ispadne jos jedna guscija radnja u kombinaciji sa pilecim mozgom ....
        Menjao ABCD : 24.01.2007. u 04:18

Member
        Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        100
        @skydrajver .... nisi ti ovde da rasudjujes kakav zakon treba da bude .... niti sta je pravedno .... on postoji ... ja sam izneo njegove clanove .... i dok se drugaciji ne donese mora se postovati .... ako hocemo u EU morace da se prilagode tamosnjim .... a tamo mora biti promo ... mora biti rashoda ... u slucaju neispravnog musterija bira sta ce .... pa pobogu kao sto necu da zvekenm 2000e za plazmu i da mi je posle 2 imeseca ili 3 nedelje popravlja neko .... onda bolje da u startu da kupim polovnu nego da mi novu neko popravlja .... tako isto necu da mi neko namotava zvucnike posle 2 meseca .... isto cu kupim pre polovne .... znaci ocu nove ... necu da mi neko popravlja toster od 2000 din ... ako vec placam po ceni novog ocu novu stvar a ne popravljanu ... i zato je zakon svuda u svetu na strani potrosaca .... pa sta ti mislis da trgovac zaradjuje i bogati se a da nema nikakve rashode ... eh kad bi to moglo .... da mu daju robu na pocek da prodaje bez promo primerka i jos po mogucstvu da rentu za lokal placa na kraju meseca .... svi bi mi to tako ... ali nece moze ... ne sme .... no no ....

sto se tice sledeceg dela ....

upljen je proizvod (aparat) od 5.000,00 dinara pokvario se posle 2 meseca, servis ne može da ga popravi, nema istog takvog da se zameni, kupcu je ponuđeno da mu se vrati 2.000,00 jer taj proizvod sada toliko vredi.
        nas zakon je trenutno takav .... po meni to nije pravedno ... ali zakon se mora postovati i u ovoj situaciji po trenutnom zakonu prodavac u pravu ..... a nasilna musterija je mogla popiti kaznu za remecenje javnog reda i mira da je neki policajac bio u blizini .....

Ono o čemu ti pričaš je Amerika i to je mnogo mnogo daleko kod nas i verovatno neće zaživeti zbog našeg mantaliteta, nivoa svesti koji posedujemo i veličine tržišta koje predstavljamo.
        ja sam velikim delom pisao i o italiji i o nemackoj o EU .... znaci velicina trzista nije vazna ... zakon se mora postovati ... i mora biti usaglasen sa Evropskim .... ne trazim ja uopste da bude kao Americki .. po meni i on je los .... da sam prodavac takav ne bih zeleo ni pod razno .... znaci ko nemoze da ga postuje nece moci ni da radi .... i cim neko pocne da postuje zakon ... cim se procuje ... musterije ce ixci kod njega .... i na taj nacin taj neki koji nije spreman na to ce propasti i bez kazni ....

To što si ti izgubio poverenje u odrđeni proizvod / marku to je tvoja stvar, sledeći put nećeš uzeti tu robnu marku nego neku drugu, ako je proizvođač zainteresovan za ovo tržište i za tebe kao kupca on će raditi onako kako si ti napisao, ali pošto je ovo malo tržište ni blizu Američkom onda to ide drugačije, čast izuzecima. Mislim da je to fer odnos i prema kupcu i prema proizvođaču i prema trgovcu.
        ponavljam ti jos jednom .. ja ne zelim da trosim opet novac ... moje pravo da za moje pare dobijem novu ispravnu robu .... njihova duznost da mi takvu daju .. a kako ce oni sa uvoznikom .. da hocu u to da se petljam otisao bih direkt kod uvoznika .... i da li si se zapitao koji su razlozi zasto za svaki proizvod ne odes direktno kod uvoznika da kupis ... pogotovu ako ima fiskalnu .... ako sam kupio nesto i to crkne ubrzo ... naravno da zelim takav isti ali nov ili totalno drugaciji uredjaj od tog .... nema price .... a ko hoce da bude u ok odnosima sa prodavcima on ce pristati na popravku ....

sto se ovoga tice

I za kraj nešto vezano za rashode, to je dobra stvar ali to ne treba da ide na trgovce (radnje) nego na uvoznike, jer time se guše trgovci i sitniji dileri a nama je u interesu da ih ima više jer je onda roba konkurentnija. U interesu nam je da imamo i više uvoznika da se oni takmiče sa kvalitetom i cenom i da možemo da biramo robnu marku po sopstvenoj želji
        kao sto rekoh ... necu da me interesuje odnos prodavca i uvoznika ... to nek se oni dogovore izmedju sebe ko sta snosi .... ako je dobar kupac uvoznik ce mu dati bolje uslove .... a to toga koliko ce on biti dobar kupac najvise treba da zavisi kako se on ponasa kao prodavac ....

i na kraju slazem se sa tobom i za ovo ....

Dobar dan jel imate izloženo, mogu li da vidim, probam ? Nemamo, ne možete, hvala lepo doviđenja, takvi će sami pozatvarati svoje prodavnice.

kupujem jel imate neraspakovan nemamo hvala lepo doviđenja. Neću da kupujem nešto što je radilo dva meseca (testiran proizvod ) umrljanog ekrana, to nije novo i to ne ide po ceni novog i tu se slažem da ide popularna minimalna cena
        samo sto ce se to tek desiti kada ljudi krenu tako da se ponasaju .... ili kada se pojavi bar 10% onih koji nece da rizikuju sa zakonom ....

Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        861
        @skydrajver .... nisi ti ovde da rasudjujes kakav zakon treba da bude .... niti sta je pravedno .... on postoji ... ja sam izneo njegove clanove .... i dok se drugaciji ne donese mora se postovati .... ako hocemo u EU morace da se prilagode tamosnjim .... a tamo mora biti promo ... mora biti rashoda ... u slucaju neispravnog musterija bira sta ce .... pa pobogu kao sto necu da zvekenm 2000e za plazmu i da mi je posle 2 imeseca ili 3 nedelje popravlja neko .... onda bolje da u startu da kupim polovnu nego da mi novu neko popravlja .... tako isto necu da mi neko namotava zvucnike posle 2 meseca .... isto cu kupim pre polovne .... znaci ocu nove ... necu da mi neko popravlja toster od 2000 din ... ako vec placam po ceni novog ocu novu stvar a ne popravljanu ... i zato je zakon svuda u svetu na strani potrosaca .... ...
        Ja jesam upravo ovde da rasuđujem kakav zakon treba da bude (bar sa strane kupca, a trudim se da sagledam i drugu stranu), zato smo svi ovde da pokušamo od lošega napraviti nešto što je bolje. Pa i u Americi kada ti se pokvari plazma dođe servis da pogleda i proceni da li se isplati popravka i da li može da se popravi pogotovu ako ti je ta plazma stigla iz druge države (mislim američke). Nema ništa lošeg u tome da je popravi ovlašćeni servis to je proizvođačko pravo kao što je tvoje pravo da ti se proizvod dovede u prvobitno funkcionalno stanje ili da ti se vrati novac ako uređaj ne može da se popravi a nema novi da se zameni. Mislim da je to u ovom trenutku fer opcija za sve tri strane u lancu. Veličina tržišta veoma je bitna ali još je bitna količina i vrednost robe koja se na njemu prodaje, a porediti nas sa Italijom Nemačkom i je krajnje neozbiljno sa tvoje strane. To što ti pričaš da treba da prilagodimo zakone sa EU tu se slažem ali to ne može preko noći i odjednom, kada poraste kupovna moć građana, kada ojačaju trgovci i uvoznici stanje po nas kupce sigurno će se popraviti, za to treba vreme i definitivno je da se stanje polako menja kao što vidimo u slučajevima koje si spomenuo. Ne ulazimo sutra u EU pa ne treba ni žuriti po svaku cenu, prvo treba naterati da se poštuje i sprovodi ovo što je trenutno na snazi, delove zakona koji su loši promeniti, pa tek na kraju uskladiti sa EU.

Member Avatar korisnika RazbojNick
        Na forumu od
        Feb 2004
        Poruka
        5.592
        Postovi su vam predugi da bih citao sve, a zanima me da li prodavac u slucaju reklamacije istu ne mora da prihvati, ako se defektna roba vrati bez ambalaze (kutija, stiropor, itd. itd.). Bilo je nekoliko slucajeva kad nisu hteli da prihvate da zamene robu posto nije bilo ambalaze da je zapakuju nazad i posalju proizvodjacu. Preferiram kratak odgovor i bez rasprave.
        uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu...

Member Avatar korisnika MareBGD
        Na forumu od
        Mar 2003
        Poruka
        1.605
      15. Moja mašina
        • CPU: Ryzen 2600
        • MoBo: ASRock B450M Pro
        • RAM: 2x8GB Klevv 2666MHz
        • VGA: Zotac 2060
        • MON: Dell
        • HDD: 1xSSD 1xSATA
        • INET: Kablovska
      16. Odakle vam snage i volje... Svako ima zakon u PDF-u pa neka ga cita i tumaci, ako nema druga posla. Starno ste smorili zna se zakon, postoje ljudi koji su placeni da ga tumace, i ako budem imao problema, zovem inspekciju pa neka rade svoj posao, sigurno necu ja celog da ga ucim zarad televizora ili ne daj boze para slusalica, zaboga. I malo manje paranoje....
        Here to stay Even when I'm gone When I close my eyes Through the passage of time Kings never die

VIP member Avatar korisnika simpson H
        Na forumu od
        Apr 2001
        Poruka
        2.180
      18. Moja mašina
        • Ostalo: 25cm
      19. ABCD, povedi racuna kako se ophodis prema ostalim userima !!
        www.musicarenje.com

Moderator Avatar korisnika jaksa
        Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.714
      21. Moja mašina
        • CPU: P4 N.wood 3.0 Ghz
        • MoBo: Asus P4C800E-DeLuxe
        • RAM: 2x512MB
        • VGA: Radeon 9800 pro 17" Acer tft
        • HDD: WD Raptor 74GB Maxtor 160 GB
        • OPT: Nec 3500AG Pioner 107D
        • Case: Chieftec BIg Tower/Chieftec 420W
        • SND: SB Audigy 1
      22. Imam konkretno pitanje: mobilni telefon mi je u ovlascenom servisu. Koliko da im dam fore i sta je generalni savet sta ciniti jer ce sutra biti 7 dana a da ga nisu uzeli u rad uopste?
        Fear no evil

Member
        Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        100
        Citat Citiram korisnika: jaksa Pogledaj poruku
        Imam konkretno pitanje: mobilni telefon mi je u ovlascenom servisu. Koliko da im dam fore i sta je generalni savet sta ciniti jer ce sutra biti 7 dana a da ga nisu uzeli u rad uopste?
        ajde prvo tebi jer se radi o konkretnom primeru ....

po zakonu imaju 8 dana da odluce sta ce sa tvojom reklamacijom i jos 15 da sprovedu odluku .... ... licno nisam za to da se odmah ide u inspekciju ... probaj da razgovaras sa njima ... da im ukazes na to .... pa vidi kako ce da reaguju .... naravno nekima to smeta ali ja ti preporucujem da ih za svaki slucaj i snimas ....

sto se njihove odluke tice ... ti po nasem zakonu trenutno imas prava da se odlucis izmedju
        1. zamene za isti takav ispravan
        2. popravku tog
        3. vracanje para u iznosu maloprodajne cene istog takvog na taj dan .... ako takvog vise nema u praksi se uzima zadnja cena koja je bila na snazi ...

i zapamti .. ne dozvoli da ti nametnu resenje ... imas pravo na izbor izmedju ta tri .... sta je tvom srcu drago ....

Citat Citiram korisnika: simpson H Pogledaj poruku
        ABCD, povedi racuna kako se ophodis prema ostalim userima !!
        simsone generalno prihvatam zamerku .. ali ako neko prvi krene na mene ja vratim bar 10x gore .... radilo se o onima koji su me i vredjali i ponizavali a uz sve to izvrtali cinjenice .... morao sam se odbraniti .... a izmedju nacina na koji je mene vredjao npr. plavi most i nacina na koji sam ja njega .... pa ... sam prosudi ko je imao vise stila u medjusobnom vredjanju ....

Citat Citiram korisnika: RazbojNick Pogledaj poruku
        Postovi su vam predugi da bih citao sve, a zanima me da li prodavac u slucaju reklamacije istu ne mora da prihvati, ako se defektna roba vrati bez ambalaze (kutija, stiropor, itd. itd.). Bilo je nekoliko slucajeva kad nisu hteli da prihvate da zamene robu posto nije bilo ambalaze da je zapakuju nazad i posalju proizvodjacu. Preferiram kratak odgovor i bez rasprave.
        jos jedno pitanje te zasluzuje prioritet ....

iskreno nisam siguran ... mnoge firme traze tu ambalazu jer navodno njma traze uvoznici jer navodno moraju u inostranstvo da vracaju u ambalazi ....

sta zakon o tome kaze ... ne znam da ti odgovorim ... nisam naleteo na nesto takvo .... te u slucaju da ne postoji odredba ili dopuna vezana za to morali bi da izvrse reklamaciju .... ako te zezaju za to sto nemas ambalazu ja bih se generalno obratio inspektorima pa sta bude .... mislim da bi moralo da bude i pored toga u tvoju korist ....

Citat Citiram korisnika: J Lo Pogledaj poruku
        Odakle vam snage i volje... Svako ima zakon u PDF-u pa neka ga cita i tumaci, ako nema druga posla. Starno ste smorili zna se zakon, postoje ljudi koji su placeni da ga tumace, i ako budem imao problema, zovem inspekciju pa neka rade svoj posao, sigurno necu ja celog da ga ucim zarad televizora ili ne daj boze para slusalica, zaboga. I malo manje paranoje....
        zbog takvog stava mnogih kupaca ... ma pusti pa sta bude bude, a ako me bas zeznu otici cu kod inspektora, pa ako nije neko sa vezama ostvaricu svoje pravo nalazimo se tu gde smo .... bas zato oni koji ne treba vise da postoje posluju i dalje i misle da treba da budu jos bahatiji i bezobrazniji .... bune se kako toboze nisu zasticeni i treba da bude jos gore po kupce ....

Citat Citiram korisnika: skydiver021 Pogledaj poruku
        Ja jesam upravo ovde da rasuđujem kakav zakon treba da bude (bar sa strane kupca, a trudim se da sagledam i drugu stranu), zato smo svi ovde da pokušamo od lošega napraviti nešto što je bolje. Pa i u Americi kada ti se pokvari plazma dođe servis da pogleda i proceni da li se isplati popravka i da li može da se popravi pogotovu ako ti je ta plazma stigla iz druge države (mislim američke). Nema ništa lošeg u tome da je popravi ovlašćeni servis to je proizvođačko pravo kao što je tvoje pravo da ti se proizvod dovede u prvobitno funkcionalno stanje ili da ti se vrati novac ako uređaj ne može da se popravi a nema novi da se zameni. Mislim da je to u ovom trenutku fer opcija za sve tri strane u lancu. Veličina tržišta veoma je bitna ali još je bitna količina i vrednost robe koja se na njemu prodaje, a porediti nas sa Italijom Nemačkom i je krajnje neozbiljno sa tvoje strane. To što ti pričaš da treba da prilagodimo zakone sa EU tu se slažem ali to ne može preko noći i odjednom, kada poraste kupovna moć građana, kada ojačaju trgovci i uvoznici stanje po nas kupce sigurno će se popraviti, za to treba vreme i definitivno je da se stanje polako menja kao što vidimo u slučajevima koje si spomenuo. Ne ulazimo sutra u EU pa ne treba ni žuriti po svaku cenu, prvo treba naterati da se poštuje i sprovodi ovo što je trenutno na snazi, delove zakona koji su loši promeniti, pa tek na kraju uskladiti sa EU.

ne skaydrajver ... ti svo vreme govoris o nekoj pravdi koja je po tebi ispravna .... onako kako bi ti zeleo da bude ... onako kako ti mislis da je pravedno .... a ja sam citirao zakone i pokusao da tumacim zakon .... u americi konkretno kupis dzemper i mozes da ga vratis posle mesec dana jer te npr. bocka .... i niko ti a ne kaze ... taj dzemper zatim ide pravac u second hand i svi srecni .... isto vazi i za online kupovinu ... i to je po meni lose a ekstra plus kod nas neprimenljivo jer bi mi iznosali i vratili ..... znaci nigde ne kazem da nama treba americki zakon ... ali neki evropski bi savrseno legli i nama .... i tu nema rasprave .... a tvoju logiku savrseno razumem ali mi nije jasno sto neces da probas da rasudjujes na malo drugaciji nacin ..... po meni je to jedna od dobrih odredbi zakona ... fer odredbi zakona da kupac moze da bira dal oce pare isti takav ili popravku tog ..... i to je tako svuda .... sto bi ja kupio novo da bi mi posle mesec dana to popravljali .... onda bolje da sam uzeo odmah polovno .... ... osim toga dokle god tako pise u zakonu mora se postovati i nema rasprave o tome .. prodavac mora ispostovati volju kupca ..... a brzina promene ... po meni sto pre to bolje .... sto pre se iskoreni korov to pre pocne na istom mestu da raste trava ....
        Menjao Crni : 29.01.2007. u 04:49

Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        861
        ajde prvo tebi jer se radi o konkretnom primeru ....

po zakonu imaju 8 dana da odluce sta ce sa tvojom reklamacijom i jos 15 da sprovedu odluku .... ... licno nisam za to da se odmah ide u inspekciju ... probaj da razgovaras sa njima ... da im ukazes na to .... pa vidi kako ce da reaguju .... naravno nekima to smeta ali ja ti preporucujem da ih za svaki slucaj i snimas ....

sto se njihove odluke tice ... ti po nasem zakonu trenutno imas prava da se odlucis izmedju
        1. zamene za isti takav ispravan
        2. popravku tog
        3. vracanje para u iznosu maloprodajne cene istog takvog na taj dan .... ako takvog vise nema u praksi se uzima zadnja cena koja je bila na snazi ...

i zapamti .. ne dozvoli da ti nametnu resenje ... imas pravo na izbor izmedju ta tri .... sta je tvom srcu drago ....
        Molim te da ovo pojasniš da ne bi bilo zabune. Ako imaju 8 dana da odluče šta će sa tvojom reklamacijom da urade i još 15 da sprovedu šta ti onda odlučuješ?

Moderator Avatar korisnika jaksa
        Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.714
      26. Moja mašina
        • CPU: P4 N.wood 3.0 Ghz
        • MoBo: Asus P4C800E-DeLuxe
        • RAM: 2x512MB
        • VGA: Radeon 9800 pro 17" Acer tft
        • HDD: WD Raptor 74GB Maxtor 160 GB
        • OPT: Nec 3500AG Pioner 107D
        • Case: Chieftec BIg Tower/Chieftec 420W
        • SND: SB Audigy 1
      27. Malocas mi je kolega rekao da imam pravo na zamenu samo ako je uredjaj crkao u prvih 3 dana od kupovine. Od kupovine proslo je mesec i nesto dana.
        Da li onda moram da pristanem na servis?
        Fear no evil

Strana 4 od 626 PrvaPrva 123456781454104504 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •